Skocz do zawartości

Zdjęcie

Pronar - AWARYJNOŚĆ

569 odpowiedzi na ten temat

#321 Share EppS

EppS

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 302 postów

Napisany 19 listopad 2009 - 20:05

Pronar - AWARYJNOŚĆ Witam, czy ktoś wie jak wymienić łożysko na wałku sprzęgłowym, da się to wymienić od strony sprzęgła, czy trzeba odkręcać podłogę w kabinie i zdejmować pokrywę sprzęgła (mam nadzieję że nie trzeba wyjmować całej skrzyni)?
NAPIS ćWICZEBNY

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Pronar - AWARYJNOŚĆ Dzisiaj, 04:39
  •  

#322 Share sebe1033

sebe1033

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2080 postów

Napisany 19 listopad 2009 - 20:54

Pronar - AWARYJNOŚĆ A jak doszłeś że łożysko siadło czy chodzi Ci o łożysko wyciskowe sprzęgla ? Je to może wystarczy nasmarować aby wymienić łożysko to trzeba rozbierać skrzynię-rozjechać

#323 Share EppS

EppS

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 302 postów

Napisany 19 listopad 2009 - 21:32

Pronar - AWARYJNOŚĆ Nie chodzi mi o łożysko wyciskowe, tylko o to w którym jest osadzony wałek sprzęgłowy. Myślę że padło właśnie to łożysko bo na wolnych obrotach na biegu jałowym słychać dość głośny stukot, nie słychać tego gdy wciśnie się sprzęgło lub przeżuci dźwignię reduktora na środek. Że trzeba rozjechać to wiem, prawdopodobnie będę musiał wyjąć ten wałek, czy uda się to zrobić nie wyjmując całej skrzyni.
NAPIS ćWICZEBNY

#324 Share robson1028

robson1028

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 54 postów

Napisany 20 listopad 2009 - 22:34

Pronar - AWARYJNOŚĆ ja mam MTZ 82 z 96 r. i już drugi raz skrzynię biegów remontowałem... :D poza tym ok, silnik nigdy nie ruszany (poza regulacją luzów zaworowych), hydraulika (o dziwo) też bez przecieków :)
Nie dyskutuj z głupszym, bo sprowadzi cię do swojego poziomu i pokona cię swoim doświadczeniem.

Ekspert-osoba która ma coraz większą wiedzę w coraz mniejszym zakresie, aż wreszcie wie zupełnie wszystko o niczym.

#325 Share przemek1025a

przemek1025a

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 231 postów

Napisany 09 grudzień 2009 - 21:37

Pronar - AWARYJNOŚĆ dziś jak orałem urwała mi się taka gałka przy tłoczysku od siłownika wspomagania, ona jest nakręcana na gwint i ten gwint się wyrobił i siłownik odleciał. zjerzdzałem do domu z pola na hamulcach i blokadzie zespawałem to do kupy tak jak jest w siłowniku od podnośnika i mam nadzieje że wytrzyma bo jak by odleciało w transporcie to nie ciekawie, miał ktoś z was taki przypadek?

#326 Share Markmajster

Markmajster

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 60 postów

Napisany 16 grudzień 2009 - 19:06

Pronar - AWARYJNOŚĆ Posiadam Belarusa 920.1 może to nie pronar ale podobny. Jest u Mnie już 2 lata Ma 615mth I jak narazie z napraw to:
- Uszczelka pod głowicą (poszła pow pierwszym koszeniu kosiarką pewnie jakąś wadę miała)
- Tarczki w przednim napędzie ale drogo to nie kosztowało
No się przyznam że w nim mi podnośnik trochę popuszcza to przez rozdzielacz ale da się robić.
A tak poza tym to może nie dorównuje tym jd i fendom ale działa i narazie napraw dużych nie A propo do ruskich sprzetów to po 1 belarus jest białoruski
po 2 to mam wladka t25a2( chyba tak się dokładnie) nazywa mam go 36 lat i dobrze działo bez żadnej kapitalki załadował i rozładował ponad 100 bel słomy w tym roku i nic w nim się nie działo

#327 Share DawidM

DawidM

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 79 postów

Napisany 30 grudzień 2009 - 18:34

Pronar - AWARYJNOŚĆ Jeśli chodzi o Pronara 1025A to z tych awarii, które pamiętam mogę wymienić:
- pęknięte przewody paliwowe (2 czy 3 razy);
- niekończące się regulacje i poprawki związane z hamulcami, które ostatecznie i tak nie działają jak powinny;
- spalony alternator;
- uszkodzone 3 czujniki ciśnienia oleju w silniku;
- odklejające się szyby w kabinie;
- nieszczelności dachu, szyberdachu;
- niedziałający wskaźnik poziomu paliwa;
- odklejające się klosze tylnych halogenów;
- blaknący lakier (bardziej akwarela którą zmywa deszcz... -to akurat awaria może nie jest ale irytuje)
- nierównomiernie działający podnośnik, który już na początku wymagał regulacji;
- rzecz naturalna, czyli drobne przecieki hydrauliki oraz w okolicy sprężarki;
- uszkodzone łożyska zwrotnicze w przednim moście;
- pęknięty sworzeń przy uchu siłownika od tuzu skutkujący zniszczeniem ucha czyli przy okazji tłoczyska;
- zacinający się zawór współpracujący z elektromagnesem, który odpowiedzialny jest za włączanie przedniego napędu;
- pęknięty korek wlewu paliwa;
- niedziałający włącznik spryskiwaczy tylnej szyby;
- niedziałająca świeca płomieniowa;
- małe problemy z fotelem (pęknięta blaszka ograniczająca ruch fotela w górę) i inne pierdoły w kabinie takie jak teleskopy od drzwi i ich mocowanie itd.;

Pewnie jeszcze coś było, ale już nie pamiętam. Ciągnik ma obecnie około 1020mth, pracuje na pięćdziesięciu kilku hektarach. Faktem jest, że lekko nie ma, wykonuje większość ciężkich prac polowych. Raczej drugi raz nie zdecydowałbym się na taki ciągnik. Z drugiej strony, gdy w ocenie weźmie się pod uwagę również cenę zakupu, to oczywiście całość już wygląda inaczej. Sprzęt tani i robotę zrobi... Inna rzeczą jest to, że tak jak ktoś tu już to stwierdził, w gruncie rzeczy te ciągniki nie są aż tak złe, jednak niedbały ich montaż w Pronarze powoduje powstawanie niepotrzebnych problemów. Np stary MTZ 82 z 89' roku miał niewiele mniej awarii, a jakość użytych materiałów w kabinie jak i sama kabina jest o wiele lepsza, niż w Pronarze, choć tu i tu ergonomia nie jest na najwyższym poziomie. Zachęcam do dyskusji i pozdrawiam użytkowników.

#328 Share tomek73

tomek73

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 7793 postów

Napisany 30 grudzień 2009 - 20:37

Pronar - AWARYJNOŚĆ mam MTZ 82 z 87r miał 4000 mth mam go 4 lata był przywieziony z niemiec po dwóch latach ja go kupiłem poprzednik robił w nim skrzynie ja od razu wymieniłem wszystkie łożyska w skrzyni założyłem tura po dwóch latach pęk wał pompę wtryskową robiłem trzy razy teraz założyli mi ine sekcje raz zmieniłem wtryskiwacze i półtora roku temu pompę podnośnika orginalną a po niej będe teraz zakładał czwartą niby teraz orginalną dwie pojechały z powrotem jedna wróciła po trzech miesiącach druga chyba nie wruci chydraulike przerobiłem całą na weże mam spokój zmieniłem tylne lagi na grubsze z euro hakami ciśnienie podniosłem na 200atu bo nie chciał podnieść dwu tonowego siewnika z nawozem ale teraz zgiołem górne ramie kuzyn w MTZ ts złamał je a tyle nie podnosił ogólnie jestem z niego zadowolony lepszy od 912 bez porównania pracuje na 85h ale tylko siewniki i transport rzadko coś ciężkiego robi ale też się zdarza

#329 Share rzeznik13

rzeznik13

URODZONY ROLNIK

• Moderator Galerii
  • PipPipPip
  • 703 postów
  • Zainteresowania:Interesuje sie rolnictwem i modelarstwem rolniczym

Napisany 30 grudzień 2009 - 21:14

Pronar - AWARYJNOŚĆ Znajomy z wioski obok ma go od 2003 roku z turem nie narzeka robi nim wszystko ora uprawia gnój ładuje QQ ugniata i narzie żadnych poważnych awari
a pracuje na 25 hektarch i pomaga też sąsiadom w obróbce pola

#330 Share grzegorz2601671

grzegorz2601671

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 1 postów

Napisany 03 styczeń 2010 - 10:02

Pronar - AWARYJNOŚĆ Mam MTZ82TS z1996r od nowości przepracowałem zaledwie 2500mth.Moim zdaniem jedynie silnik zasługuje na pochwałę , poza tym przedni napęd , hydraulika , włączanie biegów przy gorącym oleju TRAGEDIA.Myślę że po przepracowaniu tylu mth bez przeciążania i dbania osprzęt nie powinienem wiedzieć o żadnych awariach.Moim zdaniem najlepszym wyjściem z sytuacji byłoby , żeby traktorzysta (właściciel)był jednocześnie mechanikiem.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#331 Share helmut

helmut

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 50 postów
  • Zainteresowania:motoryzacja, żona i synek

Napisany 03 styczeń 2010 - 18:10

Pronar - AWARYJNOŚĆ Ja mam mtz 82 z 1995 roku. Najpoważniejsze awarie to wymiana tulei, tłoków i pierśceni, remont pompy wtryskowej, zmiana siłownika TUZ. Reszta to drobne lecz denerwujące awarie. Przydałby ie drugi ciągnik podobnej mocy i zastanawiam sie teraz czy ma być tej samej marki.

#332 Share goolman19

goolman19

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 199 postów
  • Zainteresowania:Mechanizacja, rolnictwo

Napisany 03 styczeń 2010 - 20:43

Pronar - AWARYJNOŚĆ Przy ostatniej naprawie skrzyni w MTZ 82 zauważyłem jedną z głównych wad przez które psują się skrzynie. Dolny wałek źle współpracuje z górnym (dokładnie chodzi o przesuwkę ) w wyniku tego tryby się źle zazębiają i przesuwka (gdy włączymy bieg) działa na 1/4 szerokości tryba, przez co przy ciężkiej pracy tryb się szybciej zużywa i po pewnym czasie następuje wyskakiwanie biegu lub wogóle nie idzie go włączyć . Myślałem że to tylko taka wada w remontowanym przezemnie MTZ, nie dało mi to spokoju i sprawdziłem to w moim MTZ i tak jak się spodziewałem jest tak samo tryb ten jest już zużyty w 60 %. Ogólnie mówiąc jest to wada fabryczna MTZ. Oba MTZ są z 82r

Jeżeli ma ktoś jakieś pytania zapraszam na gg. Pozdrawiam

#333 Share grzesior90

grzesior90

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 126 postów

Napisany 12 luty 2010 - 17:33

Pronar - AWARYJNOŚĆ Witam. A więc powiem wam jedno.....co do wypowiedzi ze mtz i pronar to bubel sie nie zgodze. mam pronara 1025a z 2005roku,zrobione ma 1250mth i tak; regulowalem hamulce, pekły mi przewody od paliwa kilkakrotnie, i właczniki swiateł itp trzebabyło wymienic. poza tym to trochę leci z rozdzielacza gdy wywracam przyczepę ale tylko trochę.....na te 1250mth dolalem moze 8litrów oleju. Wiadomo ze jesli ktos porównuje ten ciagnik z john deerem lub fendtem to napewno nie bedzie z niego zadowolony.....ja nie zaluje ze kupiłem,na tamte czasy to byl wydatek 103tys brutto. ciagnik pracuje na 95 hektarach ziemi uprawnej(ornej) razem z zetorem 5211, czyli głownie pronar wszystko robi....kilka dni temu kupilem mu do pomocy john deera 2140 to teraz bedzie mił lzej. Dodam ze pronarem w polu praktycznie caly czas sam jeżdze,to tez jest wazne aby jedna osoba uzytkowala......to chyba wszystko....jak dbasz tak masz

#334 Share maxiben

maxiben

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 890 postów
  • Zainteresowania:rolnictwo glownie nowoczesna hodowla trzody chlewnej
    rodzinne wyjazdy

Napisany 12 luty 2010 - 19:21

Pronar - AWARYJNOŚĆ tez sie dolacze do dyskusji bo jestem posiadaczem 1025A w 2003 roku za 85 tys zl gdzie ciagnik podobnej mocy zachodni kosztowal od 130 tys a wszysko przez wysokie euro wiec wybor padl na pronara i jedyne co moge dobrego o nim powiedziec to silnik i jego niskie spalanie reszta niestety polska norma urywajacy sie tlok podnosnika koszmar ze 4-5 razy robilem i cala reszta duperelow teraz ma lzej bo nabylem dwa lata temu df agrotrona 150 i to juz inna para butow

#335 Share grzesior90

grzesior90

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 126 postów

Napisany 12 luty 2010 - 19:30

Pronar - AWARYJNOŚĆ Ha...nie macie patentu na urywajacy sie tlok podnosnika? podpowiem wam ze trzeba wieszaki przelozyc na dalsze dziury cięgien dolnych i bedzie ok. słyszalem o takich sytuacjach i za wczasu u mnie tak zrobilem i jest oki....a dzwigac jest co bo podnosze agegat z siewnikiem:

#336 Share Lukaszjarm

Lukaszjarm

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1438 postów

Napisany 14 luty 2010 - 00:45

Pronar - AWARYJNOŚĆ ale sie dzisiaj naczytalem na temat pronarow , ja sam w grudniu kupilem pronara 1221A . sprzedawc zachwala wszystkie modele .
ale mojn kolega jest mechanikiem i serwisuje te ciagniki i powiedzial ze jak kupowac pronara mniejszego to tylko z silnikiem iveco bo te 82 sa nie udane i bardzo awaryjne no i psuja ogolna ocene cianikow pronara a model 1221A jest bardzo udany i nie ma z nim praktycznie zadnych powaznych problow u mne na przyklad nie dzialal sygnal dzwiekowy no i czujnik temp . traktor ma 6 cylindow duzo mocy a a spalanie przy transporcie jast takie same jak w zetorze 8111 .
komfort tez lepszy jest . ale nie tak jak u sasiada w JD ale mamy tej samej mocy ciagniki ale on dal za swoj ponnad dwa razy wiecej kasy . ja wybraem pronara
bo zaoszczedzona kasa wystarczy na polowe nowego kombajnu

#337 Share przemek1025a

przemek1025a

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 231 postów

Napisany 14 luty 2010 - 12:16

Pronar - AWARYJNOŚĆ grzesior90 na których dziurach masz wieszaki ja mam stojąc za ciągnikiek to na 3 licząc od tyłu w kierunku ciągnika, czyli piersza pusta na drugiej łańcuch na trzeciej wieszaki i ostatnia czwarta pusta. tak miałem i tłoczysko i tak rozerwało. a ty jak masz?

#338 Share grzesior90

grzesior90

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 126 postów

Napisany 14 luty 2010 - 17:52

Pronar - AWARYJNOŚĆ No tez tak mam,i u mnie nie ma problemu:) na szczęście.....to może łancuch wydłuż jakos i przepmnij na ostatnią i jeszcze przelóż. podobno im dalej to jest lzej podnosic i w ogóle.

#339 Share bialy1984

bialy1984

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 117 postów

Napisany 14 luty 2010 - 18:35

Pronar - AWARYJNOŚĆ Czyli masz na przedostatniej. Podnośnik będzie miał lżej jak będziesz przesuwał bardziej do tyłu ciągnika spróbuj przełożyć na ostatnią jak najdalej od  ciągnika to będzie miał lżej. 

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#340 Share przemek1025a

przemek1025a

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 231 postów

Napisany 14 luty 2010 - 19:07

Pronar - AWARYJNOŚĆ jutro dam wieszaki na sam koniec czyli na 4 otwór a lańcuchy na drugi, a wieszaki jak macie na okrągły otwót czy na fafolke podobno w agregacie jest lepiej na fasolke tylko czy w transporcie nie będzie za bardzo podskakiwał i nie pourywa wieszaków albo sworzni?

Dodaj odpowiedź