Skocz do zawartości

Zdjęcie

Maciory

41 odpowiedzi na ten temat

#21 Share Krzynio257

Krzynio257

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 331 postów
  • Zainteresowania:hodowla trzody chlewnej, hodowla bydła mlecznego, weterynaria

Napisany 15 luty 2012 - 22:07

Maciory Moja świnka je:
Prośna- Owies 50%, Kukurydza 33%,Sauengold TRAG 2%, Wysłodki buraczane 3%, Mączka rybna 1%, DDGS 5%, Olej rzepakowy 1%, Śrura sojowa 5%.
Karmiąca- Owies 10%, Jęczmień 36%, Kukurydza 30%, DDGS 4%, Śruta sojowa 10%, Sauengold LAC 3%, Wysłodki buraczane 2%, Olej rzepakowy 2%, Mączka rybna 3%

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Maciory Dzisiaj, 09:52
  •  

#22 Share marb80

marb80

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 213 postów

Napisany 17 luty 2012 - 07:28

Maciory Jaki DDGS stosujesz (kukurydziany, pszenny?) czy opłaca sie stosować DDGS kukurydziany bo zwiera ok 25% białka a kosztuje juz ok 1000zł

Moja świnka je:
Prośna- Owies 50%, Kukurydza 33%,Sauengold TRAG 2%, Wysłodki buraczane 3%, Mączka rybna 1%, DDGS 5%, Olej rzepakowy 1%, Śrura sojowa 5%.
Karmiąca- Owies 10%, Jęczmień 36%, Kukurydza 30%, DDGS 4%, Śruta sojowa 10%, Sauengold LAC 3%, Wysłodki buraczane 2%, Olej rzepakowy 2%, Mączka rybna 3%

#23 Share Krzynio257

Krzynio257

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 331 postów

Napisany 17 luty 2012 - 21:36

Maciory Ja stosuję pszenno-kukurydziany. Dodatkiem DDGSu obniżam dodatek soi, która jest droższa niż DDGS, więc na moje oko się opłaca. Według moich wyliczeń pasz dla lochy prośnej wynosi mnie około 820zł za tonę, a dla lochy karmiącej około 930zł za tonę.

#24 Share Arek39

Arek39

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 13 postów

Napisany 12 marzec 2012 - 22:29

Maciory jaki sens jest dawać prośnym olej tak drogi składnik i mączkę

#25 Share Krzynio257

Krzynio257

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 331 postów

Napisany 12 marzec 2012 - 23:06

Maciory Olej jako dodatek wyrównujący energię, a mączka rybna jako dodatek dobrze przyswajalnego białka, który dobrze wpływa na podwyższenie masy i rozwój płodów. Mioty od loch karmionych mączka rybną są bardziej wyrównane wagowo.

#26 Share lukaczmarek

lukaczmarek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2660 postów

Napisany 13 marzec 2012 - 18:49

Maciory Jak dla mnie dawanie oleju lochom prośnym nie ma sensu i ekonomicznego uzasadnienia. Energii wystarczy im i bez oleju

#27 Share Krzynio257

Krzynio257

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 331 postów

Napisany 13 marzec 2012 - 21:29

Maciory lukaczmarek@ moim zdaniem każdy żywi jak uważa, co do energii, to przy 50% owsa, jest jej za mało, co do punktu ekonomicznego, to koszt obniżam właśnie dużym udziałem owsa w dawce. Pewnie jeszcze kilka rzeczy zarzucicie mi ze są w dawce nie potrzebne (wysłodki buraczane i DDGS), ale ja uważam że dla moich świnek taka dieta jest odpowiednia. Widziałem kilka typów żywienia loch prośnych i karmiących i ten którym ja żywię dla mnie jest najodpowiedniejszy.

#28 Share blacha

blacha

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 328 postów
  • Zainteresowania:Hobbystycznie weterynaria i różne tematy związane i spokrewnione z trzodą chlewną

Napisany 13 marzec 2012 - 22:00

Maciory Osobiście podobnie jak @lukaczmarek też nie jestem zwolennikiem zwiększania poziomu energii w paszy dla lochy poprzez np. dodawanie oleju, ale zauważyć też trzeba, że rację ma też po częsci @Krzynio, bo sporo zależy od bazowego składu mieszanki(oraz dostępności surowca, jak w moim przypadku gdzie część zboża pochodzi z własnych upraw) - tu np. zgadzam się z właśnie z @Krzyniem owies w żywieniu loch musi być, choć u mnie średnia jego całkowity udział nie przekracza 30 - max.40%, dalej mieszanka uzupełniana jest otrębami pszennymi, soją oraz też w propocji 1:1 z owsem jęczmieniem(nieraz dodatkowo wchodzi jeszcze dodatek pszenżyta) + oczywiście odpowiedni koncentrat i obowiązkowo inhibitor grzyba(to oczywiście jest taki poglądowy schemat, który podlega pewnym modyfikacją w zależności od grupy żywieniowej).

Edytowany przez blacha, 13 marzec 2012 - 22:04.

Pomogę tyle co mogę - dalej się zobaczy

#29 Share Krzynio257

Krzynio257

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 331 postów

Napisany 13 marzec 2012 - 22:14

Maciory No właśnie blach@ i znów w sedno trafiłeś:). Jeżeli o owies chodzi to wolę dodać owies z własnego pola niż kupować otręby, które często są porażone mikotoksynami.

#30 Share lukaczmarek

lukaczmarek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2660 postów

Napisany 13 marzec 2012 - 22:55

Maciory no ja owsa nie stosuje. w żywieniu loch głównie pszenżyto, otręby i jęczmień. Zresztą po kondycji i zachowaniu loch można poznać czy czegoś im brakuje. Wysłodki buraczane dawałem na próbę ale u mnie się nie sprawdziły. Maciory niechętnie je jadły a nawet wybierały pasze i je zostawiały dlatego zrezygnowałem z nich. Jak mam kupować otręby albo owiec to wolę otręby. Oczywiście koniecznie dodatek na grzyba, premix i bardzo niewiele soi

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#31 Share lulak

lulak

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 231 postów

Napisany 14 marzec 2012 - 18:00

Maciory luk, a jak u Ciebie przedstawia się mniej więcej udział procentowy pszenżyta, jęczmienia i otrąb ?

#32 Share lukaczmarek

lukaczmarek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2660 postów

Napisany 14 marzec 2012 - 19:27

Maciory otręby 40%, jęczmień 20%, pszenżyto 35%, soja, premix, mykotoksyny 5%

#33 Share vilar

vilar

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 9 postów

Napisany 07 styczeń 2013 - 12:59

Maciory panowie a co sadzicie o motylkowych ja daje prosnym w sezonie lucerne

a jakie otreby sa leprze przenne czy zytnie?
ja daje przenne jak karmi dla leprzego mleka
ogulnie nie mam duzej chodowli i daje ziemniaki plus sryta jeczmienna na "codzien" a przy prosiakach dodaje otrab przennych
jaki dajecie odgrzybiacz?
no i jaka karma w okresie rui i po zapłodnieniu jak piszecie to mało energi a wiecej wukna czyli co mało ziemniaków wiecej sruty z otrebami czy sama sruta zbozowa?

#34 Share vbox33

vbox33

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 490 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo, historia, of-road

Napisany 07 marzec 2013 - 19:17

Maciory Mogli byscie podac mi wielkosc dawki zywieniowej loch? Chodzi mi o to ile podawac gotowej mieszanki paszowej, najczesciej slysze/widze ze to 2,5 kg dla loch nisko prosnych i 3,5 kg dla loch wysoko prosnych, ale postanowilem spytac bardziej doswiadczonych w tej kwesti.

#35 Share Krzynio257

Krzynio257

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 331 postów

Napisany 07 marzec 2013 - 21:10

Maciory Te dawki które podałeś są odpowiednie, ale musisz żywić z głową i oczami, musisz widzieć jaką locha ma kondycję i troszkę modyfikować dawki, czasem wystarczy 2,2kg , a czasem musisz dać nawet 4kg, zależnie od kondycji.

#36 Share lukaczmarek

lukaczmarek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2660 postów

Napisany 08 marzec 2013 - 08:04

Maciory Ja na dozownikach mam ustawione 2,8 lochom w tzw prawidłowej kondycji. Reszta jak kolega wyżej.

#37 Share krzysiek29

krzysiek29

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 126 postów

Napisany 10 lipiec 2014 - 10:24

Maciory

otręby 40%, jęczmień 20%, pszenżyto 35%, soja, premix, mykotoksyny 5%

A podajesz to na sucho czy na mokro?? mógłbyś podać nazwę i cenę tych "mykotoksyn 5%"?

#38 Share matava

matava

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 488 postów

Napisany 10 lipiec 2014 - 18:31

Maciory Np. zearalenon, ochratoksyna A. W czystej formie raczej nie do dostania. W handlu dostępne najczęściej na nośniku zbożowym, częstoz z otrębami. Cena raczej niewygórowana.
Pozdrawiam.

Edytowany przez matava, 10 lipiec 2014 - 18:33.

#39 Share Profil usunięty Profil usunięty

Profil usunięty
  • thumbphoto
  • Guests

Napisany 20 październik 2014 - 21:02

Maciory

Ja tam swoje maciory żywie samą śrutą (60% jęczmień, 40% pszenica) bez żadnych dodatków i nie mam nigdy poniżej 11 prosiąt w miocie, mioty są zawsze równe i odsadzam przeważnie w 28 - 30 dniu zycia z wagą ok. 8 kg. 

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#40 Share matava

matava

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 488 postów

Napisany 21 październik 2014 - 20:57

Maciory

jeśli nigdy nie masz mniej nie masz mniej niż 11, to średnia liczba odsadzonych pewnie krąży około 13, co przy uwzględnieniu faktu, że skuteczność krycia wynosi minimum 99%, to średnia liczba prosiąt odsadzonych wynosi ok 30 sztuk, a to już Cię stawia w gronie najlepszych hodowców nie tylko w Unii, ale i na świecie. Gratulacje. Miło słyszeć o takich ludziach w Polsce. Pozdrawiam