Skocz do zawartości

Zdjęcie

Czego brakuje w żywieniu krów że tak szybko tracą wapń

6 odpowiedzi na ten temat

#1 Share aster453

aster453

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 727 postów

Napisany 13 lipiec 2009 - 09:00

Czego brakuje w żywieniu krów że tak szybko tracą wapń Mam pytanie wydaje mi się ze jakiś błąd popełniam w żywieniu zwierząt a doradcy którzy są w pobliżu to pożal się Panie Boże....
Rano daję sianokiszonkę + melasę + śrutę (głównie jęczmień troszkę pszenicy i żyto + witaminy i na smak) oraz na koniec na smak kiszonka z liści buraków i siano. W południe jedzą słomę jęczmienną a wieczór. Podobnie jak rano sianokiszonkę +melasę + śruta + wysłodki z buraków (suchych niestety nie mam cukrowni) i na koniec siano. Mam siedemnaście krów jednak chlew mam stary więc nie da się nic zrobić żeby zakupić wóz paszowy czy coś w tym rodzaju najpierw trzeba by wystawić nowy najlepiej a każdy wie ile to kosztuje ale nie o tym.
Wydaje mi się że krowy za szybko tracą wapń. Praktycznie co roku cielę. Tak że muszę co trzy cztery miesiące dawać im zastrzyki z wapna szkoda mi tego bydła tak kłóć co byłoby lepsze. Poza tym często bywa tak że ciężko mi jest nawet krowę zasuszyć bo daje dużo mleka i zastanawiam się czy nie zwiększyć okresu pomiędzy porodami do 1,5roku. Pytanie co zrobić żeby tak się nie odwapniały (widać to po tym jak wstaje krowa, jak słaba jest na nogach).

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Czego brakuje w żywieniu krów że tak szybko tracą wapń Dzisiaj, 03:19
  •  

#2 Share KAROL4

KAROL4

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 530 postów

Napisany 13 lipiec 2009 - 09:06

Czego brakuje w żywieniu krów że tak szybko tracą wapń Przy skarmianiu kiszonek tak już jest-kup kredę,najlepiej granulowaną .Wiesz chyba ,że mleko zawiera dużo wapnia(przez co można powiedzieć ,ze jest wypłukiwany z organizmu) ,a do tego rozwijający się płód.

#3 Share aster453

aster453

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 727 postów

Napisany 13 lipiec 2009 - 11:41

Czego brakuje w żywieniu krów że tak szybko tracą wapń Dzięki spróbuje od kredy zobaczymy czy to pomoże

#4 Share Gorzupiak

Gorzupiak

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 495 postów

Napisany 13 lipiec 2009 - 12:50

Czego brakuje w żywieniu krów że tak szybko tracą wapń Witam może moglibyście mi pomóc i doradzić dlaczego krowy(właściwie jedna z największą wydajnością ok 9500l mleka) zjada folię od kukurydzy ? Zobaczyłem to wczoraj kiedy krowy wychodziły na pastwisko. Krowy dostają kiszonkę z kukurydzy, liści buraczanych i z siana/kończyny. Dodatkowo pasze treściwe i witaminy. Co im może być ?
"Myślę, że w dzisiejszych czasach to społeczeństwo wywiera na tobie pewną presję, jak powinieneś się zachowywać."

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#5 Share damian40000

damian40000

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3200 postów

Napisany 13 lipiec 2009 - 14:07

Czego brakuje w żywieniu krów że tak szybko tracą wapń Krowa już taka jest że zjada różne śmieci, trzeba uważać po prostu żeby nie miały dostępu do żadnych folii bo mogą się tym zatruć. A do kolegi @aster to twoim krówkom może brakować ruchu, zrób im jakiś wybieg albo wypuść na pastwisko zobaczysz różnicę.

#6 Share Zetor1992

Zetor1992

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 67 postów

Napisany 13 lipiec 2009 - 17:49

Czego brakuje w żywieniu krów że tak szybko tracą wapń Wiele firm paszowych ma w swojej ofercie witaminy z dużą zawartością wapnia, po prostu kup takie witaminy i domieszaj je do śruty i będzie git
Zetor siła i tradycja na polskiej ziemi

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#7 Share KAROL4

KAROL4

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 530 postów

Napisany 14 lipiec 2009 - 22:49

Czego brakuje w żywieniu krów że tak szybko tracą wapń Jeżeli ktoś bazuje na kiszonce z kuku i traw, te witaminki chociażby z podwyższoną zawartością wapnia nie dają rady, a już nie ma mowy gdy wydajność jest z tych ponad średnią. Najlepszym sposobem na sprawdzenie bilansu wapnia jest korekta racic, jeżeli robi to prawdziwy fachowiec to powie wam jak żywicie swoje krówki.