SkyLi

Jałówka ma mleko

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
SkyLi    0

Witam serdecznie :P

Od kilku dni posiadam nowy nabytek- krzyżówkę rasy jersey z polską czerwona. Jałówka ma 17 msc, dwa miesiące temu została zacielona. Wczoraj przy pielęgnacji krówki zauważyłam że ma lekko napuchnięte wymionka, przy próbie doju leciało mleko. I tu mam pytanie. Czy to normalne? co z tym zrobić? <_<

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
SkyLi    0

Czyli to normalne, a mam ją upajać z tego mleka, czy zostawić-ale znów jest ryzyko wdania się jakiegoś zapalenia... tak na marginesie to pierwsza moja krowa w życiu i po prostu nie wiem co i jak <_<

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mickas092    500

Jeśli to na prawdę Jerseyka to doić , dbać , i DOBRZE ŻYWIC!! - to ostatnie najważniejsze :P I musi mieć sucho <_< W dwutygodniku FARMER w nr. 12 jest opisana hodowla tej rasy :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
SkyLi    0

Ok. dziękuję za informacje :P tylko jedno mnie zaskakuje jak jałówkę można doić, no ale jeśli jej się zbiera mleko to raczej należy... <_<

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
andrzej2110    535

U mnie jedna jałówka rozdoiła inną. Potem trzeba było doić jałówkę przed ocieleniem <_<


Powyższy post wyraża jedynie opinię autora w dniu dzisiejszym. Nie może on służyć przeciwko niemu w dniu jutrzejszym.
ani każdym innym następującym po tym terminie.Ponadto autor zastrzega sobie prawo zmiany poglądów, bez podawania przyczyny :D

bullet_black.png

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
milanreal1    319

@SkyLi ile daje tego mleka?

Pytałem się mamy i nigdy z takim przypadkiem się nie spotkała osobiście. A słyszała o takim przypadku i na początku myślała ze po prostu koleś wciska jej kit. Ten facet mówił również że później miał problem z zasuszaniem i doił ją okrągłym rokiem. Jak na moje oko to po prostu "wybryk natury"


Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
darek91    0

U mnie taki przypadek się nigdy nie wydarzył a trochę krów i jałówek u nas było, pogadaj z swoim weterynarzem najlepiej ja bym proponował zasuszyć, parę dni mniej żarcia i mało wody odpowiednie środki na zasuszenie o jak najdłuższej karencji się da. A tak w ogóle to ile ci mleka daje i czy to jest normalne czy wodnite. zwróć uwagę czy się sama doi bo to może jest przyczyną, a takie sztuki w przeszłości u nas były i długiej kariery nie miały.

 

Z tym zasuszeniem to moja opinia, więc podejdź do niej z dystansem <_< .

 

Tak ogólnie to przynajmniej nie duj jej na siłę np. raz na dwa dni czy jak będzie widać ze ma sporo mleka.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kubaldo    2

U mnie też zdarzył się taki przypadek że jałówki stały obok siebie i jedna miała dłuższy łańcuch i po prostu doiła om drugo która była starsza później tamta się ocieliła ja chcę siarę zdojić a tu nie ma mleko leci

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marti565    2

Teoretycznie to jest nie możliwe ale praktycznie tak. Miałem tez taka jałówkę że była jałowa i mleko leciało z niej. Próbowaliśmy ja doić troszkę się biła i mało mleka było no i nie dało się jej zacielić. Jeżeli ja zaczniesz doić to uważaj żeby nie wdało się w strzyki żadne zakażenie bo zapalenia będą i wtedy ja na hamburgery oddasz. Najlepiej przygłodzić troszkę i mleko przepadnie samo.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
TOREZ    35
Witam serdecznie <_<

Od kilku dni posiadam nowy nabytek- krzyżówkę rasy jersey z polską czerwona. Jałówka ma 17 msc, dwa miesiące temu została zacielona. Wczoraj przy pielęgnacji krówki zauważyłam że ma lekko napuchnięte wymionka, przy próbie doju leciało mleko. I tu mam pytanie. Czy to normalne? co z tym zrobić? <_<

 

"Lekko napuchnięte wymionka" - jeżeli została zacielona dwa miesiące temu to dopiero zaczyna kształtować wymię, ono nie jest napuchnięte, to naturalny proces rozwoju.

 

"Przy próbie udoju leciało mleko" - w przypadku jałowic ras mlecznych na kilka lub kilkanaście dni przed ocieleniem mleko samo wycieka ze strzyków. Wtedy dopiero można zacząć doić jałówkę.

W Twoim przypadku nie próbuj jej doić bo w przeciwnym razie doprowadzisz do zaburzenia rozwoju. Jest na to za wcześnie. Przed jałówką jeszcze ze siedem miesięcy do ocielenia.

Jeżeli mleko samo nie wycieka to nic nie rób i nie obawiaj się o zapalenie.

 

Jeśli to na prawdę Jerseyka to doić , dbać , i DOBRZE ŻYWIC!! - to ostatnie najważniejsze tongue.gif I musi mieć sucho wink.gif W dwutygodniku FARMER w nr. 12 jest opisana hodowla tej rasy wink.gif

 

 

Ten opis to sposób na hodowlę sztuk po ocieleniu. W żadnym przypadku nie postępuj tak z Twoją jałowicą. Nie dój jej, dbaj, a co do żywienia to daj jej słomy + pasza objętościowa którą dysponujesz, a z treściwymi to uważaj przed ocieleniem i po ocieleniu aby nie doprowadzić do zapalenia. Z objętościowymi też nie za bogato.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Sadek    1123

To koledzy ja mam podobny przypadek, tylko w moim przypadku jałówka ma jeszcze 3 miesiące do wycielenia i ma mleko (jak na razie nic z tym nie robimy).


"Cogito ergo sum"
Pozostaję: otwarty, elastyczny, ciekawy.

 

GG 8872878

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez Moscov
      Witam. W tym roku pojawił się pewien problem z gnojowicą bydlęcą, Problem polega na tym że gnojowica się pieni. Kiedy miałem już pełne szambo, to Piana  pojawiała się na kratach, miała taką galaretowatą konsystencję. Teraz, gdy ubrałem już szamba, po włączeniu mieszadła wypycha tą pianę przez okienko. W czym może tkwić problem? Gdzie szukać przyczyny? 


    • Przez rolnik8712
      Witam,
      Czy ktoś użytkuje maty legowiskowe geyer hosaja o grubości 2.8cm?
      Mógłbym prosić o opinie z użytkowania?
      Czy jesteście zadowoleni?
       
      Pozdrawiam
    • Przez ceston
      Witam mam pytanie odnośnie dopuszczania jałówki która ma brodawki na całym ciele nawet na brzuchu. Inseminator mówi że to można leczyć ale też że to ku....stwo i będzie przechodzić na inne sztuki. Więc lepiej ją leczyć i zacielac czy podtuczyc i wypchnąć.
    • Przez rozal22
      Witam, czy ktoś zasuszał niecielną krowę aby ponowić jej laktacje za 2 miesiące, krowę która jest niecielna?
      pytam bo wet chybił z trafnością cielności w 2/3miesiacu i zbliża się jej termin cielenia a wymię nie przybiera, więc upewniłem się czy jest cielak i okazało się że jest pusta...
      w takim razie pytam się, czy da się rozdoić taka krowa, czy tylko już rzeź?
    • Przez bibon98
      Witam, miałem do zacielenia w grudniu 12 krów i 5 jałówek, po kilku powtórkach, udało się zacielić ogólnie 12 sztuk(7 krów i 5 jałówek). Problem pojawia się przy pozostałych 5 sztukach, 3 krowy gonią się regularnie, ale się nie zacielają, były zacielane już po 4-5 razy, ostatnio weterynarz wykonywał badanie usg(wszystko jest w porządku) i po tygodniu od wystąpienia rui podał dwóm z trzech krów płukanki do maciczne(z jednej krowy po płukance po dwóch tygodniach zaczęła iść biała ropa i będzie powtórka płukanki), dziś po raz piąty powtarzała trzecia z nich, więc kolejna do płukanki. Czwarta i ostania krowa(mała krowa 350-400kg, pierwiastka, bardzo mleczna) nie ma w ogóle objawów rujowych, a po podaniu zastrzyków, okazuje się że jajeczko jest gotowe do uwolnienia, ale ostatecznie do owulacji nie dochodzi i nic się nie dzieje. Był okres kiedy te sztuki nie miały rui, więc podawałem im beta karoten jakiś z witaminą e i selenem, ale weterynarz powiedział żeby przestać dawać po wystąpieniu rui. Największy problem mam z ostatnią jałówką, ma 22 miesiące, wielka jałówka, odgania inne od żarcia, nie jest zatłuszczona, ani zabiedzona, luźno biega w chlewku z dwoma jałówkami(które są już zacielone), ale ona nie ma nawet żadnych objawów rujowych. Karmię je odrobiną kukurydzy, siana i resztkami sianokiszonki od krów, ale nawet po podaniu zastrzyków(2 razy) na badaniach USG nie widać żeby się tam cokolwiek działo, żadnego jajeczka, nic. Co robić w takiej sytuacji? Jakieś witaminy, albo inne cuda? Weterynarz się poddał i kazał z jałówką czekać na wypas,  że może wtedy polatuje, a jak nie to do sprzedania, ale szkoda trochę mi tej jałówki, bo jest po bardzo dobrej krowie. Krowy za to stoją na sianie, sianokiszonce i kukurydzy + śruta rzepakowa. Co robić z jałówką? Czy jest opcja żeby coś jej podać, nie wiem jakieś witaminy czy coś? Jak tak to co jej tutaj suplementować? Co podać tym 3 sztukom na lepsze zacielanie? I co robić z tą jedną artystką co niby latuje, ale nie do końca? 
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj