Skocz do zawartości

Reklama

Zdjęcie

Jałówka ma mleko

• Nie możesz odpowiadać w tym temacie
13 odpowiedzi na ten temat

#1 SkyLi

SkyLi

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 5 postów

Napisany 10 lipiec 2009 - 10:20

Jałówka ma mleko Witam serdecznie :P
Od kilku dni posiadam nowy nabytek- krzyżówkę rasy jersey z polską czerwona. Jałówka ma 17 msc, dwa miesiące temu została zacielona. Wczoraj przy pielęgnacji krówki zauważyłam że ma lekko napuchnięte wymionka, przy próbie doju leciało mleko. I tu mam pytanie. Czy to normalne? co z tym zrobić? <_<
  • 0

#2 mickas092

mickas092

Zaawansowany

• V.I.P.
  • 1965 postów
  • 49574812
  • Zainteresowania:Szeroko pojęte rolnictwo ;)

Napisany 10 lipiec 2009 - 10:42

Jałówka ma mleko Jerseyki sa wczesnie dojzewajace i pewnie z tąd to mleko :P <_<
  • 0

#3 SkyLi

SkyLi

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 5 postów

Napisany 10 lipiec 2009 - 10:54

Jałówka ma mleko Czyli to normalne, a mam ją upajać z tego mleka, czy zostawić-ale znów jest ryzyko wdania się jakiegoś zapalenia... tak na marginesie to pierwsza moja krowa w życiu i po prostu nie wiem co i jak <_<
  • 0

#4 mickas092

mickas092

Zaawansowany

• V.I.P.
  • 1965 postów
  • 49574812
  • Zainteresowania:Szeroko pojęte rolnictwo ;)

Napisany 10 lipiec 2009 - 10:57

Jałówka ma mleko Jeśli to na prawdę Jerseyka to doić , dbać , i DOBRZE ŻYWIC!! - to ostatnie najważniejsze :P I musi mieć sucho <_< W dwutygodniku FARMER w nr. 12 jest opisana hodowla tej rasy :D
  • 0

#5 SkyLi

SkyLi

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 5 postów

Napisany 10 lipiec 2009 - 11:06

Jałówka ma mleko Ok. dziękuję za informacje :P tylko jedno mnie zaskakuje jak jałówkę można doić, no ale jeśli jej się zbiera mleko to raczej należy... <_<
  • 0

#6 andrzej2110

andrzej2110

Zaawansowany

• V.I.P.
  • 9330 postów

Napisany 10 lipiec 2009 - 22:05

Jałówka ma mleko U mnie jedna jałówka rozdoiła inną. Potem trzeba było doić jałówkę przed ocieleniem <_<
  • 0
Powyższy post wyraża jedynie opinię autora w dniu dzisiejszym. Nie może on służyć przeciwko niemu w dniu jutrzejszym,
ani każdym innym następującym po tym terminie.Ponadto autor zastrzega sobie prawo zmiany poglądów, bez podawania przyczyny. :D

#7 mikic360

mikic360

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 190 postów
  • 35640619
  • Zainteresowania:technika rolnicza, motoryzacja, hodowla bydła mięsnego

Napisany 11 lipiec 2009 - 18:33

Jałówka ma mleko U mnie tez był taki przypadek. Ale nic nie robiliśmy bo była na sprzedaż
  • 0

#8 milanreal1

milanreal1

Nie zadzieraj z moderatorem :D

• Moderator Forum
  • PipPipPip
  • 8061 postów
  • Zainteresowania:Sport, muzyka i oczywiście rolnictwo.

Napisany 11 lipiec 2009 - 21:41

Jałówka ma mleko @SkyLi ile daje tego mleka?
Pytałem się mamy i nigdy z takim przypadkiem się nie spotkała osobiście. A słyszała o takim przypadku i na początku myślała ze po prostu koleś wciska jej kit. Ten facet mówił również że później miał problem z zasuszaniem i doił ją okrągłym rokiem. Jak na moje oko to po prostu "wybryk natury"
  • 0
Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

#9 darek91

darek91

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 99 postów
  • 8768028

Napisany 11 lipiec 2009 - 23:55

Jałówka ma mleko U mnie taki przypadek się nigdy nie wydarzył a trochę krów i jałówek u nas było, pogadaj z swoim weterynarzem najlepiej ja bym proponował zasuszyć, parę dni mniej żarcia i mało wody odpowiednie środki na zasuszenie o jak najdłuższej karencji się da. A tak w ogóle to ile ci mleka daje i czy to jest normalne czy wodnite. zwróć uwagę czy się sama doi bo to może jest przyczyną, a takie sztuki w przeszłości u nas były i długiej kariery nie miały.

Z tym zasuszeniem to moja opinia, więc podejdź do niej z dystansem <_< .

Tak ogólnie to przynajmniej nie duj jej na siłę np. raz na dwa dni czy jak będzie widać ze ma sporo mleka.
  • 0

#10 kubaldo

kubaldo

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 100 postów
  • Zainteresowania:sport,sztuki walki,fotografowanie,modele maszyn rolniczych ,modele samochodów

Napisany 14 lipiec 2009 - 11:32

Jałówka ma mleko U mnie też zdarzył się taki przypadek że jałówki stały obok siebie i jedna miała dłuższy łańcuch i po prostu doiła om drugo która była starsza później tamta się ocieliła ja chcę siarę zdojić a tu nie ma mleko leci
  • 0

#11 marti565

marti565

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 236 postów
  • Zainteresowania:muzyka film no i rolnictwo

Napisany 14 lipiec 2009 - 21:14

Jałówka ma mleko Teoretycznie to jest nie możliwe ale praktycznie tak. Miałem tez taka jałówkę że była jałowa i mleko leciało z niej. Próbowaliśmy ja doić troszkę się biła i mało mleka było no i nie dało się jej zacielić. Jeżeli ja zaczniesz doić to uważaj żeby nie wdało się w strzyki żadne zakażenie bo zapalenia będą i wtedy ja na hamburgery oddasz. Najlepiej przygłodzić troszkę i mleko przepadnie samo.
  • 0

#12 TOREZ

TOREZ

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 506 postów

Napisany 15 lipiec 2009 - 12:14

Jałówka ma mleko

Witam serdecznie <_<
Od kilku dni posiadam nowy nabytek- krzyżówkę rasy jersey z polską czerwona. Jałówka ma 17 msc, dwa miesiące temu została zacielona. Wczoraj przy pielęgnacji krówki zauważyłam że ma lekko napuchnięte wymionka, przy próbie doju leciało mleko. I tu mam pytanie. Czy to normalne? co z tym zrobić? <_<

"Lekko napuchnięte wymionka" - jeżeli została zacielona dwa miesiące temu to dopiero zaczyna kształtować wymię, ono nie jest napuchnięte, to naturalny proces rozwoju.

"Przy próbie udoju leciało mleko" - w przypadku jałowic ras mlecznych na kilka lub kilkanaście dni przed ocieleniem mleko samo wycieka ze strzyków. Wtedy dopiero można zacząć doić jałówkę.
W Twoim przypadku nie próbuj jej doić bo w przeciwnym razie doprowadzisz do zaburzenia rozwoju. Jest na to za wcześnie. Przed jałówką jeszcze ze siedem miesięcy do ocielenia.
Jeżeli mleko samo nie wycieka to nic nie rób i nie obawiaj się o zapalenie.

Jeśli to na prawdę Jerseyka to doić , dbać , i DOBRZE ŻYWIC!! - to ostatnie najważniejsze tongue.gif I musi mieć sucho wink.gif W dwutygodniku FARMER w nr. 12 jest opisana hodowla tej rasy wink.gif

Ten opis to sposób na hodowlę sztuk po ocieleniu. W żadnym przypadku nie postępuj tak z Twoją jałowicą. Nie dój jej, dbaj, a co do żywienia to daj jej słomy + pasza objętościowa którą dysponujesz, a z treściwymi to uważaj przed ocieleniem i po ocieleniu aby nie doprowadzić do zapalenia. Z objętościowymi też nie za bogato.
  • 0

#13 Vhalior2

Vhalior2

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 299 postów

Napisany 03 sierpień 2009 - 17:21

Jałówka ma mleko Zgadzam się z torezem
  • 0

Google AgroFoto Ads Jałówka ma mleko

• Reklama google
Dzisiaj, 19:47
  •  

#14 Sadek

Sadek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3008 postów
  • 8872878

Napisany 06 listopad 2011 - 08:13

Jałówka ma mleko To koledzy ja mam podobny przypadek, tylko w moim przypadku jałówka ma jeszcze 3 miesiące do wycielenia i ma mleko (jak na razie nic z tym nie robimy).
  • 0
Jeżeli pomogłem kliknij zieloną strzałkę.

"Cogito ergo sum"
Pozostaję: otwarty, elastyczny, ciekawy.

Także otagowane jednym lub więcej z tych słów kluczowych: %s