Skocz do zawartości

Zdjęcie

Powrót do hodowli trzody chlewnej

33 odpowiedzi na ten temat

#21 Share kabus55

kabus55

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 133 postów

Napisany 09 lipiec 2009 - 18:33

Śmieszy mnie to cale wielkie wracanie do hodowli trzody. Nie zastanowi się jeden z drugim tylko na zmianę likwiduje i znowu zakłada stado. A wiadomo ze ta oscylacja jest wywołana właśnie tym śmiesznym rezygnowaniem i powrotem. A kto na tym cierpi najbardziej? Ci mali z doskoku. Jeżeli zawsze sprzedaje się tyle samo to w jednym roku cala partia pójdzie po 3,5 zł/kg a w następnym po 4,5 i jakoś się to wyrówna. A taki sezonowi kupi prosiaków w szczycie cen a potem sprzeda tuczniki w świńską górkę i po ptakach d*pa zimna rezygnacja z hodowli bo straty olbrzymie. Ale po jakimś czasie znowu się opłaca... to co...? Na rynek i znowu małe stadko za gruba kasę... mija 5 miechów i świnię znowu po 3... i tak w kolo... psucie nerwów ludziom którzy zajmują się hodowla cale życie. Dobrze ze wprowadzają te badania na chorobę aujeszkyego dodatkowa rejestracje świnek w arimr, świadectwa zdrowia. Bynajmniej sezonowy się wykruszają. Z reszta, bardzo nie dawno było o tym pisane w temacie o cenach żywca.

Już w kilku tematach zauważyłem że wiele osób denerwują "sezonowcy", przecież każdy chce jakoś żyć, a małe gospodarstwo stawia na to co jest akurat opłacalne bo nie zainwestuję w jedną produkcję tak jak duże gospodarstwo bo w razie niepowodzenia to pozostaje sznur na łeb i... ja sam do sezonowców raczej nie należę bo mimo nie zbyt dużej produkcji ok. 100 tuczników rocznie to nigdy nie rezygnowałem z hodowli nawet mimo niskich cen skupu żywca.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Powrót do hodowli trzody chlewnej Dzisiaj, 05:54
  •  

#22 Share tomek321455

tomek321455

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 217 postów

Napisany 09 lipiec 2009 - 19:34

Powrót do hodowli trzody chlewnej Dokładnie sezonowcy mali rolnicy też chcą żyć. Ja mam kilka sztuk bydła opasowego i świnki około 200 sztuk rocznie i do tego pracuję na państwowej posadzie a dodatkowa kasa z gospodarstwa się przydaje zawsze i też nie rezygnowałem z hodowli i teraz nie żałuję

#23 Share Cihu

Cihu

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1037 postów

Napisany 09 lipiec 2009 - 19:56

Powrót do hodowli trzody chlewnej Ale to nie jest sposób na życie bo co z tego ze dziś są świnię po 5 zł jak za 5 miesięcy beda po 3,5.

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#24 Share tomek321455

tomek321455

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 217 postów

Napisany 09 lipiec 2009 - 20:33

Powrót do hodowli trzody chlewnej Ja napisałem że mali sezonowi rolnicy tez chcą żyć bo ich rozumiem. Ja nawet jak cena była 2,8zł za kg to miałem 150 sztuk. Trzymam świnki cały czas

#25 Share lukas17

lukas17

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 261 postów

Napisany 10 lipiec 2009 - 07:01

Powrót do hodowli trzody chlewnej No tak ale oni robią wtedy zamieszania trochę, gość który przywozi mi nasienie mówił że czasami to ja brałem raz na tydzień kilka porcji a tak to same pojedyncze, a jak usłyszeli że świnie w górę to odrazu porcje nasienia schodziły niesamowicie, a co do czyszczenie świń to o tym nie słyszałem i to jest trochę dziwne ;)Tto jak ja organizuje spęd i sprzedaje moich koło 100szt i przyjadą inni do mnie to razem około 200szt to on jest wszystkie przebada ??
sprzedam deutz fahr M36.40, Bizona Z056, oraz ursusa 360 bliższe informajce na pw lub tel

#26 Share MartineZ

MartineZ

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1044 postów

Napisany 10 lipiec 2009 - 07:07

Powrót do hodowli trzody chlewnej kabus55 jestem tego samego zdania ze każdy chce jakoś żyć i robi to co jest opłacalne.....sam na razie nie sprzedaje więcej jak 100 tuczników rocznie ale trzymam cały czas bez względu na cenę i rozumiem ze ci co maja więcej są trochę wkurzeni na sezonowców bo jakby nie patrzeć niestabilna sytuacja na rynku wieprzowiny która towarzyszy nam od bardzo dawna jest spowodowana właśnie przez nich....także rozumiem jedna i druga stronę.....tego się nie uregulować....jest potrzebna stała interwencja rządu (zabiegać o zwiększenie eksportu i utrzymywanie produkcji w chwilach kiedy jest ona nieopłacalna -jakieś jednorazowe premie)

#27 Share qazi

qazi

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 4544 postów

Napisany 10 lipiec 2009 - 08:23

Powrót do hodowli trzody chlewnej Premie premiami a może by tak wprowadzić coś na wzór kwot mlecznych rolnik który rezygnuje z hodowli traci takową kwotę i żeby powrócić na rynek jest zmuszony do jej zakupu, ograniczyłoby to w znacznym stopniu "sezonowość" w rozpoczynaniu i zakańczaniu produkcji

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#28 Share Pietras892

Pietras892

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 489 postów
  • Zainteresowania:kopanie w ziemi

Napisany 10 lipiec 2009 - 10:09

Powrót do hodowli trzody chlewnej No tak ale np. ja podczas kryzysu musiałem zredukować swoje stado bo nie mam tyle zboża żeby wykarmić... sporo kupowałem i przy cenie 3 zł za żywiec a zboża na poziomie 450zł/t poprostu do każdej sztuki musiałem dołożyć, przez dwa lata trzymałem tyle sztuk na ile pozwalały mi moje predyspozycje paszowe...zrobiło to samo wielu moich kolegów mówicie że to sezonowość może i tak ale wole zastopować niż dołożyć do interesu przecież to logiczne moim zdaniem  

#29 Share MartineZ

MartineZ

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1044 postów

Napisany 10 lipiec 2009 - 10:27

premie premiami a może by tak wprowadzić coś na wzór kwot mlecznych rolnik który rezygnuje z hodowli traci takową kwotę i żeby powrócić na rynek jest zmuszony do jej zakupu, ograniczyłoby to w znacznym stopniu "sezonowość" w rozpoczynaniu i zakańczaniu produkcji

Myślę ze to był dobry pomysł...produkcja wieprzowiny za pozwoleniem rządu.....wtedy kiedy jest brak produkcji podpisać "licencje" na produkcje na 20 lat....bo inaczej nie zwróciłoby się nawet....a później oczywiście starać się przedłożyć....ale ma się pewność ze się sprzeda świnki po dobrej cenie bo rząd będzie regulować pogłowię. Moim zdaniem to najlepsze wyjście....i tego moim zdaniem brakuje....PEWNOŚCI ZE ZAINWESTOWANE PIENIĄDZE SIĘ NAWET NIE ZWRÓCĄ (oczywiście tak jest w każdym biznesie ale w rolnictwie jest to szczególnie odczuwalne)

#30 Share mickas092

mickas092

Zaawansowany

• V.I.P.
  • rank
  • 2204 postów
  • Zainteresowania:Szeroko pojęte rolnictwo ;)

Napisany 10 lipiec 2009 - 10:35

Powrót do hodowli trzody chlewnej Tylko wtedy po tych regulacjach na świnię dopiero się zrobi bieda na wsi :P W Polsce przeważają gosp 1-10 ha czyli małe <_< A one nie będą bawić się w te "licencje" na produkcje - co z tego ze kilo świniaka będzie 6 zeta jak kilo schabu 25 ;[ To nie za wiele da bo kto kupi schab za taka cenę?? :D Najlepiej na wszystko ograniczenia na zboże, warzywa kto nie wyprodukuje tyle ile trzeba albo za dużo - kara :)

#31 Share lukas17

lukas17

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 261 postów

Napisany 10 lipiec 2009 - 19:18

Powrót do hodowli trzody chlewnej Według mnie ten pomysł z tymi kwotami "na świnie " byłby głupi, bo z pewnością na początek by przeliczyli ilość szt na ha, to ja mam teraz 80ha w tym sporo dzierżaw , to może dostałbym limit 300-400szt na rok, a na dzień dzisiejszy utrzymuje stale 500szt, a żeby mieć więcej świń może musiałbym kupować po innych rolnikach,;/ Bezsensu ten pomysł, niech lepiej zostanie tak jak teraz jest i nie będzie wtedy źle, ale niech się wypowią inni na ten temat a zwłaszcza "cihu" bo widzę że ma też sporą hodowle i wie o czym ja mówię <_<
sprzedam deutz fahr M36.40, Bizona Z056, oraz ursusa 360 bliższe informajce na pw lub tel

#32 Share kabus55

kabus55

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 133 postów

Napisany 11 lipiec 2009 - 07:08

Powrót do hodowli trzody chlewnej Nie powiedziałbym że taki głupi bo lepiej chyba sprzedać 300szt po 5zł niż 500 po 3zł, jeśli się mylę niech ktoś mnie poprawi.

Edytowany przez andrzej2110, 11 lipiec 2009 - 07:22.
cytowanie poprzedniego posta

#33 Share Cihu

Cihu

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1037 postów

Napisany 11 lipiec 2009 - 07:56

Powrót do hodowli trzody chlewnej Powiem więcej! Lepiej sprzedać 100 za 5 niż 1000 za 3 bo 3 zł to chyba jest kres opłacalności - same straty i tylko trzeba dokładać do hodowli

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#34 Share Dawid777

Dawid777

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1075 postów
  • Zainteresowania:Fotografia, sprzedaż maszyn ich budowa oraz naprawa, drifting

Napisany 11 lipiec 2009 - 08:08

Powrót do hodowli trzody chlewnej Jak myślicie zapraszać kolejne maciory? Na razie mam ich 6. Ja tam nigdy nie zeszłem z hodowli tylko musiałem kupować tuczniki ponieważ nie mogłem dochować się macior <_<
“Sukces, to robienie tego, co chcesz robić, kiedy chcesz, gdzie chcesz, z kim chcesz, tak długo, jak tylko chcesz.” Anthony Robbins
Sprzedam: rozsiewacz rauch zs(a) komet, rozsiewacz kuhn zsa 450 hydr, rozrzutnik czarna białostocka, przyczepę 3.5t niską wywrotkę zarejestrowaną, agregat ścierniskowy kongskilde vibro-flex 9 łap, Prasę z224/1, alufelgi 18" BMW m3 styling 72