Skocz do zawartości

Zdjęcie

Jakie polskie gospodarstwo ma największą powierzchnie rolną (ha)?

200 odpowiedzi na ten temat

#141 Share Andrzej10

Andrzej10

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 89 postów

Napisany 25 styczeń 2009 - 10:33

Jakie polskie gospodarstwo ma największą powierzchnie rolną (ha)? A moim zdaniem nie ma opcji że ktoś ma za dużo a inny za mało. Zdobyli dobra mają nie ważne jak i dlaczego ważne że na tym pracują. Gadanie że takich nie powinno być, a nawet że powinno się to podzielić między innych to dla mnie podejście socjalistycznych komuchów. (sorry ale to moja opinia o tych co myślą że wszyscy powinni mieć tyle samo). Jestem skłonny stwierdzić również że takie gospodarstwa mają o wiele mniejszy odsetek wypadków przy pracy co wpływa na obniżenie kosztów ponoszonych przez nas wszystkich w płaceniu składek ubezpieczeniowych. Pioziom produkcji z jednostki powierzchni napewno jest większy niż w małych gospodarstwach. Jestem mały (pod kontem powierzchni, nawet bym to nazwał okruszkiem, a o powiększeniu narazie nie marzę bo w okolicach mam potworne ceny gruntów (nałeczów wszystko idzie pod przekształcenie wręcz na budowlane)narazie spokojnie czekam na zwiększenie kapitału i gdzieś dalej ale odrazu więcej). tego typu poglądy powstają u tych co poprostu zazdroszczą tym co mają dużo. Pozdrawiam

P.S. Jeśli kogoś uraziłem to przepraszam. jest to moja opinia w tym temacie.

P.S. 2 Jedynie wkurza mnie powierzchnia jaką posiada KUL (znienawidzona uczelnia bo tylko oni poza UMCS się w Lublinie liczą a UP, Politechnika i UM są poprostu olewane) a jeszcze jak slyszę ze taca na KUL to już się we mnie gotuje i ani grosza nie daję.

Edytowany przez andrzej2110, 23 luty 2009 - 18:01.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Jakie polskie gospodarstwo ma największą powierzchnie rolną (ha)? Dzisiaj, 05:12
  •  

#142 Share vvojtas1

vvojtas1

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 780 postów

Napisany 25 styczeń 2009 - 12:39

Jakie polskie gospodarstwo ma największą powierzchnie rolną (ha)? Andrzej10

Moim zdaniem chodzi o to że jeszcze w Polsce nie oddano (czy pozwolono wykupić lub wydzierżawić) ziemi dla gospodarstw rolnych.
Jak zaczęto zagospodarowywać państwową ziemię to można było kupić czy wydzierżawić albo 0 albo wszystko, natomiast prawdziwe gospodarstwa rolne interesowały kawałki 1-20ha mało kogo większa ilość w jednym roku, bo o ile można było racjonalnie powiększyć areał a później zaplecze techniczne (ciągniki maszyny, magazyny). A jak już sie trafił taki kawałek to osiągał nieracjonalną cenę.
Z tych powodów uwłaszczyli się na tysiącach hektarów ludzie którzy nie koniecznie mieli związek z ziemią ale na pewno musieli mieć jakieś układy.
Mi nie chodzi o to żeby teraz im odbierać czy żeby wszyscy mieli po równo, ale skoro nie było do tej pory prawdziwej reformy rolnej(ziemskiej) to niech to będzie powiedziane, a tą ziemię, która jeszcze została w końcu przeznaczyć dla rodzinnych gospodarstw (czyli takich jakie mamy zapisane w ustawie.
Stworzyć tylko dobre prawo aby odsiać cwaniaków, czy tych fikcyjnych rolników.

#143 Share farmermf

farmermf

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2170 postów

Napisany 08 luty 2009 - 18:09

Jakie polskie gospodarstwo ma największą powierzchnie rolną (ha)? niewiem czego tu pozazdrościć,Ja mam 100 i wszystko na czas porobione ,posiane i skoszone a sąsiad zza miedzy ma 500(kolega z AF)i pszenice skończył kosić w listopadzie a kukurydzy jeszcze nieskończył a codziennie kosi i nic niepoorane i nie posiane .Taki ztego morał że widze na codzień jak skończe jak zadużo będe miał ha.Aceny za ziemie nabija idalej kupuje -gdzie sens

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
Jakie polskie gospodarstwo ma największą powierzchnie rolną (ha)? Dzisiaj, 05:12
  •  

#144 Share Lukasz4255

Lukasz4255

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 248 postów
  • Zainteresowania:motoryzacja, film ,muzyka, technika rolnicza,

Napisany 18 luty 2009 - 14:26

Jakie polskie gospodarstwo ma największą powierzchnie rolną (ha)? A czy ktoś wie coś o największych gospodarstwach rolnych na świecie??
Ja słyszałem od sora od ekonomii że był na gospodarstwie na Ukrainie gdzie jeden właściciel miał 300 tys ha i miał przy tym własną cukrownie.

#145 Share SIEWCA

SIEWCA

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 427 postów
  • Zainteresowania:Będzie dobrze...........kiedyś

Napisany 18 luty 2009 - 20:57

Jakie polskie gospodarstwo ma największą powierzchnie rolną (ha)? Czy wiecie co ma p. Jamroży były prezes PZU ? W reklamie firmy oferującej nasiona kukurydzy ów RoLnIk prezentuje swoje 4,5 tys. hektarowe gospodarstwo. Gdzie? Na Mazurach. Nie,nie zazdroszczę. Tylko skąd nagle takie zamiłowanie do hektarów? Odpowiedź możesz poszukać w prasie z tego okresu, kiedy szefował PZU.

#146 Share Pitekk

Pitekk

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 100 postów
  • Zainteresowania:Motoryzacja, sprzęt rolniczy, wszystko po troszku:)

Napisany 11 kwiecień 2009 - 15:53

Jakie polskie gospodarstwo ma największą powierzchnie rolną (ha)? Jakie jest nawiększe gospodarstwo w okolicach gniewu powiat Tczew woj.pomorskie takie 1500 ha
"Każdy istniejący porządek ma to do siebie, że trzeba go bez przerwy robić."

@Pitekk All right reserved.

#147 Share ursusik1634

ursusik1634

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 102 postów

Napisany 11 kwiecień 2009 - 16:09

niewiem czego tu pozazdrościć,Ja mam 100 i wszystko na czas porobione ,posiane i skoszone a sąsiad zza miedzy ma 500(kolega z AF)i pszenice skończył kosić w listopadzie a kukurydzy jeszcze nieskończył a codziennie kosi i nic niepoorane i nie posiane .Taki ztego morał że widze na codzień jak skończe jak zadużo będe miał ha.Aceny za ziemie nabija idalej kupuje -gdzie sens

to wyobrażam sobie jaka ta pszenica była

#148 Share Nikita_Bennet

Nikita_Bennet

staruszek

• V.I.P.
  • rank
  • 6292 postów
  • Zainteresowania:KPK Kumurun Team

Napisany 11 kwiecień 2009 - 17:17

A moim zdaniem nie ma opcji że ktoś ma za dużo a inny za mało. Zdobyli dobra mają nie ważne jak...

Wiesz jak ktoś zyskał coś nielegalnie (nie twierdzę ze Państwo Romanowscy coś zrobili nielegalnie) to uważasz ze to jest OK?

Moim zdaniem chodzi o to że jeszcze w Polsce nie oddano (czy pozwolono wykupić lub wydzierżawić) ziemi dla gospodarstw rolnych.
Jak zaczęto zagospodarowywać państwową ziemię to można było kupić czy wydzierżawić albo 0 albo wszystko, natomiast prawdziwe gospodarstwa rolne interesowały kawałki 1-20ha mało kogo większa ilość w jednym roku, bo o ile można było racjonalnie powiększyć areał a później zaplecze techniczne (ciągniki maszyny, magazyny). A jak już sie trafił taki kawałek to osiągał nieracjonalną cenę.

Masz rację.
U nas chcieliśmy podobierać ziemi. Spółka powstała po rozpadzie PGRu jakimś cudem (niezbyt legalnie bo ziemia niby ANRu ale cięzo to podważyć) wydzierżawiła pewnym ludziom cały kombinat na 25 lub 30 lat. Rolnicy nic nie dostali nawet jak mieli kasę (sami chcieliśmy sporo dokupić) a powstało coś co nazywa się "Agroskandawa" lub jak tko woli "Boruchlandia" :)
Nawet jak im dzierżawa wygaśnie to ja będę po 50tce więc nie ma o czym rozmawiać.

A czy ktoś wie coś o największych gospodarstwach rolnych na świecie??
Ja słyszałem od sora od ekonomii że był na gospodarstwie na Ukrainie gdzie jeden właściciel miał 300 tys ha i miał przy tym własną cukrownie.

Krówlowa Brytyjska ma sporo ziemi :)
pzdrwm Nikita_Bennet
"Whether we are based on carbon or on silicon makes no fundamental
difference. We should all be treated with appropriate respect."
                                                              Sir A C. Clarke

#149 Share sydney

sydney

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 427 postów

Napisany 11 kwiecień 2009 - 18:35

Jakie polskie gospodarstwo ma największą powierzchnie rolną (ha)? Panowie mieszkam w sąsiedztwie 2 byłych PGR. Pierwszy ok 800 HA, piękne budynki, maszyny, hodowla ok 2000tyś sztuk krów mlecznych-to wszystko było kiedyś, teraz kupił to warszawiak i zaraz po przetargu dał ogloszenie że sprzeda ziemię tylko o ok 20% drożej, nikt jej nie kupił i ziemia leży odlogiem, wydzierżawić też nie chce bo bierze dopłaty, raz do roku skosi te trawy i krzaki, a mnie szlak trafia bo jego pola sąsiadują z moimi i chętnie bym tam pasł swoje bydło a nie szukał po ludziach trawy do skoszenia żeby mi na zimę starczylo.
A teraz drugi przykład, PGR ok 230 HA, słaby, ziemia trudna do uprawy góry, doły, krzaki, jak żył ojciec to parę lat to uprawialiśmy, ale potem daliśmy sobie na spokój. Wziął to też warszawiak zainwestował po kilku latach dobrał ziemi z okolicznych wsi, teraz ma coś ok 2500 HA, zatrudnia ludzi,ziemia na której rósł las została doprowadzona do kultury rolnejkl, kupił sprzęt itp.
Zmierzam do tego, że nie wszystkich wielkoobszarowców możemy wrzucać do jednego worka. Owszem czasem szlak mnie trafia jak pomyślę sobie, że taki warszawiak kupił sobie 1000 Ha a mnie na 10 nie jest stać, ale z drugiej strony jeśli ta ziemia jest uprawiana, ludzie mają pracę to ok. Ja zawszę mówię, że rolnictwo to zajęcie dla bogatych ludzi, którzy dorobili się na jakimś interesie a dopiero potem zainwestowali w ziemię, inaczej nie oszukujmy się ale nigdy nie będzie nas stać na te setki HA, które nam się marzą.

#150 Share michal18

michal18

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 138 postów

Napisany 12 kwiecień 2009 - 08:35

Jakie polskie gospodarstwo ma największą powierzchnie rolną (ha)? największe gospodarstwo na ukrainie ma prawie już 700 000 ha i plnują je nadal powiększać . jakiś czas temu był program o nich na discavery.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#151 Share paktofonikas1987

paktofonikas1987

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3019 postów

Napisany 12 kwiecień 2009 - 11:04

Jakie polskie gospodarstwo ma największą powierzchnie rolną (ha)? Tam Ursus 360 może pokazać swoją moc hehe :)

sprzedam

Ciągnik Zetor ZTS 16245    www.olx.pl/oferta/ciagnik-zetor-zts-16245-nie-1634-case-fendt-john-deutz-ursus-1614-CID757-IDcIy4R.html

#152 Share Arni

Arni

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1234 postów

Napisany 12 kwiecień 2009 - 11:10

największe gospodarstwo na ukrainie ma prawie już 700 000 ha i plnują je nadal powiększać . jakiś czas temu był program o nich na discavery.

A kiedy to było w jakim programie?
17 lutego 2007r - 17 lutego 2012 pięć lata na af!

#153 Share rolnik96

rolnik96

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 94 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo,modelarstwo rolnicze,motocykle

Napisany 12 kwiecień 2009 - 19:54

największe gospodarstwo na ukrainie ma prawie już 700 000 ha i plnują je nadal powiększać . jakiś czas temu był program o nich na discavery.

Nie umie w to uwierzyć żeby mieć tyle ha oni by musieli mieć wykupione 2 USA. A mówili gdzie znajduje się to gospodarstwo i w jakich krajach maja ziemie?

#154 Share matiosiny

matiosiny

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 25 postów

Napisany 12 kwiecień 2009 - 20:56

Jakie polskie gospodarstwo ma największą powierzchnie rolną (ha)? Podobno jakaś firma kupiła 500tys ha na Madagaskarze (japońska firma)

#155 Share krzsiek1312

krzsiek1312

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 141 postów

Napisany 12 kwiecień 2009 - 21:58

Jakie polskie gospodarstwo ma największą powierzchnie rolną (ha)? Te dane napewno nie są prawdziwe (tzn. być może wymienione tam osoby faktycznie tyle ziemi posiadały ale nie jest to lista największych gospodarstw, bardziej to wygląda na taką "medialną" listę (osoby publiczne, kościół - który to nie jest przecież rzadnym przedsiębiorstwem, być może tyle ha ma jakby zebrać tereny na których wybudowane są wszystkie parafie ale to nie tereny rolne. Taka bardziej tania informacja, w stylu TVN-u. Zresztą niewiadomo z jakiego źródła pochodzi.
Co do Leppera to może i ma 42,5 ha ale razem z synem ma nie pamiętam dokładnie ale już na pewno 600ha.
[/quote]
:) kościuł może mieć te 60 tyś. niedaleko mnie mają 3000ha , bardzo miłosierni ludzie pracownikom z byłego pgr-u zaproponowali 2,5zł/godzinę a u mnie w wiosce jak dzieciaki przyjdą w sobotę do kamieni to trzeba dać 10zł ,a całe rodziny z dziećmi na bruk wywalili z mieszkań służbowych - nie mogę tego inaczej nazwać - to są chamy!!!!
chemirol ma 30tyś - na mazurach . i jeszcze nową ziemię w Ukrainie i Bułgari w tym roku kupił ,ale nie wiem jeszcze ile
A tak poza tym to uważam że ziemia to tylko przykrywka do prania brudnych pieniędzy dużo znam przypadków gość 2 lata prowadzi firmę a od razu stać go żeby kupić 200 czy 500 ha - pytanie z kont tak od razu??? ro stać ??? Może ktoś mi to wyjaśni !!! To na zachodzie ludzie na wsi dorabiają się z pokolenia na pokolenie i nie wy obrażają sobie 20czy50 razu powiększyć gospodarstwo od razu. tylko w Polsce przez 20 lat po rosły wielkie majątki

#156 Share pawel321654

pawel321654

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 324 postów

Napisany 13 kwiecień 2009 - 10:05

Może 70 tys a nie 700?

#157 Share rolnik96

rolnik96

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 94 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo,modelarstwo rolnicze,motocykle

Napisany 18 kwiecień 2009 - 21:22

Jakie polskie gospodarstwo ma największą powierzchnie rolną (ha)? No właśnie a ten poprzedni post jest zły bo pisze, że jakie jest największe gospodarstwo w polsce a nie na ''Madagaskarze''

#158 Share kubaldo

kubaldo

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 100 postów
  • Zainteresowania:sport,sztuki walki,fotografowanie,modele maszyn rolniczych ,modele samochodów

Napisany 24 czerwiec 2009 - 21:44

Jakie polskie gospodarstwo ma największą powierzchnie rolną (ha)? no nie człowiek wyprówa flaki charuje dzień i noc :) :) :) i ledwie ma 100 ha a tuż za miedzą siedzi taki co wcale nie charował tylko siedział za biórkiem nic nie robiąc i ma nagle 15000ha to jest poprostu coś niedorzecznego

ja mam ledwie 100 ha i mi to wystarcza zawsze mam czas to obrobić i jeszcze zostaje troszeczke szasu na jakąś rozrywkę
muj sąsiad ma coś ok 450ha i nigdy na czas się nie może obrobić bo zamiast kosić swoje i mieć spokuj to on jeździ na zarobek :) :D :)

#159 Share fendtrisix

fendtrisix

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 165 postów

Napisany 11 sierpień 2009 - 17:41

Jakie polskie gospodarstwo ma największą powierzchnie rolną (ha)? Z tego co wiem to spółka top farms ma 24 tyś hektarów poniżej kilka filmików z gospodarstwa w Wielkopolsce (mam nadzieje że kolega Mateusz się nie obrazi).
Polecam oglądnięcie wszystkich filmików tego autora. :)

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#160 Share adeczek27

adeczek27

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 26 postów

Napisany 21 styczeń 2010 - 17:38

Jakie polskie gospodarstwo ma największą powierzchnie rolną (ha)? a co sądzicie o tych polach jak czasami jedzie się autem i stoją takie puste pola ciekawe czy one do kogoś należą??