janusz14

Jaki olej silnikowy używacie do swoich maszyn???

Polecane posty

inspire1    0

Witam,

Jestem tu nowy, szukam oleju do Lamborghini 874-90T, silnik jest po całkowitym remoncie, wcześniej jeździł na różnych mineralnych olejach ale teraz zastanawiam się czy nie wlać czegoś lepszego. 

Co proponujecie?

 

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tomek73    574

Tylko zwykły mineralny. To są stare silniki i do nich tylko mineralne oleje.

Przerabiałem ten temet z NH nowym i szybko mi półsyntetyka z głowy wybili.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tomo12    368

Niby dlaczego tylko mineralny olej?? Do 40-letniego silnika Ford w kombajnie leję półsyntetyczny olej Shell Rimula R5E i wszystko działa normalnie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tomek73    574

Bo stare silniki były robione pod oleje mineralne. To ze wlałeś półsyntetyk i chodzi to ok, mi doradzali pół syntetyk a wolałem nie   mieszać sobie między olejami. Kupuję jeden olej do wszystkiego.  Mobil Delvak 15w40. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
samtech84    101

A wiecie że jakieś 90% olejów syntetycznych i półsyntetycznych jest takie tylko z nazwy?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tomo12    368

@samtech84 wiem o tym doskonale. @tomek73 wytłumacz mi jak możesz co masz na myśli, że stare silniki były robione pod oleje mineralne? Dodatkowo powiedz czym według Ciebie takie oleje się różnią?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
nunu85    497

Wlej cokolwiek co jest choc odrobine lepszego do superola i juz bedzie ok.

Ten silnik jest juz tak stary, ze w instrukcji jeszcze (podobnie jak w strych ursusach) kaza lac na lato i na zime inny olej, bo jeszcze nie było wielosezonowych.

 

JA osobiście wlałbym cos typu jakiegoś podstawowego Orlena Ultora i bedzie bardzo dobrze.

Np to

https://luboil.pl/platinum-ultor-diesel-cf-4-cf-sj-15w-40-op-20l,3,15,26

Nie ma co próbowac być swietszym od papieża i kombinowac cos z jakimiś półsyntetykami czy syntetykami.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
PaweLisowicz    88

@nunu85 Ma rację, jeśli to taki stary typ jak ciapki to 15w40 i byle był lepszy od superola i turdusa. Może być taki jak wyżej. Jak masz  kilka złociszy więcej to dołóż do Mobila delvaca, Fuchsa agrifarm lub Shell rimula i będziesz pan zadowolony. Najważniejsze w tym wszystkim to to, żeby wymieniać olej na czas.;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
PRIMO    8046

@PaweLisowicz a tak się zapytam bo nie bardzo rozumiem, dlaczego porównujesz Superol do Turdusa?  Przecież Turdus jest o wiele lepszym olejem niż Superol. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
AleksanderX    522

40 lat temu silniki jezdziły na oleju LUX i to był olej umiwersalny tylko nie wiem czy obecnie jest w przedazy a turdus to chyba najlepszy z powyżej wymienionych

Edytowano przez AleksanderX

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
PaweLisowicz    88

Gdzie tam jest porównanie? Owszem Turdus bije na głowę Superola, ale nie dość że się pieni to jeszcze ciśnienie na gorącym silniku leci na łeb na szyje. Luknij choćby na wcześniejsze posty w tym temacie,gdzie piszą o wzroście ciśnień na Delvacu albo Rimuli o ponad 0,5bara w porównaniu do Turdusa. Żeby nie było, że tylko czytam, a nie widziałem tego w praktyce, to w swojego c-360 (400mtg po kapitalce) zalałem turdusem (w okolicy nic nie mieli lepszego) i na początku na rozgrzanym wskazywało 2,5bara, a teraz po przepracowanych 60mtg ledwo 1bar trzyma, oczywiście mówię o obrotach silnika w okolicy 500-600. Ale jeśli ktoś ma do wyboru Superol a Turdus to bez wahania wziąć Turdusa i się cieszyć z maszyny ;)

Edytowano przez PaweLisowicz
  • Confused 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
PRIMO    8046

@PaweLisowicz widać jak był remont wykonany fachowo I być może trafiłeś jakiś chszczony olej. 

Ja mam Turdusa w Zetorze jak i Ursusie i nic się nie pieni i ciśnienie jest w normie. 

55 minut temu, AleksanderX napisał:

40 lat temu silniki jezdziły na oleju LUX i to był olej umiwersalny tylko nie wiem czy obecnie jest w przedazy a turdus to chyba najlepszy z powyżej wymienionych

Jest w sprzedaży w litrach (1i 5) jak i luzem .

JUX-a leje w tej chwili do pompy od beczkowozu jak i dojarki. 

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
akmaly    701

PaweLisowicz - jakbyś czytał dokładnie to dowiedziałbyś się dlaczego w przypadku Turdusa jest taki efekt, nie jest to wina oleju a braku wiedzy użytkownika. Turdusem zalewa się nowy silnik lub po remoncie głównym, albo wcale. Druga sprawa to oryginalność lub jakoś Turdusa, kiedyś był inny niż obecne się trafia. 

Druga bzdura jak się tu przewija, że silnik był projektowany pod olej mineralny - nikt i nigdy nie projektuje silnika pod bazę oleju, a olej dobiera się względem jego głównych parametrów jakim są lepkość i zachowanie lepkości w stosunku do warunków. 

Oczywiście, że kiedyś były oleje wielosezonowe ale głównie z aspektów ekonomicznych do ciągników zalecało się oleje sezonowe, jakbyś doczytał tą instrukcję to dowiedziałbyś się, że napisane było tak: jeśli ciągnik pracuje również zima należy zastosować olej uniwersalny ( lub 10w40 czy inny ). A nawet jeśli Ursus tego nie podawał to wystarczy przeczytać instrukcję Zetora, przecież to taka sama konstrukcja silnika. 

Jeśli chodzi o praktykę to olej Mobil Delvac 15W40 w porównaniu z Lotos Turdus SHPD 15W40 jest zdecydowanie mniej przepracowany w takim samym okresie czasu ( oczywiście na oko, bo nie posiadam laboratorium :)  ).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
PaweLisowicz    88
36 minut temu, PRIMO napisał:

@PaweLisowicz widać jak był remont wykonany fachowo I być może trafiłeś jakiś chszczony olej. 

Ja mam Turdusa w Zetorze jak i Ursusie i nic się nie pieni i ciśnienie jest w normie. 

 

Wszystko możliwe, ale taki mały sklepik nie pozwoliłby sobie na takie szmugle, zwłaszcza, że cena dość wygórowana, a poza tym Dziadek zawsze tam kupował do swoich ciągników oleje i nie narzekał. Ciągnika nie dał bym do jakiegoś partacza, bo szkoda kasy i nerwów.

9 minut temu, akmaly napisał:

PaweLisowicz - jakbyś czytał dokładnie to dowiedziałbyś się dlaczego w przypadku Turdusa jest taki efekt, nie jest to wina oleju a braku wiedzy użytkownika. Turdusem zalewa się nowy silnik lub po remoncie głównym, albo wcale. Druga sprawa to oryginalność lub jakoś Turdusa, kiedyś był inny niż obecne się trafia. 

Turdus jest w tym ciągniku od remontu czyli od 500mtg. Tylko przy ostatniej wymianie założyłem zegar i widzę na bieżąco co się dzieje, bo wcześniej to mechanik tylko sprawdzał po remoncie jak to sie ma i od tamtego czasu nie sprawdzałem.:) Fakt faktem oryginalność tych olei jest różna, zwłaszcza jak ktoś z beczki kupuje..

Edytowano przez PaweLisowicz

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
PaweLisowicz    88

@Adi96 ma chyba więcej doświadczenia z Turdusem to może on się wypowie. W tym roku przechodzę na Rimule L i zobaczymy czy się spełnią słowa innych użytkowników. A co do Delvaca o którym wspominał @akmaly to lałem go do c-330 i złego słowa nie powiem, na rozgrzanym ciśnienie nie spadało poniżej 3 barów, brak dolewek.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jarecki    3274
49 minut temu, PRIMO napisał:

być może trafiłeś jakiś chszczony olej.

 

22 minuty temu, akmaly napisał:

Druga sprawa to oryginalność lub jakoś Turdusa

ja kupiłem  karton turdusa kiedyś tzn . 4 po 5 litrów chyba i było zapakowane w kartonowe pudło lałem do bizona i 2 butelki były zupełni inna barwa , konsystencji nie sprawdzałem , nie porównywałem .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Adi96    1848

Ludzie kiedy to do was dotrze że Turdus spadł na psy i lepiej go nie zalewać. C-360 Silnik 300 motogodzin po remoncie ciągałem gałęzie na łąki temperatura robocza a ja czuje spalony olej identyczny jak był przy pierwszych godzinach docierania.Wyjąłem bagnet a na nim bąbelki to oznacza że olej robi się jak woda pieni, się spala.Przeszedłem z ciekawości na Devlaca Mobila ciągnik dostawał po garach nic nie było czuć,olej się nie pieni i powoli czarnieje nie to co Turdus  taki Orlen Platinum jest lepszy od Turdusa.Na devlacu jest 0,5 bara ciśnienie większe, olej jest bez popiołowy więc silnik jeśli go spala to tak dymu nie widać.Można zalewać półsyntetykiem nic się nie stanie nie wypłucze kanałów jak niektórzy myślą

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
akmaly    701

"olej jest bez popiołowy więc silnik jeśli go spala to tak dymu nie widać" - lepiej to skasuj bo się kompromitować zaczynasz:).

"Można zalewać półsyntetykiem nic się nie stanie nie wypłucze kanałów jak niektórzy myślą" - co baza oleju ma wspólnego z wypłukiwaniem kanałów czy osadów???

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
samtech84    101

Im więcej popiołów tym lepiej, olej lepiej chroni. Obecne "ekologiczne" oleje mają ich mało, mają przez co inne pakiety dodatków chroniących silnik, jednak "stara szkoła" je bije na głowę.

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
nunu85    497
11 godzin temu, samtech84 napisał:

Im więcej popiołów tym lepiej, olej lepiej chroni. Obecne "ekologiczne" oleje mają ich mało, mają przez co inne pakiety dodatków chroniących silnik, jednak "stara szkoła" je bije na głowę.

popieram.

i juz kiedys na forum o tym pisałem.

BA, nawet zatarłem u1014 na super wypasionym oleju przeznaczonym do silników z adblue i filtrami czastek (właśnie takim low saps, czyli niskopopiołowym)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
PaweLisowicz    88
35 minut temu, nunu85 napisał:

popieram.

i juz kiedys na forum o tym pisałem.

BA, nawet zatarłem u1014 na super wypasionym oleju przeznaczonym do silników z adblue i filtrami czastek (właśnie takim low saps, czyli niskopopiołowym)

Robiłeś sekcję zwłok? Jestem ciekaw co się staneło się. A co do popiołów to rimula ma 0.8-1 A delvac 1.1 według specyfikacji, więc to nie są żadne lowSAPSy. Można je spokojnie lać.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
nunu85    497

jedna panewka widocznie przytarta (jeszcze nie odbócona) i dwa tłoki z widocznymi rysami od przytarcia.

ciśnienie smarowania było ok.

 

I od tego czasu nie przeginam z super jakoscią olejów do starych konstrukcji do nich nieprzystosowanych.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez artur04c
      Witam
      Czy stosował ktoś olej do skrzyni MANNOL Multifarm STOU 10W-40 chcę zrobić jako zastępczy fusch agrifarm 10w40, ale może ktoś ma doświadczenie z mannol ?
    • Przez seba2017
      Witam. Chciał bym przejść na jeden olej we wszystkich ciągnikach  ( starszych) bo teraz używam w każdym inny. Firma wykonująca remont silnika polecała mi Mobil Delvac 15w40 lub lepszy. Zauważyłem że polski olej Platinum Ultor Plus 15w40 ma te same klasy jakościowe  API: CI-4/CH-4/CG-4/ SL/ SJ    w ACEA też podobnie: E7/ E5 /E3/B4 /B3 /A3. Czy będzie różnica w ochronie silnika w ciężkiej pracy w wysokiej temperaturze stosując jeden i drugi olej. Jeżeli byłaby podobna jakość to wybrał bym polski olej z racji patriotyzmu zakupowego. O różnicę w cenie mi nie chodzi. Jakie jest Wasze zdanie: nie będzie za dużej różnicy między tymi olejami czy Mobil jest zauważalnie lepszy ?
    • Przez Kartoflorz
      Witam, mam taki problem może dla niektórych bzdura a konkretnie, czy mogę mieszać olej Stou z Utto??? Konkretnie chodzi mi o to czy do oleju Agrol Stou Plus mogę dolać Platinum Utto  - miejc docelowe przekładnia (skrzynia Zetor Forterra).
    • Przez kingway
      Witam , może ktoś z was ma  namiar na sklep lub hurtownie gdzie można kupić w dobrej cenie oleje silnikowe i hydrauliczne   Byłbym wdzięczny za pomoc  
    • Przez Makis2111111
      Witam chciałem spytać czy jak mam olej lotos agrol u w skrzyni case cx80  czy jak zmienię na jakiś lepszy myślę o fusch czy nie będzie problemu jak coś się zmiesza bo w prasie zostanie resztka tego starego agrol u. 
       
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj