Skocz do zawartości

Zdjęcie

Halogeny w MF 255 by kris14

13 odpowiedzi na ten temat

#1 Share kris14

kris14

Stary Kombinator

• Moderator Forum
  • PipPipPip
  • 7069 postów

Napisany 24 czerwiec 2009 - 11:35

Halogeny w MF 255 by kris14 Mając na uwadze kilka zapytań odnośnie halogenów które zamontowałem w moim MF 255, postanowiłem to tutaj napisać od czego zacząłem i co i jak robiłem.

Do zamontowania potrzebne będzie:
-2x halogen roboczy z żarówką
-~5m przewodu dwużyłowego [zależnie gdzie chcemy zamontować halogeny, mi wystarczyło 5m :)
-kilka wsówek zaciskanych na kablach
-wyłącznik świateł [najlepiej wyciągany do Ursusa :D]
-wolne miejsce w skrzynce z bezpiecznikami, a jeśli go nie mamy to bezpiecznik zakładany na przewód.
-szczypce, śrubokręt, klucz 10, 13, 17 i takie tam :)

Na początku szukałem źródła prądu, postanowiłem że zacznę instalację od skrzynki bezpieczników.
Zacząłem szukać przewodu, w którym mam cały czas prąd, bądź gdzie prąd płynie po przekręceniu stacyjki.
Zauważyłem przewód który był zielono-czarny i był grubszy od pozostałych.
Akurat miałem wolne miejsce w skrzynce z bezpiecznikami, więc zmostkowałem ten przewód i zrobiłem nowy bezpiecznik pod halogeny obok. [fot 1 i 2]
Dodany obrazek

Dodany obrazek

Następnie przewód czerwnono-czarny poprowadziłem do wyłącznika, gdzie zamykany jest obwód, wyłącznik znajduje się w desce rozdzielczej, obok manometru [tam znalazłem wolny otwór :)]
[fot. 5]
Dodany obrazek

W między czasie czarny przewód przykręciłem do obudowy ciągnika [przewód czarny] i już mogłem wtedy sprawdzić czy wszystko jest ok, czy na kablach jest prąd.
[fot. 3]
Dodany obrazek

Przy pądłączeniu przewodów jak u mnie, halogeny zaczynają działać dopiero po przekręceniu stacyjki.

Następnie przyszedł czas na zamontowanie w halogenach żarówek H3 [tego chyba nie muszę tłumaczyć :) ]. zrobienie mocowań, przykręcenie halogenów i doprowadzenie kabli.

Na początku kabel puściłem do lewego halogenu od wewnętrznej strony kabiny pod uszczelką przedniej szyby.
Na narożniku, gdzie schodziły się uszczelki, mogłem kabel przepuścić na zewnątrz i dale szedł on usczelką do góry, aż do halogenu.
Wraz z halogenami były w zestawie takie mini kostki, gdzie można było zamontować wsówki i wszystko ładnie, szczelnie podłączyć.
Na tej kosce zdublowałem przewody [2 kable na jedną wsówkę] dzięki czemu mialem wyprowadzone już kable pod drugi halogen [wzorowałem się instalacją halogenów w 4514]
[fot. 4]
Dodany obrazek

Kabel do prawego halogena równierz puściłem pod uszczelką aż do miejsca gdzie jest on zamontowany.
Tam równierz na kablach zamontowałem wsówki i zamontowałem je w kosce co była z halogenem.

Wszystko podłączyłem, dokręciłem i czas na sprawdzenie.
Uff, działa :)

Wiem że zostało jeszcze trochę poprawek do zrobienia, ale myślę że wyjdzie w praniu co potrzebne :)
Dzięki wszystkim za rady i odpowiedzi na moje pytania :)

PS: Nie ponosze odpowiedzialności za wykonanie udoskonalenia.
Każdy użytkownik wykonuje ją na swoją odpowiedzialność.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Halogeny w MF 255 by kris14 Dzisiaj, 07:20
  •  

#2 Share farmer120ha

farmer120ha

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 239 postów

Napisany 24 czerwiec 2009 - 11:41

Halogeny w MF 255 by kris14 Wszystko fajnie!!A ile cie to kosztowało....??
Każdy sprzęt jest dobry jeśli wykonuje swoją prace.

#3 Share kris14

kris14

Stary Kombinator

• Moderator Forum
  • PipPipPip
  • 7069 postów

Napisany 24 czerwiec 2009 - 11:45

Halogeny w MF 255 by kris14 Halogeny 31zł/szt
Żarówki ok.4-5zł/szt
Przedów dwużyłowy 6zł
Wyłącznik 5-6zł
Wsówki pare groszy :D
Czyli jakoś 80-85zł :)

#4 Share alek162

alek162

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 104 postów

Napisany 24 czerwiec 2009 - 11:49

Halogeny w MF 255 by kris14 Dobrze, że to dodałeś :D Ja wyprowadzę masę z każdego halogenu, mam takie prostokątne firmy Wesem i tak przy mocowaniach na żarówki jest styk, który posłuży mi do wyprowadzania masy.

#5 Share Elektrotechnik

Elektrotechnik

Zaawansowany

• V.I.P.
  • rank
  • 4477 postów
  • Zainteresowania:Elektronika, specjalizacja: replikatory i teleportery.

Napisany 24 czerwiec 2009 - 21:19

Halogeny w MF 255 by kris14 Wszystko ładnie pięknie, tylko zaciskanie konektorów na przewodach kombinerkami nie wróży wysokiej trwałości połączeniom. No i brak przekaźnika spowoduje szybkie zużycie włącznika. Po za tym wykonanie poprawne.

#6 Share frutis

frutis

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 160 postów

Napisany 24 czerwiec 2009 - 22:13

Halogeny w MF 255 by kris14 Wszystko zależy jaki to rozłącznik, jeśli jego znamionowy prąd jest większy niż 10-12A to można byś spokojnym o jego trwałość. Po zaciśnięciu dobrze by było polutować to na pewno by przedłużyło żywotność styków, ale i bez tego powinno służyć na długie lata. :D :)

#7 Share Elektrotechnik

Elektrotechnik

Zaawansowany

• V.I.P.
  • rank
  • 4477 postów

Napisany 25 czerwiec 2009 - 08:56

Halogeny w MF 255 by kris14 Wyłącznik, który zastosował kolega @kris14 kosztuje niecałe 5 zł i nawet nie ma na nim napisane na jaki prąd znamionowy został wyprodukowany. Ja też stosuję te włączniki ze względu na cenę i prostotę montażu (jeden okrągły otwór), jednak zawsze montuję przekaźnik. Wystarczy taki chiński za 3 zł. Co do połączeń konektorowych to rzeczywiście nie potrzeba lutować ale tylko jak do zaciskania używa się odpowiednich szczypiec dobrej jakości. Przy zaciskaniu kombinerkami wskazane by było polutowanie połączeń.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#8 Share kris14

kris14

Stary Kombinator

• Moderator Forum
  • PipPipPip
  • 7069 postów

Napisany 25 czerwiec 2009 - 10:07

Halogeny w MF 255 by kris14 A czy jako zasilanie co idzie na przekaźnik mógłbym wykorzystać prąd z tego grubszego zielono-czarnego przewodu?
Czy szukać gdzie indziej?

#9 Share Elektrotechnik

Elektrotechnik

Zaawansowany

• V.I.P.
  • rank
  • 4477 postów

Napisany 25 czerwiec 2009 - 10:59

Halogeny w MF 255 by kris14 Jeżeli miałyby być zasilane z tego tylko te dwa halogeny to możesz podłączyć tak jak piszesz. Natomiast gdybyś chciał w przyszłości podłączyć więcej świateł to mogą być problemy z wytrzymałością tego przewodu.

#10 Share Grzesiek84

Grzesiek84

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 314 postów

Napisany 25 czerwiec 2009 - 11:47

Halogeny w MF 255 by kris14 ja z takiego samego wyłącznika mam zasilane takie halogeny http://www.fotosik.p...265206dff2.html jak u góry są zamontowane na kabinie. Nie mam przekaźnika choć myślałem o jego założeniu ale w trakcie montażu nie miałem go i brak czasu później nie widziałem by cokolwiek się działo z instalacją mam już w ten sposób podłączone ponad 2 lata i halogenów używam bardzo czesto. Dodam że połączenia mam lutowane i dopiero konektery zaciskane przewód zasilający 4mm a do halogenów 2,5 mm. Choć nie powiem warto założyć przekaźnik na pewno to wydłuży życie wyłącznika.

#11 Share alek162

alek162

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 104 postów

Napisany 25 czerwiec 2009 - 12:56

Halogeny w MF 255 by kris14 Jaki typ przekaźnika będzie najlepszy? @Elektrotechnik, mógłbyś wrzucić link do odpowiedniego przekaźnika?

#12 Share Grzesiek84

Grzesiek84

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 314 postów

Napisany 25 czerwiec 2009 - 14:35

Halogeny w MF 255 by kris14 kolego myślę że takie coś http://allegro.pl/it...o_nowy_kw3.html jakbyś dał już by śmigało lub coś w podobnego np. od maluszka eleganta od świateł. Musisz wiedzieć jakiej mocy masz żarówki powkładana i wtedy przekaźnik najlepiej dobrać pod dany prąd

#13 Share zorzyk2

zorzyk2

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3403 postów

Napisany 25 czerwiec 2009 - 19:46

Halogeny w MF 255 by kris14 Taki przekaźnik wystarczy z megazapasem ( 360W przy 12V). Kupisz w pierwszym z brzegu sklepie motoryzacyjnym. Do tego kostka

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#14 Share frutis

frutis

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 160 postów

Napisany 25 czerwiec 2009 - 20:17

Halogeny w MF 255 by kris14 Po co bawić się w przekaźniki, lepiej kupić jeden konkretny rozłącznik i po sprawie. Cenowo wyjdzie tyle samo co jakiś rozłącznik plus jakiś przekaźnik a zaoszczędzi się miejsca i nie robi się pajęczyna z przewodów.