Skocz do zawartości

Zdjęcie

szkodniki w kłosach

74 odpowiedzi na ten temat

#1 Share tomcio748

tomcio748

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 75 postów

Napisany 03 czerwiec 2007 - 11:00

szkodniki w kłosach Oglądałem dziś swoje zboża i na liściach zauważyłem jakiegoś szkodnika. Wyglądem przypomina małego ślimaka , ma wielkość około 2- 4 mm , ciemny kolor. Żeruje na liściach. Co to może być, jaka jest jego szkodliwość. Czy jest na to jakiś środek.?

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
szkodniki w kłosach Dzisiaj, 02:10
  •  

#2 Share Arkadius

Arkadius

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 84 postów

Napisany 03 czerwiec 2007 - 11:08

szkodniki w kłosach Ja już wczoraj pryskałem jęczmień jary jest to bardzo szkodliwy szkodnik (skrzypionki) zjada liście środek który stosowałem to ,, talstar 100 EC''

#3 Share jan2130

jan2130

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 569 postów

Napisany 03 czerwiec 2007 - 11:44

szkodniki w kłosach Witam ja pryskałem bi 58 nowy :D
Kto nie inwestuje ginie!!!!!!!!!!

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#4 Share CzarnyBrat1

CzarnyBrat1

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 206 postów

Napisany 25 lipiec 2007 - 18:28

szkodniki w kłosach

Ja już wczoraj pryskałem jęczmień jary jest to bardzo szkodliwy szkodnik (skrzypionki) zjada liście środek który stosowałem to ,, talstar 100 EC''

Miałem to samo, 40 ha pszenicy musiałem dodatkowo opryskać na skrzypionkę, robactwa było od cholery, ze cały ciągnik był obklejony....

#5 Share jarekw

jarekw

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 492 postów
  • Zainteresowania:budownictwo, rolnictwo, ornitologia

Napisany 02 czerwiec 2008 - 21:56

szkodniki w kłosach Witam!

Co wiecie na temat skrzypionek w zbożach??? Jaki jest "próg szkodliwości"?
Jaki jest najlepszy środek chemiczny na te larwy. U nas właśnie pojawił się wysyp tych larw i trzeba szybko coś z tym zrobic.

Z góry dziękuje za informacje!

Pozdrawiam
jarekw

Nikt nic nie pisze więc poszukałem trochę po internecie i oto rezultaty:
Skrzypionki-opis gatunku
Wiosną, gdy temperatura powietrza przez 2-3 dni przekracza około 10stopniC na roślinach żywicielskich (głównie jęczmień, pszenica, pszenżyto i owies, rzadziej plantacje żyta) pojawiają się chrząszcze skrzypionki zbożowej (Oulema melanopus) i skrzypionki błękitek (Oulema gallaeciana). Chrząszcze skrzypionki zbożowej są zielonkawe lub niebieskawe o metalicznym połysku. Przedplecze i nogi mają czerwone, stopy i 11-członowe czułki czarne. Długość ciała wynosi 4-5 mm. Chrząszcze skrzypionki błękitek są nieco mniejsze (długość ciała 3,5-4 mm) mają barwę ciemnoniebieską z metalicznym połyskiem. Przez jakiś czas żerują na liściach (żer uzupełniający), a następnie po kopulacji samice składają jaja od połowy maja do połowy czerwca. Jaja długość około 1 mm, koloru miodowożółtego składane są na górnej stronie blaszki liściowej zbóż wzdłuż nerwów pojedynczo lub po kilka w jednym rzędzie.
Po upływie około dwóch tygodni z jaj wylęgają się larwy, które wyjadają tkankę miękiszową wzdłuż nerwów liścia. Przepoczwarczenie larw skrzypionki zbożowej odbywa się w glebie w kokonach na głębokości do 5 cm. Larwy skrzypionki błękitek przepoczwarczają się na roślinach w piankowych kokonach. Kokony spotyka się na liściach, w pochwach liściowych, na źdźbłach i kłosach. Stadium poczwarki trwa około 12 dni. Po przepoczwarczeniu chrząszcze skrzypionek żerują jeszcze przez jakiś czas na trawach i samosiewach, po czym kryją się na zimowanie. W ciągu roku rozwija się jedno pokolenie.

Mszyce.
Zarówno larwy, jak i postacie dorosłe, uszkadzają rośliny przez wysysanie soków z liści, pochew liściowych, źdźbeł i kłosów, co prowadzi do więdnięcia i zasy¬chania młodych roślin oraz do niewykłaszania się zbóż i bielenia kłosów u starszych roślin. Innym dużym zagrożeniem niesionym przez mszyce są przenoszone przez nie choroby wirusowe. W jednym sezonie wegetacyjnym, zależnie od gatunku, może się rozwijać od ośmiu do dwunastu pokoleń. W ciągu 30-dniowego życia (w optymal¬nej temperaturze), przy wysokim wskaźniku reprodukcji, populacja mszycy zbożowej może się podwoić podczas trzech dni, a po 20 dniach wzrost może być pięćdziesię¬ciokrotny. W wysokiej temperaturze mszyce giną, więc warunkiem dużej liczebności jest utrzymująca się sucha pogoda i przynajmniej przeciętna temperatura od momen¬tu wykłoszenia pszenicy. Stosowanie nawozów azotowych sprzyja mszycom, gdyż potrzebują one dużych ilości rozpuszczalnych związków azotowych.
Poszukuję osób posiadających pojemniki paszowe "POJ-PASZ" firmy BIN, proszę o kontakt przez PW lub gg 1772781

"Wymagajcie od siebie choćby inni od was nie wymagali" - Jan Paweł II

#6 Share młody17

młody17

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 427 postów

Napisany 03 czerwiec 2008 - 19:24

szkodniki w kłosach Koledzy możecie szybko pomóc, bo zauwazyłem na pszenicy jarej duzo jakiegos niemiłego klejacego się robactwa, wegług mnie jest to mszyca tak wygląda, występuje w gestym łanie na całej wysokości rośliny, na ok 20 cm od ziemi najwiecej...?? Jak myslicie co to takiego?? Czym to brać i jaka cena srodka jeśli wiecie!!!

Pozdrawiam i z góry dziękuje za odpowiedz !!!

#7 Share zorzyk2

zorzyk2

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3403 postów

Napisany 03 czerwiec 2008 - 20:50

szkodniki w kłosach

Koledzy możecie szybko pomóc, bo zauwazyłem na pszenicy jarej duzo jakiegos niemiłego klejacego się robactwa, wegług mnie jest to mszyca tak wygląda, występuje w gestym łanie na całej wysokości rośliny, na ok 20 cm od ziemi najwiecej...?? Jak myslicie co to takiego?? Czym to brać i jaka cena srodka jeśli wiecie!!!

Pozdrawiam i z góry dziękuje za odpowiedz !!!

Takim jak na owady, stonkę. Dwa sezony wstecz miałem w pszenżycie małe ślimaki( ich nazwy nie pamiętam) i też musiałem pryskać.

#8 Share benek79

benek79

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1048 postów

Napisany 03 czerwiec 2008 - 21:13

szkodniki w kłosach Ja dodaje do srodka grzybowego Bi 58 i po sprawie.

#9 Share jarekw

jarekw

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 492 postów
  • Zainteresowania:budownictwo, rolnictwo, ornitologia

Napisany 03 czerwiec 2008 - 21:37

szkodniki w kłosach Jeśli robactwo jest klejące to na pewno jest to larwa skrzypionki. Mszyce są mniejsze, takie zielonkawe i raczej się nie kleją. Larwy skrzypionki są pokryte takim świństwem co się klei do wszytkiego. Ja wczoraj założyłem taki temat ale niestety nikt nic nie pisze. Poszukałem więc sam, próg szkodliwości to od 0,5 do 1 larwy na źdźbło.
Ja już dzisiaj pryskałem pszenicę jarą środkiem o nazwie: "Danadim 400EC" kosztował 31 zł/2ha. Dobry jest też "CYPERKILL SUPER 25EC" (koszt około15 zł/ha) lub tak jak proponował kolega wyżej ""Bi 58 nowy" ale centy tego nie znam.

Jeśli jest tego naprawdę dużo to pryskaj jak najszybciej zanim larwy zjedzą całą tkankę miękiszową z liści flagowych.
Poszukuję osób posiadających pojemniki paszowe "POJ-PASZ" firmy BIN, proszę o kontakt przez PW lub gg 1772781

"Wymagajcie od siebie choćby inni od was nie wymagali" - Jan Paweł II

#10 Share zuczek015

zuczek015

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 171 postów

Napisany 03 czerwiec 2008 - 21:47

szkodniki w kłosach dzisiaj też u siebie zauważyłem pierwsze skrzypionki na pszenicy ozimej , narazie nie jest tego dużo ale trzeba będzie obserwować pola żeby się nie spóźnić z opryskiem , na jarych narazie czysto .

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#11 Share młody17

młody17

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 427 postów

Napisany 04 czerwiec 2008 - 20:40

szkodniki w kłosach Nom dzisiaj zakupiłem Bi 58 i jutro jade z koksem bo mi to wszystko zeżre... nie jest to taki wielki koszt 20 zł na hektar, a myśle, ze gdybym to zostawił na pastwe losu to plon byłby duzo mniejszy... Pani w sklepie mówiła mi, ze stosowanie tych tańszych środków teraz jest nieopłacalne, bo działaja tylko do 15-18 stopni, potem jest zbyt wysokie parowanie i nic to nie daje... mam jednego i drugiego robala, takze jak spadnie to bedzie czarno na ziemi hehe
A wiecie jaki byłby koniec, gdybym tego nie opryskał ??? wiele rolników we wsi ma tego w ...... i nie pryskaja ??? ciekaw jestem, ja wole nie ryzykować :)

Pozdro dzieki za odpowiedzi !!!

#12 Share maciejko

maciejko

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 19 postów

Napisany 25 czerwiec 2008 - 23:09

szkodniki w kłosach ja juz skrzypionka zwalczyłem ;)
niestety co roku musze pryskać na Niego
czy to jest jakas nowość ;>???

#13 Share gigix

gigix

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 244 postów

Napisany 26 czerwiec 2008 - 12:00

szkodniki w kłosach Nowość dla niektórych to jest. U nas w okolicy praktycznie tylko ja mam z tym problem , ale wynika to z tego, że nasz gatunek żeruje tylko na pszenicy jarej a głównie ja taką uprawiam. Zwalczac trzeba szybciutko bo w ciągu kilku dni potrafią ładnie plantacje zeżreć. Oprysk nie jest drogi bo to koszt około 15 zł na ha. Ja w tym roku pryskałem Fastacem i cyperkilem. Substancja czynna ta sama.

#14 Share zuczek015

zuczek015

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 171 postów

Napisany 26 czerwiec 2008 - 17:29

szkodniki w kłosach Ja zwalczam skrzypionki i mszycę bi 58 nowy lub danadim , w tym roku było tego od groma na jęczmieniu i pszenicy. koszt około 16--17 zł na ha.
Zaletą tych środków jest to że dobrze działają w temperaturze powyżej 15 stopni.

#15 Share benek79

benek79

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1048 postów

Napisany 26 czerwiec 2008 - 17:44

szkodniki w kłosach Tez stosuje Bi58 ale w tym roku były znikome ilosci wiec nie pryskałem.

#16 Share Gorzupiak

Gorzupiak

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 495 postów

Napisany 27 czerwiec 2008 - 08:52

szkodniki w kłosach

Tez stosuje Bi58 ale w tym roku były znikome ilosci wiec nie pryskałem.

My pryskaliśmy Bi58 na mszycę w burakach :D I chyba będziemy pryskać jeszcze raz innym środkiem bo ten coś nie zadziałał :D
"Myślę, że w dzisiejszych czasach to społeczeństwo wywiera na tobie pewną presję, jak powinieneś się zachowywać."

#17 Share Challenger

Challenger

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 410 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo, mechanizacja, prod. roślinna i prod. zwierzęca;)

Napisany 27 czerwiec 2008 - 09:03

szkodniki w kłosach Ja pryskalem bi 58 w burakach i nie narzekam na niego.Zero mszycy po oprysku.A co do zboz to ja nie pryskalem wogole na mszyce ani skrzypionki bo mialem tylko sladowe ilosci tego paskudztwa :D

#18 Share farmermf

farmermf

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2170 postów

Napisany 04 styczeń 2009 - 12:39

szkodniki w kłosach BI 58 pomoże ale ma jedną wade:farbóje opryskiwacz na zielono .Wiecie może czym to odmyć?

#19 Share NAMOOR

NAMOOR

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 394 postów

Napisany 28 marzec 2009 - 19:15

szkodniki w kłosach

Larwy skrzypionki są pokryte takim świństwem co się klei do wszytkiego.

:blink: Przyjrzyj się z bliska, to ich odchody zanurzone w śluzie, a mszyce same z siebie się nie kleją, ale wydzielają z syfonów lepką ciecz, którą zajadają mrówki. Tą ciecz można zauważyć na liściach.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#20 Share Wielkopolanin

Wielkopolanin

Zaawansowany

• Redaktor
  • PipPipPip
  • 401 postów
  • Zainteresowania:Szerokie

Napisany 08 maj 2009 - 20:40

szkodniki w kłosach Czy zwalcza się osobniki dorosłe skrzypionki? Przed chwilą zauważyłem, że jest ich pełno (pewnie wyszły po deszczu na wierzchnie liście).
Wprawdzie główne szkody wyrządzają larwy ale owady dorosłe też narobiły dużo podłużnych dziurek w liściach. W przyszłym tyg. mam zamiar pojechać z nawozem dolistnym i zastanawiam się, czy warto dodać coś na to cho...stwo? Czy czekać na pojawienie się larw i dopiero wtedy je zwalczać?