Skocz do zawartości

Zdjęcie

Zwapnienie przewodu moczowego u cieląt?

5 odpowiedzi na ten temat

#1 Share DARoROL

DARoROL

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 132 postów
  • Zainteresowania:Naturalnie rolnictwo i wszystko co jest z nim związane, głównie postęp w hodowli bydła :)

Napisany 17 czerwiec 2009 - 08:44

Zwapnienie przewodu moczowego u cieląt? Witam wszystkich :mellow:
Dręczy mnie takie pytanie przez ostatni czas czy jest coś takiego jak zwapnienie lub przerosty przewodu moczowego głównie u buhajków???
Sprzedawałem cielęta pośrednikowi, po zważeniu buhajka już po załadunku na samochód ten pan zauważył powiększone podbrzusze a ściślej powiększone miejsce po pępowinie :/ Tłumaczył mi że to może powodować dalsze komplikacje w odchowie takiej sztuki i może prowadzić nawet do padnięcia :/ Co za tym idzie ta sztuka nie nadawała się na eksport i została zakwalifikowana jako rzeźna :lol: Cena też się zmniejszyła prawie o połowę :/
Chciałbym uniknąć w przyszłości takich sytuacji dlatego proszę o pomoc w tej kwestii :D za wszelkie info z góry dziękuje :D

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Zwapnienie przewodu moczowego u cieląt? Dzisiaj, 03:37
  •  

#2 Share andrzej2110

andrzej2110

Zaawansowany

• V.I.P.
  • rank
  • 9407 postów

Napisany 17 czerwiec 2009 - 19:44

Zwapnienie przewodu moczowego u cieląt? Pierwsze słyszę o czymś takim. To może być blew aby tanio kupić cielaka. Faktycznie może podszedł na eksport a handlarz dobrze na nim zarobił. Znajomego tak handlarz wykołował. Powiedział ze na eksport za slaby cielak (jałoszka) i pójdzie na rzeźnie. Potem w agencji sprawdził ze jałoszka poszła do Francji.

Powyższy post wyraża jedynie opinię autora w dniu dzisiejszym. Nie może on służyć przeciwko niemu w dniu jutrzejszym.
ani każdym innym następującym po tym terminie.Ponadto autor zastrzega sobie prawo zmiany poglądów, bez podawania przyczyny :D

bullet_black.png

#3 Share mikic360

mikic360

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 226 postów
  • Zainteresowania:technika rolnicza, motoryzacja, hodowla bydła mięsnego

Napisany 17 czerwiec 2009 - 20:30

Zwapnienie przewodu moczowego u cieląt? Ja też miałem taki przypadek u byczka. Pępek był cały czas mokry i powiększony. Lekarza nie wołałem i przeszło samo. Moim zdaniem ten byczek akurat słabo rośnie. Czytałem kiedyś na ten temat w Top Agrar Polska i to jest jakaś infekcja spowodowana bakteriami. Po ocieleniu należy zdezynfekować pępek cielęcia. Kiedyś jak kupowałem cielaki to miały pępki zabarwione na fioletowo, widocznie ktoś o to zadbał ale nie wiem jaki to środek.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#4 Share kabus55

kabus55

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 133 postów

Napisany 18 czerwiec 2009 - 06:56

Zwapnienie przewodu moczowego u cieląt? Prawdopodobnie to była piochtanina czyli środek dezynfekujący na spirytusie.

#5 Share DARoROL

DARoROL

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 132 postów
  • Zainteresowania:Naturalnie rolnictwo i wszystko co jest z nim związane, głównie postęp w hodowli bydła :)

Napisany 18 czerwiec 2009 - 07:57

Zwapnienie przewodu moczowego u cieląt? "andrzej2110" - raczej tego pana o to bym nie podejrzewał, byliśmy u niego na bazie i widziałem później tego cielaka, miał oznakowanie na eksport ale został cofnięty ;) właśnie z tego powodu o którym na początku wspomniałem i ten pan przywiózł go znowu do siebie dlatego miałem szansę zobaczyć ze to nie przekręt :)
"mikic360" - też tak mi się wydaje że to jakaś musiał być infekcja bakteryjna :) trudno ;) w przyszłości trzeba unikać takich sytuacji :)
Dziękuję koledzy za pomoc :) i pozdrawiam

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#6 Share jacekkombajnista

jacekkombajnista

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 392 postów

Napisany 18 czerwiec 2009 - 17:05

Zwapnienie przewodu moczowego u cieląt? Ten przypadek opisany w pierwszym poście powiedziałbym ze raczej nie miał nic wspólnego z przewodami moczowymi. Po prostu zakażenie się wdało i pępek się nie wygoił. Miałem kiedyś takie przypadki w swoim gospodarstwie. Zaniedbanie pępowiny po ocieleniu może takim czymś skutkować. Raz jak nie zauważyłem ze cielak ma nie wygojony pępek tylko powstała opuchlizna to nie było wyjścia tylko z bratem rozcinaliśmy to i było tam pełno ropy, potem dezynfekcja i się zagoiło. Od tamtej pory zawsze dezynfekuje pępowinę po wycieleniach i problem ten się nie powtarza. Do dezynfekcji pępowiny nie trzeba używać nie wiadomo jakich środków czy płynów dezynfekujących, wystarczy przemyć dobrze denaturatem i zapewnić czystą słomę cielakowi i powinno być ok.