Skocz do zawartości

Zdjęcie

Rzepak Ozimy

27 odpowiedzi na ten temat

#1 Share yacenty

yacenty

Zaawansowany

• Root Admin
  • PipPipPip
  • 9690 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo, Internet

Napisany 16 czerwiec 2009 - 06:40

Rzepak Ozimy

Rzepak -  (Brassica napus L. var. napus) – odmiana kapusty rzepak. Występuje tylko w uprawie. Dość często dziczeje z upraw, ale jest tylko efemerofitem. Status we florze Polski: efemerofit, kenofit. Prawdopodobnie jest mieszańcem kapusty warzywnej (Brassica oleracea) i kapusty właściwej (Brassica rapa). Roślina jednoroczna lub dwuletnia. Zazwyczaj wysiewa się ją w sierpniu. Kiełkuje po 7 dniach od wysiewu. Przed zimą zdąży jeszcze wytworzyć skróconą łodygę z 8-10 liśćmi. Kwitnie w następnym roku przez około 45 dni. Kwiaty zapylane są przez pszczoły. Łuszczyna pęka dość łatwo, stąd też przy zbiorze rzepaku mogą wystąpić dość duże straty. Roślina oleista, jedna z najważniejszych roślin w tej grupie roślin uprawnych. Z nasion uzyskuje się olej jadalny (olej rzepakowy), z niego wytwarza się również margarynę i inne tłuszcze kuchenne. W przemyśle olej rzepakowy jest wykorzystywany także do produkcji pokostu. Z oleju rzepakowego wytwarza się biodiesel – paliwo do napędu silników wysokoprężnych.

Pozdrawiam YacentY www.yacenty.pl
Drogi użytkowniku - zapamiętaj sobie, nie ponoszę odpowiedzialności za posty innych użytkowników serwisu - odpowiadam tylko za siebie!!!

GoPro Fan Club - www.goprofc.com

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Rzepak Ozimy Dzisiaj, 23:30
  •  

#2 Share Kamil6920

Kamil6920

Użytkownik

• userphoto
  • Members
  • PipPip
  • 63 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo & Informatyka & Mechanika.

Napisany 16 czerwiec 2009 - 06:40

Rzepak Ozimy Witajcie koledzy, powiedzcie mi jaki macie w tej chwili rzepak ozimy jak tam po zimie (przetrwał) Pryskacie go na wysuszenie, i kiedy zaczynacie gdzieś kosić. PS: Kosi ktoś jeszcze pokosówką??? :mellow:

#3 Share wyrebski1

wyrebski1

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1332 postów

Napisany 17 czerwiec 2009 - 08:24

Rzepak Ozimy Nie no, rzepaki jeszcze zielone :mellow: Ja akurat zbieram jednoetapowo kombajnem. U mnie jest dobry, ale jadąc to widać gdzie susza dała popalić to teraz jakby się odnowił i kwitnie miejscami. Nie wiem jak to będzie przy zbiorach. Co do dosuszania to nigdy tego nie robiłem-co proponujecie?

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#4 Share 360P

360P

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 157 postów

Napisany 17 czerwiec 2009 - 10:09

Rzepak Ozimy U nas Verona na 9ha. Dostała troche po 4 literach w okresie kwietnia -maja, ale deszcze jakoś uratowały sytuacje. Teraz wygląda całkiem dobrze, nawet w miejscach gdzie jest słabsza ziemia tragedii nie ma. Pod koniec tygodnia wrzuce fotki.
W mojej okolicy ogólnie rzepak ma dobrą kondycje, choć ostatnie spore opady mocnego deszczu i gradu były niepokojące.
Zobaczymy, jak będzie z pogodą. Póki co jest średnio słonecznie wiec termin desykacji ustali się w czasie.

@wyrebski1 tu masz temat - http://www.agrofoto....osy-t18663.html - czy ciąć z pnia czy z pokosu. Może Ci sie przyda :mellow:
"(...) Idź wyprostowany wśród tych co na kolanach, wśród odwróconych plecami i obalonych w proch.(...) Bądź wierny. Idź" Z.Herbert

Rolnictwo - w służbie ludzkości.

#5 Share wyrebski1

wyrebski1

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1332 postów

Napisany 25 czerwiec 2009 - 13:09

Rzepak Ozimy No właśnie-kiedy i czym prysnąć na dosuszenie rzepaku?

#6 Share 360P

360P

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 157 postów

Napisany 25 czerwiec 2009 - 14:29

Rzepak Ozimy Możesz użyć Roundup'u, Reglone'a.
Zalecana dawka Roundup'u 450 SL to 2,5l/ha. U mnie w okolicy zwykle używa sie tego środka, zabieg przeprowadza sie na 2-2,5 tyg przed zbiorem.
"(...) Idź wyprostowany wśród tych co na kolanach, wśród odwróconych plecami i obalonych w proch.(...) Bądź wierny. Idź" Z.Herbert

Rolnictwo - w służbie ludzkości.

#7 Share lukaczmarek

lukaczmarek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2660 postów

Napisany 25 czerwiec 2009 - 20:11

Rzepak Ozimy a powiedzcie mi co robic kiedy rzepak zakwitł ponownie i teraz cześć jest mocno dojrzała a częśc już przekwitła?? kiedy przyjdzie do zbioru może mieć dużą wilgotność bo całe ziarno sie nie dojrzeje. co radzicie w tej sytuacji??

#8 Share coolman111

coolman111

Darek

• Members
  • PipPipPip
  • 2869 postów
  • Zainteresowania:Motocykle- choppery,
    radiokomunikacja cb i kf,
    broń palna

Napisany 25 czerwiec 2009 - 21:53

Rzepak Ozimy Ja zbieram jednoetapowo. Raczej nie będę stosował środków na dosuszenie (nigdy nie stosowałem). W mojej okolicy nie ma dnia aby nie padało, raz mocniej raz słabiej. Zapewne nie będzie przerwy między żniwami rzepakowymi a zbożowymi.

#9 Share pawel6485

pawel6485

gospodar18

• V.I.P.
  • rank
  • 614 postów

Napisany 25 czerwiec 2009 - 22:32

Rzepak Ozimy a powiedzcie mi co robic kiedy rzepak zakwitł ponownie i teraz cześć jest mocno dojrzała a częśc już przekwitła?? kiedy przyjdzie do zbioru może mieć dużą wilgotność bo całe ziarno sie nie dojrzeje. co radzicie w tej sytuacji??

Kolego w tej sytuacji radze go zdesykowac np. Roundup'u, Reglone'a.

#10 Share krolikNH

krolikNH

Retired Moderator

• V.I.P.
  • rank
  • 4622 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo, speedway, dobra fotografia

Napisany 25 czerwiec 2009 - 23:11

Rzepak Ozimy Podobnie jak kolega @coolman111 zbieramy rzepak jednoetapowo, bez dosuszania chemicznego. Stwierdziliśmy, że nie ma sensu tego robić, ponieważ rzepak desykowany jest młócony w odstępie +/- 2 dni od nie pryskanego. Kiedyś zbieraliśmy dwu-etapowo, ale to było straszne marnowanie rzepaku... :D Generalnie już 5 lat zbiór tylko i wyłącznie jednoetapowy

Moje fotografie chronione prawem autorskim!!!
"Fotografia to sztuka, a nie naciskanie palcem na przycisk"

© 2016 krolikNH All rights reserved.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#11 Share farmer120ha

farmer120ha

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 239 postów

Napisany 26 czerwiec 2009 - 08:02

Rzepak Ozimy A powiedzcie mi jak młucić rzepak bizonem Z056..??Jakie przeróbki są potrzebne...??Jakie ustawienia(klepisko,sita,wiatry,itp.)..??
Każdy sprzęt jest dobry jeśli wykonuje swoją prace.

#12 Share Vril

Vril

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 661 postów

Napisany 26 czerwiec 2009 - 08:26

Rzepak Ozimy Ja niestety będe musiał pryskać .Rzepak strasznie nie równy ,tam gdzie z wiosny nie wylazł teraz kwitnie .
Muszę pryskać by uniknąć sytuacji z przed paru lat gdzie nie mogłem ustawić kombajnu i miałem w zbiorniku pełno zielonych strąków .

#13 Share wyrebski1

wyrebski1

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1332 postów

Napisany 26 czerwiec 2009 - 19:03

Rzepak Ozimy No racja, bez zasuszenia w niektórych przypadkach się nie da w tym roku z nierównym dojrzewaniem. A zauważyliście, że w tym roku w dużym stopniu zasuszają się łuszczyny?

#14 Share WojtekGrabka

WojtekGrabka

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 45 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo

Napisany 27 czerwiec 2009 - 13:34

Rzepak Ozimy Widzę,że niektórzy nie pryskają rzepaku.Ja reglonuję,ponieważ są mniejesze straty.Rzepak u góry się sypie,a na dole jeszcze zielony-reglon pozawala nam tego uniknąć.Dodatkowo jest mniej chwastów i lepiej się kosi.Pryskam TAYFUN-em.
Praca wszystko zwycięża.

#15 Share anto

anto

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 148 postów

Napisany 27 czerwiec 2009 - 14:48

Rzepak Ozimy w jakiej dawce i ile wody?

Edytowany przez deer, 28 czerwiec 2009 - 08:09.
Cytowanie poprzedniego posta

#16 Share Radek000111

Radek000111

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 115 postów

Napisany 27 czerwiec 2009 - 21:52

Rzepak Ozimy ja też sie zastanawiałem nad zasuszeniem rzepaku bo jest w nim troche rumianu, ale nie widze sensu wydawania kasy na te opryski bo i tak nie będzie cudów z z niego, ile średnio kosztuje taki oprysk??

#17 Share WojtekGrabka

WojtekGrabka

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 45 postów

Napisany 28 czerwiec 2009 - 09:46

Rzepak Ozimy Witam.@anto ja daję 4l/ha tayfun-a i do tego jeszcze "setkę" przylepiacza.Cena to 40zł/l.Radek jak nie widzisz sensu to Twoja sprawa,a właśnie że sens reglonowania jest.Pozdrawiam
Praca wszystko zwycięża.

#18 Share johnybravo

johnybravo

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 31 postów

Napisany 28 czerwiec 2009 - 10:22

Rzepak Ozimy u mnie po ostatnich opadach z rzepaku zrobilo sie klepisko bedzie ciezko kosic

#19 Share Radek000111

Radek000111

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 115 postów

Napisany 28 czerwiec 2009 - 10:54

Rzepak Ozimy WojtekGrabka nie chodziło mi o brak sensu zasuszania, tylko o to że rzepak mam tak słaby przez robaka że nie chce juz dokładac kasy bo naprawde będzie słabiutko z kasą. A jesli chodzi o robaka to chyba pryszczarek chociaż moge sie mylic, zreszta sieje dopiero 3 rok wiec nie mam dużego doświadczenia, tym bardziej że co roku aura jest inna i ciezko z opryskami trafic pore. Ale mozesz mnie przekonac jakie są zalety zasuszania według Twoich obserwacji?

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#20 Share WojtekGrabka

WojtekGrabka

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 45 postów

Napisany 28 czerwiec 2009 - 11:01

Rzepak Ozimy Witam.Radek pryszczarek nie wyrządza aż tak strasznych szkód jak może się to wydawać-góra kilka procent.Przekonywał nie będę,bo to jest Twoja sprawa czy pryskasz czy nie.Oczywiście rozumiem to że nie chcesz wkładać już więcej pieniędzy-rozumiem Cię.Zalety pisałem już wcześniej,także jak chcesz to przeczytaj :).Ile dałeś nawozu na ruszanie wgetacji i na jakiej ziemi jest ten rzepak?.Pozdrawiam :D.
Praca wszystko zwycięża.