Skocz do zawartości

Zdjęcie

Mokra kiszonka

19 odpowiedzi na ten temat

#1 Share POLKOP

POLKOP

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 163 postów

Napisany 13 czerwiec 2009 - 22:35

Mokra kiszonka Przez ostatnie dni robiłem sianokiszonki w deszczu (od czasu kiszenia do zbioru padało) i nie wiem czy dobrze zrobiłem. Czy się dobrze zakisi?

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Mokra kiszonka Dzisiaj, 11:21
  •  

#2 Share danielhaker

danielhaker

Po prostu Daniel ;)

• Moderator Forum
  • PipPipPip
  • 6745 postów
  • Zainteresowania:fotografia, muzyka, motoryzacja, lotnictwo :p

Napisany 14 czerwiec 2009 - 08:06

Mokra kiszonka Jeżeli owinąłeś zieloną i mokrą trawę to pewnie się zepsuje. Dużo owinąłeś? My owinęliśmy ok. 10 takich mokrych to od razu je pasiemy. Nie czekamy aż ukiśnie.

Mój kanał na YouTube http://www.youtube.c...ser/danielhaker

KUPIĘ SŁOMĘ. SIEDLCE, ŁOSICE, ŁUKÓW, MIĘDZYRZEC PODL.

#3 Share darek1972

darek1972

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 760 postów
  • Lokalizacja:polski biegun zimna- najpiękniejsze miejsce pod słońcem

Napisany 14 czerwiec 2009 - 08:23

Mokra kiszonka Zdarzało się robić takie. Jeśli folia jest dobrej jakości to nic się nie stanie, bela puści sok który będzie na dnie i trochę siądzie. Zależy jak ją później rozdajesz bo wtedy to może być naprawdę wyzwanie, w wozie bardzo dobrze się taka rozdrabnia
Kupię czwartą parę do pługa Ibis
Mój profil na YouTube: http://www.youtube.com/user/darus1972
Zapraszam do galerii: http://www.agrofoto....-user11856.html

#4 Share semos

semos

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 954 postów

Napisany 14 czerwiec 2009 - 09:55

Mokra kiszonka Nic się nie stanie, po prostu będzie tak jak napisał darek1972, że bela zrobi się mniejsza (usiądzie się) i puści sok który spłynie w dół, ale nic się nie zepsuje jeśli będzie dobrze owinięta folią a wcześniej dobrze zbita. Oczywiście musisz ją spaść przed zimą lub dopiero na wiosnę, w okresie występowania mrozów będzie cala zmarznięta. U mnie było kilka takich bel i ani jedna się nie zepsuła mimo, że siedziały do kwietnia- maja.

#5 Share Belarusik

Belarusik

Zaawansowany

• V.I.P.
  • rank
  • 311 postów
  • Zainteresowania:Mechanizacjia Rolnictwa,Motoryzacja,polityka

Napisany 14 czerwiec 2009 - 09:58

Mokra kiszonka Z jednej strony dobrze zrobiłeś bo jeśli byś poczekał a deszcz jeszcze tydzień padał to by ci na polu prawie nic nie zostało albo wrosło a z drugiej strony że zbelowałeś to też tak nie zabardzo mogłeś belować i bezpośrednio do spasienia wozić. Ja w tamtym roku poszedł mi deszcz na bele nieowinięte były już zbelowane elegancko pojechałem po foliowarkę a tu deszcz z 4 godziny padało i wyszło słońce trochę owiało i zafiliowaliśmy i jak woziłem je do spasienia były dobre.:mellow:
Wyznaje jedna zasade taką że nie ma zasad

#6 Share darek1972

darek1972

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 760 postów

Napisany 14 czerwiec 2009 - 10:23

Mokra kiszonka Deszcz na gotowe bele to już nie problem oby nie trwał cały dzień. Kiedyś znajomy owijał bele w stodole bo nie pozwalała na to prawie dwudniowa mżawka

#7 Share macin87

macin87

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1232 postów

Napisany 14 czerwiec 2009 - 11:29

Mokra kiszonka Właśnie że jak wierzchnią warstwę zmoczy deszcz to mokra część spleśnieje jakieś 3cm w głąb (ale dotyczy to bel mokrych głownie z pierwszego skosu). Co do tego jak deszcz zmoczy podczas belowania nie wiem ale wydaje mi się że smak tej kiszonki będzie gorszy od suchej (wnioskuje to jak prasuje na łąkach bardziej podmokłych)

#8 Share semos

semos

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 954 postów

Napisany 14 czerwiec 2009 - 11:52

Mokra kiszonka Musiałeś coś źle owinąć folią lub słabo zbić bele. Nic nie pleśnieje, nawet jak zwijasz podczas deszczu, lub pada po zwiniętych belach. Już wiele razy tak miałem i nic się złego nie działo. Nie można jedynie owijać gdy pada deszcz, bo wtedy folia się nie klei i wtedy będzie się na 100% psuło.

#9 Share darek1972

darek1972

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 760 postów

Napisany 14 czerwiec 2009 - 12:12

Mokra kiszonka

Co do tego jak deszcz zmoczy podczas belowania nie wiem ale wydaje mi się że smak tej kiszonki będzie gorszy od suchej (wnioskuje to jak prasuje na łąkach bardziej podmokłych)

Wiesz ale jest różnica między tym co leci z nieba a tym co podsiąka z gruntu i to znaczna

#10 Share macin87

macin87

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1232 postów

Napisany 14 czerwiec 2009 - 12:14

Mokra kiszonka Może tak bo owijarka był do d..., ale już wszystko w tym roku opanowane po prostu trzeba było przeliczyć przełożenie w nowych modelach SOKÓŁI i poprawić w pierwszej wersji

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#11 Share adamo91

adamo91

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 215 postów

Napisany 05 lipiec 2009 - 17:32

Mokra kiszonka

Wiesz ale jest różnica między tym co leci z nieba a tym co podsiąka z gruntu i to znaczna

Wczoraj robiłem kiszonkę z koniczyny i prosto z pnia kosiłem (a należało podsuszyć bo bardzo leżała i mokra była z pod spodu) robiłem w pryzmie i bardzo soki zaczęły cieknąć i gdy zjeżdżałem z pryzmy to przy końcu bagno się robiło :D i mam pytanie czy coś z tego będzie jak dobrze się dociśnie ziemią
jutro to to samo co dzisiaj tyle, że jutro :)

#12 Share andrzej2110

andrzej2110

Zaawansowany

• V.I.P.
  • rank
  • 9407 postów

Napisany 05 lipiec 2009 - 17:37

Mokra kiszonka A czemu nie dosuszałeś nic? Czym ciąłeś??

Powyższy post wyraża jedynie opinię autora w dniu dzisiejszym. Nie może on służyć przeciwko niemu w dniu jutrzejszym.
ani każdym innym następującym po tym terminie.Ponadto autor zastrzega sobie prawo zmiany poglądów, bez podawania przyczyny :D

bullet_black.png

#13 Share adamo91

adamo91

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 215 postów

Napisany 05 lipiec 2009 - 17:43

Mokra kiszonka Robiłem orkanem a nie dosuszałem bo ojciec kiedyś też tak robił ale nigdy soki tak nie leciały może jak dobrze się dociśnie to soki wylecą ale czy nie spleśnieje

#14 Share andrzej2110

andrzej2110

Zaawansowany

• V.I.P.
  • rank
  • 9407 postów

Napisany 05 lipiec 2009 - 17:48

Mokra kiszonka Ja zawsze podsuszam. Zakisić to się raczej zakisi ale może być kwaśna. No i straty wartości jak soki uciekają....
Szkoda ze nie ściąłeś kosiarko a potem dopiero orkan.

Powyższy post wyraża jedynie opinię autora w dniu dzisiejszym. Nie może on służyć przeciwko niemu w dniu jutrzejszym.
ani każdym innym następującym po tym terminie.Ponadto autor zastrzega sobie prawo zmiany poglądów, bez podawania przyczyny :D

bullet_black.png

#15 Share adamo91

adamo91

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 215 postów

Napisany 05 lipiec 2009 - 17:54

Mokra kiszonka Właśnie się zastanawialiśmy tylko że ona bardzo leżała że orkanem to się tylko w jedną stronę jeździło i rotacyjna by tylko czubki skosiła ale gdybym wiedział to by się skosiło.

#16 Share andrzej2110

andrzej2110

Zaawansowany

• V.I.P.
  • rank
  • 9407 postów

Napisany 05 lipiec 2009 - 18:05

Mokra kiszonka Ściął by i rotacyjno tylko nie można szybko jeździć. Trochę śrubę krócej dać niż zwykle i można ciąć.

bullet_black.png

#17 Share sebe1033

sebe1033

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2082 postów

Napisany 05 lipiec 2009 - 18:18

Mokra kiszonka Adamo91 jak już zrobiłeś to szczelnie przykryj folią by nie było dziur i dociśnij oponami lub ziemią i folie na brzegach dobrze dociśnij ziemią/piaskiem by nie było dostępu powietrza do rozwoju pleśni czy gnicia.

Nadmiar soków sam wyleci znajdzie drogę, sam miałem w tamtym roku soczystą sianokiszonkę co prawda podsuszoną ale za słabo za to zła wcale nie była nawet może i lepsza

#18 Share kobra89

kobra89

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2437 postów
  • Zainteresowania:Projektowanie i majstrowanie nad maszynami.

Napisany 05 lipiec 2009 - 20:00

Mokra kiszonka Tez w tym roku robiłem sianokiszonkę, trawa była tak napita woda w walkach od dołu ze nie wiem co to będzie ale materiał był raczej bardziej suchy, mało było zielonego. Belki już dają na podwórku kwaskiem, myślę ze za bardzo nie będą kwaśne bo wody było mało i są ostro zbite. Co mi powiecie??
Modernizacja gospodarstwa juz w trakcie.

#19 Share adamo91

adamo91

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 215 postów

Napisany 11 listopad 2009 - 16:49

Mokra kiszonka Już od ponad miesiąca daje tą kiszonkę bardzo mało odpada jedynie troszkę po bokach jest zepsute ale to zawsze jest a krowy dobrze jedzą :)

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#20 Share zetor10045

zetor10045

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 749 postów

Napisany 11 listopad 2009 - 18:28

Mokra kiszonka Nie ma prawa zgnić nawet jeśli jest bardzo mokra, musi być dobrze owinięta , u nas kiedyś brakowało trawy na ponad pół beli to dobraliśmy ze świeżo skoszonej i bela była dobra tylko bardzo mokra soki uciekły na dół beli (tak jak koledzy pisali wcześniej)