Skocz do zawartości

Zdjęcie

Przebarwienia kukurydzy

173 odpowiedzi na ten temat

#141 Share Klepak

Klepak

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 14 postów

Napisany 18 czerwiec 2014 - 14:35

Przebarwienia kukurydzy A co jesli nadal jest fioletowa?? :(

Klasa ziemi IV i V klasa

Odmiana : Limagrain 32.58

Jesienią przed orką zimową 3t/h wapno magnezowe

siana była 18 kwietnia

Przed siewem dostała 200kg/h Polidap, 180kg/h mocznik i 200kg/h soli, zaraz po siewie została opryskana Adengo, Dolistnie dostała Foliq 4L/h + Tytanit 0,4l/h za 7 dni ponownie dolistnie (7kg/h siarczan magnezy + 5kg/h mocznik + 1l cynk + 1l plonvit kukurydza + 3kg plonvit microelementy + 0,25l adiuwiant Foster) i za kolejne 6 dni ponownie dolistnie (7kg/h siarczan magnezy + 7kg/h mocznik + 1l cynk + 1l plonvit kukurydza + 3kg plonvit microelementy + 0,25l adiuwiant Foster)

i dzisiaj 18 czerwca nadal jest fioletowa. Ma ktoś jakieś pomysły?

Na innych polach ma już ponad 50cm a na tym jednym coś jej nie pasuje, są miejsca (takie taliny), że ma 3-4 liście i około 10 cm

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Przebarwienia kukurydzy Dzisiaj, 23:36
  •  

#142 Share okenzi

okenzi

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 12 postów

Napisany 20 czerwiec 2014 - 19:14

Przebarwienia kukurydzy Ja do fosforu daje jeszcze cynk w takich sytuacjach. Jak masz za dużo fosforu to cynk się nie wchłania, jak masz za mało cynku to nie rozwija się dostatecznie system korzeniowy i fosfor nie ma się jak wchłaniać, dodatkowo cynk poprawia fotosyntezę przy niskich temperaturach, więc daję dolistnie oba.
W ogóle jakoś dziwnie z tą qq w tym roku. Co pole to inna. Na polu gdzie poszedł obornik jesienią i wiosną raczej w normie, najładniejsza na polu gdzie nie było obornika, natomiast na polu gdzie był tylko w dziwnym terminie bo w grudniu wywożony, dosłownie po 2-giej stronie drogi od tej najładniejszej siwiutka jak diabli. Na szczęście tej najsłabszej tylko hektar więc jak nie będzie sucho w lipcu to coś się skosi...

#143 Share daremw

daremw

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2504 postów
  • Zainteresowania:wszystko co związane z rolnictweem

Napisany 25 czerwiec 2014 - 11:51

Przebarwienia kukurydzy widocznie ziemia za zimna i tyle jak nic nie pomaga, sam mam miejscami takie plamki na polu, zazwyczaj są w miejscach gdzie po zasiewie pojawiły się nawet kałuże przy opadach, czyli ciepła głównie jej potrzeba, jak jest to miejscowe i niezbyt duża powierzchnia to można spróbować podsypać saletrą (ręcznie) przy samej kukurydzy i oczywiście żeby w 'kielich" nie wpadły ziarenka. u mnie pomagało po jakimś czasie ale cudów też nie oczekuj, fioletowe liście przy obecnych temperaturach zwłaszcza, dość ciężko zlikwidować.

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#144 Share Wielox123

Wielox123

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 15 postów

Napisany 25 czerwiec 2014 - 19:03

Przebarwienia kukurydzy Być może to przyczyna rówinież niskich temperatur popryskaj Growonem :D

#145 Share krowka62

krowka62

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 381 postów

Napisany 26 czerwiec 2014 - 05:32

Przebarwienia kukurydzy Oczywiście że niska kukurydza oraz fioletowa wynika z niedoboru fosforu. Niedobór ten wynika z nie z niskiej zasobności tego składnika w glebie ale braku możliwości pobrania go z roztworu glebowego. Przyczynia się do tego czynniki które powodują stres u roślin. Nalezą do nich niska temperatura, przymrozki, nagłe skoki temperatur, zastosowany środek chemiczny, brak opadów lub ich nadmiar oraz pasożyty zerujące na korzeniach roślin. Oczywiście odzywki typu basfoliar, dodatki cynku, mocznika siarczanu i co tam jest na rynku pomogą ale niestety na krótką metę.
Ja osobiście mam pola mozaikowate od 4 do 6 klasy ziemi i kukurydza jest zielona, wybujała, na lepszej ziemi dochodzi już do 1,5 metra na słabszej jest niższa.
Zastosowałem na swoich polach 200 kg soli potasowej, 150 kg saletrzaku pod korzeń dałem 100 kg fosforanu amonu i 20 kg Physiostartu. Ph na najgorszych kawałkach wynosi 4,3 a na najlepszych 6,2. Oczywiście stosuje dużo obornika bydlęcego w ilości 40 to nawet co dwa lata

#146 Share malorolny121

malorolny121

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 478 postów

Napisany 26 czerwiec 2014 - 07:07

Przebarwienia kukurydzy

Oczywiście że niska kukurydza oraz fioletowa wynika z niedoboru fosforu. Niedobór ten wynika z nie z niskiej zasobności tego składnika w glebie ale braku możliwości pobrania go z roztworu glebowego. Przyczynia się do tego czynniki które powodują stres u roślin. Nalezą do nich niska temperatura, przymrozki, nagłe skoki temperatur, zastosowany środek chemiczny, brak opadów lub ich nadmiar oraz pasożyty zerujące na korzeniach roślin. Oczywiście odzywki typu basfoliar, dodatki cynku, mocznika siarczanu i co tam jest na rynku pomogą ale niestety na krótką metę.
Ja osobiście mam pola mozaikowate od 4 do 6 klasy ziemi i kukurydza jest zielona, wybujała, na lepszej ziemi dochodzi już do 1,5 metra na słabszej jest niższa.
Zastosowałem na swoich polach 200 kg soli potasowej, 150 kg saletrzaku pod korzeń dałem 100 kg fosforanu amonu i 20 kg Physiostartu. Ph na najgorszych kawałkach wynosi 4,3 a na najlepszych 6,2. Oczywiście stosuje dużo obornika bydlęcego w ilości 40 to nawet co dwa lata

Mam Takie pytanie .Od jak dawna stosujesz ten nawóz startowy Physistart. jak on się sprawdza w praktyce. czy są efekty?

#147 Share krowka62

krowka62

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 381 postów

Napisany 26 czerwiec 2014 - 08:05

Przebarwienia kukurydzy Physiostarta stosuje już drugi rok. Ogólnie mikronawóz zastosowałem już 3 lat temu. Był to Microstar PZ zastosowany w rzędach, pozostałe 2 rzędy kontrolne. Efekt po Microstarcie był taki że kukurydza po zastosowaniu jego była wyższa ale tylko do 10-11 liści - miała po prostu lepszy start.
W poprzednim roku zastosowałem Physiostart - efekt był taki, że w okresie suszy jedno pięterko liści od dołu było zieleńsze (nie schnęło) w porównaniu z kukurydzą bez Physiostartu. W tym roku zastosowałem na całości i efekty są piorunujące - kukurydza siana 25 kwietnia z nawożeniem jak powyżej. Oprysk zastosowany doglebowo a na jednym kawałku Elumis w fazie 5 liści - brak objawów toksyczności.
Podkreślę tylko, że na kawałkach słabszych kukurydza jest niższa aczkolwiek nie widzę na niej objawów niedoborów składników pokarmowych. (sporadycznie tylko objawy braku magnezu). Fenomen tego nawozu polega na tym że oprócz NPS Ca zawiera cynk, który ma za zadanie polepszyć wykorzystanie składników pokarmowych w tym azotu. Do tego w tym nawozie co chyba najważniejsze jest Ca który w obrębie korzenia podnosi mikro pH oraz kompleks Physio, który za zadanie pobudzić system korzeniowy do rozwoju przez to efektywność pobierania skłądników pokarmowych jest większa oraz zwiększa się masa korzeni ( w późniejszym okresie np suszy korzenie lepiej "poszukują" wodę).
Koszt niestety jest dość spory od 180 do 270 za hektar. Oprócz tego trzeba mieć specjalistyczny siewnik do mikronawozu.

Ps. Będę miał chwilkę czasu to wstawię zdjęcia.

Edytowany przez krowka62, 26 czerwiec 2014 - 08:25.

#148 Share krowka62

krowka62

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 381 postów

Napisany 26 czerwiec 2014 - 08:31

Przebarwienia kukurydzy Zgadzam się przedmówcą. Nawożenie dolistne oczywiście pomoże aczkolwiek nie rozwiążę całkowicie problemu.

#149 Share robzombie

robzombie

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 201 postów

Napisany 26 czerwiec 2014 - 11:45

Przebarwienia kukurydzy Moim zdaniem w tym roku kuku wygląda super , nie stosuję żadnych cudo granulatów ważyłem poletka i nie ma wzrostu plonów. 200 PLN/HA czyli ok 0,5 t mokrej dopiero pokrywa koszty , wydatek wydaje się bez sensu. Sprawdźcie wagę plonu , bo to ona jest ważna . Uregulowany odczyn , nawożenie i dobra odmiana, to klucz do sukcesu.

#150 Share krowka62

krowka62

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 381 postów

Napisany 26 czerwiec 2014 - 12:56

Przebarwienia kukurydzy Zgadzam się z Tobą i cieszy mnie że masz tak dobrze utrzymane gleby oraz uprawy .
Przy dobrze odżywionej kukurydzy, na dobrej glebie o dobrym pH itp zastosowanie różnego rodzaju wspomagaczy mija się z celem. A jeżeli ja osobiście mam gleby słabe, mozaikowate, pH strach sie przyznawać, opady u mnie są mierne to nie dziw się że ja szukam sposobu by przynajmniej w początkowym okresie wspomóż tą kukurydz. Jeżeli start będzie miała dobry to i plon będzie zadawalający.
Koszt oprysku czy kilku oprysków w późniejszym okresie od 3 do 8 liści też nie jest niski i porównywalny z zastosowaniem Physiostarta a efektywność nie zawsze zadawalająca.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#151 Share robzombie

robzombie

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 201 postów

Napisany 26 czerwiec 2014 - 18:42

Przebarwienia kukurydzy U mnie na początku wegetacji po mikrogranulacie też kukurydza jakby szybciej rosła , ale przy ważeniu plonu okazało się że to lipa. 200 PLN/HA można dużo lepiej zainwestować chociażby wapno . A jeśli chodzi o opryski to pryskam kuku raz 0,3 cynku , 0,2 manganu , 0,15 boru , 5 kg Mikrokompleks na 3-4 liść. Gleby też mam mozaikowate III - IV kl. , a i V też się zdarza .

#152 Share Koniu34

Koniu34

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 10 postów

Napisany 26 czerwiec 2014 - 19:45

Przebarwienia kukurydzy

Witam. Mam problem z moją kukurydzą. Ok. półtora tyg. temu zauważyłam place na polu, gdzie rośliny były niskie, a liście nabierały fioletowego koloru. Stwierdziłem niedobór fosforu i 4 dni temu opryskałem QQ Insolem PK z domieszką Insolu K. dzisiaj nie zauważyłem żadnej poprawy. Czy to normalne, że tak długo trzeba czekać na efekty nawożenia dolistnego i czy ta kukurydza jeszcze się uratuje? PS:Przed siewem dałem ok.60 t obornika, 0,5 t polifoski 4, 0,3 t moczniku ,0,2 t saletrzaku i 0,7 t wapna na 1,5 ha areału; 3 dni po siewie pryskałem Adengo.
Z góry dzięki za odpowiedź.

Jak niska jest ta qq, sprawdzales czy nie siedzi w ziemi drutowiec ? Zima byla dosc ciepla, wiec pkytko siedzial i szybko wyszedl. Moze on robi robote?

#153 Share Brounter

Brounter

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 391 postów

Napisany 26 czerwiec 2014 - 21:22

Przebarwienia kukurydzy Gdyby w glebie siedział drutowiec to kukurydza by wręcz znikała z pola, a tutaj siedzi nadal tylko jak karłowata. Robaczek na bank odpada. Nawożenie było nie małe pod względem fosforu i innych składników więc prawdopodobnie wpływ ma niska temperatura

#154 Share antoni1

antoni1

Zaawansowany

• userphoto
  • Members
  • PipPipPip
  • 226 postów

Napisany 29 czerwiec 2014 - 06:52

Przebarwienia kukurydzy u mnie na lżejszej ziemi o skłonie południowym rośnie ślicznie ale na ciężkiej tak zwanej zimnej jest malutka tak więc to wina niskiej temperatury ,mamy zimno w szczególności nocami i to jest główna przyczyna choć mogą być inne ala ja stawiam na niską temperaturę
a czy możno jeszcze pryskać mocarzem na chwasty bo tam gdzie słabo rosnie wybijają chwasty kikitydza ma 15-25 cm

Edytowany przez antoni1, 29 czerwiec 2014 - 06:56.

#155 Share krowka62

krowka62

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 381 postów

Napisany 29 czerwiec 2014 - 20:25

Przebarwienia kukurydzy Szkoda kukurydzy dla mocarza - jeżeli wybijają Ci dwuliścienne w szczególności komosa to spróbuj Mustangiem ale w obniżonej dawce

#156 Share AsToNeK_LwG

AsToNeK_LwG

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 48 postów

Napisany 02 lipiec 2014 - 14:06

Przebarwienia kukurydzy Witam
W maju a dokładniej 17 maja posiałem kukurydze HR SMOLICE odmiana Reduta na nowym polu (rok wcześniej była tam mieszanka zbożowa, po skoszeniu pole zostało nawiezione obornikiem 37 rozrzutników po ok 5 ton każdy na 2 ha czyli ok 92 tony obornika na ha pola zaorane na głęboko i pozostawione na zimę. Wiosną 2 razy agregatowane i raz przed siewem kukurydzy. Dawka nawozów to ok. 300-400 kg na ha moczniku przed agregatem i ok 320 kg NPK na ha wraz z kukurydzą w rządki. Pryskana była przed wschodowo na zielsko itp.
Problem pojawił się gdy już miała po ok 3 listki w jednym miejscu zaczeła rosnąć szybciej i jest w miarę normalna (biorąc pod uwagę kukurydzę u sąsiadów) a w innych jest co najmniej 2/3 mniejsza tak jakby puźniej posiana ;( i jest dużo jaśniejszego koloru.
Tu pojawia sie moje pytanie co mogło by jej pomóc? Czy jej czegoś brakuje? Może miał ktoś podobny problem i wie jak to zdziałać?
Proszę o odpowiedzi!
Liczyłem na większy plon zwłaszcza że zwierząt do wykarmienia co raz to więcej a to może sie okazać kicha;(

#157 Share MariuszD123

MariuszD123

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 10 postów

Napisany 02 lipiec 2014 - 14:17

Przebarwienia kukurydzy A odpowiednimi odżywkami pryskałeś ?

#158 Share Andr3w

Andr3w

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 173 postów

Napisany 02 lipiec 2014 - 14:46

Przebarwienia kukurydzy Listki nie robią sie przypadkiem na koncach fioletowe? Wstawilbys dokladne zdj tej kukurydzy .

#159 Share PawelWlkp

PawelWlkp

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1156 postów

Napisany 02 lipiec 2014 - 15:11

Przebarwienia kukurydzy W mojej okolicy gość miał podobny problem i okazało się że ph miał na polu koło 4. Rozsiał wapno granulowane ale czy coś jeszcze pomoże to nie wiem, bo padać nie chce, wapno sobie na razie leży.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#160 Share rekamil97

rekamil97

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 29 postów

Napisany 02 lipiec 2014 - 15:45

Przebarwienia kukurydzy Sprawa tutaj jest ewidentna - w przypadku gdy tylko w poszczególnych miejscach pojawiają się problemy. Pisałem podobnie w innych wątkach:

http://www.agrofoto....y/#entry1394961
http://www.agrofoto....a/#entry1394974

Nikt tego nie powie czy coś jej brakuje bo nie jest wróżką. Można jedynie coś przypuszczać (może coś związane z fosforem, może z pH), jakie były te nawozy NPK - proporcje?

W mojej okolicy gość miał podobny problem i okazało się że ph miał na polu koło 4. Rozsiał wapno granulowane ale czy coś jeszcze pomoże to nie wiem, bo padać nie chce, wapno sobie na razie leży.

Każdy przypadek jest indywidualny. Przykładowo gdy mi nie chciały rosnąć rośliny postanowiłem porządnie zwapnować wapnem palonym. Zrobiłem analizę gleby i Bogu dzięki że nie zrobiłem tego wapnowania. pH około 6,5 - ziemia idealna jak dla roślin (dla niektórych nawet i tak zbyt mało kwaśna). Po zastosowaniu wapna musiał bym sypać coś do zakwaszenia - to są koszty.

Edytowany przez rekamil97, 02 lipiec 2014 - 15:47.

Nawożenie roślin bez wykonanej wcześniej analizy gleby może zachwiać całą równowagę substancji mineralnych w glebie i znacząco pogorszyć plon - pamiętaj o tym! Nie stosuj nawozów w ciemno!