Skocz do zawartości

Zdjęcie

Wypadnięta macica u krów

29 odpowiedzi na ten temat

#21 Share rolstudent

rolstudent

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2236 postów
  • Zainteresowania:Hodowla bydła mlecznego :)
    Nowoczesne techniki uprawy

Napisany 09 marzec 2011 - 08:43

Wypadnięta macica u krów zdarza si czasem ze wypchnie macicę ale jak się szybko zareaguje to większość krów się zaciela i można dalej je użytkować prawdopodobieństwo tego ze wypchnie ja następnym razem jest takie same jak przy innej krowie,

postępowanie
jak coś takiego zauważysz należny od razu zabezpieczyć wypchnięta macice np założyć na nią czystą torebkę foliową czysty fartuch czy coś podobnego i zabezpieczyć przed stratą ciepła, koc , folia termo izolacyjna nawet jakaś szmata, wszystko aby tylko się nie wychłodziła
należy jak najszybciej podać lepi rozkurczowe (zwykle ma je tylko wet)
no i po przyjeździe wet zaczynamy ją wpychać piąstkami

krowa powinna dostać leki na wzmocnienie i wapno
oraz tabletkę z antybiotykiem do macicy
pochwa zaszyta lub założone klamry
które po kilku dniach się ściąga z większością krów nic się nie dzieję
ale profilaktycznie po 12 dniach robi się wlewkę np z biolugolu a w razie potrzebny jeszcze jedną

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Wypadnięta macica u krów Dzisiaj, 07:36
  •  

#22 Share tomekjas

tomekjas

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 37 postów

Napisany 09 marzec 2011 - 09:02

Wypadnięta macica u krów Jak wypadnie macica,( nie mylić z pochwą )należy jak najszybciej wezwać lekarza .Macicę polewać ciepłą wodą żeby nie wychłodzić, chyba że jest lato,wtedy chronić od much. Podłożyć czyste prześcieradło, dobra była by jakaś stolnica (łatwiej się wkłada macicę) Jak przyjedzie lekarz poda środki na obkurczenie macicy oraz lek uspokajający (zwiotczający).

#23 Share Mati10

Mati10

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 266 postów

Napisany 05 marzec 2012 - 22:36

Wypadnięta macica u krów U mnie dzisiaj przyjechał lek. wet. i badał krowy. Jednej krowie po ok 2 tyg od ocielenia (wycieliła dużego byczka 50% bbb) zaczeło ,,coś,, wychodzić,, jak leżała, ale najwyżej 5-10 cm i jak wstała to ,,wciągała to,,. Wet powiedział, że nie ma co jej zacielać, bo zdarzył mu się przypadek, że zacielił taką podobną i po porodzie następnym wyszła jej macica i zdechła tylko, że my 3 dni temu zacieliliśmy ją naturalnie ( w pierwszej rui, bo minęło już 8 tyg od wycielenia). Wet radził ją sprzedać. Zastanawiam się czy jeśli by nawet nie została to ją zacieliać ponownie czy sprzedać (jak na razie najwydajniejsza laktacja się zapowiada).
Jak myślicie zostawić ją??

#24 Share damian40000

damian40000

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3242 postów

Napisany 06 marzec 2012 - 14:02

Wypadnięta macica u krów u nas zacielamy a jak coś wychodzi przed porodem to podkładamy drewniany podest żeby tył był wyżej niż przód. Ryzyko komplikacji zawsze jest jak masz dużo jałówek to ją sprzedaj.

#25 Share Mati10

Mati10

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 266 postów

Napisany 06 marzec 2012 - 23:11

Wypadnięta macica u krów Właśnie 2 jałówki zdechły nam niedługo po urodzeniu. Jedna rok temu też po urodzeniu. Były problemy z zacieleniem tych starszych, więc nie jest za kolorowo z jałówkami do zacielenia.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#26 Share Zitta

Zitta

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 5 postów

Napisany 10 luty 2013 - 09:57

Wypadnięta macica u krów Witam.

Z soboty na niedziele u mojego wujka ocieliła się krowa jest to jej pierwsze ciele.Niestety ciele było ułozone posladkowo i tuż po porodzie wypadła jej macica.Jest to moja ulubiona krowa którą wychowłam od maleńkiego cielaczka jak równiez też jej matke.Krowa ma piewrwsze ciele jak juz wspomniałam bardzo duże wymie świetnie sie zapowiadała na mleczna krowe niestety ten nieszczęśliwy wypadek spowodował że nie wiem co mam robic krowa po świetnych rodzicach hf , urodzony przez nią byk jest za duży jak na pierwsze ciele.Nie chce jej sprzedać na spęd do rzeźni więc proszę was o pomoc.

Lekarz weterynarii przyjechał oczyścił macicę i włozył ja zszył i dał leki przeciw bulowe i skurczajace . Na razie czekam co bedzie dalej

Edytowany przez Zitta, 10 luty 2013 - 10:09.

#27 Share janczar810

janczar810

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1595 postów

Napisany 10 luty 2013 - 10:20

Wypadnięta macica u krów Taką krowe mozna zacielić tylko trzeba sie liczyć iż moze wypchać macice troszke ryzyko ale słyszałem od znajomego ze zacielał tak u siebie 2 razy krowe u mnie mam 2szt takie jedna kompletnie nie chce zajść w ciąże a druga jak narazie jest ok. a jeszcze jedno jak krowa jest w dobrej kondycji i nie lezy czesto to według mnie zacielenie jest sensowne natomiast jak juz krowa jest kiepskiej kondycji i czesto lezy to lepiej pozbyc sie problemu i miec zawsze w kieszeni pare złotych niz tylko problem. (ale to chyba logiczne :) )
A wracajac do filmiku ze str.1 to mialem identyczny przypadek krowa tak samo wywaliła prawe wszystko z siebie po ok 2godz porodu wydoiłem ja stałą normalnie po czym po obiedzie poszłem zobaczyc co z nią a tam tak jak w/w. I najważniejsze macicy tak sie nie wkłąda/wpycha wpychają macice nalezy to robić zaciśnietą pięścią bo jak robimy to odwartą dłonią jest możliwość abysmy rozerwali błone macicy i to juz jest koniec po krowe wykrwawi sie a wiec na przyszłość taka małą podpowiedz WPYCHAJAC TYLKO PIEŚCIĄ!!. Do tego sie odwapniła nie wstawała i wpychanie było szczególnie trudne nie to co jak krowa wstanie wowczas macica sama wskakuje :). Aktualnie jest ona chyba cielna (nie powtarza) i planuje jak zostanie to jedno wycielenie i do skupu.
Nie ma zasady ze jak krowa wyrzuc macice to zostawiamy/ sprzedajemy sa to inwidualne przypadki i zawsze moga pojawić sie komplikacje decyzja zawsze nalezy do gospodarza !!
pozdrawiam Janek mam nadzieje ze chociaż cos pomogłem :)

#28 Share tespis17

tespis17

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 603 postów

Napisany 10 luty 2013 - 11:06

Wypadnięta macica u krów Ja koledzy/żanki nie kombinuję. Uważam że jak są już jakieś komplikację podczas porodu lepiej sprzedać i nie kombinować bo można stracić i to dużo. Powiem tak raz się spodziewałem że może wypchnąć i wypchnęła. Była 1 w nocy. Do weterynarza się nie mogłem dodzwonić. Dopiero o 6 rano przyjechali. Jak wpychali załatwili krowę. Krowa do utylizacji. Nigdy więcej. @Zitta jak najdłużej Ją doić a potem sprzedać.
Jak po porodzie nadal prze, zimną wodą polewać po kręgosłupie a najlepiej załatwić z weterynarzem aby zostawił troszkę w strzykawce leku rozkurczowego (daję się w kręgosłup) oczywiście wapno (Tetanusan dobry). Ja kupuję Calcium 120.

Edytowany przez tespis17, 10 luty 2013 - 11:07.

#29 Share tomek0303

tomek0303

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 184 postów
  • Zainteresowania:heh kobiety, sport, rolnictwo, i jak kazdy w tym wieku imprezy itp.

Napisany 10 luty 2013 - 12:13

Wypadnięta macica u krów

Witam.

Z soboty na niedziele u mojego wujka ocieliła się krowa jest to jej pierwsze ciele.Niestety ciele było ułozone posladkowo i tuż po porodzie wypadła jej macica.Jest to moja ulubiona krowa którą wychowłam od maleńkiego cielaczka jak równiez też jej matke.Krowa ma piewrwsze ciele jak juz wspomniałam bardzo duże wymie świetnie sie zapowiadała na mleczna krowe niestety ten nieszczęśliwy wypadek spowodował że nie wiem co mam robic krowa po świetnych rodzicach hf , urodzony przez nią byk jest za duży jak na pierwsze ciele.Nie chce jej sprzedać na spęd do rzeźni więc proszę was o pomoc.

Lekarz weterynarii przyjechał oczyścił macicę i włozył ja zszył i dał leki przeciw bulowe i skurczajace . Na razie czekam co bedzie dalej

co tu wielce kombinowac jak nie bedzie jej wypychac to normalnie doic i zacielac bo ryzyko ze wypchnie drugi raz jest takie samo jak przy krowie ktora nigdy nie wypchnela macicy. u mnie te co mialy wkladane jeszcze ani razu tego nie powtorzyly a juz kilka razy sie wycielily

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#30 Share 321zbycho

321zbycho

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 1 postów

Napisany 29 listopad 2013 - 22:59

Wypadnięta macica u krów Witam

Czytam na temat wypadania pochwy tuz przed porodem gdzie się da by jakoś temu zaradzić.To szycie sromu wydaje mi się dosc inwazyjne .Dobre jest podwyższenie tyłka i to mi dobrze skutkowało, Ostatnio jednak spróbowałem osznurowac krowę jak na zdjęciach wydaje mi się ,że to może byc bardziej skuteczne i mniej bolesne dla zwierzęcia.Co o tym sądzicie ?https://www.dropbox....isrl/fvGU0F9HUk