Skocz do zawartości

Zdjęcie

zaczęliście już sezon ziemniaczany ??

1454 odpowiedzi na ten temat

#1281 Share LostHeaven

LostHeaven

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 8 postów

Napisany 26 sierpień 2013 - 09:47

zaczęliście już sezon ziemniaczany ?? Panowie gdzie mozna kupic tasme palcowa szer. 600 mm,lub czesci do wuhlmaus

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
zaczęliście już sezon ziemniaczany ?? Dzisiaj, 11:15
  •  

#1282 Share KiQ

KiQ

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 204 postów

Napisany 26 sierpień 2013 - 11:49

zaczęliście już sezon ziemniaczany ?? Też zaczniemy w tym tygodniu kopanie w skrzynie bo jeszcze zostało 11ha. A potem będzie buraczek i kapusta więc czasu może braknąć

#1283 Share mikad

mikad

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 909 postów

Napisany 26 sierpień 2013 - 13:27

zaczęliście już sezon ziemniaczany ??

Panowie gdzie mozna kupic tasme palcowa szer. 600 mm,lub czesci do wuhlmaus

Tanio (czytaj słaba jakość) tutaj - http://www.kij.pl
Drożej (czytaj dobra jakość) tutaj - http://www.granit-parts.pl

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#1284 Share johnsoon

johnsoon

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 97 postów

Napisany 27 sierpień 2013 - 14:36

zaczęliście już sezon ziemniaczany ?? widze, ze temat troche ogolny to moze "specjalisci" polecili by mi jakas dobra literature nt. uprawy ziemniaka ? :unsure:

#1285 Share Rolnik1973

Rolnik1973

Polska w naszych rękach

• Members
  • PipPipPip
  • 2887 postów
  • Zainteresowania:Pamiętaj! Kupując zagraniczne produkty wspierasz konkurencję która wykańcza nasz kraj.

Napisany 27 sierpień 2013 - 15:15

zaczęliście już sezon ziemniaczany ?? Dziś zaczęte wykopki.

#1286 Share poprostumateo

poprostumateo

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1113 postów

Napisany 27 sierpień 2013 - 17:30

zaczęliście już sezon ziemniaczany ?? Gdzie kupujecie worki 30kg i po ile ?

#1287 Share kissmy...

kissmy...

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 4295 postów

Napisany 27 sierpień 2013 - 18:02

zaczęliście już sezon ziemniaczany ?? ja kupuję 15 po 15gr netto z Włocławka http://www.skrzynkip...odkat=8&prod=22 przywożą od 3tys. i jest w miarę powtarzalna wielkość oraz jakość, także są to worki godne polecenia, a cenowo to zapewne w zagłębiu można wytargać coś tańszego

widze, ze temat troche ogolny to moze "specjalisci" polecili by mi jakas dobra literature nt. uprawy ziemniaka ? :unsure:

specjalistyczne materiały to w którymś z tematów udostępniał użytkownik mikad, natomiast z podstawowych pozycji można polecić w rozsądnej cenie http://www.wiesjutra.pl/node/426 , ale podstawa teorii to jednak podręczniki akademickie, w których można przebierać na portalach aukcyjnych

#1288 Share mikad

mikad

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 909 postów

Napisany 27 sierpień 2013 - 19:11

zaczęliście już sezon ziemniaczany ?? Wiedzy na temat uprawy ziemniak nie nabędzie się ot tak z podręczników z roku na rok. Wygląda to mniej więcej tak:
- szkoła, bo podstawy jakieś muszą być
- praktyki, najlepiej w firmach które zajmują się uprawą ziemniaka a najlepiej za granicą
- nabywanie długoletniego doświadczenia na własnych plantacjach
- szkolenia, dyskusje i wymiana doświadczeń z innymi krajowymi i zagranicznymi plantatorami
- książki i czasopisma ale nie takie typu Topagrar gdzie jest wszystko i nic tylko np Ziemniak Polski redagowany przez IHAR Bonin.

#1289 Share johnsoon

johnsoon

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 97 postów

Napisany 27 sierpień 2013 - 20:21

zaczęliście już sezon ziemniaczany ?? chodzilo mi wlasnie o ksiazki "nie typu topagrar", poniewaz po przeczytaniu kilu artykułów o podobnym pokroju znalazlem sprzeczne informacje a jeszcze bardziej odbiegajace od tego gdy w moim gospodarstwie uprawialo sie wlasnie ziemniaka (nie za mojej kadencji) Stad tez moja ciekawosc. Zajmuje sie prod. zwierzeca wiec moja wiedza nt. zieminiaka pozostanie najprawdopodobniej jedynie teoretyczna. zajec mam az nadto.. no moze za 2-3 lata pokusze sie o zasadzenie 0,5-1,0 ^^
zgadzam sie rowniez z Toba, ze ta uprawa do latwych nie nalezy, a obecna cena ziemniaka przyciagnie pewnie wielu nowych plantatorw, ktorzy skonczal z nim swoja przygode tak szybko jak zaczeli (widze co dzieje sie na ziemniaczanych polach moich sasiadow i kokosow to oni na tym nie zbija :lol: )

#1290 Share poprostumateo

poprostumateo

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1113 postów

Napisany 27 sierpień 2013 - 21:32

zaczęliście już sezon ziemniaczany ?? Widzę, że są tam też worki takie jakie mnie interesują, tylko ceny nigdzie nie widzę :) Jeżeli godne polecenia to pewnie zamawiałbym z 4-5 tysięcy. Dzisiaj w lokalnej hurtowni zaśpiewali mi 35gr za sztukę.

Za rok z pewnością nie jeden skusi się na uprawianie ziemniaków, ale nie muszę być nawet pesymistą żeby powiedzieć, że w przyszłym sezonie ziemniaki będą bardzo tanie i takie osoby prędko uciekną jak najdalej od tych ziemniaków :)

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#1291 Share kissmy...

kissmy...

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 4295 postów

Napisany 27 sierpień 2013 - 22:21

zaczęliście już sezon ziemniaczany ?? 30kg worek powinien kosztować w okolicach 20 gr netto, czyli maksymalnie 25 gr brutto, tylko że przy takiej odległości koszty przesyłki mogą zjeść całą oszczędność, poszukaj innych hurtowni bliżej

#1292 Share szarywilk

szarywilk

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 367 postów
  • Zainteresowania:Mocne i szybkie maszyny, duze i ciezkie tez :)

Napisany 28 sierpień 2013 - 06:20

zaczęliście już sezon ziemniaczany ?? Docierające informacje sytuacji na rynku ziemniaka są dość ciekawe - wg firm przetwórczych jest totalna porażka - większość firm boi się o dostawy surowca i to nawet na dolnym śląsku gdzie pogoda była nie całkiem tragiczna dla ziemniaka - podobno Niemcy i Francja też tragedia - jest szansa na w miarę dobry rok, U mnie wyniki próbnych kopań pokazują zaskakującą tendencje - ziemniak na 5 klasie dużo lepszy jak na 3 mimo suszy i podlewania w 2 połowie lipca . Na dodatek -powszechny problem z kalibrażem - ziemniaki które miały dobre warunki powiązały do 25 bulw pod krzakiem i wszystko w granicach 40 mm - te na V klasie mają 15 i wszystko duże, plony mniejsze o 20 - 30 procent od średniej wieloletniej - z wyjątkiem tych na totalnym piachu - tam w granicach średniej. Mimo pory na wykopki wszystko dalej utrzymujemy zielone - najwcześniej zaczniemy wykopki do przechowalni po 15 września. I ciężko będzie wyrobić się przed listopadem. Oj ciężki ten rok będzie. Na dodatek przechowywanie zapowiada się na koszmar - suma temperatur powoduje tendencje do wtórnej wegetacji odmian - na poletku doświadczalnym na 20 odmian - 5 już kiełkuje mimo zielonych liści.

#1293 Share bartek88

bartek88

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 246 postów

Napisany 28 sierpień 2013 - 06:41

zaczęliście już sezon ziemniaczany ?? U mnie ten sam problem z kiełkującymi ziemniakami. Szczególnie tam gdzie nałożyło się nawożenie azotowe i odmiana jest wcześniejsza.

#1294 Share BartekSzulc

BartekSzulc

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 92 postów

Napisany 31 sierpień 2013 - 21:42

zaczęliście już sezon ziemniaczany ?? Witam.Chcę zacząć przygodę z ziemniaczkami. Przepasam jeśli nie w tym temacie piszę ale mam do was kilka pytań a mianowicie:
1.Pole które biorę na wiosnę jest trochę zachwaszczone i chciałem je wybronować i wydrapać jeszcze w tym roku, a później opryskać. Pole ma ok 30a, Jak myślicie to dobry pomysł? czy lepiej opryskać na początku długie chwasty ok 0,5 m wysokości a dopiero jak uschną uprawić tzn wybronować i wydrapać?.
2, Czym takie chwasty opryskać randaupem i czy randaup nie zaszkodzi na przyszły rok ziemniakom ?będą to ziemniaki jadalne dla siebie,
3,Jakiego sadzeniaka polecacie smacznego dla siebie jadalnego?
4. Opiszcie mi wszystkie zabiegi ochrony przed chwastami w uprawie ziemniaka które stosujecie. (jaki oprysk i na co) Chciałbym jak najmniej pryskać bo to dla siebie i wiadomo..
5. Ile sadzeniaka potrzebuję na 30a?

#1295 Share pawelol111

pawelol111

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3829 postów

Napisany 31 sierpień 2013 - 21:54

zaczęliście już sezon ziemniaczany ?? 1. Pryskaj już, potem głęboka orka i niech leży do wiosny a potem znów orka. Ja sadzę na wiosennej orce z uwagi na cięższą ziemię. Na zimówce już 4 rok z kolei nie miałbym ziemniaka ze względu na obfite opady.
2. Randaup może być ale sprawdź jeszcze na opakowaniu.
3. Jeśli lubisz białe: Irga, Irys. Jeśli żółte: Wineta, Tajfun. Odradzam Bellarosę.
4. Jeśli dla siebie i nie chcesz za mocno pryskać to bronowanie i redlenie x2 i oprysk Titus.
5. Wszystko zależy od kalibru. Jeśli weźmiesz z centrali kwalifikat to ok. 1t Ci pójdzie. Bellarosy na 1ha poszło mi 3600 kg. Gęstość sadzenia 30cm, redlina 70cm.

#1296 Share BartekSzulc

BartekSzulc

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 92 postów

Napisany 31 sierpień 2013 - 22:25

zaczęliście już sezon ziemniaczany ?? A takie ziemniaki jak Bryza lub Denar?

#1297 Share pawelol111

pawelol111

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3829 postów

Napisany 31 sierpień 2013 - 23:19

zaczęliście już sezon ziemniaczany ?? Co do smaku to sam musisz sprawdzić. Tyle że może być ta sama odmiana a jedne będą dęba w garnku stały a inne zjesz bez "okrasy". Często ktoś spieprzy robotę i potem ludzie się do danej odmiany zniechęcają.

#1298 Share BartekSzulc

BartekSzulc

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 92 postów

Napisany 01 wrzesień 2013 - 08:37

zaczęliście już sezon ziemniaczany ?? A powiesz mi jak to jest z tymi dopłatami unijnymi? Czy mógłbym dostać na taki mały kawałek 30a dopłaty unijne na ziemniaki? Czy trzeba mieć co najmniej 1 ha i jakieś wykształcenie rolnicze czy dostać może każdy.
Jeśli tak jak o to można się starać?

#1299 Share KULAWA_KOZA

KULAWA_KOZA

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2126 postów
  • Zainteresowania:Wędkarstwo

Napisany 01 wrzesień 2013 - 09:05

zaczęliście już sezon ziemniaczany ?? Dostaniesz dopłaty na te 0.30ar, ale mniejsze jak na zboże czy trawe itp.
Jesli jednak chcesz zwrot za sadzeniaka z ARR to musisz posadzić minimum 1ha.

Panowie takie pytanko.
Co to jest za ziemniak Red.Fantassy.. , czerwony taki jak Bellaroza.
Co o nim możecie powiedzieć?
I Jelly?
Bo słyszałem że ten ziemniak jak sie weżmie z centrali to tylko 2X można posadzić ------bardzo szybko sie wyradza.

Edytowany przez KULAWA_KOZA, 01 wrzesień 2013 - 09:14.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#1300 Share karolr2

karolr2

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1537 postów

Napisany 01 wrzesień 2013 - 09:19

zaczęliście już sezon ziemniaczany ?? Jeśli zasadzisz 30ary to dostaniesz 30% co się należy do hektara co jest na hektar 500zł to dostaniesz zwrotu coś ponad 150zł mowa o zwrocie za sadzeniaka