Skocz do zawartości

Zdjęcie

zaczęliście już sezon ziemniaczany ??

1454 odpowiedzi na ten temat

#501 Share Lukasz1987

Lukasz1987

Scania king of the road

• Members
  • PipPipPip
  • 1915 postów
  • Zainteresowania:motoryzacja, militaria, off-road

Napisany 10 sierpień 2011 - 19:53

Wilgoć a w szczególności deszcze które były przez dłuższy okres czasu.

Czasami gnicie występuje w ziemniaku nawet podczas suszy i gdy nie został "przenawożony" Ziemniak lubi chlorki nie sole, więc zastosowanie soli potasowej może spowodować gnicie

A co będzie w przechowywaniu?

Zależy od przechowywalni:
-zwykła przechowywalnia - gnić będzie dalej
-chłodnia gnicie zostanie ograniczone w znaczącym stopniu
-komora z kontrolowaną atmosferą: brak gnicia, straty znikome.
Jeśli chodzi o gnicie ziemniaka z wilgoci to policzcie sobie ile mm spadło deszczu na mkw, jeśli średnia z miesiąca przekracza 7mm to gnicie jest spowodowane wilgocią.
Rosja bierze i to dużo :) trzeba mieć nadzieję, że żółtego też zechcą :(

Edytowany przez Lukasz1987, 10 sierpień 2011 - 19:57.

Nienawidzę Naszej Klasy, Fotki i Grona, strony dla osób szukających przyjaciół wśród ludzi, których nie znają

Nie będę dyskutował z idiotami, sprowadzą Mnie do swojego poziomu wykończą doświadczeniem

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
zaczęliście już sezon ziemniaczany ?? Dzisiaj, 00:05
  •  

#502 Share zmija2a

zmija2a

Zaawansowany

• userphoto
  • Members
  • PipPipPip
  • 264 postów

Napisany 10 sierpień 2011 - 20:21

zaczęliście już sezon ziemniaczany ?? Ja trzymam się sztywno 1zl/kg - cena wyjsciowa. Sezonu jeszcze nie zaczalem, bo u mnie dopiero we wrzesniu, ale widze co sie dzieje w polu, ile ropa, opona itp itd..
Pzdr. dwu-etatowców.

#503 Share przemol87

przemol87

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2031 postów

Napisany 10 sierpień 2011 - 21:51

przemol, wczesniej przypominałeś inny sezon gdzie cena byla niska jesienią a wiosną podskoczyła. Nie wydaje mi sie aby wiosną były po 18gr, moze u was, ale nie w calym kraju. Juz teraz widac ze bedzie trudne przechowywanie, ale nie kazdy dysponuje przechowalnią z prawdziwego zdarzenia. W okolicy jest troche ziemniaka i w zasadzie cena juz sie ukształtowała bo tak tu co roku jest ze sierpien-wrzesien to stabilizacja ceny, ale zeby byc na 100% pewnym, to za miesiąc. Wtedy wyjdzie cena minimalna na zimę. Obecnie nie jest źle ok. 40gr, czasem +, czasem -. przy niewielkich ilosciach jak na Was :)

pisalem wtedy ze przewiduje powtorke 2009 roku i nadal tak uwazam, chodzi mi o to ze wszystke scenariusze sa mozliwe
Niektóre osoby mogłyby się zabić, skacząc z poziomu swojego "ego" na poziom swojego IQ

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#504 Share zonk28

zonk28

Zaawansowany

• userphoto
  • Members
  • PipPipPip
  • 926 postów
  • Zainteresowania:Strzelectwo ( HW 80k , HW 90k kal.--5.5mm ) , wędkarstwo , silniki TDI

Napisany 11 sierpień 2011 - 21:18

zaczęliście już sezon ziemniaczany ?? Nie wiem czy to prawda ale wczoraj w Krakowie kolega mówił że 15kg na rybitwach kosztowało 2.50 zł :blink: :blink: , Ja mam urlop i robote w polu więc dawno na Rybitwach nie byłem a ciekaw jestem czy to prawda?

#505 Share Profil usunięty Profil usunięty

Profil usunięty
  • thumbphoto
  • Guests

Napisany 14 sierpień 2011 - 21:52

Ziemniak lubi chlorki nie sole, więc zastosowanie soli potasowej może spowodować gnicie

Miałeś chyba na myśli siarczany, bo chlorki to sole. B)

#506 Share Kuba1993

Kuba1993

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 314 postów
  • Zainteresowania:rolnictwo, ogrodnictwo, motoryzacja

Napisany 14 sierpień 2011 - 22:51

zaczęliście już sezon ziemniaczany ?? tak się składa, że wszystkie nawozy mineralne to sole. i chlorkowe i siarczanowe i saletry

#507 Share Lukasz1987

Lukasz1987

Scania king of the road

• Members
  • PipPipPip
  • 1915 postów

Napisany 15 sierpień 2011 - 13:53

zaczęliście już sezon ziemniaczany ?? walnęło mi się :unsure: chodziło mi o siarczki,
Kuba posadź ziemniaka i daj mu nawozy siarczkowe i chlorkowe i zobacz efekt ;)
Nienawidzę Naszej Klasy, Fotki i Grona, strony dla osób szukających przyjaciół wśród ludzi, których nie znają

Nie będę dyskutował z idiotami, sprowadzą Mnie do swojego poziomu wykończą doświadczeniem

#508 Share zmija2a

zmija2a

Zaawansowany

• userphoto
  • Members
  • PipPipPip
  • 264 postów

Napisany 15 sierpień 2011 - 20:42

zaczęliście już sezon ziemniaczany ?? Siarczkowe? Może jakiś chemik się wypowie. Pierwsze słyszę...

#509 Share Kuba1993

Kuba1993

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 314 postów

Napisany 15 sierpień 2011 - 22:31

zaczęliście już sezon ziemniaczany ?? siarczki, są takie związki, ale nie wykorzystuje się ich jako nawozów, gdyż roślina nie wykorzysta anionu S-2 a gdy będzie anion SO4 -2 roślina już go wykorzysta (np siarczan(VI) potasu), bynajmniej moja obecna widza i wykształcenie, pozwala mi stwierdzic taki fakt, dodam iż siarczki i siarczany to sole, tylko te pierwsze to sole kwasu siarkowodorowego, a te drugie to sole kwasu siarkowego IV, albo VI, te w nawozach kwasu siarkowego VI. natomiast nawozy chlorkowe, to sole pochodne kwasu chlorowodorowego, tzw. solnego, czyli takiego jaki każdy ma w żołądku.
Łukasz, w uprawie to jestem laik, ale trochę już wiem, naczytałem się, że ziemniak lubi siarczan potasu, ale jego cena to ok. 100zł/50kg, wiec jako człowiek myślący i umiejący posługiwac się kalkulatorem stwierdziłem iż taniej będzie sypnąc sól potasową i trochę siarczanu amonu, niż siarczan potasu. po mimo tego, że sól trzeba rozsiac miesiąc przed sadzeniem, (by wypłukały się chlorki) a siarczan amonu przed samym sadzeniem, co daje jeden przejazd więcej po polu,mimo to wychodzi taniej. po za tym dostarczam tym samym trochę N w formie amonowej z siarczanu amonu. a na ziemniaki nie mogę narzekac, mimo że zjadła mi już je zaraza.
Edit; po rozpuszczeniu się soli potasowej i wypłukaniu chlorków zostaje prawie to samo co po rozpuszczeniu się siarczanu potasu, czyli potas, tylko z tą różnicą, że w drugim wypadku zostają aniony SO4 -2, które to uzupełniam siarczanem amonu.

Edytowany przez Kuba1993, 15 sierpień 2011 - 22:38.

#510 Share dlugin

dlugin

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 31 postów

Napisany 16 sierpień 2011 - 12:34

zaczęliście już sezon ziemniaczany ?? zna ktoś moze aktualna cene z Targpiastu? :rolleyes:

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#511 Share saszeta

saszeta

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2591 postów
  • Zainteresowania:robota,robota,robota. Od świtu do zmierzchu

Napisany 16 sierpień 2011 - 14:33

zaczęliście już sezon ziemniaczany ?? rano poniżej 6 nie szło kupić. Wołali nawet 10 za 15kg.

#512 Share WeSolyRomeK

WeSolyRomeK

Zaawansowany

• userphoto
  • Members
  • PipPipPip
  • 130 postów

Napisany 16 sierpień 2011 - 19:40

zaczęliście już sezon ziemniaczany ?? A co to się stało że takie uniesienie? po weekendzie nie dowieżli?
Macarena, macarena, baila, baila, ella, ella
Macarena, macarena all night long

#513 Share zmija2a

zmija2a

Zaawansowany

• userphoto
  • Members
  • PipPipPip
  • 264 postów

Napisany 16 sierpień 2011 - 20:00

siarczki, są takie związki, ale nie wykorzystuje się ich jako nawozów, gdyż roślina nie wykorzysta anionu S-2 a gdy będzie anion SO4 -2 roślina już go wykorzysta (np siarczan(VI) potasu), bynajmniej moja obecna widza i wykształcenie, pozwala mi stwierdzic taki fakt, dodam iż siarczki i siarczany to sole, tylko te pierwsze to sole kwasu siarkowodorowego, a te drugie to sole kwasu siarkowego IV, albo VI, te w nawozach kwasu siarkowego VI. natomiast nawozy chlorkowe, to sole pochodne kwasu chlorowodorowego, tzw. solnego, czyli takiego jaki każdy ma w żołądku.
Łukasz, w uprawie to jestem laik, ale trochę już wiem, naczytałem się, że ziemniak lubi siarczan potasu, ale jego cena to ok. 100zł/50kg, wiec jako człowiek myślący i umiejący posługiwac się kalkulatorem stwierdziłem iż taniej będzie sypnąc sól potasową i trochę siarczanu amonu, niż siarczan potasu. po mimo tego, że sól trzeba rozsiac miesiąc przed sadzeniem, (by wypłukały się chlorki) a siarczan amonu przed samym sadzeniem, co daje jeden przejazd więcej po polu,mimo to wychodzi taniej. po za tym dostarczam tym samym trochę N w formie amonowej z siarczanu amonu. a na ziemniaki nie mogę narzekac, mimo że zjadła mi już je zaraza.
Edit; po rozpuszczeniu się soli potasowej i wypłukaniu chlorków zostaje prawie to samo co po rozpuszczeniu się siarczanu potasu, czyli potas, tylko z tą różnicą, że w drugim wypadku zostają aniony SO4 -2, które to uzupełniam siarczanem amonu.

Normalnie podoba mi się co napisałeś. Cud miód. Wielkie Pozdrawiam.

Edytowany przez zmija2a, 16 sierpień 2011 - 20:01.

#514 Share szczepanursus

szczepanursus

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 23 postów

Napisany 16 sierpień 2011 - 21:21

zaczęliście już sezon ziemniaczany ?? Jakie nawozy stosujecie i kiedy oraz jaka odmiana wczesną łatwo sprzedac.
Chodzi mi o odmiane wczesną

#515 Share Kuba1993

Kuba1993

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 314 postów

Napisany 16 sierpień 2011 - 21:55

zaczęliście już sezon ziemniaczany ?? Zmija, proszę bardzo, w sprawach chemii, szczególnie nieorganicznej, służę pomocą. :rolleyes:

#516 Share pawelec

pawelec

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1681 postów

Napisany 19 sierpień 2011 - 12:03

zaczęliście już sezon ziemniaczany ?? podajcie realne ceny w łodzi, wrocławiu i krakowie.
lublin 40gr.

gniją z dnia na dzień coraz bardziej. u Was też?

Edytowany przez pawelec, 19 sierpień 2011 - 12:04.

SPRZEDAM 2szt. wentylatorów osuszających do ziemniaków. info na PW.

#517 Share przemol87

przemol87

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2031 postów

Napisany 19 sierpień 2011 - 12:43

zaczęliście już sezon ziemniaczany ?? Zjazdowa: wczoraj zolty 3-4,bialy drozszy
Niektóre osoby mogłyby się zabić, skacząc z poziomu swojego "ego" na poziom swojego IQ

#518 Share marekpieg1234

marekpieg1234

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 627 postów

Napisany 19 sierpień 2011 - 15:07

zaczęliście już sezon ziemniaczany ?? A jaka cena u Was w detalu?

#519 Share Lukasz1987

Lukasz1987

Scania king of the road

• Members
  • PipPipPip
  • 1915 postów

Napisany 19 sierpień 2011 - 16:05

zaczęliście już sezon ziemniaczany ?? U Ojca trochę ale zaraz po wykopaniu na chłodnię, schłodzenie do 4 stopni i dopiero workowanie :) Ale w przyszłym roku wszystko głęboszujemy na 55cm przed sadzeniem ziemniaka i chyba część bez orki pójdzie

po mimo tego, że sól trzeba rozsiac miesiąc przed sadzeniem,

u nas w marcu śnieg na polu ;)
u nas rożnie od 30 do 60gr w zależności od dnia i czy ludzie zdążyli wykopać

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#520 Share młody17

młody17

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 427 postów

Napisany 19 sierpień 2011 - 21:43

zaczęliście już sezon ziemniaczany ?? ja mam na lekkich przepuszczalnych kawałkach to jest ok, ale u sąsiadów na cięższej ziemi, albo w dolinkach to tylko jeden smród, gniją na potęgę. Może to i lepiej, mniej roboty, a zysk pewnie wyższy.