Zaloguj się, aby obserwować  
look2390

Ciekłokrystaliczny licznik

Polecane posty

look2390    0

Mam pytanie: jak skonstruować ciekłokrystaliczny licznik do ciągnika zetor 10245, który pokazywałby:obroty silnika, wom, prędkość jazdy, temp. na zewnątrz i w środku, zużycie paliwa, zaciągnięty hamulec ręczny, wskaźnik poziomu paliwa, temp. silnika,włączone światła, napęd 4X4, wzmacniacz, wom, wysokość podniesionej maszyny i jej ciężar, ciśnienie w ogumieniu, poziom oleju w poszczególnych podzespołach, napięcie w danej chwili, zegar, stoper, przebyty dystans, grzanie świecy żarowej, aktualnie włączony bieg.

Podany wyżej ciągnik jest przykładowy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Sorry za OT ale nie myślałeś nad zmianą nicku na Bob Budowniczy?


Praca wymagająca zaangażowania więcej niż jednej osoby jest pracą źle zorganizowaną!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Kejsi    0

A może lepiej kupić od nowych ciągników:P?


A może chodźmy na piwo? :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
szotko    0

Sam wyświetlacz to nie problem bo można wykorzystać urządzenie od innych ciągników ale przecież do każdego podanego parametru musiałbyś mieć jakieś czujniki przez które spływałyby dane do jednostki głównej.... masa kabli i roboty. Jednak jakbyś pomyślał to np. znając obroty silnika i przekładnie znasz obroty WOM tylko znowu musiałbyś mieć jakiś czujnik który pokazywałby cze jest WOM załączony czy tez nie... Generalnie bez obrazy ale pomysł wydaje się być nietrafiony ponieważ jest to zbyt skomplikowany projekt a biorąc pod uwagę prace w ciężkich warunkach na jakie są narażone ciągniki bałbym się o bezawaryjność układu...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

Witam. Jak pisze kolega @szotko projekt jest rzeczywiście skomplikowany i kosztowny. Do zbierania i przetwarzania takiej ilości danych i to w czasie rzeczywistym niezbędny jest wydajny mikrokontroler jednoukładowy, np. 80C552. Program obsługujący to wszystko też byłby skomplikowany. Sam wyświetlacz to nie jest problem, np. wyświetlacz graficzny o rozdzielczości 160x200 to koszt do 500 zł. Czujniki poziomu oleju i prędkości obrotowej to czujniki pojemnościowe, ich koszt to około 50-60 zł/szt. Najdroższe będą czujniki ciśnienia oleju. Czujniki temperatury to najmniejszy problem i najmniejsze koszty. Co do wysokości podniesionej maszyny, najlepszy byłby potencjometr liniowy, jednak jego koszt też byłby znaczny. Z tym procesorem 80C552 się za bardzo rozpędziłem, przypuszczam że nie wystarczy wejść A/C, bo on ma ich tylko osiem. Można je multipleksować, ale to spowalnia pracę układu. Nie wiem jakie masz doświadczenie w elektronice cyfrowej, bo jeżeli nie masz, to zlecenie tego projektu komuś mija się z celem. Mogę dodać, że ja na pracę dyplomową robiłem sterownik, który zbierał dane z 4 czujników temperatury, 2 czujników wilgotności i czujnika przepływu powietrza i odpowiednio sterował temperaturą i wilgotnością. Realizacja tego projektu zajęła ponad rok pracy trzech ludzi. Widzisz więc, że nie jest to takie proste. Z grubsza szacując koszt całości przekroczył by 5000 zł, przy własnej robociźnie. Do tego dochodzi jeszcze kwestia niezawodności całej konstrukcji, bo jest to przecież konstrukcja prototypowa. Dopiero w normalnej eksploatacji wyszły by wszystkie błędy i trzeba by było zmieniać i poprawiać projekt, a to podnosi koszty. Podejrzewam, że samo zaprojektowanie płytki drukowanej zajęło by ponad 50 godzin ciągłej pracy (w mojej pracy dyplomowej zajęło to 36 godzin siedzenia przed komputerem).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
darek1972    126
Napisano (edytowany)

I na tyle

post bez sensu - spamowanie

Edytowano przez andrzej2110

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
klejnus    0

Kolega chyba naprawde sie za bardzo rozbujał z wyobraźnią. Po co zakładać takie sprzęty do starszych ciągników? Nie lepiej kupić jakieś nowego z full wypasem? Przecież tak jak pisal kolega Elektrotechnik koszty są spore a robocizna plus znajomość elektroniki itd to już kwestia kolejna. Pomysl może realny ale nie wykonalny dla zwykłego chlopa. Pozdrawiam


Nie jestem rolnikiem i nigdy nie byłem dopiero sie uczę przepraszam za błędy:)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

Kolego @klejnus, tu nawet średnio zaawansowany elektronik sobie nie poradzi. Przy tak złożonych projektach jest tyle niewiadomych, których nie można przewidzieć w fazie projektowania. Ujawniają się one dopiero po zmontowaniu urządzenia i fazie testów. O ile oprogramowanie można zmienić bez żadnych problemów i większych kosztów (przy założeniu, że samemu będzie się to robić), o tyle zmiany w części sprzętowej są kosztowne i pracochłonne. Pamiętam, że w moim przypadku mieliśmy problem z zakłóceniami odbieranymi przez czujniki temperatury. Dopiero po miesiącu udało się nam je wyeliminować. A muszę dodać, że mieliśmy wtedy darmową pomoc i całe doświadczenie firmy, która zajmuje się wykonywaniem podobnych sterowników. Tak więc kolego @look2390 jeżeli zrealizujesz ten projekt to szacunek dla Ciebie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować  

×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj