Skocz do zawartości

Zdjęcie

Olej silnikowy w MTZ/Pronar

104 odpowiedzi na ten temat

#41 Share mani51

mani51

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 830 postów
  • Zainteresowania:motocykle, alkohole domowe :) majsterkowanie, muzyka, film

Napisany 26 kwiecień 2014 - 07:47

Olej silnikowy w MTZ/Pronar To już pewnie jest syntetyk więc jak jeździłeś na mineralnym to lepiej nie ryzykować

Edytowany przez mani51, 26 kwiecień 2014 - 07:50.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Olej silnikowy w MTZ/Pronar Dzisiaj, 15:39
  •  

#42 Share new_profil_luki21

new_profil_luki21

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1236 postów
  • Zainteresowania:rolnictwo, elektronika, metaloplastyka

Napisany 26 kwiecień 2014 - 19:46

Olej silnikowy w MTZ/Pronar Z reguły wyznaje się zasadę że jak raz zalałeś Shit to nie przechodzi się wówczas na lepsze oleje. Dobry olej ma właściwości czyszczące i "myje " silnik od środka co może się odbić mocną czkawką dla właściciela.

KPK KUMURUN TEAM

#43 Share chrzan86

chrzan86

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 53 postów

Napisany 21 lipiec 2014 - 22:58

Olej silnikowy w MTZ/Pronar Witam ;)
Panowie co może być przyczyną grzania się oleju i to do takiego stopnia że jest bardziej gorący niż woda? A stało się tak po wymianie, poprzedni właściciel latał na Turdusie i tez takiego mu wlałem jednak poszły mi uszczelnienia między blokiem a tuleją i ubił mi masło ;) Po naprawie zalałem go zwykłym Superolem żeby wypłukać resztki tego masełka. Pochodził sobie na wolnych obrotach troszkę potem troszkę przyczepe pociągał 4,5t I żadnych dziwnych objawów. Teraz ptrzebny był do grubera i wymieniłem olej za namową znajomego na Fuchs-a 15W40 no i zaczą się kłopot czyli niesamowite nagrzewanie się oleju, zrobiłem na tym oleju 2mth. Chłodnica drożna, filtr bąk oczyszczony! Panowie czy ten ''fusz" może być przyczyną? Czy ta czerwona bestia nie toleruje innego oleju niż Superol i Turdus?

#44 Share Profil usunięty Profil usunięty

Profil usunięty
  • thumbphoto
  • Guests

Napisany 22 lipiec 2014 - 08:59

Olej silnikowy w MTZ/Pronar Jak tak miałem po wymianie oleju w c 360 to się zatarł... I Też zalałem superolem. Pomógł kapitalny silnika. Obyś ty nie miał czegoś takiego... A tak doraźnie to u mnie po wymianie oleju na milvus olej przestał się grzać, ale po poprzednim incydencie padły panewki

#45 Share MPS77

MPS77

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 9 postów

Napisany 22 lipiec 2014 - 20:12

Olej silnikowy w MTZ/Pronar Ja zalewam olejem: mobil delvac mx 15w40.

#46 Share zbyszekbrzuze

zbyszekbrzuze

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1376 postów
  • Zainteresowania:radzieckie ciągniki, mechanika, elektryka

Napisany 22 lipiec 2014 - 23:04

Olej silnikowy w MTZ/Pronar Wal przytarty na panewkach i olej bedzie sie grzac. Mogl sie przytrzec przy incydencie z woda, a przeplukanie superolem tylko pogorszylo efekt.

KPK Kumurun Team
Olej Turdus SHPD do silnika, Lux 10 do hydrauliki
Naprawiam ciągniki, remontuję silniki, kontakt na PW

Ważne sprawy GG: 33264431 t:724772311

#47 Share seweryn20

seweryn20

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 7615 postów

Napisany 23 lipiec 2014 - 06:26

Olej silnikowy w MTZ/Pronar Najprędzej. Jeszcze nie słyszałem żeby lepszy olej pogorszył pracę silnika. Ja zalewam mobilem lub elfem mineralnym. Robię na tym książkowe przebiegi 250 mth i problemu nie ma.
KPK Kumurun Team

#48 Share chrzan86

chrzan86

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 53 postów

Napisany 23 lipiec 2014 - 12:53

Olej silnikowy w MTZ/Pronar kurde no to nieżle!!ale zastanawia mnie fakt że jak śmigałęm z przyczepami to było ok i tak nagle by sie przytarł?no i jak wyciągałem tłoki to na panewkach i wale nic nie było widać! Wszystko wyglądało jakby było prosto po szlifie żadnej ryski!!a ciągnik jakby nie było przepracował sporo mth od remontu?no sam juz nie wiem?a może być tak że przypchała się gdzieś ta chłodnica i jest mały przepływ oleju i wszystko się cofa przez bąka i się grzeje?bo tak zaczyna się rozgrzewać od środka miski właśnie tam gdzie jest zamocowany bączek?No i czy jakby przyłapał na panewkach to nie spadło by ciśnienie oleju?

#49 Share jahooo

jahooo

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1759 postów

Napisany 23 lipiec 2014 - 13:52

Olej silnikowy w MTZ/Pronar Możesz mieć masło w chłodnicy oleju i dlatego olej się nadmiernie nagrzewa. Zdemontuj chłodnicę oleju i sprawdź. Do bąka przy zmianie oleju też warto zaglądać i czyścić.

#50 Share chrzan86

chrzan86

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 53 postów

Napisany 23 lipiec 2014 - 14:41

Olej silnikowy w MTZ/Pronar kolego jahooo bączek jest tak cztsty że chętnie bym się z niego napił :lol: po poprzednim właścicielu wyciągnołem 2cm warstwę ubitego syfu ;[ jutro jak wrócęz pracy muszę zaglądnąć do tej chłodnicy bo być może że się przyblokowała, powietrze niby leci ale olej to już inna sprawa. No a może jakaś poduszka powietrzna się zrobiła i olej nie ma siły przepchnąć? Muszę to rozgryść bo zaraz oszaleje :blush:

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#51 Share zbyszekbrzuze

zbyszekbrzuze

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1376 postów

Napisany 23 lipiec 2014 - 22:01

Olej silnikowy w MTZ/Pronar Ale sa jakies objawy przy tym grzaniu oleju? Spada cisnienie, zaczyna sie przedostawac nad tloki?

Z doswiadczenia na MTZ zauwazylem, ze moj w transporcie nawet ciezkim nie nagrzewa oleju (szybka jazda, ped powietrza), a w polu przewody sa bardzo gorace i widac to na manometrze. W transporcie 2,5atm na wolnych, w polu 1 na wolnych.

U mnie w 3P po dluzszej pracy tez olej jest goracy, ze nie idzie dotknac miski, a woda bez termostatu zimna.
Warto byloby zmierzyc ta temperature, bo goracy to moze byc subiektywne odczucie.

Slusznie Jahoo zauwazyl, ze chlodnica moze miec zatkne kanliki, a sprezarka z powietrzem to zawsze gdzies przebije, a olej nie tak latwo...

KPK Kumurun Team

#52 Share chrzan86

chrzan86

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 53 postów

Napisany 24 lipiec 2014 - 06:59

Olej silnikowy w MTZ/Pronar Witam ;) No właśnie nie ma żadnych objawów nie traci ciśnienia, nie traci mocy, olej nie śmierdzi spalinami. A co do ciśnienia to w moim ciśnienie na zimnyn 4atm na gorącym 3,8-3,5 atm i miał tak od zawsze jak poprzedni właściciel mi gadał. B)Muszę tą chłodnicę koniecznie sprawdzić no i zmierzyć temp tego oleju bo może faktycznie tak ma być bo jakby miał te 70-80 oC to ręką nie utrzymasz? No tylko strasznie dziwi mnie to że na postoju po ok 5min na wolnych obrotach czuć po misce jak się ten olej nagrzewa ;[ No niewiem muszę sprawdzić tą chłodnicę i zobaczymy ;)

#53 Share zbyszekbrzuze

zbyszekbrzuze

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1376 postów

Napisany 25 lipiec 2014 - 10:26

Olej silnikowy w MTZ/Pronar Jeśli ciśnienie nie spada, to wszystko OK.
60 stopni to już pod ręką czuć że się nagrzało. 70 80 to już nieźle gorące

KPK Kumurun Team

#54 Share jahooo

jahooo

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1759 postów

Napisany 25 lipiec 2014 - 10:43

Olej silnikowy w MTZ/Pronar Olej w silniku osiąga temperaturę dużo wyższą niż płyn chłodniczy. Na płynie temperatura 100 stopni jest jescze do przyjęcia (na wodzie nie), ale olej w takich warunkach będzie miał około 150 stopni i jest to normalne. Jeślni nie spada lepkośc oleju, a więc także ciśnienie, to jest to objaw normalnej pracy silnika. Nie podałeś, jaka była temperatura powietrza, bo inaczej będzie się olej nagrzewał, gdy na zewnatrz jest +10, a inaczej, gdy w cieniu ponad +30 stopni.
Na temperaturę oleju wpływ ma także układ chłodzenia.

#55 Share wlamaj1

wlamaj1

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 443 postów

Napisany 25 lipiec 2014 - 11:34

Olej silnikowy w MTZ/Pronar Przesadziłeś z tymi 150 stopniami - przy tej temperaturze oleje stosowane w ciągnikach już raczej utracą własności smarne. W t25 normalna temperatura oleju to 55 - 100 stopni, graniczna (chyba, bo mam ruską instrukcję) - 115 stopni i w nim olej się rozgrzewa bardziej niż w silniku chłodzonym cieczą...

#56 Share jahooo

jahooo

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1759 postów

Napisany 25 lipiec 2014 - 13:12

Olej silnikowy w MTZ/Pronar Dla oleju mineralnego w MTZ faktycznie 150 stopni jest zabójcze, ale do 110 stopni to w miarę normalna temperatura pracy takiego oleju, cytat:

Trzeba pamiętać także, że prawidłowa temperatura oleju silnikowego zależy także od jego rodzaju. Najsłabsze są te mineralne, dla których zabójcze okazują się temperatury powyżej 120⁰C. Oleje w pełni syntetyczne są w stanie wytrzymać nawet 150⁰ C. Pomiar powinien być dokonywany w misce olejowej.

#57 Share chrzan86

chrzan86

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 53 postów

Napisany 25 lipiec 2014 - 19:17

Olej silnikowy w MTZ/Pronar Panowie zrobiłem dzisiaj 4ha z gruberem 3 metry nowe lemieszki i dzioby robotę robi niesamowicie dobrą :D Po zjechaniu z pola zmierzyłem temperaturę oleju i wynosiła 92oC po dosłownie 5min temperatura spadła na 79, 80oC ciśnienie oleju na obrotach roboczych pod koniec pracy 4atm na wolnych 3atm ?
Kurcze niewiem wydaje mi się że jekby było coś z nim nie tak to juz dawno korbowody wyszły by bokiem przy takiej robocie?? Co wy o tym sądzicie?
Pozdrawiam :D

#58 Share zbyszekbrzuze

zbyszekbrzuze

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1376 postów

Napisany 01 sierpień 2014 - 21:18

Olej silnikowy w MTZ/Pronar Wszystko OK, Ciagnikowi az chce sie zyc.
Taka temperatura i cisnienie swiadczy o dobrej kondycji silnika.

Czym mierzyles temperature? laserowym pirometrem? (bardzo fajny sprzet)

KPK Kumurun Team

#59 Share chrzan86

chrzan86

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 53 postów

Napisany 05 sierpień 2014 - 12:49

Olej silnikowy w MTZ/Pronar Witam :) Widocznie zbytnio się przejąłem tym olejem :D Niestety takiego sprzętu no nie posiadam ;) Najważniejsze że Belarusik lata aż miło ;)
Pozdrawiam i dzięki za podpowiedzi :D

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#60 Share michal1993

michal1993

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1677 postów
  • Zainteresowania:KPK Komurun Team

Napisany 05 marzec 2015 - 19:11

Olej silnikowy w MTZ/Pronar

Koledzy, mam problem. Nadeszła chwila wymiany oleju w silniku. Silnik pochodził z 15 minut i zabrałem się za spuszczanie oleju. I tu mnie właśnie spotkała mnie niespodzianka.  To śrubka M6 ok. 1cm długości gwintu na płaski śrubokręt w misie olejowej- czyli misa do zdjęcia. Jakieś typy skąd może ona być?

Edytowany przez michal1993, 05 marzec 2015 - 20:11.

Moje sprzęty:
- Władimirec T 25 A2
- MTZ 82
Jeżeli pomogłem kliknij na zieloną strzałkę w rogu mojego postu.

Dodaj odpowiedź