Skocz do zawartości

Zdjęcie

Claas Mercator

2613 odpowiedzi na ten temat

#1741 Share Pawelek998

Pawelek998

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 125 postów

Napisany 12 sierpień 2014 - 17:44

Claas Mercator No ja tez właśnie uzupełniłem olej i chyba za duzo wlałem ale powinien być chyba jakis odpowietrznik żeby nie było cisnienia w skrzyni a u mnie było.

No koło musisz ściągnąć ja ten węglik wymieniłem bo już stary był zurzyty tarcze sprzęgłową zostawiłem starą. Co do łożyska po drugiej stronie to ściągałem bęben od ręcznego i odkręciłem ta blachę i dopiero udało sie wymienić to łozysko. Ale żeby ściągnąć bęben od ręcznego musiałem przyszlifować bęben od hamulca nożnego bo nie chciał przejść. Wałka nie wymieniałem nawet go nie wyciągałem ze skrzyni.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Claas Mercator Dzisiaj, 18:17
  •  

#1742 Share leszczak23

leszczak23

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 30 postów

Napisany 14 sierpień 2014 - 16:58

Claas Mercator

jakies dziwne te awarie przedstawione w tym artykule.
jeżdziłem tym kombajnem z 10 lat, zrobiłem ponad 1000 godzin i praktycznie zadna z nich mi sie nie zdarzyła (może jestem takim szczęściarzem?)
za to nie wspomniano o tych tulejach i łożyskach na wale odbierajacym moc z silnika (praktycznie kazdy kombajn ma tam miejszy bądź wiekszy luz), o delikatniutkim hederze i tych rurkach które poruszaja palcami ślimaka, o urywających sie podsiewaczach

PODSIEWACZ WIBRUJE CAŁYM KOMBAJNEM

Witam
MAM problem z podsiewaczem

Kupiłem kombajn w 2012 (na areał 25ha) i miał podsiewacz przesuniety w lewo . Ocierał się o budę kombajnu.
Wymieniłem gumy prowadzące (8 sztuk) podsiewacza oraz napedzające (2 sztuki ).Wszystko było marki JAG.
Cały podsiewacz jakoś był na środku no! może minimalnie był na lewo ale nie ocierał nigdzie .

W pierwszym sezonie użytkowania 2013 guma lewa ucha podsiewacza pod koniec żniw wybiła się. Po wymianie na nową gumę (JAG), ta sama lewa wybijała się szybko po 0,5 godziny pracy. raz drugi trzeci . Nie skosiłem do końca. Mimo to podsiewacz nie był jakoś wizualnie przesuniety ale też nie był na środku, ciągle tendencja w lewą stronę.

Przed sezonem 2014 wymieniłem gumy dwie(lewa i prawa) na nowe ORYGINALNE. Ktos powiedział w Claasie że trzeba wymieniać parami ..
Łożyska wału z mimośrodami od podsiewacza miały LUZ więc nie zawahałem się i to zrobić.
Wymieniłem łożyska (SKF) oraz mimosrody na nowe (zamienniki) z rozbieralnymi łożyskami ;O )
Wszystko staranie poskładałem .Fakt że kliny na osi mają to do siebie że można mimośrody przesunąć lewo prawo tak aby ciegła (rury długie) ) trafiły na tor uszy podsiewacza ,Chodzi o napręzenia uwierajace łożyska mimosrodów. Tym samym mysle że jest to też taka niepisana regulacja czy sposób aby skorygować tor pracy podsiewacza(lewo ,prawo) . Ja jednak tak przesunałem mimosrody, aby łożyska mimosrodów miały najlzej oraz aby mimośrody lezały w rownych odstepach od ramy -symetrycznie.

Sam podsiewacz sprawdzałem ręką czy chodzi lekko , tzn czy nie ociera się gdzieś o te drewniane prowadnice i dość lekko chodził nie ocierał się i nie uciekał na bok. Fakt że lekki nie jest i pracuje po skosie do gory i na dol...
Takze byłem w miarę spokojny że nić nie może juz wiecej być do naprawy . sprawdziełm drewniane prowadnice .dwie są na dole minimalnie sa ślady na blasze ich ocierania a klocki drewniane mają 0,4cm. Po bokach można dostrzec jeszcze dwa z każdej strony i one sa i nie dotykają "budy " (jest duza tolerancja).Maszyna poszła w pole..

W środku sezonu 2014 urwało mi sie ucho lewe napedzające ten podsiewacz. Odkręciłem blachę na której było przyspawane to ucho (pret) i na nowo (po sfazowaniu!)przyspawałem .
Kombajn skosił wszystko i temat podsiewacza jakby zapomnieć o nim JEDNAK NIE:

Kombajn nie nowy od poczatku dało się czuć że skacze, tak że opony uginają się i to nieważne na jakich obrotach
.
Sto raży podejrzewałem młocarnie a to podsiewacz robi takie zamieszanie w całym.

Doszedłem do tego porzez (zdjęcie lewego pasa napedzającego to duże blaszane koło -koło napedu podsiewacza i wytrząsaczy ). Młocarnia pracuje idealnie beż wibracj!
Po ponownym założeniu tego pasa i zdjęciu pasa napedzającego wytrząsacze (mały z prawej strony), wibracje wróciły i tym samym wskazały mi że winny jest PODSIEWACZ.

Czy wasze kombajny też skaczą na oponach ?(podobno trochę mają prawo , ale ile to jest -to trochę? )

Skoro pisałeś kolego wcześniej że podsiewacz się urywały , to jaka była tego przyczyna ?

Proszę, niech ktoś kto miał styczność z problemem podsiewacza napisze coś ..
Wielkie Dzięki .

KONIEC

INNE zagadnienie
Kolega pisal o delikatnych hederach i tych rurkach od palcy . Wymieniłem wszystkie na nowe JAG w 2013 wiosną (oryginalne były popękane i powyginane) . Skosiłem 20ha polegniętego zboża w 2013 oraz
w tym roku 2014 skosiłem żboża polegnięte ok 6ha . Rurki powyginały się strasznie. Jeden(ten najdluzszy) w końcu pękł.
Wszystkie wzmocniłem wspawująć pręt 12mm od podparcia do podparcia zaraz obok spawu palcy. Mysle że to niezbędne.
Sam fakt że te palce słabo "wchłaniają" towar a w razie zapchania to kłopot bo jeszcze uwieraja masę gdy są "zamknięte".
Nie wiem jak to możliwe że któs jeżdzi na dwójce lub jedynką i przyspieszacz na 12 . Ja mam 10 na jedynce i to jest na słabszych kawałkach jeczmienia ozimego (5-7t/ha) lekko lub bardziej polegnietego . Natomiast pszenzyto to juz powyżej 8 na jedynce nie przekraczam ...
Zapycha sie na podajniku ślimakowo palcowym i sprzeglo pod siedzeniem puszcza.Chyba juz sie kończy . Ja dokręciłwem juz prawie na maksa .

Edytowany przez leszczak23, 14 sierpień 2014 - 17:52.

#1743 Share Niki20

Niki20

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 235 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo, Motoryzacja

Napisany 15 sierpień 2014 - 07:37

Claas Mercator Okazało się, że kołek zabezpieczający na tym dużym kole ścięło :) Po ponownym zabezpieczeniu wszystko chodzi jak należy :) Dzięki za pomoc.

#1744 Share Profil usunięty Profil usunięty

Profil usunięty
  • thumbphoto
  • Guests

Napisany 15 sierpień 2014 - 08:44

Claas Mercator @Leszczak z tym podsiewaczem to rzeczywiście masz nieciekawie, na myśl teraz przychodzi mi niewiele . Skręcony wał na którym są osadzone łożyska mimośrodowe tylko nie wiem czy to jest możliwe aby się skręcił lub też luzy na którymś kinie. Może masz źle poustawiane na podkładkach dystansowych między mimośrodem a tymi długimi cięgłami, u mnie jest kilka po lewej stronie a po prawej nie mam żadnej. U mnie nikt z tym nic nie robił bo wszystko jest jeszcze zalane oryginalną farbą.

Z tym przenośnikiem ślimakowo-palcowym to zrób tak: popuść śruby mocujące cały ślimak i podnieś go wyżej ponad dno hedera. Z całą pewnością pomoże i jak będzie się zapychać to już nie tam

#1745 Share wieslaw16

wieslaw16

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1012 postów

Napisany 15 sierpień 2014 - 11:27

Claas Mercator Witam,to zapychanie może powodować za bardzo napięte łańcuchy podajnika pochyłego i łańcuch nie zabiera mniejszych ilości, a dopiero aż się nagromadzi więcej słomy i wszystko za slimakiem zalega ,ja ustawiłem na ok.2cm.listwy od dna gardzieli i zabiera nawet małe ilości do góry i z tym ślimakiem też będzie tak jak podaje kolega wyżej, że za bardzo jest opuszczony ślimak do dna hedera i większe ilości słomy są dogniatane za bardzo do dna aż wygina drążki z palcami znajomy miał tą samą sytuację w bizonie i po przestawieniu jak ręką odjął a słoma za kombajnem była w kupeczkach i w dodatku zapychało mu młocarnię że nie mógł ujechać nic szybciej :rolleyes: Pozdrawiam.

#1746 Share pierniczek03

pierniczek03

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 27 postów

Napisany 15 sierpień 2014 - 20:12

Claas Mercator Witam. Może ktoś mi doradzić jakie sito zakupić do żyta; pszenicy itp tak żeby dobrze czyściło?

Mam też kilka pytań. Mianowicie w tych bocznych osłonach wentylatora( pod młocarnią) pojawia mi sie zborze pytanie dlaczego? Jak temu zapobiec ? Także w tym roku chce jeszcze wymienić panewki drewniane na wytrząsaczach i pytanko jak wymienić te w środku bez większego rozbierania? dlaczego jak koszę pszenicę to jeszcze idą plewy do zbiornika razem z ziarnem? Mam podkręcić obroty na młocarni czy na klepisku dociągnąć? Pytaniko ostatnie do czego służy ta wajcha co jest na obrazku? ona znajduje sie obok basa jezdnego przy młocarni?

DSC_0012.JPG

#1747 Share bomber84

bomber84

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 161 postów

Napisany 15 sierpień 2014 - 20:52

Claas Mercator Kolego pierniczek03 po kolei:
1. Kup instrukcje obsługi (tam masz tabele sit) jak nie znajdziesz pisz na pv zrobię kopie swojej. (mam do mercatora 60)
2. Odnośnie zboża w wentylatorze to wyreguluj kierownice wiatru i sita ( instrukcja obsługi).
3. Panewki odkręcić (wcześniej wyjąć sita będzie więcej miejsca) podnieść wyjąć starą włożyć nową. Ustawić tak aby był wyczuwalny minimalny luz bo spalisz kombajn.
4. Plewy w zbiorniku wyreguluj kierownice wiatru i sita ( instrukcja obsługi).
5. Wajcha służy do obracania łapaczem kamieni. Albo łapacz albo domłacasz (jak robrze pamiętam to chyba to traw ten domłacacz).

#1748 Share pierniczek03

pierniczek03

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 27 postów

Napisany 16 sierpień 2014 - 09:57

Claas Mercator Dzięki. W tym problem że nie mam instrukcji obsługi jeśli masz zrób kopię i prześlij jeśli możesz :)

A czy class mercator 70 różni czymś sie od 60 ? Z tego co widziałem to identyczne są

Edytowany przez pierniczek03, 16 sierpień 2014 - 15:21.

#1749 Share tofik420

tofik420

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 144 postów

Napisany 17 sierpień 2014 - 07:25

Claas Mercator bomber84 ta wajcha to nie ..łapacz kamieni.. to są dodatkowe listwy domłacające i tak ustawione jak na foto to powinne być załączone a rynienka do kamieni jest tuż przed tymi listwami i jest nie ruchoma (przykręcona śróbkami )
pierniczek03 napisz najpierw na jakich ustawieniach kosisz : mi czasami też leci ziarko z plewkami (w portkach) ale to już wina ziarna moim zdaniem (niedojżały zaschnięty czubek kłuska)
ziarno leży w ci w tych osłonach wialni ? między wialnią a kołem jezdnym? jeśli tak to prawdopodobnie masz małą szparke przy młocarni lub nieszczelny podajnik zbożowy lub kłosowy u góry

Edytowany przez tofik420, 17 sierpień 2014 - 07:26.

#1750 Share wieslaw16

wieslaw16

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1012 postów

Napisany 17 sierpień 2014 - 16:07

Claas Mercator

Dzięki. W tym problem że nie mam instrukcji obsługi jeśli masz zrób kopię i prześlij jeśli możesz :)

A czy class mercator 70 różni czymś sie od 60 ? Z tego co widziałem to identyczne są

Różnica polega na mocy przerobowej,i 60-tka jest mniejsza,m.in. krótsze sita,podsiewacz, no i pewnymi szczegółami rozwiązań technicznych, wariator jezdny przy sprzęgle 60-tka ma tgz.słoneczko, 70-tka i większe sprężynę dociskową,inna regulacja wiatrów itd ,jednak już silniki mają takiej samej mocy czy to 60-tka,70-tka, S ,czy 75, to tak z grubsza różnice w nich :rolleyes: Pozdrawiam.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#1751 Share pierniczek03

pierniczek03

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 27 postów

Napisany 17 sierpień 2014 - 19:39

Claas Mercator tofik420 powiem Ci tak że z czyszczeniem owsa nie mam bo jest czyściutki:) co do innego ziarna wiem ze nie będzie mi dobrze czyścić aż zakupię odpowiednie sito. Ale ostatnio kosiłem pszenicę co jest powalona no i do zbiornika leca te łuski wraz z pszenca a nawet w środku tej łuski jeszcze jest ziarenko.

co do tej wialni i zboża wygląda to tak jak na fotce. A może mi jeszcze ktoś powiedzieć do czego służy ta regulacja z nakrętką na zdjęciu poniżej ? Tam gdzie ustawia się siłe wiartu.

DSC_0059.JPG
DSC_0060.JPG

#1752 Share bomber84

bomber84

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 161 postów

Napisany 17 sierpień 2014 - 19:46

Claas Mercator Kolego pierniczek03 to jest właśnie sławna regulacja kierownicy wiatru która to ma duże znaczenie na czyszczenie ziarna.

#1753 Share tofik420

tofik420

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 144 postów

Napisany 18 sierpień 2014 - 10:04

Claas Mercator tak jak kolega wyżej napisał to jest regulacja kierownicy wiatru i jak ma 50mm to jej nie rusz a co do tego ziarna w osłonie to albo masz szczeline do okoła osi młocarni ( jest taka okrągła blacha ) to tam masz szczeline albo na podajniku kłosowym lub zbożowym być może brakuje nita i po całym dniu to tak się nazbiera ale to nie problem trochę silikonu i po sprawie , najlepiej to podczas koszenia wychyl się lekko i zobaczysz skąd ucieka
co do pszenicy to powiem szczerze ( tak myśle) że to nie wina kombajnu tylko przenicy czasami kosząc na usłudze to na jednym polu leci piękne czyste ziarno a na innym tak jakby czubki kłusków lub ziarno w plewkach
zakupiłem więc sito fasolke i trochę się poprawiło ale i tak się trafia .... więc moje zdanie że zależy też i dużo od zboża

#1754 Share wojtoon

wojtoon

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 115 postów

Napisany 18 sierpień 2014 - 17:27

Claas Mercator

INNE zagadnienie
Kolega pisal o delikatnych hederach i tych rurkach od palcy . Wymieniłem wszystkie na nowe JAG w 2013 wiosną (oryginalne były popękane i powyginane) . Skosiłem 20ha polegniętego zboża w 2013 oraz w tym roku 2014 skosiłem żboża polegnięte ok 6ha . Rurki powyginały się strasznie. Jeden(ten najdluzszy) w końcu pękł.
Wszystkie wzmocniłem wspawująć pręt 12mm od podparcia do podparcia zaraz obok spawu palcy. Mysle że to niezbędne.
Sam fakt że te palce słabo "wchłaniają" towar a w razie zapchania to kłopot bo jeszcze uwieraja masę gdy są "zamknięte".

Się kolego jeszcze przeprosisz z oryginałami... Prawda jest taka że w Mercatorach trochę popaprali sprawę z nimi. Ale idzie z tym sobie poradzić. I od razu sprostowanie.Spawanie daje tylko dociążenie ich - efekt jest żaden. Spotykałem już wspawywanie pręta w środek (złamie się za prętem przy palcu), Spawanie cieńszych dookoła (jeszcze szybciej padnie, a spawać można tylko "od tyłu" bo się nie zmieszczą w ślimaku), a nawet wymiana grubościennych rurek na pręty stalowe!!! U mnie niestety większe lub mniejsze legi są praktycznie co roku, i w dodatku leży wszystko od miedzy do miedzy.
Do rzeczy. Aby uwolnić się od problemu trzeba zastosować patent podpatrzony w większych kombajnach. Kupujemy dodatkowe 4 sztuki tego (http://www.sklep.gas...8932,4168).aspx) zakładamy na na rurki (owszem trzeba wywiercić 8 dziur w ślimaku i je przykręcić) w odległości 10 - 15 cm od ostatniego palca i macie Panowie spokój z łamaniem na wieki wieków. Patent działa u mnie już prawie 20 lat, a co się człowiek kiedyś namęczył ze spawaniem, a to rurek, a to dekla (bo rurki pękły i wyszczerbiły bieżnię), a to żeby zdobyć te podtrzymki (kiedyś w nieistniejącym już sklepie u niemieckiego dealera claasa w Lasecznie k. Iławy udało się zdobyć oryginały po 80zł sztuka).

Nie wiem jak to możliwe że któs jeżdzi na dwójce lub jedynką i przyspieszacz na 12 . Ja mam 10 na jedynce i to jest na słabszych kawałkach jeczmienia ozimego (5-7t/ha) lekko lub bardziej polegnietego . Natomiast pszenzyto to juz powyżej 8 na jedynce nie przekraczam ...

Więc jeśli powiem że umnie standard to 2 i 800-1000obr/min. to nie uwierzysz? Szkoda. Kiedyś się zmuszę i nagram fim z 1200obr/min. na 2 biegu i może niedowiarki może ucichną.
Prawda jest taka że mnóstwo ludzi pozakładało do mercatorów hedery 3,60m i myślało że złapało boga za nogi. Owszem można jeszcze mówić o zbożu, ale tak naprawdę 75% przepustowości mercatorów zależy od odpowiedniego ustawienia. Delikatna modyfikacja z 13 na wlocie i 3 na wylocie do 15mm na wlocie i 4 na wylocie, odpowiednio ustawione sita, wiatry i jeżeli nie wyrzuca i nie gubi, a wymłaca i doczyszcza to można dawać w palnik. Kto by chciał tydzień hektar ciąć, jak u mnie standard to 1ha/h (na dobrym polu można 3ha w 2,5h zrobić). Owszem na sieczkę trzeba brać pod uwagę żeby nie zapchać, ale do 1000obr można szaleć spokojnie. No i jak się położy to nie polecam szaleć.
No i teraz będą niedowiarki szaleć :)

#1755 Share poprostumateo

poprostumateo

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1113 postów

Napisany 18 sierpień 2014 - 19:44

Claas Mercator Jak ustawić Mercatora 75 na owies ? Potrzebuje jakiegoś punktu zaczepu bo to pierwszy sezon tej maszyny w moim gospodarstwie.

Co do posta powyżej to mam heder 3m i kosiłem pszenicę na 1 z przyspieszaczem, która sypała w granicach 8t/ha. 1ha w 1h dla mnie niemożliwe. Może w przyszłym roku znajdę idealne ustawienia, które pozwolą mi na szybsze manewry. Póki co jest amatorem i daleko do takich osiągów.

#1756 Share wdaniel

wdaniel

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 580 postów
  • Zainteresowania:rolnictwo, transport, motoryzacja, bhp, ppoż

Napisany 19 sierpień 2014 - 12:12

Claas Mercator co do ustawień na owies - ja mam 2 oczko od góry, sita żaluzjowe pierwsze na 1 ząbku od zamknięcia, drugie - te u góry - otwarte do połowy. Wiatry prawie zamknięte

#1757 Share Nicik83

Nicik83

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 49 postów

Napisany 19 sierpień 2014 - 14:06

Claas Mercator zegar od obrotów młocarni podbija mi aż pod ten ogranicznik co trzyma się wskazówka i wgóle pakazuje jakieś brednie wcześniej było ok.Czy bedzie to wina zegara i gdzie mogę takie coś kupić?

#1758 Share marcinopr

marcinopr

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 29 postów

Napisany 19 sierpień 2014 - 14:57

Claas Mercator Tak to wina zegara też tak miałem potem będzie piszczal tak jak by się zacierał przynajmniej ja tak miałem, ja za ten zegar zapłaciłem 90 zł. Ja to kupiłem w sklepie ale można raz na allegro zamówić bo widziałem tam taki

#1759 Share pierniczek03

pierniczek03

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 27 postów

Napisany 19 sierpień 2014 - 22:20

Claas Mercator Panowie a może ktoś myślał z was zastosować w swoim Mercatorze sito dolne żaluzjowe regulowane tak jak jest w innych kombajnach? oczywiście załatwić sobie na wymiar takie i wmontować chyba powinno dawać rade z czyszczeniem jak inne maszyny takie mają?

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#1760 Share poprostumateo

poprostumateo

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1113 postów

Napisany 20 sierpień 2014 - 18:52

Claas Mercator Ile owsa wchodzi do zbiornika w Mercatorze 75 ? Wiem, że to są przybliżone wartości, które zależą od zboża, ale chciałbym mniej więcej wiedzieć.