Skocz do zawartości

Zdjęcie

Claas Mercator

2631 odpowiedzi na ten temat

#1721 Share marcinopr

marcinopr

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 29 postów

Napisany 04 sierpień 2014 - 23:18

Claas Mercator Mam pytanie czy da rade jakoś wymienić śróbe która dociska słoneczko bez zdejmowania koła bo ostatnio zdążyło się parę awari z tym związanych z ta sroba która się urywa

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Claas Mercator Dzisiaj, 09:07
  •  

#1722 Share Pawelek998

Pawelek998

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 125 postów

Napisany 05 sierpień 2014 - 09:37

Claas Mercator Jeszcze pytanie jak wymienić łożyska od podajnika zbożowego na górze? Da rade bez wyciągania łańcucha bo bardzo mi się tam tłucze?

#1723 Share adrianb

adrianb

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 47 postów
  • Zainteresowania:Mechatronika, p-poż. rolnictwo.

Napisany 05 sierpień 2014 - 10:01

Claas Mercator Koledzy, ma ktoś z Was w swoim mercatorku zamontowany czujnik strat ziarna?

#1724 Share wdaniel

wdaniel

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 580 postów
  • Zainteresowania:rolnictwo, transport, motoryzacja, bhp, ppoż

Napisany 05 sierpień 2014 - 10:25

Claas Mercator

Jeszcze pytanie jak wymienić łożyska od podajnika zbożowego na górze? Da rade bez wyciągania łańcucha bo bardzo mi się tam tłucze?

jak u mnie rozbierałem młocarnię, to podajnik też musiałem ściągnąć. U góry luzujesz napinacz (2 śrubki, które opuszczają cały łańcuch). Jak da radę, to przerzucasz przez zębatkę, a jak nie, to od spodu zluzowujesz podajnik, wysuwasz na zewnątrz tak, by ci zszedł łańcuch z koła zębatego, a wtedy będzie łatwiej zdjąć ;)

Weź kłos pszenicy i ustaw tak sita żeby nie przeszedł przez nie.

Ja mam te żaluzje nad sitem zamknięte na maksa, a następnie cofam o 2 ząbki i obserwuję co jest w zbiorniku

#1725 Share jacenty113

jacenty113

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 48 postów

Napisany 05 sierpień 2014 - 12:41

Claas Mercator wyważaliście kiedy bęben młocarni bo zmieniłem cepy i każdy inna waga?
dałem co prawda naprzeciwko te o podobnej wadze ale boje sie o łożyska w młocarni
ściągnołem paski i kręciłem to niby zawsze staje bęben w innym miejscu ale wydzierać mi się go nie chce może ma na to ktoś jakiś patent?
druga sprawa - czym wyciągacie te kliny bo pasuje mi do hamulców zaglądnąć i do skrzyni a te kliny trzymają jak wściekłe, może i na to kto ma patenta?

#1726 Share poprostumateo

poprostumateo

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1113 postów

Napisany 07 sierpień 2014 - 20:36

Claas Mercator Młocarnie włączać na niskich czy wysokich obrotach ? No i następnie przy jakich obratach włączać napęd hedera. Pytanie dosyć banalne, ale dzisiaj miałem dwukrotnie przypadek, że spadł mi pas (bodajże napędzający heder bo przy wyłączonych hederze jest luźny, a gdy się go włącza to napina się) i chciałbym wiedzieć czy może robię coś nie tak. I na jakich obrotach wyłączać hedera i młocarnie ?

#1727 Share nunu85

nunu85

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1165 postów

Napisany 07 sierpień 2014 - 21:16

Claas Mercator na niskich, ewentualnie przy właczaniu młocarni mozna lekko przygazować ręką.
Nie robi sie tego na obrotach maxymalnych, bo po prostu pasy sie niepotrzebnie palą.

#1728 Share pierniczek03

pierniczek03

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 27 postów

Napisany 07 sierpień 2014 - 22:55

Claas Mercator Witam. Posiadam Mercatora 70 i mam do niego pare pytań.

1. Mam założone sito dolne fi-16mm bo innego nie mam. Może ktoś mi doradzić jakie sito mam zakupić żeby dobrze wymłacało zborze? No i gdzie można zakupić takie sito. Najlepiej jak by ktoś podał namiary i wymiary sita. Bo mam jedno sito z boku kombajnu (fasola) ale one jest za małe i pewnie jest z innego kombajnu

2. Jak są sita górne żaluzjowe te długie (nad sitem dolnym) i te sito żaluzjowe ostatnie mniejsze to pomiędzy tym znajduje sie taka blacha na dole. W tym problem ze ta blacha kiedys mi wypadła i sie zniszczyła. Czy ona powoduje też że może lecieć trochę syfu do zbiornika? A czy można kupić taką blachę?
3. Mam też problem z jazdą dokładnie z pasem jezdnym. Już jest chyba wyrobiony bo jest bardzo luźny i jak chce jechać na wolnych obrotach bez przyspieszacza to ledwo co jedzie ( przy pełnym zbiorniku) tak samo jak jest pod górkę. Tak na oko pas jest w dobrym stanie ale strasznie luźny jak zwolnię na 0 przyspieszacz;/ Pytanie czy trzeba go wymienić na nowy czy jest możliwość naciągnięcia go jakimś cudem?
4. Nie wiem czy mi sie tak wydaje ale strasznie szybko chodzą mi motowidły pomimo że są popuszczone na 0. Raz musiałem dociągnąć trochę bo zatrzymywały sie przy wyleżanym zborzu. Da sie je jakoś spowolnić?

5, Może ktoś napisać do czego służy ten kłosownik przy bębnie młócącym ? Jak poznać czy jest otwarty czy zamknięty?I jak się go załącza?
I jeśli ktoś ma katalog czy instrukcje do claas mercator 70-75 po polsku chętnie bym kupił nawet możę być ksero a zapłace ważne żeby było po polsku...

Edytowany przez pierniczek03, 07 sierpień 2014 - 23:08.

#1729 Share wdaniel

wdaniel

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 580 postów

Napisany 08 sierpień 2014 - 10:34

Claas Mercator

Młocarnie włączać na niskich czy wysokich obrotach ? No i następnie przy jakich obratach włączać napęd hedera.

Młocarnię włączam zawsze na niskich, bo jak dasz chociażby gaz do połowy, to słyszysz, jak paski zgrzytają :wacko: Heder natomiast włączam na średnich i wysokich (podczas przejeżdżania w następny pokos wyłączam i włączam na wjeździe w łan.

- Żniwa zakończone. Przed żniwami władowało się 500zł w części, ale aż miło, jak się jechało od końca do końca :D

Kolego Pierniczek:
- wyjmij to sito otworowe, zmierz je i skontaktuj się z jakimiś handlowcami, co sprowadzają kombajny. Najprawdopodobniej jak kupowałeś, to ktoś ci włożył z Mercatora 50-tki i dlatego masz mniejsze. Weź też to mniejsze - może ci zamieni na większe.
- ta blacha to na kłosy. z niej lecą z powrotem podajnikiem kłosowym do młocarni. Jak coś, to też dogadaj się z jakimś zbieraczem kombajnów z zachodu, może będzie miał.
- z tym pasem, to też tak mam, ale jakoś jeszcze go nie wymieniłem. Jeden kolega próbował tu robić napinacz, ale nie śledziłem jak mu to poszło. Najlepiej kupić nowy i chyba to zrobię w zimę
- z tymi motowidłami, to może wariator si zastygł i nie cofa do końca?
- kłosownik, czy wydłużenie klepiska? Po lewej stronie kombajnu masz taką wajhę zaraz za kołami pasowymi młocarni. Ona opiera się o taki wystający z lewej jej strony kątownik. Jak dasz ją w dół, to masz "włączone" przedłużenie, a jak do przodu - wyłączone. Służy do domłacania jęczmienia, ale są tacy, co jeżdżą z włączonym przez cały sezon jak i z wyłączonym też we wszystkich zbożach.
- katalog poszukaj na chomikach lub allegro

#1730 Share pierniczek03

pierniczek03

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 27 postów

Napisany 08 sierpień 2014 - 12:38

Claas Mercator No z tymi sitami to dam sobie rade tylko jakie to ma być sito ? fasolka czy otworowe fi ?? a i czy sita w mercatorze 75 są takie same?

A co do tej blachy może ktoś zrobić zdjęcie i podać wymiary to sam sobie ją robię tylko musze mieć dane.

A co do katalogu i instrukcji to nigdzie nie ma po Polsku...

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#1731 Share Profil usunięty Profil usunięty

Profil usunięty
  • thumbphoto
  • Guests

Napisany 08 sierpień 2014 - 13:19

Claas Mercator Sita w 75 są takie same jeśli chodzi o wymiary zewnętrzne, w typie 70 były krótsze.
W kwestii katalogu to co to za różnica w jakim języku skoro są tam podane numery katalogowe i schematy. Nawet jeśli nie znasz fachowej nazwy jakiegoś elementu to sprzedawca i tak zrozumie i poda to, co potrzebujesz
W kwestii blachy to wymiary mógłbym później podać, ale jest wykonana jako profil zamknięty dla wzmocnienia.

#1732 Share wieslaw16

wieslaw16

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1015 postów

Napisany 08 sierpień 2014 - 15:49

Claas Mercator Witam,katalog z niemieckiego można sobie łatwo przetłumaczać w necie, ja tak robię i nazwę każdej części mam po polsku, a katalogi są na sprzedaż na OLX dawna tablica, jak też instrukcję w języku polskim, ja w taki sposób nabyłem :rolleyes: Pozdrawiam.

#1733 Share lukaszk1515

lukaszk1515

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 37 postów
  • Zainteresowania:Mechanika, sport, rolnictwo

Napisany 10 sierpień 2014 - 20:35

Claas Mercator Katalog niemiecki można sobie za darmo ściągnąć z chomika, po co przepłacać ;)

#1734 Share tofik420

tofik420

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 144 postów

Napisany 11 sierpień 2014 - 04:28

Claas Mercator koledzy chyba poszły mi łożyska na wałku głównym w skrzyni , bo skrzynia dostaje lekkich wibracji i coś ,,jarmoli,, a jak wcisne sprzęgło to cisza
czy aby wymienić te łożyska na wałku głównym to trzeba ściągać skrzynie i rozpoławiać czy da się je wymienić tak ?

#1735 Share wdaniel

wdaniel

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 580 postów

Napisany 11 sierpień 2014 - 12:49

Claas Mercator ja sobie robię tak: wpisuję numer z katalogu niemieckiego na stronie chociażby grene i wyskakuje mi nazwa po polsku. Jak na allegro w okienku "szukaj" wpiszesz, to też tam masz nazwę po polsku ;)

#1736 Share Pawelek998

Pawelek998

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 125 postów

Napisany 11 sierpień 2014 - 16:58

Claas Mercator Chodzi Ci o łożyska na wałku sprzęgłowym? Jak tak to nie trzeba wyciągać skrzyni.

Mój problem polega na tym iż podczas jazdy na pełnym przyspieszaczu wyrzuca mi olej ze skrzyni przez koło pasowe ktoś ma pomysł co to może być i jak sprawdzałem poziom oleju to bardzo ciśnienie było w skrzyni, nie powinno być tam jakiegoś odpowietrznika? a może za dużo oleju w skrzyni? Dzieje się tak tylko na pełnym przyspieszaczu? Dodam iż uszczelniacz wymieniałem przed żniwami przy wymianie łożysk na wałku sprzęgłowym i pasa jezdnego.

Edytowany przez Pawelek998, 11 sierpień 2014 - 20:10.

#1737 Share Niki20

Niki20

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 240 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo, Motoryzacja

Napisany 12 sierpień 2014 - 09:17

Claas Mercator Witam. Może to nie temat o tym, ale nie będę zakładał kolejnego więc zapytam tutaj. Posiadam Claas'a Mercatora 75 i mam problem z hydrauliczną regulacją prędkości młocarni... Przyśpieszę ją max do 1050 obr i więcej ani drgnie, czuć że już opór... W dół tak samo tylko do 850 obr ją zwolnię (przy max obrotach oczywiście)... Ktoś może powiedzieć gdzie szukać problemu? Olej hydrauliczny jest...

#1738 Share Profil usunięty Profil usunięty

Profil usunięty
  • thumbphoto
  • Guests

Napisany 12 sierpień 2014 - 09:48

Claas Mercator Ten temat do tego jest jak najbardziej odpowiedni. Najpierw sprawdź czy pasy nie są zdarte i czy w ogóle są tam założone te co być powinny

#1739 Share Niki20

Niki20

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 240 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo, Motoryzacja

Napisany 12 sierpień 2014 - 10:28

Claas Mercator Kombajn kupiony niedawno, wszystko było ok, była regulacja tylko nagle to się stało po koszeniu owsa... :( Dzisiaj pozaglądam tam jeszcze dokładniej...

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#1740 Share tofik420

tofik420

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 144 postów

Napisany 12 sierpień 2014 - 13:16

Claas Mercator

Chodzi Ci o łożyska na wałku sprzęgłowym? Jak tak to nie trzeba wyciągać skrzyni.

Mój problem polega na tym iż podczas jazdy na pełnym przyspieszaczu wyrzuca mi olej ze skrzyni przez koło pasowe ktoś ma pomysł co to może być i jak sprawdzałem poziom oleju to bardzo ciśnienie było w skrzyni, nie powinno być tam jakiegoś odpowietrznika? a może za dużo oleju w skrzyni? Dzieje się tak tylko na pełnym przyspieszaczu? Dodam iż uszczelniacz wymieniałem przed żniwami przy wymianie łożysk na wałku sprzęgłowym i pasa jezdnego.

dzięki kolego za odp. powiedzcie jeszcze jak sie fachowo do wymiany łożysk na wałku sprzęgłowym zabrać co pokoleji odkręcać i co przy okazji wymienić ? podejżewam że koło jezdne trzeba zdjąć potem wariator od przyśpieszacza , sprzęgło i chyba będe musiał założyć nową tarczę a moąe i wałek bo szarpie podczas ruszania no i te łożyska na wałku sprzęgłowym ...a co z tym jakimś węglikiem grafitowym czy jakoś tak też to wymiwnić ? i czy aby zdjąć łożysko po przeciwnej stronie sprzęgła to trzeba odkręcać tą blache przy bębnie od hamulca ręcznego? jeszcze nie robiłem skrzyni w tym kombajnie więc proszę o porady ...

a w twoim przypadku Pawelek998 to chyba masz za dużo oleju o ile nie zmieszałeś , moje problemy ze skrzynią zaczeły sie właśnie po uzupelnieniu oleju,,,,