Skocz do zawartości

Zdjęcie

Claas Mercator

2627 odpowiedzi na ten temat

#1701 Share poprostumateo

poprostumateo

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1113 postów

Napisany 02 sierpień 2014 - 18:02

Claas Mercator Mam problem. Kosiłem dzisiaj pszenicę i nie mogłem znaleźć odpowiedniego ustawienia żeby wymłóciło mi odpowiednio pszenicę. Do zbiornika trafiało sporo pszenicy w plewie. Obroty bębna ustawiane do 1300, nic nie pomagało. Wajcha obok kierownicy od 2 do 4 pozycji. Różne wiatry, ustawienia sit, a niektóre ustawienia to tylko pogarszały sytuacje bo jeszcze dodatkowo słoma szła do zbiornika. Jakie ustawienia preferujecie w pszenicy i co mogło być przyczyną ? Dodam, że zboże było wilgotne. 17-18% wilgnotności.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Claas Mercator Dzisiaj, 11:00
  •  

#1702 Share MASZLAND

MASZLAND

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 75 postów
  • Zainteresowania:technika rolnicza, modelarstwo lotnicze,

Napisany 03 sierpień 2014 - 10:28

Claas Mercator To może być przyczyna zbyt duża wilgotność. Pytanie czy wcześniej było dobrze i teraz jest źle. Niektóre odmiany np. ostroga bardzo źle się wymłacają jak i jare. Osobiście jeżeli mam niewiele niewymłóconych to nie tragedia koszę. U mnie niestety z wady technicznej obroty bębna mam 900-1000 obr/min i jest ok koszę tak 10 lat. To co mogę doradzić to przed bębnem odwrócić domłacacz czyli poprzeczne trzy dodatkowe listwy lepsze tarcie na wejściu, zamknięcie bębna młócącego balachami, dźwignia obok kół napędowych bębna młócącego.
Jeszcze jedno klilka lat temu nagle kombajn przestał mi wymłacać zboże tragedia awarii żadnej znaleźć nie mogłem i co się okazało że jak wyjąłem sito dolne zauważyłem że zasłania wiatr fartuch gumowy który się wypioł ni wiem jak Ci to wytłumaczyć dostęp do niego jest przez dolne boczne otwory zaślepione zatyczkami plastikowymi nad młynkiem. Koszę na sicie dolnym fasolkowym 5,6 mm. Generalnie w tym roku wymłaca się u mnie ok.
Pozdrawiam

Tyle co mi przychodzi do głowy.

#1703 Share poprostumateo

poprostumateo

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1113 postów

Napisany 03 sierpień 2014 - 11:23

Claas Mercator To pierwszy sezon tej maszyny w moim gospodarstwie. W rzepaku problemów nie było, z tym że wtedy było sucho. Ja z bębnem nie mam problemów bo maksymalne obroty jakie osiągam to 1500 obr/min, ale takich nie ustawie bo nie chce mieć w zbiorniku kaszy. Wiem o którą gumę Ci chodzi, ale z wiatrem akurat problemów nie mam. Wydaje mi się, że jednak to wina mokrego zboża. Jeżeli pogoda pozwoli na koszenie suchego zboża to będę wiedział czy miałem rację.

#1704 Share Popi

Popi

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 79 postów

Napisany 03 sierpień 2014 - 19:14

Claas Mercator Koledzy czy te Mercatory wam też tak się psują ?
Ja dziennie mam jakąś awarie w tym roku ani razu nie było dnia abym nie musiał zjeżdżac z pola :(
chyba mam już taki egzemplarz wadliwy...

#1705 Share nunu85

nunu85

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1165 postów

Napisany 03 sierpień 2014 - 20:47

Claas Mercator wszystko zależy jak maszyna jest mocno zamęczona. Bo trzeba wiedzieć, ze znakomita wiekszosc ma kręcone liczniki motogodzin.

Ja swoim byłym merkatorkiem przepracowałem 10 lat i koło 800 godzin bez poważniejszej awarii, tymczasem sąsiad ma merkatora od lat 5, pracuje połowe mniej, a łożysk, pękniętych wałów, wyrwanych mocowań nawymieniał sie juz co niemiara. Z tym, ze mój miał pewne 3000 motogodzin, a jego 2000 skrecone z nie wiadomo ilu.

#1706 Share Popi

Popi

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 79 postów

Napisany 03 sierpień 2014 - 21:30

Claas Mercator Miałem wcześniej senatora i problemów z nim nie było i kupiłem tego aby niby szybciej kosic i lepiej a tu guzik.
Koszę około 40h rocznie w tym roku wsadziłem już około 3.5 tys zł na graty ( robiłem prawie cały srodek + fartuchy, łożyska aby mieć spokój na jakiś czas ) a wczoraj mi się urwał podajnik od zborza :( i wszystko się pogieło patrzyłem na te leje metalowe strasznie to drogie więć sam je zrobię.

jak kupił od Polaka to może i kręcony :) ja kupowałem z Francji. Tylko że podobno stał około 10 lat nie uzywany :) ale w pierwszym roku było z nim mało problemów potem coraz więcej a w tym roku to już jakaś porażka.

#1707 Share MASZLAND

MASZLAND

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 75 postów

Napisany 03 sierpień 2014 - 21:39

Claas Mercator Mój jest z ostatniego roku produkcji mercator 50 1980r kupiłem w stanie idealnym z oryginalnym stołem do rzepaku z Niemiec ma teraz 2900 godzin kosi od 15 do 30 ha zależy od roku i powiem tak ze bezawaryjne żniwa wiem jaki to komfort widać ze przebieg oryginalny trochę inwestycji było ale 80 procent pasów i łożyska oryginał. Zasadę mam taka ze przed sezonem dużo czasu poświęcam na przegląd i nie czekam aż łożyska czy pas dojedzie do końca trzeba wymieniam. A dzisiaj właśnie skończyłem żniwa i gdybym nie kopał hederem ziemi trzy bagnety i urwane stalki wynik to pozatym żadnej awarii a na wsi jest jeszcze 3 inne i tez chodzą ok. Zasadę mam taka ze na ile mnie stać to kupuje oryginały ale oczywiście nie zawsze.

#1708 Share Ziel

Ziel

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 994 postów

Napisany 03 sierpień 2014 - 22:14

Claas Mercator

To pierwszy sezon tej maszyny w moim gospodarstwie. W rzepaku problemów nie było, z tym że wtedy było sucho. Ja z bębnem nie mam problemów bo maksymalne obroty jakie osiągam to 1500 obr/min, ale takich nie ustawie bo nie chce mieć w zbiorniku kaszy. Wiem o którą gumę Ci chodzi, ale z wiatrem akurat problemów nie mam. Wydaje mi się, że jednak to wina mokrego zboża. Jeżeli pogoda pozwoli na koszenie suchego zboża to będę wiedział czy miałem rację.

Sita prawie na max otwarte wiatr na 0 obroty młocarni na 1100 klepisko na 4 ząbek od góry bieg 2 i maxymalnie zwolniony

#1709 Share Nicik83

Nicik83

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 49 postów

Napisany 03 sierpień 2014 - 22:23

Claas Mercator Mam takie pytanko czy przy koszeniu zbóż(typu owies ,żyto ,pszenica ,pszenżyto) regulujecie coś tymi sitami żaluzjowymi na końcu co się znajdują czyli na tak zwanym przedłużeniu (posiadam mercatora 60) czy powinny być one położone czy otwarte/

#1710 Share Wojtek987

Wojtek987

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 967 postów

Napisany 04 sierpień 2014 - 07:33

Claas Mercator

Kolego ty opisz jak ci poszło?? Co się stało ze sprężyną, skoro radzisz jak to robic a o najważniejszym zapomniałeś??

A co wy się tak tej sprężyny boicie i czepiacie się??? Jak ściągniesz pierwszą część koła to kupujesz pręt gwintowany 16mm i wkręcasz w ośkę, następnie dajesz podkładkę tak dużą aby oparła się o to koło (ja zrobiłem podkładkę z kawałka ceownika) dokręcasz tą podkładkę nakrętką (oczywiście na tym pręcie) rozkręcasz koło (trzy śruby) a na koniec cofasz nakrętkę aż zluzuje sprężynę. I po kłopocie

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#1711 Share Profil usunięty Profil usunięty

Profil usunięty
  • thumbphoto
  • Guests

Napisany 04 sierpień 2014 - 08:08

Claas Mercator

Mam takie pytanko czy przy koszeniu zbóż(typu owies ,żyto ,pszenica ,pszenżyto) regulujecie coś tymi sitami żaluzjowymi na końcu co się znajdują czyli na tak zwanym przedłużeniu (posiadam mercatora 60) czy powinny być one położone czy otwarte/

Przez to sito mają wlatywać niedomłócone kłosy, więc ma by otwarte i to dość mocno

#1712 Share Pawelek998

Pawelek998

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 125 postów

Napisany 04 sierpień 2014 - 14:35

Claas Mercator Panowie mam pytanie po dwóch godzinach koszenia sprawdziłem koło pasowe na skrzyni biegów od pasa jezdnego i jest bardzo gorące czy tak ma być? Bardziej połówka bliżej skrzyni

#1713 Share adrianb

adrianb

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 47 postów
  • Zainteresowania:Mechatronika, p-poż. rolnictwo.

Napisany 04 sierpień 2014 - 15:01

Claas Mercator Bardzo gorące tzn ile może mieć stopni? Utrzymasz ręką?
Porównaj z temperaturą kół na wale młocarni..

#1714 Share locke

locke

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2360 postów
  • Zainteresowania:rolnictwo,mechanika,elektryka,elektronika

Napisany 04 sierpień 2014 - 17:49

Claas Mercator Jak utrzymasz rękę to jest ok, jak parzy to nie jest ok.
Siema :)
Sprzedam dwie felgi 18.3 R30 do kombajnu Bizon,Claas,Fortschritt i innych, ciągników Ursus,Zetor,Fortschritt i innych.

#1715 Share poprostumateo

poprostumateo

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1113 postów

Napisany 04 sierpień 2014 - 18:40

Claas Mercator

Sita prawie na max otwarte wiatr na 0 obroty młocarni na 1100 klepisko na 4 ząbek od góry bieg 2 i maxymalnie zwolniony

Próbowałem w ten sposób to sito dolne FI 12 zabijało się kłosami. Bez wiatru to nie robota. Sita żaluzjowe też nie mogą być otwarte za mocno.

#1716 Share Pawelek998

Pawelek998

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 125 postów

Napisany 04 sierpień 2014 - 19:04

Claas Mercator No utrzymam ręką ale gorące jest to koło zwłaszcza połówka bliżej skrzyni ale to koło tylne od pasa jezdnego jest chłodniejsze w porównaniu do tego na skrzyni dlatego pytam czy tak powinno być? Bo robiłem łożyska na wałku sprzegłowym i zakładałem nowy pas jezdny i myśle czy jest ok wszystko

#1717 Share nunu85

nunu85

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1165 postów

Napisany 04 sierpień 2014 - 20:12

Claas Mercator im cześciej zmieiasz prędkości, tym bardziej pas i koła sie grzeją.
a juz przy jeździe po sporych górach, to w ogóle dotknąć dłużej tego koła nie idzie i to jest normalne.

#1718 Share rafalkom555

rafalkom555

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1483 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo, motoryzacja itp.

Napisany 04 sierpień 2014 - 20:37

Claas Mercator

A co wy się tak tej sprężyny boicie i czepiacie się??? Jak ściągniesz pierwszą część koła to kupujesz pręt gwintowany 16mm i wkręcasz w ośkę, następnie dajesz podkładkę tak dużą aby oparła się o to koło (ja zrobiłem podkładkę z kawałka ceownika) dokręcasz tą podkładkę nakrętką (oczywiście na tym pręcie) rozkręcasz koło (trzy śruby) a na koniec cofasz nakrętkę aż zluzuje sprężynę. I po kłopocie

No i to powinieneś dodać do wcześniejszych rad na samym poczatku a nie opisałeś to co samemu można się domyśleć jak ma śruby odkręcac, jak sam dobrze wiesz bez tego pręta ta sprężyna potrafi zrobić cuda, a wiele ludzi o tym nie wie, czy o tym jak zdjęć koło czy nawet o tej sprężynie, słyszałem już o cegłach w garażu potraktowanych sprężyna, kombajnie potraktowanym po tym jak sprężyna wyszarpała obicie garażu z desek i płot drewniany żeby wrócić i trafić w kombajn, a nawet przypadku gdy był pręt i zacisnięciu gościowi palców w tej sprężynie. Także na przyszłość jak radzimy to róbmy to od A do Z, bo skoro ktoś pyta jak zdjac te koła to zapewne nie wie jak poradzic sobie ze sprężyną a nie które śrubki odkręcać.

#1719 Share MASZLAND

MASZLAND

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 75 postów

Napisany 04 sierpień 2014 - 21:10

Claas Mercator Bardzo dobrze kolega powiedział nie jest problemem sprężyna jak ktoś to,robił i ma świetny patent który kolega opisał i dzięki za to a sami wiemy ile to wypadkow jest przez niewiedze więc dobrze tu na forum pomoc ,mniej zorientowanym w temacie

Edytowany przez MASZLAND, 04 sierpień 2014 - 21:12.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#1720 Share Ziel

Ziel

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 994 postów

Napisany 04 sierpień 2014 - 22:05

Claas Mercator

Próbowałem w ten sposób to sito dolne FI 12 zabijało się kłosami. Bez wiatru to nie robota. Sita żaluzjowe też nie mogą być otwarte za mocno.

Weź kłos pszenicy i ustaw tak sita żeby nie przeszedł przez nie.