Skocz do zawartości

Zdjęcie

Claas Mercator

2631 odpowiedzi na ten temat

#1621 Share SOLTYS40

SOLTYS40

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 47 postów

Napisany 24 lipiec 2014 - 07:12

Claas Mercator Witam co sądzicie o pasach harwest beld .Chcę kupić takie na młocarnię.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Claas Mercator Dzisiaj, 04:50
  •  

#1622 Share Profil usunięty Profil usunięty

Profil usunięty
  • thumbphoto
  • Guests

Napisany 24 lipiec 2014 - 08:36

Claas Mercator

Witam!
Problem z Mercatorem 60 (bardzo złożone objawy)

1. Zboże spada do hederu, zsuwa się po podajniku i zalega z kosie
2. Zboże w dużej ilości jest wywiewane z sit.
3. Do zbiornika wpada spora ilość kłosów i słomy
4. Po pracy kombajnu wydawało by się że zapycha się ziarnem

Ustawienia:
1. sito dolne 12mm
2. sita żaluzjowe (różnie kombinowaliśmy) złożone.
3. wiatr płaski i mocny (śruba wiatru 3/4 od dołu)
4. kłosownik włączony (klapy kłosownika wyłączone)
5. obroty młocarni 1100-1200
6. Jazda 1 biegiem i 2 biegiem i jak się tylko dało )

Po zjechaniu z pola zauważyliśmy luzy na podajniku za hederem (luzy góra-dół). Naciągnęliśmy łańcuchy luzy zniknęły.
Niestety pogoda nie pozwoliła sprawdzić czy dało to jakąś zmianę.

Co sądzicie o takim problemie? Co jest przyczyną zanieczyszczonego ziarna pomimo mocnego wiatru? czemu ziarno mogło spadać do hederu ?

Odpowiedzi są dość proste w odniesieniu do pszenicy.
1, 2, 3 złe ustawienie wiatru na sitach jak i nieodpowiednie dolne sito. Wiatr za silny a otwory sita za duże no i niedomłoty trafiają spowrotem na młocatnioę a z tamtąd spadają do hedera gdy już słomy nie pobiera gardzielą.
4 - podaj dikładniej gdzie się zapycha. Określenie "wydaje mi się" tu nic nie wnosi.

Ustawienia
1 - zmień na 6mm
2- ustawienie wedle potrzeb, nie zamykać
3 kierownicy wiatrów nie przestawiam a odnośnie siły wiatru pisałem.
4 on nic nie ma do strat, tylko do niemłotów
5 obroty ok,
6 jazda wedle uwarunkowań.

Zwróć uwagę na szczelinę na klepisku.
Ten podajnik ma mieć luzy góra - dół. tak ma być (dolna oś podajnika skośnego w gardzieli)
W czasie naciągania tego łańcucha nie pozrywałeś już śrub podtrzymujących zawieszenie przedniej osi ?

Edytowany przez KRISTOFORn, 24 lipiec 2014 - 08:41.

#1623 Share nunu85

nunu85

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1165 postów

Napisany 24 lipiec 2014 - 09:58

Claas Mercator

Witam co sądzicie o pasach harwest beld .Chcę kupić takie na młocarnię.

nieprzesadnie drogie a dobre (wiem, ze niektórzy mogą mnie zlinczowac za to, ale wg mojej zupełnie subiektywnej opinii lepsze nawet od gatesa, który ostatnio robi coraz słabsze pasy).

#1624 Share Bryllu1

Bryllu1

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 12 postów

Napisany 24 lipiec 2014 - 11:09

Claas Mercator Koszone było pszenżyto. 7 ha wykoszone było na podanych wyżej ustawieniach (sita żaluzjowe były ustawiane różnie w zależności od tego czy materiał był wilgotny, zachwaszczony itd.)
Nie było żadnych strat, ziarno było czyste (od czasu do czasu trafił się kłos.)

1. wszystko do tej pory było dobrze. motowidła odpadają i odstane ziarno też.(na tym samym kawałku 2 przyczepy udało sie wykosić bez najmniejszego problemu). Co do łańcuchów to były dość luźno naciągnięte na szczelina listwa-podłoga około 3-4 cm
2. Dziury nigdzie nie ma. być może na mocno wiatr jest ustawiliśmy.
3. Pszenżyto, sito 12 mm zmienimy na 5,6 podłużne
4. Gdy zatrzymywałem się, a maszyna działa bez obciążenia to wtedy do zbiornika żmijkę chciało rozsadzić. Po zgaszeniu maszyny słychać opadające ziarno. W Podajniku kłosownika ( do młocarni) Bardzo dużo ziarna i śmieci.

Cały szkopuł tkwi w tym że awaria pojawiła się na tym samym polu, w tych samych warunkach. Gdzie wcześniej maszyna pracowała bez zarzutu.

@ KRISTOFORn

Luzy na podajniku były bardzo silne tzn. latał jak chciał. Nic nie pozrywałem.

Zrobię tak jak napisałeś. Bardzo dziękuje. Kiedy pogoda pozwoli Napiszę jeszcze co i jak.

Edytowany przez Bryllu1, 24 lipiec 2014 - 11:19.

#1625 Share wdaniel

wdaniel

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 580 postów
  • Zainteresowania:rolnictwo, transport, motoryzacja, bhp, ppoż

Napisany 24 lipiec 2014 - 12:10

Claas Mercator co do sit, to żaluzjowe mam ustawione w następujący sposób: te duże - zbożowe - zamknięte i na 2 ząbku od zamknięcia, a kłosowe - na ok.45stopni. Dolne sito - fasolka (wymieniam tylko przy koszeniu kukurydzy na 16 oraz gorczycy - na 6mm), a reszta (słomki czy plewy) kontroluję wiatrem.
Co do mojego wczorajszego pytania o odczuciu, jak by kombajn hamował - problem był z filtrem. Wysypałem zawartość tego kielicha przy filtrze powietrza i kombajn śmiga dalej :D

#1626 Share TurekR

TurekR

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 59 postów

Napisany 24 lipiec 2014 - 13:04

Claas Mercator a ta blacha na końcu to macie podniesioną do góry na max czy opuszczacie ją trochę jeżeli tak to na ile cm.

#1627 Share Profil usunięty Profil usunięty

Profil usunięty
  • thumbphoto
  • Guests

Napisany 24 lipiec 2014 - 13:18

Claas Mercator To zależy od tego co chcesz osiągnąć. Jak potrzebujesz więcej wiatru na sicie kłosowym to tę klapkę podnosisz i dodatkowo wysuwasz.

#1628 Share TurekR

TurekR

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 59 postów

Napisany 24 lipiec 2014 - 13:31

Claas Mercator no dobra a jak ty ją masz ustawioną.

#1629 Share Popi

Popi

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 79 postów

Napisany 24 lipiec 2014 - 14:11

Claas Mercator Ja u siebie tą klapkę mam prawie na max podniesioną ale nie mam możliwości jej wysuwania,
jak niżej ją opuszczam to uciekają ziarka.

Mam pytanie o wytrząsacze u mnie są stare z kalamitkami a kupiłem nowe i nie maja kalamitek czy wiercicie otwory na kalamitki ?
Czy tylko nasmarować i założyć te nowe ?

#1630 Share Profil usunięty Profil usunięty

Profil usunięty
  • thumbphoto
  • Guests

Napisany 24 lipiec 2014 - 15:29

Claas Mercator Nie sądzę abo to Ci w czymś pomogło. W rzepaku na dzień dzisiejszy tak mam.

Załączone miniaturki

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#1631 Share mirek37

mirek37

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 323 postów
  • Zainteresowania:tenis stołowy, dłubanina w garażu

Napisany 24 lipiec 2014 - 20:43

Claas Mercator ile u was w mercatorach ściąga max obrotów bęben?u mnie na zegarze pokazuje 12,zastanawiam się czy coś jest nie tak

#1632 Share nunu85

nunu85

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1165 postów

Napisany 24 lipiec 2014 - 20:52

Claas Mercator w moim byłym merkatorze osiagałem 14, ale i tak niczego powyzej 12-12,5 nie kosiłem, wiec jakies wielkiej tragedi nie masz.
Ot pewnie pasy starte/rozciągniete

#1633 Share Joiner

Joiner

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 48 postów

Napisany 24 lipiec 2014 - 22:13

Claas Mercator

A więc święcą się kontrolki od prędkości podajnika zbożowego do zbiornika oraz prędkości podajnika kłosowego na powtórny omłot na młocarnie. Przy włączeniu pełnych obrotów kontrolki nie gasną. Dodam, że wszystkie podzespoły działają. Zepsute czujniki czy może prędkości są zbyt niskie ? Jak się za to zabrać ?

Widzę moje zdjęcia się przydają jakoś.
Te czujniki magnetyczne to cwane france. Wyczuwają nawet minimalne odchylenia/drgania. Sprawdź czy wałków nie masz krzywych, na których są osadzone (ślimak w kłosowym przenośniku i zbiorniku zboża) oraz łożyska. Co oznaczają? Kolejno od lewej: przenośnik zbożowy, kłosowy, sieczkarnia, hamulec ręczny. Sieczkarni czujnik się odpala tamtym włącznikiem o numerze 1. Albo po prostu czujniki Ci padły.

Ktoś może powiedzieć dlaczego zbiera mi się słoma między motowidłem, a ślimakiem? Ślimaka mam według instrukcji na poziomie ok. 20-25mm, ale obstawiam, że to za wysoko. Co prawda i tak jeżdżę na tyle szybko, że praktycznie samo zboże wlatuje, ale kosiłem ostatnio żyto + pszenica i w pewnych momentach mi się płakać chciało, jak to młocarnia łyknęła. A może to jednak motowidło?

#1634 Share wieslaw16

wieslaw16

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1015 postów

Napisany 24 lipiec 2014 - 22:26

Claas Mercator Witam.moim zdaniem na żyto dajesz za duże obroty motowidła, powinny chodzić wolniej niż masz prędkość jazdy i wówczas zacznie ciągnąć zboże knowiem nie kłosami przy czym żyto jest lepiej wymłacane, i ja to praktykuje i zdaje to egzamin takie rozwiązanie ;) Pozdrawiam.

#1635 Share Joiner

Joiner

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 48 postów

Napisany 24 lipiec 2014 - 22:33

Claas Mercator Dzięki, sprawdzę jak będę kosił po tych deszczach. Jeszcze jakieś pomysły może ktoś ma?

#1636 Share wieslaw16

wieslaw16

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1015 postów

Napisany 25 lipiec 2014 - 09:16

Claas Mercator Witam,motowidło opuszczone na max aby w hederze zboże (słome) motowidło łamało wówczas nie zalega na ślimaku i lepiej go w ciąga :rolleyes: Pozdrawiam.

#1637 Share Popi

Popi

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 79 postów

Napisany 25 lipiec 2014 - 12:12

Claas Mercator Czy heblowaliście te drewienka od wytrząsaczy ? kupiłem nowe i też jest luz
myślę aby je troszkę zheblować.

#1638 Share wdaniel

wdaniel

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 580 postów
  • Zainteresowania:rolnictwo, transport, motoryzacja, bhp, ppoż

Napisany 25 lipiec 2014 - 13:48

Claas Mercator

u mnie są stare z kalamitkami a kupiłem nowe i nie maja kalamitek czy wiercicie otwory na kalamitki ?
Czy tylko nasmarować i założyć te nowe ?

Ja u mnie wiertełkiem poczęstowałem i mam do sparowania. Co do luzu - trochę musi być, bo jak będziesz miał na sztywno, to ci się zapiecze - to tak z informacji, które otrzymałem w serwisie ;) Ważne, by nie waliły wytrząsacze jeden o drugi.

ile u was w mercatorach ściąga max obrotów bęben?u mnie na zegarze pokazuje 12,zastanawiam się czy coś jest nie tak

u mnie też jest 1200 obrotów, chociaż na piachach młócę na 900-1000 obrotów

#1639 Share Popi

Popi

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 79 postów

Napisany 25 lipiec 2014 - 14:15

Claas Mercator właśnie bardzo wali :( i te nowe mają duży luz i nie wiem czy je na heblarce lekko zheblować :)

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#1640 Share marcinopr

marcinopr

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 29 postów

Napisany 25 lipiec 2014 - 15:08

Claas Mercator Witam, w hederze zbiera mi się trochę ziarna i czy to tak u wszystkich czy może żaluzje mam za bardzo zamknięte i ziarno idzie podajnikiem klosowym i wpada do hederu, czy może palce od ślimaka trochę wymłucą zborza ?