Skocz do zawartości

Zdjęcie

Claas Mercator

2626 odpowiedzi na ten temat

#1081 Share fza

fza

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 96 postów

Napisany 21 sierpień 2013 - 14:34

Claas Mercator Jeżeli "otworzyć łożysko" to znaczy zniszczeć pierścienie zamykające - czy to nie skraca żywotności łożyska.

A teraz mój problem: potrzebny schemat instalacji elektrycznej mercatora, nawet fragmentów - jak by był od "75" to pełny sukces. A może jest w sieci - mnie nie udało się znaleźć.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Claas Mercator Dzisiaj, 23:35
  •  

#1082 Share mtracz

mtracz

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3275 postów

Napisany 21 sierpień 2013 - 14:50

Claas Mercator Osłonkę "gumową" RS-DU z łatwością można zdjąć i ponownie założyć bez zniszczenia, ale z osłona metalową Z już nie jest tak kolorowo, a niestety właśnie łożyska z takim typem osłon mamy w kombajnach.
Niektóre łożyska maja w pierścieniu zewnętrznym otworek przez który można je do smarować przed montażem. Niektóre obudowy łożysk umożliwiają nam właśnie dzięki temu otworkowi smarowanie ich.

#1083 Share Wojtek987

Wojtek987

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 967 postów

Napisany 22 sierpień 2013 - 06:23

Claas Mercator Widzę panowie że macie pojęcie o tych łożyskach :) Tam nie ma żadnych krytych łożysk, z jednej strony jest bodajże "stożkowe" a z drugiej strony kulkowe oporowe. Oba łożyska mają kalamitki do smarowania.

Skoro poruszyliście temat krytych łożysk to jestem za (nie wszędzie) Jeśli kupicie łożysko za 40 - 60zł i myślicie że bedzie już na wieki... Ja mam kombajn 14lat i jest jeszcze sporo łożysk krytych których nie wymieniałem :) Ale te co wymieniłem to już nieraz były zmieniane :( Gdybyśmy kupili łożysko za 2 stówy to wtedy można mówić o dożywociu!!! A te nowe kryte to w standardzie powinny mieć kalamitke w obudowie do smarowania ;[ Taka jest ich jakość

#1084 Share wieslaw16

wieslaw16

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1015 postów

Napisany 23 sierpień 2013 - 23:33

Claas Mercator Witam,no to powiem tak: nawet gdybyś kupił łożysko i za te dwie stówy jak piszesz, to ani dożywotnio nie wytrzyma ono, ani też takiej gwarancji Ci nikt nie da, jeszcze nie słyszałem o dożywotniej gwarancji na łożyska :D Pozdrawiam.

#1085 Share marian7k

marian7k

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 462 postów

Napisany 25 sierpień 2013 - 10:07

Claas Mercator O jakim dożywociu mówicie (gwarancja) czy to jest do końca życia łożyska czy kombajnisty??????????Co to za pojęcie dożywotnia gwarancja może do końca życia kombajnu?

#1086 Share nunu85

nunu85

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1164 postów

Napisany 25 sierpień 2013 - 11:56

Claas Mercator Panowie, podstawa, to jest nie kupować chińskich łożysk typu CX, Optimal i inny badziew, bo to nam może nawet szonu nie przetrzymać. Ja na wymiany zawsze starałem sie brac polskie FŁT, albo PPL i złego słowa nie powiem. Jeszcze mi sie nie zdarzyło wymieniac drugi raz tego samego w przeciagu kilku lat od wymiany. Sporo wytrzymują. A jak sie trafi do wymiany jakieś łożysko, gdzie żeby sie do niego dostać trzeba zmarnowac cały dzień, to wtedy juz odżałuję i wybieram jakieś z tych niby najlepszych typu INA, FAG, NSK, SNR.

#1087 Share Wojtek987

Wojtek987

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 967 postów

Napisany 25 sierpień 2013 - 19:11

Claas Mercator Panowie ale czepiacie się drobiazgów - na nic nie ma gwarancji i pewności że wytrzyma dozywocie (pewna jest tylko śmierć i skarbówka)
Ale jak słyszę o tanim łożysku albo o najtańszych paskach i ze zdiwieniem mówią że wytrzymało tylko sezon (dla mnie to nic dziwnego) to śmiać mi się chce.

#1088 Share wojtoon

wojtoon

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 115 postów

Napisany 25 sierpień 2013 - 19:16

Claas Mercator FAG wytrzyma naprawdę dużo.

A wracając do tematu.
O zasadności użycia takiego a takiego łożyska, w tym albo tym miejscu możemy sbie porozmawiać i tyle. Nie wiem jak wy, ale ja na codzień nie pracuję w biurze projektowym claasa i nie spędzam 8 godzin dziennie na badaniu tego co się wykreśliło na deskach kreślarskich. Jeżeli wyszło że na osi wentylatora nie ma ani zbyt dużych obrotów, ani zbyt dużej mocy to wystarczy tam samosmarujące. Jeśli wymyśliliśmy tulejkę na końcu rury zbożowej to nie po to człowieku żebyś próbował tam włożyć łożysko (bo ślimak cofa się przy rozkładaniu). Jeśli zawieszamy wytrząsacze na drewniamych klockach to nie po to żeby ładować tam łożyska (bo pionowe bicie jest zbyt duże na łożysko). Jeśli dolne sito robimy otworowe to nie po to żeby przerabiać je na żaluzje.... Takich przykładów jest mnóstwo, a ktoś kto kombinuje pod górę daleko nie pojedzie.
Jak mawia mój brat - "Na pochyłe drzewo i slomon nie naleje"

A zmieniając temat na coś przyjemniejszego
Zauważyliście że żniwa zeszły, a na forum jakby brak opisó poważniejszych awarii?
Ciekawe co u "konkurencji"?

#1089 Share locke

locke

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2360 postów
  • Zainteresowania:rolnictwo,mechanika,elektryka,elektronika

Napisany 25 sierpień 2013 - 20:02

Claas Mercator Mercatory to zarąbiste kombajny! U mnie w tym roku bez poważniejszych awarii.Dwa łożyska,jedno od sit, drugie od tłoczków od młocarni.Jedna tylna opona,Prowadnica palców w hederze.Co najgorsze-obrywanie tych tłoczków z rurką od młócarni.
Siema :)
Sprzedam dwie felgi 18.3 R30 do kombajnu Bizon,Claas,Fortschritt i innych, ciągników Ursus,Zetor,Fortschritt i innych.

#1090 Share Profil usunięty Profil usunięty

Profil usunięty
  • thumbphoto
  • Guests

Napisany 25 sierpień 2013 - 21:04

Claas Mercator

Jeśli zawieszamy wytrząsacze na drewniamych klockach to nie po to żeby ładować tam łożyska (bo pionowe bicie jest zbyt duże na łożysko). Jeśli dolne sito robimy otworowe to nie po to żeby przerabiać je na żaluzje.... Takich przykładów jest mnóstwo, a ktoś kto kombinuje pod górę daleko nie pojedzie.

No nie do końca się mogę z tym zgodzić. Późniejsze modele Claasa miały już dolne sita żaluzjowe zatem coś było na rzeczy by to z czasem zmienić ;) .
Na dobrą sprawę mamy do dyspozycji dwa sita żaluzjowe górne 10 i 21 mm, a o tym to nikt nie pisze.
Z tymi łożyskami ślizgowymi to też nie do końca jedyna prawda, są marki które stosowały łożyska kulkowe toczne, tylko z ich wymianą jest sporo gorzej

Co do awarii to nie wszystko da się przewidzieć i w tym sezonie padło jedno łożysko od sieczkarni, łożysko w targańcu no i w efekcie czeka mnie też wymiana całej obudowy, 3 żyletki a po sezonie wymienić muszę rozsuwane koła napędzające motowidło (uległo sporemu zużyciu na klinie po którym przesuwa się druga połówka koła)

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#1091 Share locke

locke

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2360 postów
  • Zainteresowania:rolnictwo,mechanika,elektryka,elektronika

Napisany 26 sierpień 2013 - 08:37

Claas Mercator Tylko uważaj na tą sprężynę co tam jest.Bo ona jest dosyć mocna i my drutami kręciliśmy.Jak druty pękły to przeleciała 3 metry i całe wiadro plastikowe połamała..... <_<
A i jeszcze pasy wymienić od młócarni i jedno łożysko od sit.
Siema :)
Sprzedam dwie felgi 18.3 R30 do kombajnu Bizon,Claas,Fortschritt i innych, ciągników Ursus,Zetor,Fortschritt i innych.

#1092 Share Profil usunięty Profil usunięty

Profil usunięty
  • thumbphoto
  • Guests

Napisany 26 sierpień 2013 - 08:47

Claas Mercator Nie pierwszy raz takie targańce wyciągam :) ta sprężyna w porównaniu do tej od wariatora jazdy to pikuś :P poza tm łożysko już wymieniłem ale obudowa ma już dość

#1093 Share wdaniel

wdaniel

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 580 postów
  • Zainteresowania:rolnictwo, transport, motoryzacja, bhp, ppoż

Napisany 26 sierpień 2013 - 11:39

Claas Mercator Chcę sobie zrobić taki ściągacz do wariatora kół młocarni. Wie ktoś jaki jest tam gwint na tej osi młocarni, gdzie wkręca się obrotomierz, a zarazem szpilkę ściągacza?

#1094 Share Wojtek987

Wojtek987

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 967 postów

Napisany 26 sierpień 2013 - 13:46

Claas Mercator Zwykły 16mm.
Jak nie wybijesz klina to potrzeba solidnego ściągacza, w ten gwint wkręcasz śrubę 16 do końca (aby gwintu nie zniszczyć) i o łeb od śruby solidny (naprawdę solidny) ściągacz zakładasz.

#1095 Share wdaniel

wdaniel

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 580 postów

Napisany 26 sierpień 2013 - 14:06

Claas Mercator dzięki za odpowiedź. Czyli jak wkręcę w ten gwint zwykłą szpilkę M16 z castoramy, zrobię sobie taki garnek z dziurą na środku, który nałożę na szpilkę, skręcę śrubą ten garnek tak, by doszedł do kół wariatora, to mi te śrubki od szpilek wariatora wyjdą na zewnątrz i będę mógł je odkręcić? - dobrze myślę?

#1096 Share Wojtek987

Wojtek987

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 967 postów

Napisany 27 sierpień 2013 - 06:24

Claas Mercator Kolego te śruby nie wyjdą na zewnątrz, najpierw musisz ściągnąć to pierwsze koło które jest na klinie. Potem dopiero odkręcasz te śruby. Żadnej szpilki tam nie wkręcaj tylko krótką śrubę 16 aby oparła się o ośkę (będzie dobra podstawa do zaparcia ściągacza)

#1097 Share Profil usunięty Profil usunięty

Profil usunięty
  • thumbphoto
  • Guests

Napisany 27 sierpień 2013 - 07:55

Claas Mercator Dopiero co Kolega wymieniał wał od młocarni i nie wie jak to rozbierać? :blink: http://www.agrofoto....80#entry1185913

#1098 Share Wojtek987

Wojtek987

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 967 postów

Napisany 27 sierpień 2013 - 08:39

Claas Mercator No tak to ktoś ma tutaj bujną wyobraźnie :D

#1099 Share wdaniel

wdaniel

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 580 postów

Napisany 27 sierpień 2013 - 10:14

Claas Mercator Wał wymieniałem, lecz miałem w tym miejscu zaraz za wariatorami ukręcone. Prawie wszystko sam składałem, lecz wariator na ośce zawiozłem do claasa, tam to na prasie wycisnęli, a jak byłem w pracy, to przyjechali by zamontować, więc mnie w domu nie było. Wójek tylko był i mówił jak wyglądał ten ich ściągacz. Chciałem to jeszcze raz rozebrać, by cepy wymienić i całą młocarnię z nowymi cepami wyważyć, a nie uśmiecha mi się płacić tym z claasa, bo biorą 1000zł za robociznę. Gdybym był w domu, to bym zanim założyli wariatory dał do wyważenia, bo wyjęcie młocarni bez tych wariatorów to w drójkę kwestia godziny czasu ( zdjąć podajnik kłosowy, wykręcić koło, okdręcić kilka śrubek z prawej strony trzymających całą tą pokrywę z prawej strony młocarni, odkręcić 3 śróbki od obudowy łożyska osi młocarni z lewej stroby...). To mógł by mi ktoś szczegółowo opisać krok po kroku, jak rozebrać te wariatory?
EDIT: i jeszcze jedno: ma ktoś założone podnośniki poległego łanu? Jak to się spisuje i ile ich by trzeba było na 3m hederze? Bo zdania uczonych są podzielone, a mnie szlag miał na powalonej pszenicy trafić, jak motowidły miałem na samym dole, heder na samej ziemi, że ziemię prawie nabierał, a i tak z ledwością 80% może pozbierał tnąc same kłosy...

Edytowany przez wdaniel, 27 sierpień 2013 - 14:51.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#1100 Share Bogdan675

Bogdan675

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 136 postów

Napisany 27 sierpień 2013 - 19:33