Skocz do zawartości

Zdjęcie

Claas Mercator

2613 odpowiedzi na ten temat

#541 Share pedro2

pedro2

Kupię słomę w belach w promieniu 100km od Łomży. Usługi transpor

• Members
  • PipPipPip
  • 1121 postów

Napisany 12 marzec 2013 - 11:17

Claas Mercator S-ki sa chyba najwieksze z mercatorow jakie macie w nich kosy?? u mnie bodajrze 3,8 +/- 5cm wymienial ktos te panewki drewniane na klawiszach te dolne?? bo nie wiem jak sie zabrac do tego moze ma ktos patent :D u mnie ojciec przewiercil kiedys dziurki i kalamitki powkrecal w te gorne smaruje sie codziennie i poweim ze zywotnosc jest wieksza taka mala ciekawostka :P
KUPIĘ SŁOMĘ W PROMIENIU 100KM OD ŁOMŻY.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Claas Mercator Dzisiaj, 15:58
  •  

#542 Share kamil16251290

kamil16251290

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 556 postów
  • Zainteresowania:Zachodnia technika rolnicza, majsterkowanie, udoskonalanie, jeżdżenie wszystkim co ma koła i silnik.

Napisany 12 marzec 2013 - 14:45

Claas Mercator Nie ma największych Mercatorów. Jedynie najwydajniejszy jest Mercator 75 bo stosowano tam ciut większe silniki, z reguły 125KM Mercedesa oraz miały dotrząsacz palcowy nad wytrząsaczami.
Moje posty wyrażają moje zdanie i jeśli ktoś się z nimi nie zgadza to jego problem.

#543 Share Profil usunięty Profil usunięty

Profil usunięty
  • thumbphoto
  • Guests

Napisany 12 marzec 2013 - 15:31

Claas Mercator 125 konny w Mercatorze? Od kiedy?
Druga rzecz to od kiedy większy silnik niż standardowy podnosi wydajność.Z reguły były silniki o mocy około 105 koni, niezależnie czy to Mercedes OM 352, czy Perkins six 354, Ford 2715, czy też Deutz 6L 912B
Różnic między 70 a 75 jest kilka, nie tylko ten przetrząsacz palcowy.

#544 Share kamil16251290

kamil16251290

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 556 postów
  • Zainteresowania:Zachodnia technika rolnicza, majsterkowanie, udoskonalanie, jeżdżenie wszystkim co ma koła i silnik.

Napisany 12 marzec 2013 - 15:47

Claas Mercator 125 lub 120, dokładnie nie wiem. No chyba nie napiszesz że większy silnik nie podnosi wydajności? Przecież lepiej poradzi sobie z większymi przeciążeniami oraz z większą masą żniwną do przerobienia. Sam silnik z połączeniu z szerszym hederem daje większą wydajność. Wiadomo w takich małych kombajnach większa wydajność jest minimalna ale jest.
Mam oba takie kombajny nie od dzis i wiem co który z nich potrafi.
Wiem że różnic jest więcej, napisałem tylko te. Nie muszę od razu pisać o tym całego referatu.
Moje posty wyrażają moje zdanie i jeśli ktoś się z nimi nie zgadza to jego problem.

#545 Share wyrebski1

wyrebski1

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1332 postów

Napisany 12 marzec 2013 - 17:33

Claas Mercator a koledzy mercator bez żadnej liczby to inaczej "s" czy jeszcze coś innego? Wiem, że były one produkowane najwcześniej.

#546 Share Profil usunięty Profil usunięty

Profil usunięty
  • thumbphoto
  • Guests

Napisany 12 marzec 2013 - 18:26

Claas Mercator Te silniki nie miały i nie mają ani 120 ani 125 koni a 105 i tego nie podważysz, jak chcesz to poszukaj w tym temacie, gdzieś były linki do tych danych.
W starszych wersjach perkinsy miały 95 koników ale w 75 mają już 105. Choćbyś nawet wstawił 180 konną jednostkę to wydajności nie zwiększysz, te typowe silniki mają dość mocy by wszystko napędzić.Nawet jak zablokuje Ci się młocarnia i czy też inne odbiorniki mocy to silnik nie stanie ani nie straci obrotów, jedynie z pasów będą się wióry sypać.
Pisząc o szerszym hederze i większej wydajności przez to to jest wielka bzdura!Zakładając heder 3,9 zamiast 3,6 musisz jechać odpowiednio wolniej , zespół młócący ma ograniczoną wydajność tak jak sita.Nie przeskoczysz tego szerszym hederem .
Przykładowy link do danych technicznych:
http://www.google.pl....43287494,d.Yms

Edytowany przez KRISTOFORn, 12 marzec 2013 - 18:44.

#547 Share magik0578

magik0578

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 247 postów

Napisany 12 marzec 2013 - 19:48

Claas Mercator wy chcecie z mercatora lexsiona zrobić?;P

Edytowany przez magik0578, 12 marzec 2013 - 19:49.

#548 Share wdaniel

wdaniel

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 580 postów
  • Zainteresowania:rolnictwo, transport, motoryzacja, bhp, ppoż

Napisany 13 marzec 2013 - 08:53

Claas Mercator większy silnik niż 105KM nie zwiększy wydajności, a to, co kolego piszesz o poradzeniu sobie z obciążeniami, to może tylko zmniejszyć spalanie np. przy włączeniu sieczkarni. Młócarnia ma swoją, że tak już nazwę - przepustowość i zapinając większy heder działa to tak samo, jak byś do baku lać paliwo przez lejek z konewki lub z wiadra.

#549 Share krzysiek550

krzysiek550

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 70 postów

Napisany 13 marzec 2013 - 09:23

Claas Mercator Ja mam heder 4,2 m , jest ok wydajność hmm chyba taka sama ale zaznaczam ludzie inaczej patrza na heder 4,2 m bo taki sam jak w bizonie :P a co do większego hedra to na większym kawalku oszczędzisz troche tzn niewiele czasu, wiem to z doświadczenia mam 2 merkatory jeden 3,6 drugi 4,2 mniejszym trzeba się troche więcej pokręcić, no i ludzie zawsze wolą kosić tym 4,2 :)

#550 Share Profil usunięty Profil usunięty

Profil usunięty
  • thumbphoto
  • Guests

Napisany 13 marzec 2013 - 09:50

Claas Mercator

to może tylko zmniejszyć spalanie np. przy włączeniu sieczkarni.

mały błąd, sieczkarnia jest dodatkowym obciążeniem które zwiększa spalanie ;)

Z tym szerszym hederem i większa wydajnością kombajnu dokładnie jest tak jak piszesz. To tylko takie wrażenie.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#551 Share wdaniel

wdaniel

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 580 postów

Napisany 13 marzec 2013 - 11:45

Claas Mercator

z doświadczenia mam 2 merkatory jeden 3,6 drugi 4,2 mniejszym trzeba się troche więcej pokręcić, no i ludzie zawsze wolą kosić tym 4,2 :)

bo szerszy cheder to:
1 - na małych kawałkach mniej obracania
2 - mniej jelit, a co za tym idzie mniej kręcenia z prasą
3 - złudzenie, że szerszy heder wezmie więcej
Praktycznie na długich polach nic nie zyskasz na czasie, bo kombajnem zamiast na 2 z przyspieszaczem pojedziesz na 1 z przyspieszaczem, a prasa też ma swoją przepustowość i jak mam duże jelita, to prasuję 60-tką na 2 polowej, a jak mam chude, to daję przy ciągniku 3 szosową.
Co do stwierdzenia KRISTOFORn-a, że napisałem błąd z tym spalaniem, to zgodzę się jedynie co, to z tym, że sieczkarnia jest dodatkowym obciążeniem. Co do spalania, to dalej podtrzymuję moje zdanie, że mocniejszy silnik przy dodaniu dodatkowego obciążenia mniej spali, bo ma zapas mocy. Trochę temat przerobiłem może nie na kombajnach, lecz na ciężarówkach, gdzie ten sam model ciężarówki różniący się tylko mocą silnika, z tą samą towaru na tej samej trasie z tym samym kierowcą, spalił 6l/100km mniej przy silniku mocniejszym o 20KM.

#552 Share wieslaw16

wieslaw16

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1012 postów

Napisany 13 marzec 2013 - 11:56

Claas Mercator Witam, mam pytanie koledzy czy ktoś z Was ma może w Merkatorze ustrojstwo z jakimiś czujnikami, jeden czujnik z listwą zaraz za klawiszami poniżej ich, drugi zaś za podsiewaczem w odległości ok.70cm ,a w kabinie jest skrzyneczka długości ok. 40cm wys.ok. 25cm i są cztery pokrętła, oraz licznik ze skalą podzieloną w kolory biały, zielony i czerwony. Kombajn przywieziony z Holandii, nie mam od niego instrukcji jednak podejrzewam że to chyba czujniki strat ,ale mogę się mylić, może mi ktoś pomoże w ustaleniu co to faktycznie jest i do czego służy :rolleyes: Pozdrawiam.

#553 Share Profil usunięty Profil usunięty

Profil usunięty
  • thumbphoto
  • Guests

Napisany 13 marzec 2013 - 12:14

Claas Mercator Tylko, że masz rację biorąc pod uwagę przelicznik na na wyprodukowanego konia, a jak na godzinę pracy to spalanie musi trochę wzrosnąć, tym bardzie że masz do dyspozycji silniki o jednakowej mocy.
Z tego też powodu ciągniki o różnych mocach dobiera się zależnie od zapotrzebowania. Ciągnika 6 cylindrowego nie podłączysz do zwykłego siewnika Poznaniaka ponieważ spali więcej od poczciwej 60-tki

Pewnie nie spotkałeś się z taką tabelką. Mimo że nie odnosi się do tego silnika to pokazuje zależność jednostkowego zużycia paliwa od obciążenia.
Oczywiście przy nominalnych obrotach silnika.

Załączone miniaturki

Edytowany przez KRISTOFORn, 13 marzec 2013 - 20:09.

#554 Share wdaniel

wdaniel

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 580 postów

Napisany 13 marzec 2013 - 13:56

Claas Mercator

Tylko, że masz rację biorąc pod uwagę przelicznik na na wyprodukowanego konia, a jak na godzinę pracy to spalanie musi trochę wzrosnąć, tym bardzie że masz do dyspozycji silniki o jednakowej mocy.

a więc mówimy o tym samym, lecz w innej kategorii. Mi chodziło o ten post kolegi, w którym pisał o mocy silników, a mianowicie, że jak jest mocniejszy silnik, to kombajn ma większą przepustowość, więc napisałem, że przepustowości większej nie będzie miał, lecz przez wzgląd na zapas mocy może mniej spalić przy obciążeniu go np. rozdrabniaczem słomy, czyli tzw. sieczkarnią. Wszystko jednak w granicy rozsądku i niech ktoś nie myśli, że jak kupi mocny silnik, to mu mniej będzie palił, bo każdy silnik swoje musi spalić, a oszczędności większych silników zyskuje się dopiero przy obciążeniach.

Pewnie nie spotkałeś się z taką tabelką. Mimo że nie odnosi się do tego silnika to pokazuje zależność jednostkowego zużycia paliwa od obciążenia

przyznam, że nie spotkałem się z tą tabelą, bo nie jestem mechanikiem z zawodu, dlatego czasami mogę popełniać gafy. Jestem raczej praktykiem, a więc z obserwacji, kalkulacji, a jak coś mi się zepsuje, to robię sobie długi stół i rozbieram po kolei wzdłóż stołu, a następnie składam wszystko od tyłu :). Dane techniczne takie jak przepusowość, to wychodzi z czystej logiki i fizyki, którą lubiałem jeszcze w liceum tuż obok chemii :rolleyes:

EDIT: z tego wykresu, to mogę wywnioskować to, co już zaobserwowałem, a więc: "po co zarzynać silnik na full obrotach, jak ekonomiczniej bez utraty mocy można go żyłować na 8/10 mocy". Dlatego traktorami jeżdżę w granicach 2- 2,2tyś. obrotów i stąd też było moje pytanie na tym forum pół roku temu odnośnie gazu przy clasie...

Edytowany przez wdaniel, 13 marzec 2013 - 14:03.

#555 Share Profil usunięty Profil usunięty

Profil usunięty
  • thumbphoto
  • Guests

Napisany 13 marzec 2013 - 14:14

Claas Mercator Tylko że w kombajnie nie możesz tak sobie zmniejszać obrotów silnika ponieważ zmianie ulegnie też częstotliwość cykli wytrząsaczy i sit.To kiedyś zostało tak wyliczone na optimum i nie zachęcam do zmian.
W ciągnikach możesz sobie na takie coś pozwolić.

#556 Share krzysiek550

krzysiek550

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 70 postów

Napisany 13 marzec 2013 - 21:59

Claas Mercator koledzy merkatory i tak mało palą, znam gościa co ma bizona wrzucił mu silnik od stara mocniejszy, wiecej ma koni, zmienił szajbę na nim , silnik chodzi na 2/3 obrotów a szajba została tak zrobiona ze pozostałe podzespoły mają taką samą prędkość obrotową jak miały na silniku orginalnym który chodził na full, w rezultaci bizon spala od 9 l ropy na hektar , jeśli chodzi o bizona to rewelacja. Dodam ze w mojej okolicy jeżdzą dwa takie bizony i obydwaj sobie chwalą swój wynalazek:) w merkatorze nigdy bym się na to nie zgodził bo w hedrze 4,2 spala mi 12-13l w tym dojazdy i zjady ,

#557 Share wdaniel

wdaniel

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 580 postów

Napisany 14 marzec 2013 - 09:34

Claas Mercator to pali ci tyle samo co mi przy hederze 3m

#558 Share krzysiek550

krzysiek550

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 70 postów

Napisany 14 marzec 2013 - 18:56

Claas Mercator mój ojciec ma 3,6 m perkinsa mercatora 60 i pali mu pól litr mniej niz mój

#559 Share SOLTYS40

SOLTYS40

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 47 postów

Napisany 17 marzec 2013 - 09:13

Claas Mercator Witam,potrzebuje porady czy ktoś naprawiał sito mam problem bo patrzyłem po e sklepach za piórami i drutami i nie ma takich rozmiarów ,mam pióro ok.23 cm a drut 107 cm są 32 i101 proszę o pomoc.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#560 Share krzysiek550

krzysiek550

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 70 postów

Napisany 17 marzec 2013 - 16:30

Claas Mercator da to się zrobić tylko jak ci pękło ze nie zespawasz czyli tam w srodku w rynnie to juz tylko na stałe idzie to zrobić