Skocz do zawartości

Zdjęcie

Claas Mercator

2613 odpowiedzi na ten temat

#481 Share MarcinNH

MarcinNH

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 466 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo

Napisany 17 luty 2013 - 22:20

Claas Mercator jak nie działają to sprawdź kable czy są podpięte i do czego idą
www.youtube.com/user/MarcinAdamczyk12 Zapraszam na super filmy :)

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Claas Mercator Dzisiaj, 09:53
  •  

#482 Share sznajdik

sznajdik

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 945 postów
  • Zainteresowania:mechanika konstruowanie rolnictwo

Napisany 18 luty 2013 - 12:19

Claas Mercator To może jakaś katapulta jest czy coś :lol: A tak na poważnie może jakieś halogeny się włączało czy coś w tym stylu i jak szedł na handel to zdemontowali je

#483 Share locke

locke

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2360 postów
  • Zainteresowania:rolnictwo,mechanika,elektryka,elektronika

Napisany 18 luty 2013 - 16:57

Claas Mercator Najpewniej halogeny....Ja u siebie miałem dwa założone i przy kierownicy taki przełącznik krótkie-długie i on chyba był od halogenów....halogeny zdjąłem a przełącznik został...Ale i tak nie świeciły.u mnie w jednym kombajnie to tak jest instalacja poplątana że krew zalewa człowieka...Ale te niemieckie instalacje są tak zrobione.... Teraz na żniwa to będę musiał ją tak zrobić raz a dobrze.
Siema :)
Sprzedam dwie felgi 18.3 R30 do kombajnu Bizon,Claas,Fortschritt i innych, ciągników Ursus,Zetor,Fortschritt i innych.

#484 Share APTURS

APTURS

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 5 postów

Napisany 18 luty 2013 - 21:55

Claas Mercator Dzięki za odpowiedź, myślałem że te przełączniki są w każdym mercatorze tej serji. Muszę posprawdzać gdzie te przewody prowadzą. Być może są to przełączniki halogenów i wycieraczki kabiny. Z tym, że jacyś "fajansiarze" do transportu kabinę w połowie odcieli szlifierką, niszcząc wszystkie szyby i instalację elektryczną i w chwili obecnej nie jestem w stanie tego sprawdzić.

#485 Share frantz

frantz

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 20 postów

Napisany 18 luty 2013 - 23:45

Claas Mercator ja mam trochę inne przełączniki w mercator 50 i są od koguta i lampy do oświetlenia rury do rozładunku ziarna, sam dorobiłem sobie jeszcze halogeny na przód

#486 Share kip

kip

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 22 postów

Napisany 25 luty 2013 - 14:57

Claas Mercator Witam. Może zadam troche dziwne pytanie ale co tam. Na jakim biegu i jakim przyśpieszeniem kosicie rzepak mercatorem głównie chodzi mi o 75 bo taki posiadam. Oczywiście zdaje sobie sprawę że zależy to od łanu (gęsty ,rzadki) ale prosił bym o przykłady. Ile czasu kosicie 1 ha. Dlaczego to pytanie? Bo zauwarzyłem i dość często się to pojawia w postach że mercatory są wydajniejsze lub troche wydajniejsze lub tak samo wydajne jak bizony. Oglądając filmy z koszeniem rzepaku bizony jerzdzą szybciej przynajmniej mi się tak wydaje. Co do filmów z mercatorem znalazłem tylko 2 w tym jeden to senator, i koszą bardzo powoli co by zaprzeczało niektórym wypowiedziom urzytkowników mercatorów bo chyba nie chodzi tu że wydajność jest inna w zbożu i w rzepaku. Więć chciałbym to moje spostrzerzenie poddać pod dyskusję.

#487 Share wyrebski1

wyrebski1

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1332 postów

Napisany 26 luty 2013 - 09:43

Claas Mercator przede wszystkim kolego z jaką szerokością hederu?

#488 Share krzysiek550

krzysiek550

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 70 postów

Napisany 26 luty 2013 - 11:04

Claas Mercator kolego mam heder 4,2 m i w te żniwa żaden bizon nie dał rady, Bizonem nie kosiłem ale z obserwacji widze że bizony są napewno mniej wydajniejsze w porównaniu z mercator 75, może mercator 60 jest tak samo wydajny, ma krótsze wytrząsacze od 75 i nie ma przetrząsacza na górze, oraz ma krótsze sita, i cały jest dłuższy około pół metra.

#489 Share Profil usunięty Profil usunięty

Profil usunięty
  • thumbphoto
  • Guests

Napisany 26 luty 2013 - 15:19

Claas Mercator Szerokość hederu niewiele ma wspólnego z wydajnością, Bizon ma 4,2 a Claas najczęściej 3,6 metra zatem to jest naprawdę niewiele a z węższym można kosić trochę szybciej i na to samo wyjdzie kosząc przykładowy hektar.
Im szerszy heder tym mniej będzie przejazdów i strat generowanych przez kosy boczne, innej różnicy w szerokości hedera nie ma.
Wspomniana długość wytrząsaczy jest istotna o ile ktokolwiek ma problem z wytrząśnięciem nasion ze słomy a to jest rzadkość.
Największym problemem jest oczyszczenie nasion na sitach w sposób taki by było czysto i przy możliwie niskich stratach.
W końcu każde 100 kg zgubionego rzepaku to około 200 zł straty!
Jak chcesz mieć porównanie to sam sprawdź powierzchnię sit w obu kombajnach i przede wszystkim postaraj się porównać umiejętności koszenia jak i samego ustawienia maszyn przez operatorów bo tak naprawdę to Oni mają największy wpływ na zbiór rzepaku a co się z tym wiąże także na czas i koszt.

#490 Share kip

kip

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 22 postów

Napisany 26 luty 2013 - 19:41

Claas Mercator Witam. Mam heder 3,6m. To co piszecie jest prawdą, wydajność zależy równiesz od operatora, jak i ustawień kombajnu, jego szczelności czytaj zużycia, jak i gęstości łanu. Zadałem to pytanie ponieważ jak pisałem na filmach z koszenia żepaku mercatorem te kombajny koszą naprawde powoli choć zdaje sobie sprawę że to tylko dwa filmy i nie oddają wpełni całości obrazu ale dają przyczynek do zadania takiego pytania. Mój znajomy ma mercatora 60 no i on kosi 1 z lekkim przyśpieszaczem, ogulnie mówi że wolno jedzie. Chwalił się że w zbożach to bizon nie daje mu rady. Więc pytanie zadałem takie a nie inne. Prosił bym też tych którzy koszą żepak mercatorami o podanie na jakim biegu i przśpieszeniu go koszą przy jakim ploneie. Pytam po to by mieć jakiś odnośnik na początek, punkt wyjścia.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#491 Share wdaniel

wdaniel

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 580 postów
  • Zainteresowania:rolnictwo, transport, motoryzacja, bhp, ppoż

Napisany 27 luty 2013 - 11:43

Claas Mercator Ja w prawdzie rzepaku nie mam, ale mam gorczycę i koszę 2 z lekkim przyspieszaczem (heder 3m.). Klepisko na 2 dziurce, sito dolne przymknięte prawie na max, górne na 30 - 40 stopni. Wiatry w zależności od tego, co mi za syf leci do zbiornika to o ząbek dodaję

ja mam trochę inne przełączniki w mercator 50 i są od koguta i lampy do oświetlenia rury do rozładunku ziarna, sam dorobiłem sobie jeszcze halogeny na przód

a ja znowu mam wyłącznik koguta na ściance przy drążku od wysypu zboża. Tam też sobie zrobiłem wyłącznik halogenów na tył i chcę zrobić jeszcze jeden - oświetlenie rury wysypu zboża

#492 Share Profil usunięty Profil usunięty

Profil usunięty
  • thumbphoto
  • Guests

Napisany 27 luty 2013 - 14:41

Claas Mercator Pytasz kolego na jakim biegu, hmmm na pewno nie jeżdżę na 2 w rzepaku - za szybko.Jedynka z mniej więcej 1/2 przyspieszacza ale to jest naprawdę prędkość umowna i często jest korygowana z racji gęstości łanu jak i wysokości roślin. Kosząc rzepak bardzo szybko zauważysz, że jak są suche strączki to łodyga nadal jest zielona i dość gruba i ona nie raz potrafi zablokować ślimak w hederze, przenośnik pochyły a nawet całą młocarnię (jej oczyszczenie i odblokowanie do przyjemności nie należy).
Inaczej się kosi i ustawia pod rzepak krótko po desykacji, inaczej jak rośliny są mocniej podsuszone, inaczej po południu, wieczorem, z początkiem rosy, nocą.Nie ma na to reguły.
Pytałeś o szczegóły zatem w moim przypadku Mercator 75 ze stołem do rzepaku, koła 18,4x30, górne sita ustawione zależnie od warunków, wiatr tak samo, dolne fi 5.0.Plon rzepaku okło 4.5- 4,7 tony, był stosowany regulator wzrostu i desykant przed zbiorem.
.Jak będziesz kosił swoje to na zegarek na pewno nie będziesz patrzeć.
Koszenie jest zawsze na wyczucie i nie da się raz ustawić na cały dzień pracy, a podane szczegóły mają dla Ciebie jedynie charakter orientacyjny/poglądowy.Trzeba wszystko pilnować bo jak już pisałem wszelkie straty są bardzo odczuwalne w portfelu

Co do koszenia gorczycy to różnice jak dla mnie są,choćby to że gorczycę kosiłem jak już była w pełni sucha cała roślina.Ustawienia zespołu czyszczącego są podobne.

Jak szukasz tabelki ustawień kombajnu to mam ją w galerii, Może Ci się na początek przydać.

#493 Share wdaniel

wdaniel

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 580 postów
  • Zainteresowania:rolnictwo, transport, motoryzacja, bhp, ppoż

Napisany 27 luty 2013 - 15:56

Claas Mercator

Co do koszenia gorczycy to różnice jak dla mnie są,choćby to że gorczycę kosiłem jak już była w pełni sucha cała roślina.Ustawienia zespołu czyszczącego są podobne.

ja sugerowałem się tylko podobieństwem ziaren. Rzepaku nie kosiłęm, bo nie sieję - zbyt słabe ziemie, a dla niespełna hektara na ziemiach 3 klasy mi się nie opłaca, bo nikt po to nie przyjedzie, a żeby odwieźć, to do elewatora mam 45km. w jedną stronę.
Gorczyca natomiast nie jest tak wymagająca...

#494 Share Profil usunięty Profil usunięty

Profil usunięty
  • thumbphoto
  • Guests

Napisany 27 luty 2013 - 16:53

Claas Mercator Oczywiście, nie mam nic do upraw i ich opłacalności w Twojej okolicy. Siej to, co Ci bardziej się opłaca :)
Co do ustawień sit i wiatru to są bardzo podobne i w tej kwestii muszę się zgodzić,ale regulacje hedera i młocarni są już inne. Zaskoczeniem dla mnie jest dolne sito nastawne w Twoim kombajnie.Rzadkość w mercatorach.

#495 Share kip

kip

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 22 postów

Napisany 27 luty 2013 - 17:34

Claas Mercator Witam. Zgadzam sie z tym co piszecie i co do ustawień kombajnu sita wiatr klepisko to wmiare wiem o co chodzi i jak wstępnie ustawić a wiadomo kosząć trzeba ewentualnie korygować. Głównie chodziło mi o tą predkość koszenia.
Jestem w trakcie dokonywania kosmetycznych poprawek w moim mercatorze. Mam zdjęty odrzutnik (chyba się to tak nazywa lub podobnie), chodzi mi ote 4 pazury nad wytrząsaczami. Poprzedni urzytkownik zdioł je bo mu się zapychał przez nie. I zastanawiam się czy je zakładać ponownie. Jak bym mógł prosić o podanie numeru paska klinowego który je napędza.

#496 Share mtracz

mtracz

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3275 postów

Napisany 27 luty 2013 - 17:49

Claas Mercator Odrzutnik słomy jest zaraz za bębnem młocarni.
To co Ciebie interesuje to pas 21. Wspomaganie wyrzutu.
http://paski.czescir...RCATORS70-w.htm
Tylko w czym to przeszkadzało?
Przecież to pomaga szybciej wypchnąć słomę i mniej obciąża wytrząsacze.

Edit:
Zaloguj się bezpłatnie na stronie Korbanków i ściągnij katalog.

Edytowany przez mtracz, 27 luty 2013 - 19:57.

#497 Share kip

kip

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 22 postów

Napisany 27 luty 2013 - 19:28

Claas Mercator Tzn. poprzedni własciciel zdemontował to dlatego że w tym miejscu zapychało sie mu. Ostatnio kosił bób, Cały kombajn mam tym zawalony a w klepisku między drutami mnustwo.

#498 Share SOLTYS40

SOLTYS40

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 47 postów

Napisany 27 luty 2013 - 19:45

Claas Mercator Witam mam problem jak koszę moim mercatorem 70 na 1 i pełny przyspieszacz to czuję takie regularne dudnienie na innych biegach tego nie ma bez przyspieszacza tego nie ma proszę o pomoc.

#499 Share farmervip

farmervip

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1041 postów

Napisany 27 luty 2013 - 20:55

Claas Mercator A zlokalizowałeś skąd do dudnienie dochodzi? może pada ci łożysko na wałku od pierwszego biegu albo wariator ma wyrobione kliny lub słoneczko jest wytarte, chyba ze masz sprężyne

:) :)

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#500 Share krzysiek550

krzysiek550

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 70 postów

Napisany 27 luty 2013 - 22:24

Claas Mercator Jeżeli dudnienie masz zawsze o tyc samych obrotach nieważne na jakim biegu, to masz wyrąbany wałek sprzęgłowy i prawdopodobnie tryb od 1 koszt 1200zł , może to byc tylko łożysko od walka sprzęglowego,