Skocz do zawartości

Zdjęcie

Claas Mercator

2624 odpowiedzi na ten temat

#2581 Share Pajej

Pajej

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1064 postów

Napisany 25 sierpień 2016 - 06:56

Claas Mercator

mi tez w tym roku w tym miejscu wał sie urwał

Rolnik z powołania :-)

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Claas Mercator Dzisiaj, 11:48
  •  

#2582 Share tofik420

tofik420

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 144 postów

Napisany 31 sierpień 2016 - 12:29

Claas Mercator

Ja dwa lata temu walczyłem z tym wałem i tak jak kolega pisał wcześniej też rdza była do połowy wałka, czyli nadpęknięcie było od jakiegoś czasu... dodam tylko że u mnie pękła ta oś przez jazdę na dwójce i max spowalniacz na luźnym pasie dolnym, pod lekką górke... pas zaczął się ślizgać to lekko przyśpieszacz lekko szarpnęło i trach... teraz pas nowy i jest napięty niezależnie od ustawienia wariatorów 

#2583 Share wdaniel

wdaniel

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 580 postów
  • Zainteresowania:rolnictwo, transport, motoryzacja, bhp, ppoż

Napisany 31 sierpień 2016 - 12:45

Claas Mercator

teraz pas nowy i jest napięty niezależnie od ustawienia wariatorów 

zaraz kolega ci powie, że to nie wina pasa, boś kupił tani zamiennik o kulka centymetrów krótszy ;)

#2584 Share wojtoon

wojtoon

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 115 postów

Napisany 04 wrzesień 2016 - 18:48

Claas Mercator

zaraz kolega ci powie, że to nie wina pasa, boś kupił tani zamiennik o kulka centymetrów krótszy ;)

Przecież jeszcze się nie urwał na tym pasie. Jeszcze nie...

Jednego nie rozumiem tylko. Najpierw piszą, że rdza do połowy co oznacza, że rwało się nie od dziś, potem że wał się ukręcił jadąc pod górę, a na końcu że to wina za luźnego pasa....

To ja proponuję wszystkie pasy wymienić na 10 cm krótsze - wtedy nie powinno się nic rwać. Nie ważne czy jedziesz pod górę czy po płaskim

#2585 Share wdaniel

wdaniel

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 580 postów

Napisany 05 wrzesień 2016 - 09:47

Claas Mercator

Jednego nie rozumiem tylko. Najpierw piszą, że rdza do połowy co oznacza, że rwało się nie od dziś, potem że wał się ukręcił jadąc pod górę, a na końcu że to wina za luźnego pasa....

Kolego, jak masz luźny pas, ro będzie ci się ślizgał - tak? W momencie, jak dodasz przyspieszacza, to nastąpi szarpnięcie przy wysokich obrotach - tak? Masz już uszkodzony wał, więc takie szarpnięcia szybko ci go dobiją.

By ci to zobrazować, to podam przykład holowania drugiego pojazdu. Jak masz płynne holowanie i linka ciągle naciągnięta, to możesz ciągnik ważący 5t pociągnąć na pasku klinowym i ci się nie przerwie. Jak zamiast powolnego uciągania szarpniesz, to możesz wziąć linkę stalową grubą jak palec u ręki i ją przerwiesz.

Fakt faktem, że jak wał ma wewnętrzne uszkodzenia (o czym świadczy rdza w przekroju) to ukręcenie jest kwestią czasu uzależnioną od obciążenia, ale takowe szarpnięcia tylko go dobiją

#2586 Share wojtoon

wojtoon

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 115 postów

Napisany 05 wrzesień 2016 - 21:01

Claas Mercator

Tylko, że na prawej stronie praktycznie nie ma mocy. Wrzuć sobie trójkę i zakręć ręką sprzęgłem....

Przyspieszacz ma niewiele wspólnego z szarpaniem - prędzej nieumiejętne ruszanie/zawracanie/zmiana kierunku jazdy.

Nie żyje już pewien dziadek który nie używał przyspieszaczy bo nie wiedział, że coś takiego istnieje!!! Dowiedział się na naprawie wspomnianego wału. Nie śmieję się z niego bo był rocznik 1921 i jeździł do końca

Edytowany przez wojtoon, 05 wrzesień 2016 - 21:05.

#2587 Share wdaniel

wdaniel

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 580 postów

Napisany 06 wrzesień 2016 - 10:03

Claas Mercator

Tylko, że na prawej stronie praktycznie nie ma mocy. Wrzuć sobie trójkę i zakręć ręką sprzęgłem....

Przyspieszacz ma niewiele wspólnego z szarpaniem - prędzej nieumiejętne ruszanie/zawracanie/zmiana kierunku jazdy.

Ty piszesz o teorii w momencie, jak masz pasek napięty - wtedy się zgodzę - bo siła jest przenoszona na półosie między skrzynią biegów a zwolnicami. Nieumiejętne ruszanie, zawracanie czy zmiana kierunku jazdy - o których piszesz w takim przypadku mogą doprowadzić do uszkodzenia półosi lewej, bo jest dłuższa. O awarii prawej półosi nie słyszałem, co nie znaczy, że nie ma, bo założę się, że też już nie jednemu ukręciło.

Wracając to tematu, który zanegowałeś - jak ci pasek przyspieszacza ślizga i łapie przy ok. 1000 obrotów (oczywiście, jak jest jeszcze zużyty i na max przyspieszaczu osiągasz 1200-1300 obrotów, a nie 1700), to ruszenie kombajnem jest strzałem nie tylko na wał wchodzący do skrzyni biegów, lecz i na ten, który przekazuje moc z lewej strony kombajnu na prawą. Tu się kłania fizyka.

#2588 Share tofik420

tofik420

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 144 postów

Napisany 06 wrzesień 2016 - 20:55

Claas Mercator

wdaniel... :D  :D  :D  chyba ktoś ma inny kombajn nią my

#2589 Share kip

kip

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 22 postów

Napisany 10 październik 2016 - 16:30

Claas Mercator

Witam. W moim Mercatorze 75 podczas koszenia na jedynce tak gdzieś w połowie przyśpieszacza pojawia się hałas tak jak by metal tar o metal ale nie pisk tylko lekki wibracje ciężko mi to określić. Jak przyśpieszam od zera to wychodzi to jakoś w połowie, zegar mi nie działa więc nie mogę dokładnie określić przy jakich obrotach. Określił bym to nawet że 1/3 dobrze, 1/3 tarcie i 1/3 znowu cicho. Mam nadzieje że zrozumiecie mój opis. Miał ktoś takie objawy.

#2590 Share wieslaw16

wieslaw16

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1014 postów

Napisany 10 październik 2016 - 20:23

Claas Mercator

Sprawdż luz  łożysk na wale jezdnym,oraz luz wzdłużny wału, może tam masz coś nie tak ,tylko wcześniej z luzuj pasy aby nie były napięte bo nie dasz rady określić stanu faktycznego łożysk.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#2591 Share scoffer

scoffer

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 239 postów

Napisany 02 listopad 2016 - 21:28

Claas Mercator

Muszę tylko blachę podłożyć pod te palce od ślimaka i na motowidłach odtworzyć palce, ale by nie rozbierać wszystkiego myślę o wykonaniu z elektrod do nierdzewki (jeszcze mi zostało, co ojciec przechodząc na emeryturę przyniósł z zakładu).

A czemu nie kupił ich normalnie w sklepie ?  Czyżby taka już natura , większe jak wesz do domu bierz ?

#2592 Share wieslaw16

wieslaw16

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1014 postów

Napisany 02 listopad 2016 - 22:20

Claas Mercator

Ja uważam i tak śmiem twierdzić, że jednak je kupił w zakładzie i do domu potem przyniósł :rolleyes:

#2593 Share wdaniel

wdaniel

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 580 postów

Napisany 03 listopad 2016 - 09:46

Claas Mercator

Natura PIS-iora jest taka, że wszędzie doszukuje się przekrętów i kradzieży. Niestety tu Ciebie rozczaruję i dam Ci tą wędkę do Twojego śledztwa - w zakładzie, gdzie masz bramki z wykrywaczem metali i masz ochroniarzy z prawdziwego zdarzenia, a nie takich, co pracę dostają za grupę inwalidzką, to bez papieru podpisanego przez szefostwo nie wyniesiesz nawet kluczyka od szafki...

Ja uważam i tak śmiem twierdzić, że jednak je kupił w zakładzie i do domu potem przyniósł :rolleyes:

Gimnazjaliści cały czas twierdzą, że w sklepach na półkach było wszystko od zawsze i że wchodziłeś, brałeś, a przy wyjściu płaciłeś. Jak powiesz, że nic nie szło dostać, lemiesze się naciągało zamiast kupować, a w polu końmi się robiło, kosiło się kosami i sierpami, to ci odpowiedzą, że to nie prawda, bo ich dziadek od zawsze miał traktor i kombajn...

Nie miałeś, to sobie załatwiałeś w zakładzie pracy. Sam też przyznaję się bez bicia, że załatwiam sobie różne rzeczy w zakładzie pracy i to nie tylko sobie, ale i innym. Nie mniej jednak najpierw idę na produkcję zapytać się, czy dadzą radę zrobić, następnie do prezesa pismo o akceptację oraz sposób rozliczenia, a po uzyskaniu akceptacji wnoszę to, co mam do zrobienia, zanoszę na produkcję z akceptacją prezesa na papierze i po zrobieniu opuszczam z gotową częścią zakład wyjeżdżając po okazaniu na bramie akceptacji prezesa lub, jak prezes zadecyduje, by coś zapłacić - wz-ki.

Dla ciebie mogę być złodziejem, bo nie idę do sklepu, lecz uwierz, że nie wszystkie części dostaniesz kupić nawet na allegro czy eBay. Chyba że wolisz kupić całą część zamiast regenerować...

#2594 Share uzytkownik77

uzytkownik77

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 13 postów

Napisany 03 listopad 2016 - 10:37

Claas Mercator

A czemu nie kupił ich normalnie w sklepie ?  Czyżby taka już natura , większe jak wesz do domu bierz ?

Aż się wtrącę, bo mam uczulenie na punkcie takich pytań. Wyręczę kolegę, gdyż chyba nie chciał Cię urazić... Tak najdelikatniej mówiąc: nie powinno Cię to obchodzić.  :)

Da się jakoś sprawdzić stan głównego wału napędowego oraz wałka sprzęgłowego? Bo szczerze mówiąc to trochę boję się wsiadać do kombajnu po tym jak tyle napisaliście na ten temat. Jakieś pęknięcia, inne uszkodzenia widoczne gołym okiem czy dopiero jak kombajn stanie w polu? 

#2595 Share wdaniel

wdaniel

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 580 postów

Napisany 03 listopad 2016 - 11:44

Claas Mercator

Da się jakoś sprawdzić stan głównego wału napędowego oraz wałka sprzęgłowego? Bo szczerze mówiąc to trochę boję się wsiadać do kombajnu po tym jak tyle napisaliście na ten temat.

Zrzucić pasy i spróbować nim poruszać, czy nie ma luzów. Co do pęknięć, skrzywień itd., to moim zdaniem jedynym rozwiązaniem było by wyjęcie go i sprawdzenie wzrokowe, a w miejscach, gdzie miałbyś jakieś wątpliwości - poczęstować penetrantem.

Szczerze - osobiście wyciągnę ten wał, jak mi kombajn stanie i będzie to spowodowane tym wałem...

#2596 Share uzytkownik77

uzytkownik77

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 13 postów

Napisany 03 listopad 2016 - 13:34

Claas Mercator

Mnie przeraża jak sobie pomyślę o tych wszystkich kołach i pasach. Sąsiad ma mercatora 70 i to ja zajmuję się naprawami w jego sprzęcie. Kiedyś zauważyłem, że wariator na głównym wale po prawej stronie mu lekko lata na boki, gdy kombajn jest odpalony. Na postoju nie ma żadnego luzu pod ręką. Jeszcze oryginalny pas jezdny, nie jest jakoś szczególnie naciągnięty. Jak myślisz, szykuje się większa naprawa czy raczej nie powinno się nic dziać?

#2597 Share wdaniel

wdaniel

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 580 postów

Napisany 03 listopad 2016 - 14:49

Claas Mercator

Ja z takimi objawami jeżdżę już 5 lat - odkąd mam ten kombajn. Na tym wariatorze są jakieś minimalne drgania, które widać po drżeniu przewodu hydraulicznego. Nie mam czasu, by tam zerknąć co jest winne. Może być to przyczyna nawet źle wyważonego wariatora. Pisków żadnych nie ma, regularnie smaruję i jeżdżę.

A co do tego:

To kolega Scoffer jest typowym PIS-owcem. Dla niego wszystko jest podejrzane w szczególności, jak nie ma innych argumentów na poparcie swoich tez. Możesz sobie prześledzić temat " Duda - najlepszy prezydent dla rolników". PIS-iory nie wiedzą jak tłumaczyć wyczyny swoich ulubieńców, argumenty, że PO i Tusk są winni tego, co się w kraju dzieje, to szukają dziury w całym tak samo jak Macierewicz terrorysty przez swoje ekshumacje (a nóż w jakiejś trumnie znajdzie pasek z trotylem). Można w tym temacie się również dowiedzieć, że ASF to też wina Tuska, ale to jak ktoś chce, to może tam zajrzeć, a my skupmy się nad mercatorami.

#2598 Share uzytkownik77

uzytkownik77

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 13 postów

Napisany 03 listopad 2016 - 15:23

Claas Mercator

Uff uspokoiłeś mnie trochę. Dzięki. A co do drugiej kwestii... Nie muszę nic dodawać. :)

#2599 Share damianursus360

damianursus360

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 1 postów

Napisany 05 listopad 2016 - 18:10

Claas Mercator

Witam. Potrzebuję instrukcji obsługi do Mercatora 70, wie ktoś może gdzie mógłbym taką dostać ? 

Edytowany przez damianursus360, 05 listopad 2016 - 18:10.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#2600 Share fza

fza

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 96 postów

Napisany 05 listopad 2016 - 19:52

Claas Mercator

Potrzebujących tej instrukcji jest wielu. Ja też.