Skocz do zawartości

Zdjęcie

Przełacznik WOM 540/1000

14 odpowiedzi na ten temat

#1 Share tata1

tata1

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 109 postów

Napisany 15 maj 2009 - 10:56

Przełacznik WOM 540/1000 Witam
Nurtuje mnie pytanie, czy ktoś dorabiał przełącznik 540/1000 obr. Bo do brony wirnikowej stosuje 1000obr, a do reszty 540. No i przełączqanie jest niewygodne, muszę odkręcić te dwie śruby, wyjąć z boku końcówkę z drobnym frezem, zatkać ją czymś co mam pod ręką (śruba, patyk, gałązka z wierzby :-) ), włożyć zatkaną końcówkę i zakręcić dekielek z powrotem, by uzyskać 1000 obrotów na WOM. Nie mówie, że chce przełącznik w kabinie, mógłby być tam na dole z prawej strony, tylko by to była jakaś dziwignia. Mam już pomysł na tą dźwignię, ale może nie warto "obalać przewróconego muru" i ktoś to już zrobił i ma u siebie. Może jest w sprzedaży? Macie jakieś info ?

ZAPRASZAM KILKA POSTÓW NIŻEJ - CIEKAWE ROZWIĄZANIA

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Przełacznik WOM 540/1000 Dzisiaj, 11:50
  •  

#2 Share lukaszewiczm

lukaszewiczm

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 85 postów

Napisany 15 maj 2009 - 15:22

Przełacznik WOM 540/1000 Przeszukaj galerię wynalazki i udoskonalenia, coś tam niedawno było.

#3 Share tata1

tata1

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 109 postów

Napisany 15 maj 2009 - 19:33

Przełacznik WOM 540/1000 COś ????????? Dzięki, ale na to wpadłem już kiedyś, niestety na ten temat tam nie ma nic.

Czekam na jakieś pomysły

#4 Share lukaskurp

lukaskurp

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 204 postów

Napisany 15 maj 2009 - 20:19

Przełacznik WOM 540/1000 Jest w galerii bo widziałem.Taka wajcha i w tej obudowie dziura i rurka wspawana, i rurka nacięta a na wałku krosta wystaje i jak jak wyciągasz to po tym wycięciu a żeby zablokować to rowek ma uskok i porostu wajchę przekręcasz. A ja mam inny problem, otóż ja nie mogę tych 1000 obr włączyć jak włożę to końcówkę co jest z tyłu od 540 to ni wała nie chce wejść do końca aby się zazębiło 1000 a jak pobije młotkiem to wskoczy i zaraz odda i nie mogę tego dekla nakręcić, nawet jak nakręcę stosując dłuższe szpilki to i tak sprężyna w deklu nie wypchnie wałka. jakieś zalecenia??? Nie chce na chama bo jak mi 540 zginie to będzie czapa.

#5 Share tata1

tata1

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 109 postów

Napisany 16 maj 2009 - 20:23

Przełacznik WOM 540/1000 Nie znalazłem tego, ale dzięki za opis dźwigni.

#6 Share tata1

tata1

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 109 postów

Napisany 26 czerwiec 2009 - 12:34

Przełacznik WOM 540/1000 Po przeanalizowaniu forum, doszedłem do wniosku, że nie ma dobrze opisanej zasady przełaczania obrotów, zebrałem pomysły z kilku postów i dołożyłem swoje, by przedstawić szerszemu gronu.

Załączam opisy , jak zrobić przełącznik i jak działa w Ursusie i Zetorze oryginalnie przełączanie obrotów.
Dla zainteresowanych i niezorientowanych to przybliżam, że ta końcówka z prawej strony to tam się wogóle nie kręci, tam ma taki podręczny schowek, który przy okazji wykorzystuje końcówkę jako przełącznik. Po prostu to było najprostsze do skonstruowania, żeby nie zgubić drugiej końcówki. Żeby zmienić na 1000 obr to wyciągamy z tył końcówkę, jest ona pełna, bez wydrążenia, więc jak ją wciśniemy w schowek z boku to ona przesunie (popchnie) wodzik i zazębią się w skrzyni pośredniej inne koła zębate. Końcówka z drobnym frezem wa wydrążenie, więc wodzik jest z 1,5 cm głębiej i wtedy zazębiają się inne koła. (zobacz rysunek).
Dodam tylko że NIE MA ZNACZENIA jaka końcówka jest z tył wkręcona, tylko jaka jest z boku. Jeżeli z boku jest włożona końcówka z drobnym frezem (1000), lub wcale niema żadnej (pusto) to wtedy mamy z tył 540obr. Jeżeli natomiast wsadzimy końcówkę pełną (z grubym frezem-540) , lub wbijemy kawałek twardego drewna do wewnątrz wydrążonej końcówki z drobnym frezem to się załączy wtedy 1000 obr.- oczywiście po zakręceniu tak zmodyfikowanej końcówki.

Przedstawiam prowizoryczny rysunek, by zrozumieć jak dochodzi do przełączania obrotów WOM, dla tych co jeszcze do tego nie doszli.

Dodany obrazek
A teraz przekrój poprzeczny :-) trochę jak rysunek w przedszkolu, ale chodzi o zasadę działania.

Dodany obrazek
Czyli widać, że można zrobić ręczną dźwignię, która będzie wciskać trzpień wewnątrz "schowka", lub go zwalniać. Dzięki temu można by przełączać obroty za pomocą zewnętrznej dźwigni, która niekoniecznie musi być w kabinie, a i tak będzie ułatwieniem.
Można też zastosować siłownik pneumatyczny, lub hydrauliczny

Oto pomysły na przełączanie obrotów

Dodany obrazek

#7 Share damian9871

damian9871

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 175 postów

Napisany 26 czerwiec 2009 - 14:11

Przełacznik WOM 540/1000 koncepcja jest teraz czas na prototyp :D

#8 Share lukaskurp

lukaskurp

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 204 postów

Napisany 27 czerwiec 2009 - 19:35

Przełacznik WOM 540/1000 Ale opadła mi kopara. w cadzie to robiłeś? Pełen wypas.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#9 Share tata1

tata1

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 109 postów

Napisany 28 czerwiec 2009 - 09:18

Przełacznik WOM 540/1000 Prześmiewców w tym świecie nie brakuje, ale takich co coś potrafią wymyślić .......................................... spróbuj

#10 Share lukaskurp

lukaskurp

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 204 postów

Napisany 28 czerwiec 2009 - 15:10

Przełacznik WOM 540/1000 szacun to było w pozytywnym znaczeniu. a a propos zrobienia to kiedyś chciałem coś zrobić ale raz że tego wodzika nie mogę wcisnąć na 1000 obr a dwa to jak mam wszystkie maszyny na 540 to po co kombinować.

#11 Share tata1

tata1

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 109 postów

Napisany 28 czerwiec 2009 - 19:38

Przełacznik WOM 540/1000 Wodzika nie możesz ruszyć, czasami tak bywa. Ja też tak miałem - nie mogłem wcisnąć. włożyłem pełną końcówkę i zacząłem dokręcać ją tymi dwoma śrubkami, ale podczas dokręcania ze trzy razy pstryknąłem rozrusznikiem, by nie wszedł ząb na ząb. I przełączyło. Oczywiście z tył końcówka z grubym ferzem musi zostać, bo tylko takie wałki mam. Więc do przełączenia z boku używam końcówki z drobnym frezem, z wypełnionym twardym drewnem wyżłobieniem.
Beczkowóz szybko ciągnie, a i inne maszyny można na wolnych obrotach, a nie na dużych. Wtedy na wolnym gazie mamy 540. Oczywiście trzeba pamiętać by nie wcisnąć pedału gazu, bo maszynę można uszkodzić, ale zawsze paliwa się mniej wypali. Mówimy o lekkich maszynach, bo ciężkie to zdławią ciągnik na wolnych obrotach.

#12 Share pawlus224

pawlus224

Rolnik z zamiłowania :)

• Members
  • PipPipPip
  • 1982 postów
  • Zainteresowania:Ciągniki i maszyny rolnicze czasów PRL-u:)

Napisany 28 czerwiec 2009 - 21:34

Przełacznik WOM 540/1000 bardzo dobry i przydatny pomysł :)
moim zdaniem można by zastosować spreżynę , zeby nie wpychało na hama tylko samo zaskoczyło bez kilkakrotnego kręcenia rozrusznikiem :)
... ale ja się nie znam może :D

ZAKUPIĘ KOSIARKĘ ROTACYJNĄ FAMAROL 1,65M

WYŁĄCZNIE WOJĘWÓDZTWO LUBELSKIE .

#13 Share lukaskurp

lukaskurp

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 204 postów

Napisany 30 czerwiec 2009 - 16:18

Przełacznik WOM 540/1000 Tam sprężyna to oryginalnie w tym dekielku co się dokręca jest.

#14 Share pawlus224

pawlus224

Rolnik z zamiłowania :)

• Members
  • PipPipPip
  • 1982 postów
  • Zainteresowania:Ciągniki i maszyny rolnicze czasów PRL-u:)

Napisany 03 lipiec 2009 - 13:03

Przełacznik WOM 540/1000 u mnie nie ma :D

ZAKUPIĘ KOSIARKĘ ROTACYJNĄ FAMAROL 1,65M

WYŁĄCZNIE WOJĘWÓDZTWO LUBELSKIE .

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#15 Share lukaskurp

lukaskurp

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 204 postów

Napisany 04 lipiec 2009 - 17:16

Przełacznik WOM 540/1000 u mnie to jest taka sprężynka i jak śrubkami dociągnę to nawet jak ząb na ząb to wałek sprężynę wciśnie i jak pykniesz rozrusznikiem to wskoczy, tyle teorii a u mnie to nie pomaga. dopiero jak przez jakąś ośkę stuknę młotkiem to wskoczy ale zaraz wyskoczy i lipa.