Skocz do zawartości

Zdjęcie

Kiszonka z kukurydzy

601 odpowiedzi na ten temat

#161 Share tomek0303

tomek0303

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 184 postów
  • Zainteresowania:heh kobiety, sport, rolnictwo, i jak kazdy w tym wieku imprezy itp.

Napisany 10 wrzesień 2012 - 22:16

Kiszonka z kukurydzy kiszonka bedzie sie szybciej zagrzewala. trzeba bylo gonic tego co ugniatal jak byl na pryzmie, czy czasem nie kosil wam pan W nowa JD?

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Kiszonka z kukurydzy Dzisiaj, 01:45
  •  

#162 Share milanreal1

milanreal1

Nie zadzieraj z moderatorem :D

• Moderator Forum
  • PipPipPip
  • 8984 postów
  • Zainteresowania:Sport, muzyka i oczywiście rolnictwo.

Napisany 10 wrzesień 2012 - 22:55

Kiszonka z kukurydzy Widze kolego że chyba się orientujesz o kogo chodzi. Zwracałem uwagę o bardziej intensywne ugniatanie, a kierowca stwierdził że to wystarczy bo już nie pierwszy rok jeździ. Ale zdziwiło mnie to że rozgarnia, świeża sieczkę, trochę po niej pojeździł a następnie gasił sprzęt czekał na kolejny transport. Zresztą wiele zaskoczeń miała ta usługa, operatorzy maszyn byli młodsi ode mnie. trochę dla mnie dziwne że taki młody chłopak dostaje nową sieczkarnię do obsługi a ewidentnie było widać że nie jest w tym wprawiony. Operatorzy ciągników kopali się w pryzmach dopóki ciągniki nie zawisły. Nie wyglądało to tak jak sobie to wcześniej wyobrażałem. Jedyne z czego jestem zadowolony to sieczka która jest bardzo dobra, całego ziarna nie spotka. No i że pospiech był dużo to i w całym rozrachunku cała usługa nie była bardzo droga, chociaż w takim wypadku to nie wiadomo czy zaliczyć to do wad czy zalet.

Na pewno ugniatając ostatnią warstwę ni e poprawiłeś tych dolnych ale nic tu nie naprawisz. Albo się uda albo niekoniecznie...
Ja znam jedną osobę która podobnie kosi. Nie liczy się dobre zrobienie pryzmy tylko ilość ha skoszonych w ciągu dnia.

To akurat wiem że tej dolnej warstwy to nie poprawię. Ale ogólnie pryzmę i tak poprawić musiałem, nie będę wybierał dużej ilości jednocześnie więc prosiłem o pryzmę wąską,a tymczasem wyszła mu na ok 10m, a nawet tak szerokiej folii nie miałem. Zobaczę w zimę czy będzie ok ta kiszonka, bo niewątpliwie liczyłem na to że taka usługa będzie tak dobra że nie warto się bawić samemu w robienie sieczki itd.
Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

#163 Share masiew

masiew

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 466 postów

Napisany 11 wrzesień 2012 - 06:25

Kiszonka z kukurydzy ja całą pryzmę obkrywam kostkami ze słomy. nie mam problemu z psuciem kiszonki a i w zimę nie ma problemu z odkrywaniem bo kosktę móżna łatwo podnięść i przełóżyć.
wiem co czynię i moje czyny określają to, kim jestem

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
Tylko na agroFakt.pl:

Kiedy otworzyć pryzmę? zobacz »

•  

#164 Share dcnt

dcnt

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 267 postów

Napisany 11 wrzesień 2012 - 11:13

Kiszonka z kukurydzy mialem raz kostke na pryzmie to jak sie myszy wp****** (zeszly z pol do niej :P) to bylo ich na tysiace, z wierzchu zrzucilem potem ok30-50 cm zepsutej kukurydzy - twoj wybor.

#165 Share masiew

masiew

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 466 postów

Napisany 11 wrzesień 2012 - 12:55

Kiszonka z kukurydzy ja tak już robie 5 rok i nie mam problemu z myszami. zdarzają się, ale ich liczbę mogę policzyć na palcach jednej ręki
wiem co czynię i moje czyny określają to, kim jestem

#166 Share b0gdan

b0gdan

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3102 postów

Napisany 11 wrzesień 2012 - 13:12

Kiszonka z kukurydzy u mnie pryzma jest przykrywana trzema warstwami folii: pierwsza cieniutka malarska, druga właściwa kiszonkarska i trzecia ubiegłoroczna kiszonkarska. Na wierzch idą opony z ciężarówek, a boki obsypane ziemią. Jeśli sarny nie narobią dziur to straty z pryzmy wynoszą max 1 %.

#167 Share atomik

atomik

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1828 postów

Napisany 11 wrzesień 2012 - 14:31

Kiszonka z kukurydzy

Widze kolego że chyba się orientujesz o kogo chodzi. Zwracałem uwagę o bardziej intensywne ugniatanie, a kierowca stwierdził że to wystarczy bo już nie pierwszy rok jeździ. Ale zdziwiło mnie to że rozgarnia, świeża sieczkę, trochę po niej pojeździł a następnie gasił sprzęt czekał na kolejny transport. Zresztą wiele zaskoczeń miała ta usługa, operatorzy maszyn byli młodsi ode mnie. trochę dla mnie dziwne że taki młody chłopak dostaje nową sieczkarnię do obsługi a ewidentnie było widać że nie jest w tym wprawiony. Operatorzy ciągników kopali się w pryzmach dopóki ciągniki nie zawisły. Nie wyglądało to tak jak sobie to wcześniej wyobrażałem. Jedyne z czego jestem zadowolony to sieczka która jest bardzo dobra, całego ziarna nie spotka. No i że pospiech był dużo to i w całym rozrachunku cała usługa nie była bardzo droga, chociaż w takim wypadku to nie wiadomo czy zaliczyć to do wad czy zalet.

To akurat wiem że tej dolnej warstwy to nie poprawię. Ale ogólnie pryzmę i tak poprawić musiałem, nie będę wybierał dużej ilości jednocześnie więc prosiłem o pryzmę wąską,a tymczasem wyszła mu na ok 10m, a nawet tak szerokiej folii nie miałem. Zobaczę w zimę czy będzie ok ta kiszonka, bo niewątpliwie liczyłem na to że taka usługa będzie tak dobra że nie warto się bawić samemu w robienie sieczki itd.

kolego jakość sieczki to podstawa ale cała reszta prosi o pomstę, jeżeli jest to firma profesjonalna i nie obchodzi Cię nic a od ha płacisz 900 zł (bo tyle biorą w tym roku firmy) to masz prawo żeby wszytsko było zrobione jak należy. Ja robię sam sieczkarnią kemper 3m jd 5830 280km odbiór 4 rorzutniki 3,5 i 4,5 t i 2 ciagniki 90 KM do ugniatania, przy wyższej pryzmie trzeba czasem czekać poniewaz każda wasrtwa musi być dobrze zjeżdżona (dochodzi kwestia jak sucha jest sieczka). To że kopią się ciągniki albo świadczy o tym że kierowcy nie mają pojęcia o jeździe albo sieczka nie była dobrze ujeżdżona. Takie kopanie może powodować psucie się kukurydzy w tym miejscu. Ja robię pryzmy 1,5 m wysokości i byle ursusy 2812/3512 wjeżdżają z zestawem bez kopania się. A jakość sieczki zależy tylko od ostrych noży i względnie dobrze naryflowanych walcy gniotownika. Dlatego uważam że za grube pieniądze należy rządać adekwatnej jakości. Co do przykrywania ja obsypuje kopcownikiem typu Wulkan i na czubek opony co mam, dwie warstwy folii stara i nowa i jeśli nie ma uszkodzeń nie ma strat albo są rzędu 0,5%-1%. Jeżeli powietrze nie było wygniecione należycie z dolnych warstw można spodziewać się strat. Aż dziwię się jak koleś miał jeszcze czas żeby gasić sprzęt do ugniatania !
wieśniactwo to stan umysłu a nie miejsce zamieszkania
dopiero kiedy wytniemy ostatnie drzewo zostanie wycięte, ostatnia ryba złowiona, zatruta zostanie ostatnie rzeka, zrozumiemy, że nie da się jeść pieniędzy
jeśli pomogłem kliknij zieloną strzałkę obok postu :)

#168 Share milanreal1

milanreal1

Nie zadzieraj z moderatorem :D

• Moderator Forum
  • PipPipPip
  • 8984 postów
  • Zainteresowania:Sport, muzyka i oczywiście rolnictwo.

Napisany 11 wrzesień 2012 - 20:58

Kiszonka z kukurydzy O witam kolegę, najlepszego specjalistę na forum o kukurydzy.
W odpowiedzi na Twój post to napisze że koszt to 1100zł za godz. Ale to już super kukurydza by musiała być żeby kosili 1ha godzinę lub więcej, w okolicy ha robią w 40-50min. Do odwożenia były 2 ciągniki Ursusy 912 i 1014 z przyczepami 4,5t z podwójnymi nadstawkami. Jeżeli pole było dalej niż 0,5km od pryzmy to był problem z wyrabianiem się. Co do wjeżdżania to najwyższy możliwy bieg, gaz w podłodze no i tak dopóki ciągnik nie zgasł lub się nie zakopał(wzmacniacza też nie znali). Czyli jak widać tym zestawem jeździli jakby nie patrzeć trochę amatorzy, szczególnie w takim wieku.
Co do konkurencji to jest problem bo w okolicy jeździ jeszcze 1 zestaw za 900zł za godz. Wydajność z tego co wiem to podobna ale jest wada bo to bez ugniatania. A nająć ciągnik do ugniatania to też problem.
Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

#169 Share damian40000

damian40000

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3200 postów

Napisany 11 wrzesień 2012 - 21:45

Kiszonka z kukurydzy my kosimy sami a u tych co najmują to robią tak że na raz robią 3 pryzmy i sami ugniataja na 3 ciągniki wtedy idzie to ogarnąć. Nie ma innego sposobu jak kosi 6 czy 8 rzędowa sieczkarnia i odbiera 4-5 dużych ciągników.

#170 Share atomik

atomik

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1828 postów

Napisany 12 wrzesień 2012 - 06:44

Kiszonka z kukurydzy ja na 6 ha robie 3 pryzmy przy 3m kemperze, natomiast przy 4,5 m jak nie mieliśmy swojej to z początku było ok ale po 2 ha robił się problem wtedy odbiór 5 zestawów chłopaki gaz w podłogę ale 2 ugniatacze to zbyt mało żeby było jak należy. @milan aż dziwne że 2 4,5t wyrabiały w sieczkarni nawet blisko. Przy kukurydzy 55 t z ha i więcej moja sieczkarnia hektar kładzie 1,5 h nie jest już nowa ale materiał robi idealniej jakości. przy moim odwozie z 1 ha mam 23-26 rorzutników. I jeszcze jedno co innego ugniatanie kukurydzy o wilgotności 30% a co innego przy kukurydzy 40-45%, im więcej suchej masy tym więcej trzeba walcować niestety. co do cen to w top agrar sieczkarnia to koszt 280 zl + paliwo licząc że moja wypije 33-35 n h pracy w super kukurydzy to koszt wzrasta do 500 zł za godzinę pracy zestaw odwożący 10 t + ciagnik 100 zł za 1 h pracy no i ugniatanie też tak gdzieś więc 800 zł poniżej tej ceny usługa jest nieopłacalna bo za darmo nikt nie jeździ a o cenach części do sieczkarni to już lepiej nie wspomnę

Edytowany przez atomik, 12 wrzesień 2012 - 07:22.

wieśniactwo to stan umysłu a nie miejsce zamieszkania
dopiero kiedy wytniemy ostatnie drzewo zostanie wycięte, ostatnia ryba złowiona, zatruta zostanie ostatnie rzeka, zrozumiemy, że nie da się jeść pieniędzy
jeśli pomogłem kliknij zieloną strzałkę obok postu :)

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#171 Share makowiaczek

makowiaczek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 200 postów

Napisany 16 wrzesień 2012 - 10:22

Kiszonka z kukurydzy witam
chciałbym się dowiedzieć od hodowców krów czy dużo jest takich co mocznikuje kukurydzę podczas sporządzania kiszonki i jaką technologię stosują aby dobrze to zrobić.wiem,że najlepsze są aplikatory na sieczkarni ale w okolicy nikt nie ma. Czy da się równomiernie rozprowadzić roztwór mocznika opryskiwaczem na pryźmie, a może macie inną technikę. Najbardziej zależy mi właśnie na równomiernym rozprowadzeniu

#172 Share supermichal13

supermichal13

Zaawansowany

• V.I.P.
  • rank
  • 117 postów
  • Zainteresowania:Maszyny rolnicze Motoryzacja, rolnictwo, robienie filmów rolniczych.

Napisany 16 wrzesień 2012 - 19:20

Kiszonka z kukurydzy Czy kukurydza która jest siana na ziarno

I nasienie tej kukurydzy nadaje się na kiszonkę czy nie koniecznie ???

bo w gazecie rolniczej wyczytałem ze kukurydza na ziarno można przeznaczyć na kiszonkę a odwrotnie już nie

Starajmy się nie pisać skrótami bo to jest mniej czytelne.

Edytowany przez danielhaker, 16 wrzesień 2012 - 19:34.

Zapraszam na kanał na YT http://www.youtube.c...13?feature=mhee

#173 Share supermichal13

supermichal13

Zaawansowany

• V.I.P.
  • rank
  • 117 postów
  • Zainteresowania:Maszyny rolnicze Motoryzacja, rolnictwo, robienie filmów rolniczych.

Napisany 17 wrzesień 2012 - 06:14

Kiszonka z kukurydzy ok będę pamiętał
Zapraszam na kanał na YT http://www.youtube.c...13?feature=mhee

#174 Share yage

yage

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 135 postów

Napisany 17 wrzesień 2012 - 08:00

Kiszonka z kukurydzy Dołaczam się do pytania o mocznikowanie kukurydzy, jakie są wady i zalety i ile stosować mocznika?

#175 Share Profil usunięty Profil usunięty

Profil usunięty
  • thumbphoto
  • Guests

Napisany 17 wrzesień 2012 - 08:20

Kiszonka z kukurydzy W sprawie dodatku mocznika w kukurydzy polecam tematy:
http://www.agrofoto....-mocznik-bykom/
http://www.agrofoto....datek-do-paszy/
Wspomniane było o tym na czacie
http://www.agrofoto....attin-archiwum/

#176 Share Piotrek1975

Piotrek1975

ROLNIK.PL

• Members
  • PipPipPip
  • 1330 postów
  • Zainteresowania:Bydło rasa Simentalska,boks, uprawa ziemi.

Napisany 28 wrzesień 2012 - 05:56

Kiszonka z kukurydzy Ja swoją kiszonkę z QQ otworzyłem w niedzielę zakisiła sie super, byczki jedzą ze smakiem. Nic nie dawałem przy ugniataniu tylko sól kuchenną.

#177 Share danielhaker

danielhaker

Po prostu Daniel ;)

• Moderator Forum
  • PipPipPip
  • 6749 postów
  • Zainteresowania:fotografia, muzyka, motoryzacja, lotnictwo :p

Napisany 28 wrzesień 2012 - 09:52

Kiszonka z kukurydzy Szczerze mówiąc to jak pryzma jest nieszczelna (gdzieś powietrze dojdzie) albo źle ugnieciona to i żadna sól nie zahamuje psucia się kiszonki.

Mój kanał na YouTube http://www.youtube.c...ser/danielhaker

KUPIĘ SŁOMĘ. SIEDLCE, ŁOSICE, ŁUKÓW, MIĘDZYRZEC PODL.

#178 Share Piotrek1975

Piotrek1975

ROLNIK.PL

• Members
  • PipPipPip
  • 1330 postów
  • Zainteresowania:Bydło rasa Simentalska,boks, uprawa ziemi.

Napisany 28 wrzesień 2012 - 14:29

Kiszonka z kukurydzy Daniel nie pisałem że od soli sie nie psuje qq.

#179 Share Indiana

Indiana

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 573 postów
  • Zainteresowania:Takie tam...tu i tam.

Napisany 28 wrzesień 2012 - 15:42

Kiszonka z kukurydzy Jeżeli nie jest w silosie robiona, to boki trzeba dobrze dobić. W przeciwnym razie pleśń gwarantowana.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#180 Share danielhaker

danielhaker

Po prostu Daniel ;)

• Moderator Forum
  • PipPipPip
  • 6749 postów
  • Zainteresowania:fotografia, muzyka, motoryzacja, lotnictwo :p

Napisany 28 wrzesień 2012 - 16:12

Kiszonka z kukurydzy Piotrek, ja wiem o tym ;)

Mój kanał na YouTube http://www.youtube.c...ser/danielhaker

KUPIĘ SŁOMĘ. SIEDLCE, ŁOSICE, ŁUKÓW, MIĘDZYRZEC PODL.