Skocz do zawartości

Zdjęcie

Kiszonka z kukurydzy

601 odpowiedzi na ten temat

#61 Share karolu

karolu

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 581 postów

Napisany 06 listopad 2010 - 19:23

Kiszonka z kukurydzy FAO mówi o długości okresu wegetacji danej odmiany - im dłuższe tym kukurydza dłużej dojrzewa. Liczba FAO zaczyna się już od nawet 160 - ale są to odmiany polecane na pole po np życie na kiszonkę czy I pokosie trawy. Kukurydza w plonie głównym powinna mieć min te 200 FAO - im wyższe tym wyższy potencjał plonowania zarówno masy jak i kolby i mniejsza wrażliwość na niekorzystne warunki klimatyczne. Jeśli siejesz na początku maja i w połowie września chcesz zebrać to radzę Ci zasiać odmiany o FAO 200-240 max 250. Ja bym Ci radził posiać kilka odmian żebyś zobaczył co Ci wyjdzie lepiej. Jeśli wrony u Ciebie buszują to radzę kupić zaprawione mesurolem.
http://public.pionee...te/Public/corn/ Tu są opisane odmiany pioneera jeśli wejdziesz odmianę znajdziesz bardzo dobrą charakterystykę, na twoje ciężkie dobre ziemie powinna być dobra G12, V43, T45, A98. Podałem Ci pioneera bo go sprzedawałem, ale z innych firm też jest mnóstwo odmian.
Z traw to sprawdź w necie mieszankę Horda.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Kiszonka z kukurydzy Dzisiaj, 16:19
  •  

#62 Share kobra89

kobra89

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2437 postów
  • Zainteresowania:Projektowanie i majstrowanie nad maszynami.

Napisany 07 listopad 2010 - 11:38

Kiszonka z kukurydzy No i tak wczoraj poszukałem info odnosnie odmian i conieco znalazłem, dla mnie najlepsze FAO to 200-220, dłuższy pokres wegetacji może byc ciężki, a właśnie ile dac mi tego nawozu i w jaki sposób, zamierzam kupic wszystkie składniki oddzielnie?? No to w jakiej ilości je wysiac i jak?
Modernizacja gospodarstwa juz w trakcie.

#63 Share karolu

karolu

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 581 postów

Napisany 07 listopad 2010 - 14:32

Kiszonka z kukurydzy Fosforan w podsiewacz, mocznik i sól przedsiewnie (niektórzy rezygnują z soli przy dużym nawożeniu organicznym. Proporcje to np 150-150-150 każdego z wymienionych składników, i myślę że to powinno wystarczyć na polu w dobrej kulturze. Plus do tego mocznik z odżywką jak już będzie miała kilka listków dolistnie.

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#64 Share kobra89

kobra89

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2437 postów

Napisany 07 listopad 2010 - 16:57

Kiszonka z kukurydzy A żeby dac po 10kg czystego składniku na hektar??

#65 Share karolu

karolu

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 581 postów

Napisany 07 listopad 2010 - 21:55

Kiszonka z kukurydzy Dolistnie to z 10 kg mocznika jednorazowo na ha - lepiej być ostrożnym.

#66 Share kobra89

kobra89

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2437 postów

Napisany 08 listopad 2010 - 05:10

Kiszonka z kukurydzy Słuchaj a dolistnie mocznik+siarczan magnezu?? Bo ja tak dokarmiam zboża /

#67 Share 1210

1210

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 263 postów

Napisany 08 listopad 2010 - 08:13

Kiszonka z kukurydzy Ja po przeczytaniu opini na tym forum po raz pierwszy zasiałem qq na kiszonkę. Jestem rolnikiem małorolnym lub jak ktoś chce hobbistą. Moja obsada stada to 5 szt. do skarmienia i cielaki. QQ jest dla opasów nie dla mleka. Do tej pory bylo dkla nich przeznaczone ziemniaki+ buraki. sprzęt jakim dysponuje to c-330 i podstawowe sprzęty zakupione w 80 latach. Zasiałem 50 arów qq na ziemi kl. III. Na jesieni był obornik na połowie (bo wtedy jeszcze miały być buraki i ziemniaki) i na wiosnę na połowie. Za siew zapłaciłem 70 zł (siew pneumatyczny, punktowy) OOchrona przed chwastami to Titus i w tej chwili wyleciało z głowy. zasilanie to mocznik + agrolef fosfor lub potas. Zbiór koło 20 września. Otworzona 23 października. Odmiana qq San. Koszty zbioru to 300 zł sieczkarnia. Ugniatanie c-330 z opryskiwaczem wypełnionym 400l. z tyłu plus dociążenie przodu. A i trzeba kupić czarną folię na wierzch. dodatkowo pod tą folię dałem folię malarską. Efekt nic na razie nie odrzucałem. Na dzień biorę 2 taczki qq. Z 50 arów bylo około 8 przyczep zielonej masy. Póki co gorąco polecam kiszonkę z qq zamiast buraków i ziemniakó

#68 Share karolu

karolu

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 581 postów

Napisany 08 listopad 2010 - 10:44

Kiszonka z kukurydzy

Słuchaj a dolistnie mocznik+siarczan magnezu?? Bo ja tak dokarmiam zboża /

Dokładnie tak jak zboża możesz robić, tylko radzę ostrożnie - żeby nie przypalić

#69 Share kobra89

kobra89

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2437 postów

Napisany 08 listopad 2010 - 11:04

Kiszonka z kukurydzy No to już jakieś wstępne informacje mam na temat uprawy, stanowisko mam juz zaplanowane myśle że bedzie dobrze aby tylko dobrac dobrą odmiane to bedzie podstawa.

#70 Share maciek031993

maciek031993

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 250 postów
  • Zainteresowania:długo by wymieniać...

Napisany 08 listopad 2010 - 17:15

Kiszonka z kukurydzy wg mnie odmiana nie jest tak ważna jak uprawa odpowiedni termin siewu nawożenie i ochrona... :)

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#71 Share pioter

pioter

Zaawansowany

• V.I.P.
  • rank
  • 3151 postów

Napisany 08 listopad 2010 - 18:21

Kiszonka z kukurydzy dokładnie, do tego musi być jeszcze odpowiednia ilość opadów w odpowiednim czasie... :)

Do zobaczenie na innym forum dla profesjnonalnych rolnikow, portal spolecznosciowy to nie dla mnie!!!

#72 Share PatrykGY

PatrykGY

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 499 postów
  • Zainteresowania:Fantastyka

Napisany 08 listopad 2010 - 20:13

Kiszonka z kukurydzy Odnośnie obornika to wg na wiosnę nie da nic dla qq dopiero z tego następne pokolenie roślin będzie czerpało,co od odmiany to polecam TK-160 :) U nas na ziemi 3a i 4 z 3 ha osiągnęliśmy 120 m3 ;)
A co do dokarmiania to polecam jeśli będzie db rok to dać Basfoliaru chyba 36 12l na ha i to ją popędzi do rośnięcia a nawóz to mieszankę fosforu,magnezu,potasu do siewnika np polifoska 6
a jeśli masz gorczycę i na niej obornik i jeszcze gnojowicę to nie ma co dawać jeszcze przed siewnie ;)A na wierzch nie radzę nawozu bo nie wiadomo czy się rozłoży :)
Darowanemu koniowi nie zagłada się w zęby tylko zakłąda mu się siodło!

#73 Share kris31

kris31

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 205 postów

Napisany 23 marzec 2011 - 20:06

Kiszonka z kukurydzy Czy odmiany pioneer np. PR39K13 lub G12 są lepsze od polskich odmian. A może coś innego na gleby z przewagą glin

#74 Share Damianson

Damianson

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 34 postów

Napisany 24 kwiecień 2011 - 20:43

Kiszonka z kukurydzy a na jaki areał polecacie 50 000 ziarenek kukurydzy reduty

#75 Share farmersNHtd95d

farmersNHtd95d

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 802 postów
  • Zainteresowania:Fan marki NH i ogólnie nowinki techniczne o maszynach rolniczych.

Napisany 25 kwiecień 2011 - 08:00

Kiszonka z kukurydzy Na hektar sieje się 85-90 tys nasion, także gdzieś około 06 ha.

#76 Share barti212121

barti212121

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 185 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo , uprawa ziemi , hodowla , przyroda , biologia , praca na wsi , muzyka , motoryzacja w rolnictwie :)

Napisany 19 lipiec 2011 - 17:41

Kiszonka z kukurydzy Witajcie ja mam bydło i chce zrobic dla niego kiszonke z kukurydzy a nigdy wczesniej nie siałem kukurydzy i nie miałem z nią do czynienia i jestem młodym niedoświadczonym rolnikiem i w związku z tym mam kilka pytań . Proszę o żetelną i wyczerpujaca odpowiedź . Na początek mam zamioar zasi8ac tak około 1 hektara . W jaki sposób w ogóle przygotować do kukurydzy pole ile gnoju na jaka powierzchnie dać a muszę powiedzieć , że mam dużo gnoju , bo mam aż trzy obory no ale wiadomo , że nie cały obornik pójdzie na kukurydzę i mniej więcej ile tego obornika dać tak żeby była dobra wydajność ? I w ogóle jak przygotowac pole do kukurydzy ? A jak przygotować silos w jaki sposób jaki mnioej więcej duży na 1 ha kuku ? jak z folią i inne itp ? A jak siać kukurydzę jak nie mam siewnika do kukurydzy tylko normalny do zboża da sie takim zasiać ? a jak tak to w jaki sposób żeby móc potem kosic sieczkarnia jednorzędową ? Jak już ją zasieje to kiedy najlepiej ścinać ja na kiszonke ? Pomóżcie mi i doradźcie ! Z góry dziękuje Pozdrawiam !

#77 Share Jelcz

Jelcz

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 723 postów
  • Zainteresowania:Hodowla Krów,Byków,Macior i Tuczników

Napisany 27 lipiec 2011 - 09:47

Kiszonka z kukurydzy Jaką masz klase ziemi?

1.Daj 30t-40t obornika
2.Z oraj to pole na zimę
3.Co do silosa zrob go wąski i wysoki to ci sie tak psuć nie będzie
4.Folia masz na allegro (z mojej okolicy też dawają folię budowlaną)
5.Mój wujek też sieje normalnym siewnikiem i sieje co 3 rządki
6.To zależy jaka odmiana kukurydzy przeważnie się kosi od początek września,musisz zobaczyć jaka jest dojrzała kolba jak jest w 30-40% dojrzała to możesz kosić(przynajmniej ja tak robie)

To co umiem to pomoge Pozdrawiam

#78 Share barti212121

barti212121

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 185 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo , uprawa ziemi , hodowla , przyroda , biologia , praca na wsi , muzyka , motoryzacja w rolnictwie :)

Napisany 28 lipiec 2011 - 20:47

Kiszonka z kukurydzy mam 4 klasę ziemi na 4 klasie będzie ta kukurydza . Ile mogę mniej więcej uzyskać ton z 1 ha czy wtedy jak bede siał co 3 rządki to dam radę ciąć sieczkarnią jednorzędową ? A jak najlepiej zrobić ten silos z betonu czy inaczej ? a najlepiej jaki długi ? A czy QQ krowy jedzą też prosto po ścięciu ? pozdrawiam dzięki za odpowiedź i pomoc jak bede miał pytania to napiszę pozdrawiam

Edytowany przez milanreal1, 28 lipiec 2011 - 21:18.

#79 Share Jelcz

Jelcz

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 723 postów
  • Zainteresowania:Hodowla Krów,Byków,Macior i Tuczników

Napisany 29 lipiec 2011 - 08:55

Kiszonka z kukurydzy No ja sieje na 4 klasie kukurydze i mam fajną(zobacz sobie w mojej galeri).No z ha jest różnie jak masz fajną kukurydze to możesz uzyzkać 70t-90t...To tez zależy jakom sieczkarnią bo mój Wujek ma Mengele i kosi tak ,ale sieczkarnia pottinger może się nie zmiścić w rząku...No lepiej będzie z betonu ale jak niemasz z betonu no to zrob na ziemi,a długi to zależy ile będziesz miał tej kukurydzy,tylko pamiętaj zrob go (Wąski,wysoki i długi)...Ja też daje po ścięciu krowom i bykom i bardzo im to smakuje ;)

Niema srawy jak coś będziesz potrzebował to pisz,a masz tą kukurydze już zasianą czy będziesz na drugi rok siał na wiosne?

Pozdrowienia

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#80 Share barti212121

barti212121

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 185 postów

Napisany 29 lipiec 2011 - 22:04

Kiszonka z kukurydzy Będę siał na drugi rok dopiero i chcę się właśnie jak najwiecej dowiedzieć bo nie mam w tym żadnego doświadczenia dzęki za rade pozdrowienia