Skocz do zawartości

Zdjęcie

Kiszonka z kukurydzy

601 odpowiedzi na ten temat

#581 Share marekfarmer

marekfarmer

Marekfarmer

• Members
  • PipPipPip
  • 1005 postów
  • Zainteresowania:Bydło mięsne

Napisany 22 wrzesień 2016 - 18:26

Kiszonka z kukurydzy

Ja  na  nową  folie   dałem   stare   z  poprzednich  lat   zobaczymy  jak  to wyjdzie 

Jeśli zgadzasz się z moim postem to strzałkę w górę wciśnij to nic nie kosztuje a mnie motywuje

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Kiszonka z kukurydzy Dzisiaj, 09:18
  •  

#582 Share marian892

marian892

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 255 postów

Napisany 22 wrzesień 2016 - 19:37

Kiszonka z kukurydzy Jak masz dziury w foli to nie ważne ile ziemi nasypiesz, ziemia nie zabezpieczy przed psuciem.
Zaklej jak najszybciej te dziury

#583 Share Pawel6840

Pawel6840

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 58 postów

Napisany 08 październik 2016 - 18:39

Kiszonka z kukurydzy

Koledzy mam następujący problem, w tym roku posiałem pierwszy raz w życiu kukurydzę na kiszonkę.

Niedawno otworzyłem pryzmę, według mnie zakisiła się dobrze, lecz bydło niechętnie ją pobiera co może być przyczyną ? czy dlatego że nigdy nie jadły kukurydzy ?

Wiadro 20 litrowe powinno niknąć w oczach a tak nie jest  :mellow:

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#584 Share mickas092

mickas092

Zaawansowany

• V.I.P.
  • rank
  • 2204 postów
  • Zainteresowania:Szeroko pojęte rolnictwo ;)

Napisany 08 październik 2016 - 18:48

Kiszonka z kukurydzy

Może za mokra jest. 

#585 Share lukbold

lukbold

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2251 postów

Napisany 08 październik 2016 - 18:52

Kiszonka z kukurydzy

zrób zdjęcie.. pachnie? czuć kwas mlekowy? (choć pewno bez sensu pytam :P) czy śmierdzi?

#586 Share marekfarmer

marekfarmer

Marekfarmer

• Members
  • PipPipPip
  • 1005 postów
  • Zainteresowania:Bydło mięsne

Napisany 08 październik 2016 - 18:52

Kiszonka z kukurydzy spokojnie przyzwyczaja się do kukurydzy parę dni to potrwa. najlepiej na kuku posyp śrute

Jeśli zgadzasz się z moim postem to strzałkę w górę wciśnij to nic nie kosztuje a mnie motywuje

#587 Share Pawel6840

Pawel6840

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 58 postów

Napisany 08 październik 2016 - 19:49

Kiszonka z kukurydzy

kosiłem sieczkarnią samojezndą, pocięta jest dobrze Ci co mi kosili sami mają gospodarstwo powiedzieli że z suchością było dobrze trafione śmierdzieć nie śmierdzi u ludzi jest taka sama.Jutro postaram się zrobić zdjęcie towaru w pryzmie 

#588 Share Meg5

Meg5

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1601 postów

Napisany 08 październik 2016 - 20:00

Kiszonka z kukurydzy

Tak jak kolega marekfarmer pisał ,bydło musi się przyzwyczaić do jedzenia kukurydzy . U mnie w tym  roku ,też słabiej pobierają  kiszonkę z kukurydzy ....Może ''taki rok '' ,bo kiszonka jest dobra ...?  ;)

#589 Share Pawel6840

Pawel6840

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 58 postów

Napisany 09 październik 2016 - 08:33

Kiszonka z kukurydzy

Wstawiam zdjęcia kukurydzy w pryzmie, według mnie ona jest ok nie ma ani spleśniałych kawałków ani też się nie grzeje.

Koledzy pomóżcie co jest nie tak  :unsure:

Załączone miniaturki

• SDC10926.JPG
  • SDC10922.JPG

#590 Share lukbold

lukbold

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2251 postów

Napisany 09 październik 2016 - 08:35

Kiszonka z kukurydzy

posyp śruta tak jak pisali wcześniej albo polej gliceryną... też słyszałem że mogą być problemy z przyzwyczajeniem do kiszonki

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#591 Share Pawel6840

Pawel6840

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 58 postów

Napisany 09 październik 2016 - 10:47

Kiszonka z kukurydzy

jutro kupię glicerynę i spróbuję jaki bedzie efekt, posypują im śrutą a nawet i samym sanbullem i wyjadają tylko po wierzchu..... 

#592 Share malorolny121

malorolny121

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 480 postów

Napisany 09 październik 2016 - 11:07

Kiszonka z kukurydzy

Dostały szoku pokarmowego i nie wiedzą czy to przejściowy rarytas czy już będzie na stałe w dawce pokarmowej i podchodzą z rezerwą do tego. :D

#593 Share beQ

beQ

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 16 postów

Napisany 09 październik 2016 - 11:08

Kiszonka z kukurydzy Miałem taki sam problem tylko ze z kiszonka z żyta (kuku jeszcze nie odkryta) nie chciały pobierać, posypywalem sruta - zjadaly sama sruta z wierzchu, zacząłem im to mieszać trochę w żłobie i teraz już jedzą sama kiszonke - nic nie zostaje Ale i tak posypuję sruta i mieszam :)

#594 Share kamil0qwe

kamil0qwe

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 46 postów

Napisany 09 październik 2016 - 13:00

Kiszonka z kukurydzy

Ale naleśnik ta pryzma, lepiej robić wąską wysoką i długą. Jak bydło nigdy nie jadło kukurydzy to musi sie przyzwyczaić może zająć to nawet 2-3tyg. Przede wszystkim musi się dostosować układ trawienny do nowej paszy, nową pasze powinno wprowadzać sie w małych ilościach stopniowo a nie odrazu całe koryto tylko pogrzebią i nie zjedzą. Lepiej zamiast gliceryny czy melasy jakieś drożdże im kup. Dobrą kiszonke powinny pobierać bez żadnych dodatków, gdyby była to kiszonka gorszej jakości wtedy mieszać ze śrutą, otrębami czy melasą.

#595 Share lukaschels

lukaschels

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 233 postów

Napisany 09 październik 2016 - 13:17

Kiszonka z kukurydzy u nas względu na w tym roku bardzo wyschła , polewalismy melasą na prymie. ok 2 tys litrów. krowy bardzo chętnie jedzą.

#596 Share Pawel6840

Pawel6840

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 58 postów

Napisany 09 październik 2016 - 14:40

Kiszonka z kukurydzy

Ale naleśnik ta pryzma, lepiej robić wąską wysoką i długą. Jak bydło nigdy nie jadło kukurydzy to musi sie przyzwyczaić może zająć to nawet 2-3tyg. Przede wszystkim musi się dostosować układ trawienny do nowej paszy, nową pasze powinno wprowadzać sie w małych ilościach stopniowo a nie odrazu całe koryto tylko pogrzebią i nie zjedzą. Lepiej zamiast gliceryny czy melasy jakieś drożdże im kup. Dobrą kiszonke powinny pobierać bez żadnych dodatków, gdyby była to kiszonka gorszej jakości wtedy mieszać ze śrutą, otrębami czy melasą.

Nalesnik z brzega, przecież każda pryzma tak się zaczyna.... a to że reszty nie obiołem aparatem to po co od razu takie komentarze.

Edytowany przez Pawel6840, 09 październik 2016 - 17:50.

#597 Share Ziomster720

Ziomster720

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 42 postów

Napisany 23 październik 2016 - 13:47

Kiszonka z kukurydzy

Spokojnie uznaj to za radę. Z pryzmy powinieneś pobierać 20-30 cm z całości. Nie może być za długa, ponieważ zaczyna się wtórny proces fermentacji (grzeje się). Więc lepiej żeby była wąska a długa niekoniecznie wysoka. Wszystko zależy od ilości bydła.

Co do pobierania kiszonki tak jak pisał :

malorolny121 Dostały szoku pokarmowego i nie wiedzą czy to przejściowy rarytas czy już będzie na stałe w dawce pokarmowej i podchodzą z rezerwą do tego.  :D

Ujął to komicznie, bydło nie lubi zmian żywienia. Gdybyś uczył je od małego, czyli dawał im od 1-2 miesiąca życia około garstkę kiszonki po czym stopiono zwiększał ilość, jadły by ją z chęcią. Możesz spróbować wymieszać im kiszonkę z paszą treściwą oraz z silnie pachnącymi witaminami. Za miesiąc lub szybciej będą wcianały ją z rozkoszą.

#598 Share Patryk1222

Patryk1222

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 541 postów

Napisany 23 październik 2016 - 21:16

Kiszonka z kukurydzy Pryzma powinna mieć przynajmniej 50 metrów długości jeśli karmimy cały rok tak aby ten metr na tydzień iść do przodu aby się nie grzalo bo jak zacznie to już tego niedogonisz...

#599 Share basti0999

basti0999

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 21 postów

Napisany 08 listopad 2016 - 23:08

Kiszonka z kukurydzy

I jak kolego pobierają lepiej? Mam ten sam problem.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#600 Share basti0999

basti0999

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 21 postów

Napisany 09 listopad 2016 - 10:54

Kiszonka z kukurydzy

Witam. Mam ten sam problem co kolega wyżej. Pierwszy rok zasiałem kukurydze i zadaję ją w żłobach na to posypuję śrutę i witaminy. Niestety nie mają ochoty na kiszonkę. Co zrobić, jak zwiększyć apetyt? Myślałem o drożdżach, ale nie wiem czy to dobry pomysł. Proszę o pilną pomoc.