Skocz do zawartości

Zdjęcie

Kiszonka z kukurydzy

601 odpowiedzi na ten temat

#541 Share Patryk1222

Patryk1222

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 541 postów

Napisany 24 sierpień 2015 - 09:32

Kiszonka z kukurydzy Suchą daj na spód i polewaj zakiszaczem lub tą serwatka i na górę ta mokrzejsza grunt to dobrze ubic i przykryć.

Ps do zakiszaczy to się nie znam sam kupiłem od znajomego kosztował 500 zł na ileś tam ton paszy był ;) woda z rzeki może być.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Kiszonka z kukurydzy Dzisiaj, 02:36
  •  

#542 Share EteroxPL

EteroxPL

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 11 postów

Napisany 24 sierpień 2015 - 10:16

Kiszonka z kukurydzy

Dobra dzięki wielkie, niedługo zaczynamy działać!

#543 Share mariez

mariez

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 123 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo

Napisany 24 sierpień 2015 - 23:04

Kiszonka z kukurydzy Witam zamierzam posiac kukurydze na kiszonke w przyszlym roku ziemia klasy v i zastanawiam sie czy zaorac pole jesienia i zostawic do wiosny czy lepiej posiac tam żyto z wyka ozima i wiosna to przyorac i wtedy kukurydzę, chociaż nie wiem czy to żyto urośnie bo jest straszna susza.dodam ze nie mam obornika zeby dac pod kukurydze stad tez pomysł z zytem.co myślicie?

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#544 Share Patryk1222

Patryk1222

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 541 postów

Napisany 25 sierpień 2015 - 03:01

Kiszonka z kukurydzy Jak uważasz ja zasialem gorczyce i zaoram na zimę (trzeba pilnować aby nie zakwitla bo jak zakwitnie to mamy lipe i po plonach dlatego jak widzę że zaczyna robić się żółto to talerzowka lub pług.

#545 Share zootechnik1982

zootechnik1982

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 53 postów

Napisany 25 sierpień 2015 - 13:28

Kiszonka z kukurydzy No Stalpine sam sobie odpowiedziałeś na pytanie. Była za sucha jak u większej liczby hodowców. Ważna jest sucha masa która powinna wynosić w kukurydzy od 30%-35%. Twoja pewnie miała z 50% (dlatego tak ważne jest sprawdzanie suchej masy. Tak sucha zachowuje się jak gombka, nie można jej ubić i dostaje się powitrze dzięki któremu rozwijają się pleśnie.

#546 Share b0gdan

b0gdan

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3102 postów

Napisany 05 wrzesień 2015 - 21:21

Kiszonka z kukurydzy

Witam zamierzam posiac kukurydze na kiszonke w przyszlym roku ziemia klasy v i zastanawiam sie czy zaorac pole jesienia i zostawic do wiosny czy lepiej posiac tam żyto z wyka ozima i wiosna to przyorac i wtedy kukurydzę, chociaż nie wiem czy to żyto urośnie bo jest straszna susza.dodam ze nie mam obornika zeby dac pod kukurydze stad tez pomysł z zytem.co myślicie?

Orka wiosenna na lekkich ziemiach jest błędem agrotechnicznym, bo straszne przesusza glebę. Obornik jesienią (ok 60 ton na ha), na wiosnę przed siewem mocznik (300 kg/ha) wymieszać, PK do siewnika z kukurydzą, zaraz po siewie oprysk od zielska, a później ew. odżywki 

#547 Share kamil0qwe

kamil0qwe

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 46 postów

Napisany 06 wrzesień 2015 - 20:03

Kiszonka z kukurydzy

Witam, panowie czy można ciąć kukurydzę mokrą w dodatku w deszczu?

#548 Share Thomas2135

Thomas2135

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3189 postów

Napisany 06 wrzesień 2015 - 20:18

Kiszonka z kukurydzy Jak sucha masa powyżej 40% to wskazane jest. polewanie pryzmy. Jak kukurydza zielona i sucha masa niska to błąd, bo pogarsza proces zakiszania. Ja kiedyś ciąłem w taką mżawkę i tragedii nie było. Dobrze jest zastosować zakiszacz.

#549 Share rolnik90_01

rolnik90_01

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 134 postów

Napisany 20 wrzesień 2015 - 16:52

Kiszonka z kukurydzy

Witam, panowie czy można ciąć kukurydzę mokrą w dodatku w deszczu?

Można ciąć, ale może być potem kwaśna bo źle przebiegną procesy fermentacji. Zamiast kwasu mlekowego będziesz miał octowy(woda ma tlen więc działają bakterie tlenowe) potem kwas masłowy i kiszonka będzie miała zapach kiszonych liści buraczanych.

Dzięki za szybka odp. mam nadzieje że masz rację. Robiłeś już tak?

Różnica jest taka że jak się otworzy od północy to latem słonce tak nie świeci w miejsce wybierania i tak się nie nagrzewa,a pryzmę mam wysoka i szeroką bo miejsca mało a dużo nie wybieram dziennie.

Szeroka pryzma gdy wybierasz mało jest złym rozwiązaniem. Kukurydza się szybko psuje a jak masz szeroką to dłużej odkryta część narażona jest na dostęp powietrza. Jak jest długa i wąska to zwyczajnie nie zdąży się nic w niej zadziać.

#550 Share maciek1425

maciek1425

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 45 postów

Napisany 22 październik 2015 - 19:01

Kiszonka z kukurydzy

witam panowie moje pytanie jest takie: Co zastosować do kiszonki z qq zamiast zakiszacza ?? czytałem tu troche forum i jeden pan pisał że serwatka, ja sam od kogoś słyszałem że ocet rozmajony z wodą jeżeli ktoś tak robi to niech napisze czy to faktycznie działa ile tego i jak aplikować ?? inny pan pisał że sól kamienna bardzo pomaga czyli taka kuchenna ?? bo patrzyłem to mają taki sam wzór chemiczny

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#551 Share rolnik90_01

rolnik90_01

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 134 postów

Napisany 22 październik 2015 - 19:59

Kiszonka z kukurydzy

Serwatka jest bardzo bogata w kwas mlekowy(najważniejsza frakcja kwasów w kiszonce) oraz bakterie kwasu mlekowego(również najważniejsze bakterie w kiszonce). Ogólnie większość zakiszaczy bazuje właśnie na bakteriach kwasu mlekowego i  samym kwasie mlekowym. To są właśnie te dobroczynne bakterie co reklamują w jogurtach i actimelach wszelkiego typu.

#552 Share maciek1425

maciek1425

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 45 postów

Napisany 23 październik 2015 - 17:27

Kiszonka z kukurydzy

no a ta sól to może być taka kuchenna ??

#553 Share lukbold

lukbold

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2253 postów

Napisany 23 październik 2015 - 18:20

Kiszonka z kukurydzy

A zastanwiałeś się po co pakowac tam te bakterie i robić sobie koszty? Też robiłem kiedys eksperymenty i wg mnie to nie ma sensu. Bardziej skłaniałbym się do zastosowania jakiegoś konserwantu ale tylko wtedy gdy słabo uciekasz ze ścianą czyli po prostu mało skarmiasz. U mnie nikt nic nie leje a kiszonka rewelacja. Podstawa to cienko sypać warstwy przy formowaniu pryzmy, ugnieść i szczelnie przykryć folią dobrej jakości a nie od przypadkowego sprzedawcy.

#554 Share bobienko

bobienko

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 586 postów
  • Zainteresowania:Sporty walki

Napisany 23 październik 2015 - 20:00

Kiszonka z kukurydzy

no a ta sól to może być taka kuchenna ??

kamienna mysle że tańsza,ja sypie 25kg worek/ha.nie dość ze nie pleśnieje to i myszy nie laza

#555 Share lukbold

lukbold

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2253 postów

Napisany 23 październik 2015 - 20:10

Kiszonka z kukurydzy

patrz a ja nie sypie i też nie pleśnieje :D a na myszy to mam trutke w saszetkach powsadzane w opony a nie sól :D Z tą solą to było dobre na nie pewne siano sypać... sól wiąże wilgoć i tyle

#556 Share Szymi40

Szymi40

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1287 postów

Napisany 23 październik 2015 - 20:16

Kiszonka z kukurydzy

Orka wiosenna na lekkich ziemiach jest błędem agrotechnicznym, bo straszne przesusza glebę. Obornik jesienią (ok 60 ton na ha), na wiosnę przed siewem mocznik (300 kg/ha) wymieszać, PK do siewnika z kukurydzą, zaraz po siewie oprysk od zielska, a później ew. odżywki 

W  okolicy  ludzie  mają  ładniejsze kuku   na  wiosennych orkach [ ziemie  lekkie-piaszczyste ]  podejrzewam  że wtedy ziemia  się lepiej ogrzewa. 

#557 Share rolnik90_01

rolnik90_01

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 134 postów

Napisany 23 październik 2015 - 21:22

Kiszonka z kukurydzy

Właśnie też zauważyłem że Ci co mieli zimowe orki, przynajmniej w tym roku kukurydzę mieli gorsze. Ogólnie strasznie słaby start miały, jednak na orce wiosennej szybciej wschodzą, oraz na słabszych ziemiach. Może to mieć też związek z ubiciem ziemi. Facet który uwałował pole po siewie miał najpóźniejszy start. Do tego zauważyłem że siana na 7 cm w orkę wiosenną dobrze wschodziła. Ta sama głębokość na orce zimowej słabo. Zaś płycej niż 4 na zimowej wschody bardzo dobre. Te 7 cm sąsiad zasiał na swojej zimowej orce(w obawie przed suszą) i w niektórych miejscach 50% wschodów. Może być tak że ziemia może wilgoć zachowa ale nie zdąży się nagrzać. 

#558 Share maciek1425

maciek1425

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 45 postów

Napisany 24 październik 2015 - 08:31

Kiszonka z kukurydzy

no a kiedy ją trzeba kosić bo tutaj jeden uzytkownik pisal że 1/3 linia mleczna coś tam pierdu pierdu :D no a na jakims portalu czytałem że musi być faza woskowa ziarna i wtedy są najlepsze parametry niezależnie czy qq jest cała jeszcze zielona (stay green) czy do połowy sucha

#559 Share bobienko

bobienko

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 586 postów
  • Zainteresowania:Sporty walki

Napisany 24 październik 2015 - 19:12

Kiszonka z kukurydzy

patrz a ja nie sypie i też nie pleśnieje :D a na myszy to mam trutke w saszetkach powsadzane w opony a nie sól :D Z tą solą to było dobre na nie pewne siano sypać... sól wiąże wilgoć i tyle

i pewnie w opony deszczu napada i leje sie po pryzmie ta twoja trutka a zdechle myszy kisza sie razem z kuku

Edytowany przez bobienko, 24 październik 2015 - 19:21.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#560 Share lukbold

lukbold

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2253 postów

Napisany 24 październik 2015 - 19:45

Kiszonka z kukurydzy

jak jakąś znajde to zapewne poinformuje... pewno lepiej jakby folie podziurawiły jak to zwykle bywało. Narazie mam święty spokój