Skocz do zawartości

Zdjęcie

Kiszonka z kukurydzy

601 odpowiedzi na ten temat

#461 Share soltys48

soltys48

stary sołtys

• Members
  • PipPipPip
  • 3405 postów
  • Zainteresowania:politologia

Napisany 06 maj 2014 - 11:21

Kiszonka z kukurydzy da się to zrobić i nawet kieś jak sialiśmy buraki sam to praktykowałem-najpierw była wożona trawa na pryzmę a później na nią listki kiszonka wyszła niezła-opasy chętnie to jadły

KOLOR POTĘGI JEST TYLKO JEDEN............................NIEBIESKI!!!!!!!!!!!!!!

3000 postów

mam nadzieję, że  chociaż w części z nich pomogłem

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Kiszonka z kukurydzy Dzisiaj, 18:22
  •  

#462 Share raf21

raf21

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 104 postów
  • Zainteresowania:wszystko po trochu ....D i oczywiscie gospodarstwo

Napisany 07 maj 2014 - 09:38

Kiszonka z kukurydzy hej koledzy ma pytanie , kończy mi sie pryzma z kiszonka i bardzo sie grzeje, z 10 cm od góry pleśnieje , zastało sie moze pól rozrzutnika , co moge zrobic zeby do końca sie nie popsuła , ciepłej bo je sie dawać.jak odkryłem pryzmę to szybko wysycha , a jak przykryta folia to pleśnieje, myłsałem przebrać ja w sensie ta dobra wybrać i rozsypać w stodole zeby sie nie grzała a reszta na obornik , chyba ze to nic nie da pomóżcie lub dajcie inne pomysły...

#463 Share damian40000

damian40000

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3200 postów

Napisany 07 maj 2014 - 20:56

Kiszonka z kukurydzy nie przykrywaj folią bo przez to się grzeje. Lepiej niech trochę wyschnie niż spleśnieje.

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#464 Share Zbysiu

Zbysiu

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 41 postów
  • Zainteresowania:rolnictwo

Napisany 26 sierpień 2014 - 19:35

Kiszonka z kukurydzy otwierał ktos pryzme po tygodniu od skoszenia? :)

#465 Share Piotrek1975

Piotrek1975

ROLNIK.PL

• Members
  • PipPipPip
  • 1330 postów
  • Zainteresowania:Bydło rasa Simentalska,boks, uprawa ziemi.

Napisany 27 sierpień 2014 - 06:25

Kiszonka z kukurydzy Ja w ubiegłym roku po dwóch otworzyłem, nie była taka jak powinna być ale bydło dobrze żarło. Znam też takiego co w ogóle nie okrywał do końca.

#466 Share masiew

masiew

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 466 postów

Napisany 27 sierpień 2014 - 07:25

Kiszonka z kukurydzy ja też nie okrywam do konca. Odrazu po skoszeniu zaczynam karmić.Na początku trochę cielaki robią bardziej wodniście, ale po pewnym czasie wszystko się uspokaja
wiem co czynię i moje czyny określają to, kim jestem

#467 Share Pawel20

Pawel20

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 928 postów

Napisany 27 sierpień 2014 - 11:57

Kiszonka z kukurydzy Lepsza opcja usypać kilka zestawów na odzielną małą przymę, a to główną zostawić w spokoju, niech się kisi te minimum 6 tygodni.

#468 Share Zbysiu

Zbysiu

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 41 postów
  • Zainteresowania:rolnictwo

Napisany 28 sierpień 2014 - 11:22

Kiszonka z kukurydzy otworzyłem dokładnie po 9 dniach i jest ok :) pryzma z hektara to można było zaryzykować

#469 Share 7891Firefox

7891Firefox

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 507 postów
  • Zainteresowania:Hodowla bydła i koni, weterynaria, rolnictwo.

Napisany 28 sierpień 2014 - 14:59

Kiszonka z kukurydzy słuchajcie, mierzy ktoś zawartość suchej masy przed zbiorem? u mnie starej już koniec, mleko ucieka bo resztki zjadają zagrzane. Jutro zaczynamy obkaszać pola i z tego co sie zbierze wyjdzie jakaś mała kupka. Tak myślę jak poprzednicy pisali, nakryć folią i po tygodniu dawać. Nie mam innego wyjścia raczej bo mleko spadnie całkiem.
Wezmę taką próbkę i zmierzę w mikrofalówce ile ma s.m. Wydaje mi się że już będzie dobra, bo kolby mleczno-woskowe. Zobaczymy.

#470 Share Junkers

Junkers

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1595 postów

Napisany 29 sierpień 2014 - 09:18

Kiszonka z kukurydzy Powiedzcie mi jaki kupic preparat zakiszacz do qq zeby byl w miare niedrogi a dobry?? Potrzeba mi na 4ha.

Edytowany przez Junkers, 29 sierpień 2014 - 09:18.

KPK Kumurun Team
"Polak jak se chce, to se kurde potrafi" F.Kiepski
Prawidłowo użytym młotkiem i przecinakiem możemy naprawić nawet zegarek.
Belarus 952.4 - U C-330

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#471 Share akernolat

akernolat

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 605 postów

Napisany 29 sierpień 2014 - 14:13

Kiszonka z kukurydzy

słuchajcie, mierzy ktoś zawartość suchej masy przed zbiorem? u mnie starej już koniec, mleko ucieka bo resztki zjadają zagrzane. Jutro zaczynamy obkaszać pola i z tego co sie zbierze wyjdzie jakaś mała kupka. Tak myślę jak poprzednicy pisali, nakryć folią i po tygodniu dawać. Nie mam innego wyjścia raczej bo mleko spadnie całkiem.
Wezmę taką próbkę i zmierzę w mikrofalówce ile ma s.m. Wydaje mi się że już będzie dobra, bo kolby mleczno-woskowe. Zobaczymy.

ja wykosiłem pół ha i przykryłem oponami, a przy kantach ziemią. Nie obsypałem ziemią jednej strony, i z tej strony zacząłem dawać tego samego dnia. Na początku dawałem 5 kg dziennie na sztukę, a teraz po tygodniu czasu daję normalną dawkę i już teraz się nie grzeje:)

#472 Share 7891Firefox

7891Firefox

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 507 postów
  • Zainteresowania:Hodowla bydła i koni, weterynaria, rolnictwo.

Napisany 29 sierpień 2014 - 19:45

Kiszonka z kukurydzy

Powiedzcie mi jaki kupic preparat zakiszacz do qq zeby byl w miare niedrogi a dobry?? Potrzeba mi na 4ha.

ja wzięłam z Dolfosu "DOLSIL LAC", taka saszetka 100g. Ma to wystarczyć na 100 ton kiszonki, czyli 1 gram na 1 tonę. Nie wiem jak to wyjdzie ilościowo w wodzie żeby wyszło odpowiednie stężenie na taką ilość jaką tu piszą, ale napewno wychodzi to taniej niż to co zakupiłam rok temu - 200g na 56 ton za 170zł. Ceny jeszcze nie znam, bo z jakimś upustem to ma być.

tylko ten zakiszacz co podałam na 56 ton to na ziarno był, dlatego taki drogi. Może ktoś tu jeszcze stosuje to odpowie dokładniej niż ja.

Dziś zbadałam zawartość suchej masy u siebie na polach, tradycyjnie poszlismy na pole z taaką maczugą ;) wyciachałam kilka reprezentatywnych krzaków qq i potem w domu do sieczkarni. W mikrofalówce wyszło że ma dopiero 24% s.m. Czyli jeszcze czekamy, choć dziki dają już o sobie znać.
Obkosimy pola do sieczkarni i z tego zrobimy małą kupkę na tymczasem, do osiągniecia dobrych parametrów s.m. i dojrzałości kolb.

#473 Share Simmi

Simmi

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 40 postów

Napisany 29 sierpień 2014 - 20:34

Kiszonka z kukurydzy Ja nie stosuję do kiszonki z kukurydzy żadnych zakiszaczy. Odpowiednio krótka sieczka, dobrze ubita pryzma i hermetyczne zamknięcie jest gwarantem dobrej kiszonki.
U mnie kukurydza jeszcze za miękka. Mam swoją sieczkarnię, więc czekam na najlepszy czas. W prognozach zapowiadają falę deszczów, więc przy dobrych wiatrach wjadę w przyszłym tygodniu.

#474 Share damian2r2r

damian2r2r

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 3 postów

Napisany 01 wrzesień 2014 - 11:26

Kiszonka z kukurydzy Witam też ostatnio przez kilka lat mam problem z psującą się kiszonką z kukurydzy, występowały zielone zepsute warstwy. Nie mam pojęcia co jeszcze może być tego przyczyną bo kukurydza właściwie zawsze jak ścinam jest odpowiednio sucha a ziarno jest twarde, cięta podczas bezdeszczowej pogody, sieczka drobna. Wozimy zwykłymi przyczepami 4,5t z nadkładkami i każda przyczepa starannie ubita sześciotonowym ciągnikiem. Sypiemy zawsze na dwie przyczepy do góry. Pryzma zawsze usytuowana na przygotpwanym placu na gołej ziemi a nie na jakichś roślinach. Zawsze szczelnie okryta folią. Mimo to, co roku około 1/6 kukurydza idzie w obornik. Teraz ścinałem 5 dni temu i od razu po zakończeniu zwożenia szybko ugniotłem i w ciągu godziny okryłem folią i około 5cm ziemi. Nie wiem, może to coś da że tak szybko okryłem. Słyszałem też mit że kukurydza psuje się jak ciągnik podczas wjeżdżania na pryzmę z przyczepą przekopie kukurydze kołami, czy to prawda? Co można jeszcze zrobić żeby uniknąć strat? Proszę o odpowiedź:)

#475 Share Mateusz1q

Mateusz1q

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 500 postów

Napisany 01 wrzesień 2014 - 12:20

Kiszonka z kukurydzy moze gdy wysypujesz zwyklymi przyczepami na "kupe" to zbyt duzo masy jestt w jednym miejscu i nie jest rownomiernie rozgarnieta na te 15-20 cm ? Kosiles 5 dni temu ? jaka odmiana? Ja skosiłem Wilge fao 180,siana 18 kwietnia przedwczoraj i zawartość suchej masy myśle że byla spokojnie >30%.

#476 Share damian2r2r

damian2r2r

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 3 postów

Napisany 01 wrzesień 2014 - 13:06

Kiszonka z kukurydzy Nie pamiętam odmiany ale nasiona kupione na targu. Dość rzadka była, niezbyt wysoka ale wszyscy przy koszeniu mówili że jest dobra do cięcia. Siana była coś koło 30 kwietnia. Ogólnie jak woziliśmy to masa była bardzo lekka, a z kolei sąsiad kosił tego dnia co my to była jeszcze mocno zielona to jak woziliśmy to była dużo cięższa, a na przyczepie wyglądała jak miazga i u niego wszyscy mówili że za wcześnie ścięta. A siał w majówkę. Co do tego sypania to z pewnością jak wysypujemy i rozgarniamy ręcznie to myślę że grubość jednej przyczepy wychodzi około pół metra to mówisz że to za dużo? A co myślisz o tym że pleśń może też być od tego że ciągnik przekopie? Podobno że wtedy z tej przekopanej kukurydzy wychodzi woda i dlatego pleśnieje. U jednego gościa wciągali każdy ciągnik z przyczepą linką większym ciągnikiem żeby nie kopał ale nie wiem czy to coś da, okaże się.

#477 Share wujekk110

wujekk110

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 108 postów
  • Zainteresowania:mechanizacja , hodowla bydła

Napisany 01 wrzesień 2014 - 13:16

Kiszonka z kukurydzy "damian2r2r" tak jak napisał "Mateusz1q", każdą wysypaną przyczepę kiszonki najpierw rozgarnij na warstwę 20-30 cm, a potem dokładnie ugnięć każdą warstwę. Zielone zepsute warstwy powstają na styku dużych mas kukurydzy wysypanych w jednym miejscu, ponieważ po ugnieceniu pozostają szczeliny z powietrzem. Prawidłowy proces kiszenia przebiega, tylko bez dostępu powietrza. U mnie zielona warstwa powstała też na styku, suchszej kukurydzy na spodzie,a wilgotniejszej na wierzchu (pomimo że była dobrze ugnieciona). Teraz staram się mieszać, przed ugnieceniem, te warstwy. Warstwa pół metra to za dużo na dobre ugniecenie. Jak ciągnik głęboko przekopie uniecioną kukurydzę, to w tym miejscu jest duże prawdopodobieństwo powstania pleśni.

Edytowany przez wujekk110, 01 wrzesień 2014 - 21:29.

#478 Share damian2r2r

damian2r2r

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 3 postów

Napisany 01 wrzesień 2014 - 14:58

Kiszonka z kukurydzy Dzięki Mateusz i dzięki Wujek przy robieniu następnej kiszonki będziemy podjeżdżać przyczepami dalej od pryzmy to warstwy będą cieńsze. Z drugiej strony dużo przy tym roboty bo przyczepa wykipuje wszystko w jedno miejsce i sporo jest do rozgarniania więc przyda się tur na następny raz. Wielkie dzięki za radę, może nie będzie już się psuć.

#479 Share Piotrek1975

Piotrek1975

ROLNIK.PL

• Members
  • PipPipPip
  • 1330 postów
  • Zainteresowania:Bydło rasa Simentalska,boks, uprawa ziemi.

Napisany 01 wrzesień 2014 - 18:54

Kiszonka z kukurydzy Jakie odmiany już kosicie? Ja mam San 240 FAO i jest już ziarno twarde, siana chyba 24 kwiecień.
Myślę dziabnąć pod koniec tygodnia, jak u was sytuacja się przedstawia?

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#480 Share ZUCH1234

ZUCH1234

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 700 postów
  • Zainteresowania:Świętokrzyskie

Napisany 01 wrzesień 2014 - 19:34

Kiszonka z kukurydzy ja bede kosił dopiero po 20 wrzesnia bo jeszcze mleko a siana była 22 kwietnia . tak troche z innej beczki czy ktoś stosował juz taka folie bo ja potrzebuje 150 m i ta wychodzi najtaniej http://allegro.pl/fo...4548057517.html czy ktos z was juz ja miał rok temu i czy warto ??????