Skocz do zawartości

Zdjęcie

Kiszonka z kukurydzy

601 odpowiedzi na ten temat

#381 Share Karror830

Karror830

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 207 postów

Napisany 13 wrzesień 2013 - 09:32

Kiszonka z kukurydzy Zle opisalem o co mi chodzilo. Moj błąd.
Kukurydza ktora chce kupic jest zeszlo roczna w pryzmie 10 km odemnie. Chce kupic kilka przyczep lecz po "naszych" drogach nawet ładnie wyciete kostki beda rozwalone.

Edytowany przez milanreal1, 13 wrzesień 2013 - 22:48.
cytowanie poprzedniego posta

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Kiszonka z kukurydzy Dzisiaj, 01:05
  •  

#382 Share damianzetor9540

damianzetor9540

Zaawansowany

• V.I.P.
  • rank
  • 541 postów
  • Zainteresowania:Południe Łódzkiego

Napisany 13 wrzesień 2013 - 13:13

Kiszonka z kukurydzy Był już na forum opisywany taki przypadek. Jeśli chcesz kupić starą (zeszłoroczną) kiszonkę i uspać ją od nowa i ubić, przykryć to nie ma mowy. Zepsuje się.

#383 Share Pawel20

Pawel20

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 928 postów

Napisany 13 wrzesień 2013 - 18:50

Kiszonka z kukurydzy Pozostaje Ci wycieczka co kilka dni do miejsca gdzie jest ta pryzma. Jednorazowo to bedzie marnotrastwo.

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
Tylko na agroFakt.pl:

Kiedy otworzyć pryzmę? zobacz »

•  

#384 Share barteczeq19

barteczeq19

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 14 postów

Napisany 25 wrzesień 2013 - 13:47

Kiszonka z kukurydzy Tematy połączone

Witam wczoraj rano ściąłem kiszonkę z kuku wyszła pryzma 28x8 i jakieś 1,5m wysokości.I mam problem ponieważ dopiero jutro będę mógł ją okryć i moje pytanie czy prawie 3 dni bez okrycia ziemią nie wypłyną źle na jej jakość ?

Edytowany przez KRISTOFORn, 25 wrzesień 2013 - 18:39.

#385 Share xerion3800

xerion3800

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 928 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo i mechanizacja

Napisany 25 wrzesień 2013 - 18:31

Kiszonka z kukurydzy Pryzma musi być okryta do 3 dni. A jak chcesz ją zabezpieczyć to daj jakiś zakiszacz na powierzchnię.
Zapraszam na mój kanał na YouTube!
https://www.youtube.com/user/clasxerion3800

#386 Share mlodyhef

mlodyhef

rolnik postępowy ;)

• Members
  • PipPipPip
  • 800 postów

Napisany 25 wrzesień 2013 - 19:54

Kiszonka z kukurydzy Ja zawsze tego samego dnia okrywam i zabezpieczam. Panowie a mam pytanie: ile ten produkt z Sano kosztuje, chodzi o Labascil Acid + bakterie? Wiem, że recenzje ma dobre, ale oglądam na allegro takie zakiszacze jak:

http://allegro.pl/po...3505631295.html

lub

http://allegro.pl/za...3547995332.html

i będąc szczerym cholera wie, co wybrać. Kukurydzę koszę w przyszłym tygodniu więc trzeba szybko wybrać.

#387 Share reebok

reebok

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 150 postów
  • Zainteresowania:żywienie bydła, trzody

Napisany 25 wrzesień 2013 - 20:27

Kiszonka z kukurydzy Ważne żeby były bakterie kwasu mlekowego lactobacillus minimum 3 szczepy, a potem cena.

Pozdr.

#388 Share Thomas2135

Thomas2135

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3179 postów

Napisany 25 wrzesień 2013 - 20:37

Kiszonka z kukurydzy Ja u siebie zastosowałem Silaprilis i kosztowało to ok 650zł na 100 t.Ten produkt ma zupełnie inny skład niż Sano. Głównie to kwas propionowy i bakterie kwasu mlekowego. Zestaw z Sano nie był tańszy i też kosztował coś ponad 600zł.

#389 Share Karror830

Karror830

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 207 postów

Napisany 25 wrzesień 2013 - 21:32

Kiszonka z kukurydzy Rok temu stosowalem zakiszacz ze Sano Labascil Acid + bakterie. Efektem byly bardzo male, praktycznie zadne (oprocz koncowki pryzmy) straty, bardzo dobra "smakowitosc", mam wrazenie ze krowy wiecej pobieraly sm. Dodam ze wykorzystalem na 2,5 h jeden worek + bakterie, a reszta 5 h bez zadnych zakiszaczy. W tym roku inny tanszy zamiennik. Szczegoly rano.

#390 Share tespis17

tespis17

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 596 postów

Napisany 26 wrzesień 2013 - 20:04

Kiszonka z kukurydzy Ja uważam że stosowanie zakiszaczy to straty kasy. Od paru lat nie stosuję ponieważ mizerne efekty tego były.
Moim zdaniem dobrze ubić, i nakryć najlepiej podwójna folią to 90% sukcesu.

P.S jeżeli miałbym komuś coś polecić to to:
http://allegro.pl/be...3560245722.html
Ja stosuję sól paszową ale to chyba w innym celu niż zakiszacz :)

Edytowany przez tespis17, 26 wrzesień 2013 - 20:07.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#391 Share Thomas2135

Thomas2135

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3179 postów

Napisany 26 wrzesień 2013 - 20:24

Kiszonka z kukurydzy Delaval ma swój zakiszacz i nazywa się Feedtech i właśnie wskazane jest stosowanie go razem z benzeosanem sodu. Feedtech kosztował w granicach 440zł jednak dochodził ten benzeosan i cena nie była już tak atrakcyjna. Rozpuszczało się to w 200 l wody kiedy Silaprilis potrzebował 20l. W tym roku pierwszy raz stosuję zakiszacz, bo co roku miałem jakieś straty, a to folię przedziurawiły ptaki, kiedy indziej psy, albo zbyt wcześnie otworzyłem pryzmę a temp były nadal na +. Słyszałem od człowieka koszącego kukurydzę, że nadmierne ubicie kukurydzy także powoduje psucie się kiszonki. To by potwierdzało mój zeszłoroczny przypadek.

#392 Share karolr2

karolr2

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1531 postów

Napisany 26 wrzesień 2013 - 20:57

Kiszonka z kukurydzy Wczoraj skoszona z 1.60ha było 13 przyczep 10ton wieltona z podwójnymi burtami wyszła pryzma 27m długa i na 8metrową folię na szerokość. Ile może być ton na takiej przyczepie.

#393 Share TommyLee

TommyLee

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 140 postów

Napisany 26 wrzesień 2013 - 21:32

Kiszonka z kukurydzy Tez wychodzilem z zalozenia ze zakiszacze to strata kasy ale przekonalem sie ze tak nie jest. Przez kilka lat robilismy z kolega razem kiszonke z tym ze on stosowal te srodki ja nie. Ta sama sieczkarnia kosila, ten sam ciagnik ubijal,kukurydza w tej samej fazie koszona. Okrycie pryzmy tak samo dokladne i co roku nowa folia. U Kolegi zero strat u mnie okolo 10%- 15%. W tym roku juz zastosowalem zakiszacz z sano.

#394 Share lamboEVO100

lamboEVO100

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 877 postów

Napisany 26 wrzesień 2013 - 21:40

Kiszonka z kukurydzy Warto zastosować sam sorbinian potasu i benzoesan sodu ? Czy trzeba dodać jakiś kwas jeszcze ? Usługodawca już od początku tygodnia jedzie mi kosić a sucha masa coraz większa i będzie problem z ubiciem. Do tego prawie co roku mam jakieś straty i chciałbym je zminimalizować.

#395 Share Thomas2135

Thomas2135

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3179 postów

Napisany 27 wrzesień 2013 - 13:46

Kiszonka z kukurydzy 1m3 kukurydzy w silosie to ok 700kg. Wszystko zależy od ilości suchej masy. Na jednej z aukcji jest napisane, żeby łącznie z benzeosanem stosować kwas mlekowy. Ciekawe czy taki będzie wystarczający i w jakim stężeniu?
Wiele osób pewnie o tym wie, ale jedna rada dla wszystkich stosujących zakiszacze po raz pierwszy. Do zakiszacza stosujemy wyłącznie wodę ze studni, stawu, itp naturalnych źródeł wody. Nie można stosować wody z gminnego wodociągu, gdyż zawiera chlor, który jak wiadomo jest bakteriobójczy.
http://allegro.pl/kw...3552025312.html

Edytowany przez Thomas2135, 27 wrzesień 2013 - 13:47.

#396 Share lolek200

lolek200

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 83 postów

Napisany 28 wrzesień 2013 - 20:55

Kiszonka z kukurydzy u mnie w okolicy nikt jeszcze nie wjechał po deszczach miejscami woda stoi na polu :( takiego mokrego wrzesnia to ja nie pamietam, nie ma nawet jak posiac zboza czy wykopac ziemniakow

#397 Share dawid725

dawid725

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 3 postów

Napisany 28 wrzesień 2013 - 21:35

Kiszonka z kukurydzy Siemka wszystkim:)Mam pytanie kiedy kosi się słonecznik na kiszonke??

#398 Share donweter1989

donweter1989

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1305 postów
  • Zainteresowania:rolnictwo, wędkarstwo

Napisany 29 wrzesień 2013 - 07:01

Kiszonka z kukurydzy Gdy zakwitnie a w ziarnie jest takie gęste mleko. Fachowej nazwy Ci nie podam, ale sądzę że to starczy.

#399 Share dawid725

dawid725

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 3 postów

Napisany 29 wrzesień 2013 - 19:02

Kiszonka z kukurydzy Dzienki:)

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#400 Share Thomas2135

Thomas2135

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3179 postów

Napisany 29 wrzesień 2013 - 20:56

Kiszonka z kukurydzy Wrócę jeszcze do zjawiska pleśnienia (psucia) się kiszonki. Zauważyłem że na pryzmach u okolicznych rolników i innych spotkanych, gdzieś przy drodze przysypanych całkowicie ziemią(piachem) nie było w ogóle widać nawet cm pleśni. Po prostu żadnych odrzutów przy pryzmie. Wydaje mi się, że to główna różnica między pozornie identycznie robionymi kiszonkami. Ja u siebie ostatnie lata właśnie nie obsypywałem pryzmy ziemią i straty były zawsze. Folię dociskałem oponami, których było zdecydowanie za mało. W tym roku dowieźliśmy ponad 100 opon i w zeszłym roku z 70, ale to nadal za mało, aby dobrze docisnąć folię , dlatego puste miejsca przysypane są piachem. Pamiętam jak kiedyś przysypywaliśmy kiszonkę piachem to strat niemal nie było poza podtopieniem pryzmy, jednak tłuczenie kilkucentymetrowej warstwy mokrego, zmarzniętego piachu było mordęgą i dlatego zrezygnowaliśmy.
Jakie macie doświadczenia właśnie z takim przysypywaniem pryzmy? Potwierdzi ktoś moje przypuszczenia?