Skocz do zawartości

Zdjęcie

Kiszonka z kukurydzy

601 odpowiedzi na ten temat

#21 Share andrzej2110

andrzej2110

Zaawansowany

• V.I.P.
  • rank
  • 9407 postów

Napisany 05 maj 2009 - 15:16

Kiszonka z kukurydzy Ja ugniatam ciapkem z turem i dobrze sie nim gniecie. Wąskie koła a na ciągniku tur. Mój ciapek jest chyba cieżejszy od 3512 ;) najlepiej widać to jest przy ugniataniu gnoju. Wczoraj ugniatałem 3512 to wskakiwał bez problemowo a ciapek z turem ma ciężko wjechać bo koła głęboko siadają.

Powyższy post wyraża jedynie opinię autora w dniu dzisiejszym. Nie może on służyć przeciwko niemu w dniu jutrzejszym.
ani każdym innym następującym po tym terminie.Ponadto autor zastrzega sobie prawo zmiany poglądów, bez podawania przyczyny :D

bullet_black.png

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Kiszonka z kukurydzy Dzisiaj, 08:50
  •  

#22 Share milanreal1

milanreal1

Nie zadzieraj z moderatorem :D

• Moderator Forum
  • PipPipPip
  • 8984 postów
  • Zainteresowania:Sport, muzyka i oczywiście rolnictwo.

Napisany 05 maj 2009 - 15:33

Kiszonka z kukurydzy No mój kumpel mówi że najwięcej zawsze zależy od operatora nie ciągnika. Jak ktoś potrafi ugniatać to nawet ciapkiem dobrze ugniecie. Zresztą on ma tylko ciapka i 60 i jak 2 lata temu 60 mu padła to ciapkiem ugniatał i dobrze wyszła kiszonka. A żeby ciapka dociążyć to na koniec gniecenia rotacyjna podczepił.
Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

#23 Share Pawel20

Pawel20

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 928 postów

Napisany 05 maj 2009 - 15:35

Kiszonka z kukurydzy U mnie ugniatały 3 ciągniki z napedem na cztery koła i tez trafiają się kawałki popsutej kiszonki, miejscami się niestety porządnie grzeje. A to przez to, ze zbyt długo czekaliśmy z jej zbiorem i podczas koszenia była bardzo sucha i cięzko później było z pryzmy wypchnąc powietrze. Oraz za szybkim tempem rozładowywnia rozrzutników (wiadomo jak to jest gdy kożysta się z usług, tempo, tempo, aby mniej zapłacic). Ale w miejscach gdzie udało się dobrze wygnieśc sieczkę kiszonka jest bardzo dobra i napewno ma duzą wartośc energetyczną. Jednak w tym roku trzeba bedzie ją robic gdy bedzie ciut zieleńsza.

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#24 Share andrzej2110

andrzej2110

Zaawansowany

• V.I.P.
  • rank
  • 9407 postów

Napisany 05 maj 2009 - 15:41

Kiszonka z kukurydzy A to u was biorą od godziny?? U nas od ha

Powyższy post wyraża jedynie opinię autora w dniu dzisiejszym. Nie może on służyć przeciwko niemu w dniu jutrzejszym.
ani każdym innym następującym po tym terminie.Ponadto autor zastrzega sobie prawo zmiany poglądów, bez podawania przyczyny :D

bullet_black.png

#25 Share Pawel20

Pawel20

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 928 postów

Napisany 05 maj 2009 - 15:46

Kiszonka z kukurydzy Sieczkarnia bierze od godziny, kosi nam rolnik Jaguarem 690SL. Dla niego hektar skosić w godzinę to nie problem, ale dla nas dowieść to na pryzmę i dobrze ugnieść to duże wyzwanie. Sposobem na to jest robić kilka pryzm, ale robić więcej jak 2 pryzmy z 5ha to chyba przesada.

#26 Share danielhaker

danielhaker

Po prostu Daniel ;)

• Moderator Forum
  • PipPipPip
  • 6745 postów
  • Zainteresowania:fotografia, muzyka, motoryzacja, lotnictwo :p

Napisany 05 maj 2009 - 15:52

Kiszonka z kukurydzy U nas nie kupuje się żadnych zakiszaczy i mamy kiszonkę lux. Tylko w tym roku mamy spleśniałą od brzegu bo krowa weszła i przeszła się bokiem do końca pryzmy. A jeśli się psuje to jest to wina dostania się powietrza. Trzeba uważać, żeby nie przedziurawić folii. Często pleśnieje przez wrony, albo przez psy - jak np. mojego sąsiada, który na noc spuszcza wilka bo nie ma co mu dać zjeść. Czasami mam chęć kupienia trutki na szczury i go poczęstować. podobnie jak wrony - wejdzie na wierzch i podziurawi. Raz tato poszedł powiedzieć żeby go uczepił bo każdemu folię dziurawi, a ten na to: "Nie tylko ja mam psa we wsi"

Mój kanał na YouTube http://www.youtube.c...ser/danielhaker

KUPIĘ SŁOMĘ. SIEDLCE, ŁOSICE, ŁUKÓW, MIĘDZYRZEC PODL.

#27 Share andrzej2110

andrzej2110

Zaawansowany

• V.I.P.
  • rank
  • 9407 postów

Napisany 05 maj 2009 - 16:33

Kiszonka z kukurydzy

Sieczkarnia bierze od godziny, kosi nam rolnik Jaguarem 690SL. Dla niego hektar skosić w godzinę to nie problem, ale dla nas dowieść to na pryzmę i dobrze ugnieść to duże wyzwanie. Sposobem na to jest robić kilka pryzm, ale robić więcej jak 2 pryzmy z 5ha to chyba przesada.

Ja robię 2 pryzmy. jedna jest z około 9 rozrzutników a na drugą daje resztę. Robię tak bo koło stodoły więcej nie wejdzie. No może w tym roku (jak kukurydza nie uschnie ) to będzie dłuzsza pryzma przy stodole czyli 10-11 rozrzutników a reszta za ogródkiem.

bullet_black.png

#28 Share stalpin8145

stalpin8145

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 223 postów

Napisany 05 maj 2009 - 16:50

Kiszonka z kukurydzy To co wiem to było ugniatane jakimś nurem o szerokich tylnych kołach

#29 Share andrzej2110

andrzej2110

Zaawansowany

• V.I.P.
  • rank
  • 9407 postów

Napisany 05 maj 2009 - 17:02

Kiszonka z kukurydzy Szerokie koła to mały nacisk na 1 cm kwadratowy. Dobre do pola ale nie kiszonek. Da się takim ugniatać ale trzeba cienko sypać i gnieść.

bullet_black.png

#30 Share TOOMER

TOOMER

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 72 postów

Napisany 08 maj 2009 - 19:11

Kiszonka z kukurydzy Najważniejsze to ugniatać dobrze od samego początku i na bokach, tylko trzeba uważać żeby nie spaść. Ode mnie sąsiad brał od hektara kukurydzy. Robię jedną a długą pryzmę. Dodaję zakiszacze Labacsil z sano . Lepsze pobieranie paszy niż kiszonka bez zakiszacza. A co za tym idzie zwiększona wydajność mleka i przyrosty opasów. A trzy lata temu zasiałem 10 ha kukurydzy i miałem coś ok 800 ton. Rocznie idzie ok 350 ton. Zapas mam na cały rok. Od dwóch lat dosiewam po 4 ha kukurydzy. Wszystko zjada 50 sztuk bydła. W tym dwa ha żyta na kiszonkę i lucerna oraz trawa z kończyną na powierzchni 6 ha oraz 4 ha łąki na siano.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#31 Share adrian2

adrian2

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 136 postów

Napisany 08 maj 2009 - 21:08

Kiszonka z kukurydzy Ja w tym roku ubijałem C 328 ze skrzynką na tuzie, teoretycznie około 450kg, w praktyce raczej mniej. W kukurydzy ciapkiem się bardzo dobrze ubija, z 4 na wsteczny rewers. Zależy też ile się ubija. Bo jak ktoś dwa razy przejedzie i se idzie w cień no to nie dobije.
-U-R-S-U-S- i wszystko jasne.

#32 Share damian131091

damian131091

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 170 postów

Napisany 09 maj 2009 - 21:03

Kiszonka z kukurydzy Aby nie było spleśniałych płatów: trzeba dobrze ubić, trzeba dobrze przykryć, no i przede wszystkim żeby traktor bez napędu się nie zakopał. U mnie zawsze do transportu kukurydzy używa się ciągników z przednim napędem, tylko dwa są bez napędu: mf 590 to jeszcze daje rade, jeszcze za bardzo się nie zakopie, ale jak jest ursus 3512, to gdzie on się zakopie to zawsze w tym miejscu jest spleśniała. Co roku tak jest jak go się nie wciągnie to on się zakopie i powietrze się dostaje do ubitej wcześniej kukurydzy poprzez właśnie zakopanie się. Gdyby nie ursus to bym niemiał ani jednego płata pleśni.
" Zetor jest bogiem,
Orka nałogiem,
Radio zabawą,
A ropa podstawą ."

#33 Share andrzej2110

andrzej2110

Zaawansowany

• V.I.P.
  • rank
  • 9407 postów

Napisany 09 maj 2009 - 21:28

Kiszonka z kukurydzy Jakim biegiem wiezdzasz nam pryzmę 3512??

bullet_black.png

#34 Share damian18

damian18

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 671 postów

Napisany 09 maj 2009 - 21:45

Kiszonka z kukurydzy Ja od ładnych kilku lat wciągam kukurydze na pryzmę 3512 na pryzmach mam około 40 rozrzutników co roku i od około 10 wciągam na 2 ciągniki i się nie kopie(lepiej stracić te 2 min na podczepienie liny niż 1 godz na kopanie się) pryzmę robię średnio 3 dni 4 przykrywam ugniatam 30 i 60 kosze forszajem i kiszonka jest zawsze ok jedną folie wykorzystuje kilka lat tylko składam na pół żeby były 2 warstwy i jest kiszonka ok

#35 Share lukasz345

lukasz345

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 274 postów
  • Zainteresowania:maszyny rolnicze---->NH

Napisany 23 sierpień 2009 - 17:45

Kiszonka z kukurydzy Witam!

W tym roku zostało nam 25 arów kukurydzy i chcemy przeznaczyć ją na ukiszenie. Do tej pory kukurydzę ścinaliśmy sieczkarnią jednorzędową na zielono prosto do żłobów. Jednak w tym roku późno zaczęliśmy ją kosić i nie skosiliśmy wszystkiego a poniewaz zbliza sie pora na kiszenie kukurydzy zwracam sie do Was jak się robi kiszonkę i jakie to są koszty ;[ . czyli czarna lub biała folia. Czy trzeba stosować jakies preparaty ułatwiajace proces zakiszania? Z tego co się naoglądałem na youtube wiem że trzeba kosic sieczkarnia zwozic na pryzmę ubijać przykryc folia i zasypać piaskiem. Po ilu miesiącach mozna ją odkrywac? Czy mleko nie zmieni zapachu ? Czy można ją dawać na przemian z sianem suchym?Czy trzeba tez druga folie na spód czy zamiast tego na zółty piach?
Proszę o odpowiedzi jako laik w temacie kiszonek gdyz niegdy dotad tego nie robilismy. :o
P S wiem ze jest duzo tematów o kiszonkach ale tamte wygasły i nikt do nich nie zagląda.

#36 Share qazi

qazi

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 4544 postów

Napisany 23 sierpień 2009 - 19:01

Kiszonka z kukurydzy kiszonki z kuku nie robimy ale czy te 25 arów wystarczy na zrobienie takiej pryzmy aby to się dało ugnieść i nie zepsuło i potem można było to pobierać z niej??

#37 Share Pawel20

Pawel20

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 928 postów

Napisany 23 sierpień 2009 - 19:11

Kiszonka z kukurydzy Jeśli masz jako taka tą sieczkarnie to poczekaj do 2 dekady września i jak już to wtedy rób ta kiszonkę. I poprę kolegę z postu wyżej, nie wiem czy jest sens robić pryzmę z tak małej powierzchni.

#38 Share gosc1

gosc1

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 148 postów

Napisany 23 sierpień 2009 - 19:20

Kiszonka z kukurydzy

Czy mleko nie zmieni zapachu ?

:o zmieni nie tylko zapach,ale i kolor... Żartuję - Jasne,że nie zmieni.

Czy można ją dawać na przemian z sianem suchym?

Można.

#39 Share damian18

damian18

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 671 postów

Napisany 23 sierpień 2009 - 20:33

Kiszonka z kukurydzy Pawel20 zależy na jakiej ziemi rośnie jak na piasku to za 2 tyg do koszenia i popieram że z 25 arów nie ma co robić pryzmy

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#40 Share lukasz345

lukasz345

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 274 postów
  • Zainteresowania:maszyny rolnicze---->NH

Napisany 29 sierpień 2009 - 18:58

Kiszonka z kukurydzy ile kosztuje czarna folia do kiszonek????