Skocz do zawartości

Zdjęcie

Kiszonka z kukurydzy

601 odpowiedzi na ten temat

#321 Share gibos95

gibos95

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 64 postów

Napisany 18 marzec 2013 - 22:30

Kiszonka z kukurydzy ponawiam pytanie, jest jakaś średnia ile uzyskuje się kiszonki z jednego hektara kukurydzy ?
Witam, prowadzę wraz z rodzicami ok 20 hektarowe gospodarstwo rolne nastawione głównie na hodowle opasów i trzody chlewnej. Siejemy zboża i kukurydzę. Mieszkam w woj. kuj-pom w pobliżu Nakła nad Notecią

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Kiszonka z kukurydzy Dzisiaj, 14:20
  •  

#322 Share Profil usunięty Profil usunięty

Profil usunięty
  • thumbphoto
  • Guests

Napisany 18 marzec 2013 - 22:36

Kiszonka z kukurydzy Nie zupełnie. Kiszonki nie zbiera się z hektara pola ale plon zielonej masy z której można zrobić kiszonkę trafiają się takie informacje na stronach o odmianach i przy wzorowym nawożeniu.

Przykład
http://www.google.pl....43828540,d.ZGU

Edytowany przez KRISTOFORn, 18 marzec 2013 - 22:46.

#323 Share mlodyhef

mlodyhef

rolnik postępowy ;)

• Members
  • PipPipPip
  • 801 postów

Napisany 23 marzec 2013 - 19:05

Kiszonka z kukurydzy http://tinypic.com/v...pic=301osjo&s=6

http://tinypic.com/v...pic=2aa0s9z&s=6

Nie ma się czym chwalić, ale to wklejam. Na pierwszym zdjęciu w środku tej niebieskiej pleśni jest takie czerwone coś. Nie mam pojęcia od czego to się dzieje i co to jest, ktoś wie? Na drugim zdjęciu te białe na kiszonce to nic innego, jak śnieg :)

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#324 Share Jonek132

Jonek132

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 138 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo :D

Napisany 24 marzec 2013 - 11:00

Kiszonka z kukurydzy witam. u nas kukurydze uprawia się ponad 10 lat więc powiem Wam że najlepszy na przykrycie jest piach na folię. Opony nie przykrywają całej powierzchni i o pustym miejscu (czasami) może gromadzić się powietrze. Najlepsze rozwiązanie to było by piach i opony. ;) To prawda że ptaki boją się opon bo u mojego znajomego na pryzmę przyleciały gawrony i z foli zrobiły ,,durszlak" <_< i niestety pół metra górnej warstwy pryzmy była do wyrzucenia. Mam nadzieje że moje doświadczenie pomoże wam w przyszłości :)

#325 Share Jonek132

Jonek132

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 138 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo :D

Napisany 24 marzec 2013 - 11:16

Kiszonka z kukurydzy moim zdaniem jest kilka powodów pleśni w pryzmie kukurydzy. Może to być za wilgotna kukurydza (przed koszeniem padał deszcz i nie doschła), może to być też nagromadzenie się powietrza w pewnych częściach przez słabe ubijanie, lub wyżej wymieniona głownia. Słabe przykrycie nie jest powodem pleśni bo jak by była źle przykryta to by spleśniała większość a nie tylko w pewnych miejscach.

#326 Share Baartekk

Baartekk

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 89 postów

Napisany 24 marzec 2013 - 21:56

Kiszonka z kukurydzy Zapewne przykrywałeś ziemią i zrobiła się dziura we foli i taki jest tego efekt.

#327 Share Pawel20

Pawel20

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 928 postów

Napisany 24 marzec 2013 - 22:02

Kiszonka z kukurydzy Jakby była dziura w foli to szło by to od góry, prędzej ktoś sobie zrywki na pryzmie robił.

#328 Share grzegorz132

grzegorz132

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 613 postów

Napisany 24 marzec 2013 - 23:33

Kiszonka z kukurydzy moga być slady od ciagnika ktory sie kopał na kopcu i przerył ... a potem na wierzch nowa warstwa kiszonki i klops niedogniecenie

#329 Share Massey1993

Massey1993

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 260 postów

Napisany 26 marzec 2013 - 19:16

Kiszonka z kukurydzy za wczesne otwarcie pryzmy nie ma nic do psucia się, można obsypać pryzmę i od razu otwierać bardziej już niedokładne otwieranie np. pryzma nie jest przysypana od góry albo nakryta oponami odwijasz folie i dostaje się pod spód powietrze i pleśnieje od góry, u mnie też wystąpiły w środku małej pryzmy plami przez to że ojciec 60ką trochę przerył i oto efekty
kupię przyczepę wywrotkę 4,5t, sprzedam ursus c330m 1991r, rozsiewacz KOS na podnośnik

#330 Share Meg5

Meg5

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1601 postów

Napisany 26 marzec 2013 - 19:37

Kiszonka z kukurydzy Niestety ale muszę obalić Twoja teorie ,ponieważ u mnie właśnie obie pryzmy były dokładnie obsypane ziemią ,również u góry, by psy i koty nie porobiły dziur .Więc Twoje stwierdzenie ,że powietrze dostaję się pod folie ,przy odkrytej pryzmie i stąd psucie się kiszonki w moim przypadku nie potwierdzam .

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#331 Share KoNiU4718

KoNiU4718

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 137 postów
  • Zainteresowania:Muzyka, sport, rolnictwo

Napisany 27 marzec 2013 - 22:51

Kiszonka z kukurydzy Witam, w tym roku będę robił pierwszy raz kiszonkę i mam parę pytań. Jakie wymiary powinna mieć pryzma na 1ha QQ? Od spodu położyć folię czy na czysto zrzucać? I jak z górą? Starczą 2 warstwy foli kiszonkowej? Po bokach, podsypać ziemią a na górze opony? Byłbym wdzięczny za podpowiedzi jak to dobrze przygotować, dzięki wielkie z góry :)

#332 Share danielhaker

danielhaker

Po prostu Daniel ;)

• Moderator Forum
  • PipPipPip
  • 6745 postów
  • Zainteresowania:fotografia, muzyka, motoryzacja, lotnictwo :p

Napisany 27 marzec 2013 - 23:05

Kiszonka z kukurydzy Z rolki 25x8m jeszcze Ci zostanie folii. Na spód nie trzeba kłaść. Na górę wystarczy jedna warstwa, choć jeśli masz gdzieś dostęp do ubiegłorocznej to możesz dwiema przykryć. Nowej podwójnie chyba nie ma sensu przykrywać bo nowa folia kosztuje ;)
Boki ziemią i na górę też na pewno nie zaszkodziłoby. Samych opon na górze nigdy nie kładłem więc nie powiem Ci czy powietrze górą nie zachodzi wgłąb. Na pewno lżej jest zdjąć oponę z góry niż zwalać ziemię.
U mnie w tym roku (odpukać) druga pryzma już prawie do końca doszła dosłownie w 100% bez zepsutej. Z pierwszej troszkę się odrzuciło bo nie zmieściło się w dwie pryzmy i zrobiona była trzecia mała jako pierwsza do rozpoczęcia i przykryta była ubiegłorocznymi foliami. Zobaczymy jaka następna (największa) będzie po otwarciu.

Mój kanał na YouTube http://www.youtube.c...ser/danielhaker

KUPIĘ SŁOMĘ. SIEDLCE, ŁOSICE, ŁUKÓW, MIĘDZYRZEC PODL.

#333 Share Piotrek1975

Piotrek1975

ROLNIK.PL

• Members
  • PipPipPip
  • 1330 postów
  • Zainteresowania:Bydło rasa Simentalska,boks, uprawa ziemi.

Napisany 28 marzec 2013 - 06:04

Kiszonka z kukurydzy Ja też mam chęć przykryć w tym roku jedną pryzmę oponami na górę , było by dużo lżej w zimę bo ziemia jak zamarznie to muszę młotem napie....ać.
Ktoś z was przykrywał w ten sposób pryzmę z QQ? Czy nie psuję sie od góry?

#334 Share Junkers

Junkers

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1595 postów

Napisany 28 marzec 2013 - 10:22

Kiszonka z kukurydzy Nic nie trzeba młotem walić, zanim ziemia zamarznie odwalasz na szerokość szypy ziemię jak kończy się folia po bokach i wszystko ładnie odchodzi plastrami, wolę w zimę zrzucać ziemię(jak nie ma śniegu) niż w lato.
Czasem młotek się przydaje jeśli ten cały plaster ziemi jest za duży żeby go udźwignąć :lol:
KPK Kumurun Team
"Polak jak se chce, to se kurde potrafi" F.Kiepski
Prawidłowo użytym młotkiem i przecinakiem możemy naprawić nawet zegarek.
Belarus 952.4 - U C-330

#335 Share KoNiU4718

KoNiU4718

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 137 postów
  • Zainteresowania:Muzyka, sport, rolnictwo

Napisany 28 marzec 2013 - 11:25

Kiszonka z kukurydzy Dzięki Danielhaker za podpowiedzi, czyli sugerujesz, że 25x8m starczy pryzma na 1ha QQ? Co do samych opon to nie jestem przekonany, chyba lepiej jednak trochę ziemi rzucić ;) Pozdrawiam.

#336 Share stojanow

stojanow

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 55 postów

Napisany 28 marzec 2013 - 11:34

Kiszonka z kukurydzy u mnie ni ma zadnego problemu z odkrywaniem wystarczy tylko madrze przykryc przykrywam obsipnikiem na grobosc ok 6-10cm apozniej przy odkrywaniu przejade traktorem po pryzmie i ladnie kawalki ziemi mozna zrzucac lepsze odkrywanie niz latem

#337 Share danielhaker

danielhaker

Po prostu Daniel ;)

• Moderator Forum
  • PipPipPip
  • 6745 postów
  • Zainteresowania:fotografia, muzyka, motoryzacja, lotnictwo :p

Napisany 28 marzec 2013 - 23:42

Kiszonka z kukurydzy

Dzięki Danielhaker za podpowiedzi, czyli sugerujesz, że 25x8m starczy pryzma na 1ha QQ? Co do samych opon to nie jestem przekonany, chyba lepiej jednak trochę ziemi rzucić ;) Pozdrawiam.

Jeszcze Ci z tego pewnie zostanie . Najmniejsze folie to chyba 25x8 (chyba że ucinane z metra to wtedy bierzesz jaką chcesz).

Mój kanał na YouTube http://www.youtube.c...ser/danielhaker

KUPIĘ SŁOMĘ. SIEDLCE, ŁOSICE, ŁUKÓW, MIĘDZYRZEC PODL.

#338 Share kyllee

kyllee

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 607 postów

Napisany 29 marzec 2013 - 18:38

Kiszonka z kukurydzy Parametry dobrej Kiszonki

Parametr Jednostka Kiszonka* z kukurydzy i Kiszonka** z traw
SUCHA MASA % 28–35 30–40
BIAŁKO OGÓLNE % w s.m <9 14–18
WŁÓKNO SUROWE % w s.m 17–20 23–27
SKROBIA % w s.m >30 –
ENERGIA NETTO JPM/kg s.m 0,90 0,80
WAPŃ % w s.m 0,25 0,50
FOSFOR % w s.m 0,25 0,30
SÓD % w s.m 0,03 0,15
MAGNEZ % w s.m 0,15 0,20
POTAS % w s.m 1,20 2,50

#339 Share marulekk

marulekk

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 431 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo, Motoryzacja, Sport

Napisany 09 kwiecień 2013 - 19:10

Kiszonka z kukurydzy może mi ktos mądry powiedziec dlaczego moje krowy jak dostają samej sruty + siano/słoma dają więcej mleka niż jak dostają srute + kiszonke z qq siano/słoma ?? może mieć kiszonka jakiś negatywny wpływ na wydajność ?
sprzedam pług 3-skibowy ruski stan dobry

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#340 Share Pawel20

Pawel20

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 928 postów

Napisany 09 kwiecień 2013 - 19:15

Kiszonka z kukurydzy To kiszonkę z qq dajesz raz na trzy dni? Na jakiej podstawie masz to porównanie?