Skocz do zawartości

Zdjęcie

Horsch Pronto DC Vs. Väderstad Rapid

32 odpowiedzi na ten temat

#21 Share walek

walek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 174 postów

Napisany 29 kwiecień 2009 - 07:04

Horsch Pronto DC Vs. Väderstad Rapid Skoro przód i tył siewnika jest oparty na wałach a redlice wysiewające maja możliwość pracy w górę a nie w dół a całośc jest na sztywnej ramie to problem z głębokością siewu będzie tylko wtedy gdy jest nierówno zaorane.
Wadą Sprintera jest brak kopiowania terenu tak jak w przypadku Vaderstad to jest fakt oczywisty.
Fakt trzeba zakładać większe zapadanie się siewnika i wypracować sobie empirycznie wiedzę o ile spłycać głębokość wysiewu.
No i najważniejsze trzeba orać z wałem bez tego fakt będzie problem z głębokością siewu.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Horsch Pronto DC Vs. Väderstad Rapid Dzisiaj, 10:59
  •  

#22 Share sosek xu li

sosek xu li

Zaawansowany

• V.I.P.
  • rank
  • 329 postów

Napisany 29 kwiecień 2009 - 09:08

Horsch Pronto DC Vs. Väderstad Rapid U nas jak duda siał sprinterem to dosyć dziwacznie mu to szło lekka góreczka i redlice w powietrzy lekki dołek redlice 12cm w ziemie, co chwile któraś redlica była zapchana. Prędzej siali Horsch'em Pronto AS którym jeździ mój braciszek to wszystko bardzo ładnie się prezentuje wschody bym powiedział rewelacyjne. (Sprinter robił robotę usługową)

#23 Share Profil usunięty Profil usunięty

Profil usunięty
  • thumbphoto
  • Guests

Napisany 29 kwiecień 2009 - 12:35

Horsch Pronto DC Vs. Väderstad Rapid Dokładnie o to mi chodziło, że może być problem z utrzymaniem stałej głębokości siewu. Sprinter nadaję się głownie do siewy bezpośredniego. Taki patent jest dobry ale w połączeniu z kołami kopiującymi przed redlicą, tak jak ma to miejsce u Koeckerling'a w modelu Ultima. Niestety przed nim też należy uprawić, różnica jest również taka, że nie posiada wału z przodu. Natomiast tylni jest w postaci metalowych obręczy, a za wałem jest jeszcze zgrzebło.

Dodany obrazek

Szukając siewnika tego typu nie można zapomnieć o Kvernelandzie, który oferuje MSC. Posiada on przedni wał oponowy, popularną kompaktową bronę, za nią pracuje również wał oponowy, a na kończy sekcja wysiewająca. Składa się ona z redlic talerzowych ze skrobakiem z tworzywa i kółek dociskowo-kopiujących. Nacisk na redlice w Kverze może wynieść nawet 160 kg. Ma podsiewacz nawozów z tego co pamiętam to oferowane jest sianie nawozu przy talerzach brony lub talerzach wysiewających nasiona.

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#24 Share azi

azi

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 75 postów

Napisany 01 maj 2009 - 21:00

Horsch Pronto DC Vs. Väderstad Rapid Osobiście użytkuję vaderstad-ta rapida 400S i poleciłbym ci właśnie ten siewnik. (obojętnie czy w wersji 3m czy 4m) Mam wał tylny w offsecie - świetna sprawa pomimo ekstremalnych warunków siewu pszenicy (po gruberze i na dodatek bardzo mokrej ziemi pszenica wzeszła dobrze zaznaczam dobrze ponieważ warunki byłyt niemal ekstremalne ogólnie byliśmy zadowoleni ze wschodów) Na innych polach rzepak i pszenica siane w normalnych warunkach wschodziły wzorowo ogromnym plusem w vaderstad-cie jest to że świetnie utrzymuje żądaną głębokośc siewu a i nie wiem ktoś wspominał o kopiowaniu terenu przecież kopiuje w granicach 15 cm!!!!!!!!!!!!!! oczywiście nie taka jak pronto lecz zazwyczaj to wystarcza (chyba że ktoś sieje na poligonie) bardzo ważną cechą na którą radzę zwrócic uwagę jest to ,że połowa przednich dysków uprawowych jesty zwrócona w jedną stronę a druga połowa w drugą (czego nie ma w pronto tam przednie ida w jedną a tylnie w druga) a gdy ziemia jest bardzo zbita przednie talerze mają większy opór od tych styłu i niestety siewnik na skłonach w przypadku pronciaka może troszkę nam uciekac na bok ( vaderstad nie ucieka czego bardzo się bałem ale to zasługa rozstawy dysków) przy horschu dobrym rozwiązaniem jest wał pierścieniowy który (wbija te pierścienie w ziemię i raczej nie powinno byc kłopotów ze skłonami na których siewnik może nam uciec :) ) Vaderstad z ugniataczem międzykołowym systemem disc i włuką jest zestawem odpowiednim na mozaikowate gleby. Jestem bardziej przekonany do siewników mechanicznych kótre są dokładniejsze od pneumatyków lecz wybur kolego zawsze pozostaje do ciebie.
Z czystym sercem poleciłbym Ci vaderstad-ta lecz obojętnie jakiego wyboru dokonasz żeyczę ci świetnych wschodów i radości z użytkowania sprzętu..........

pozdrawiam Azi (aha i sorki ze tak zanudzałem oraz za ortografię (pośpiech) )

#25 Share ewta

ewta

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 2 postów

Napisany 23 czerwiec 2009 - 20:51

Horsch Pronto DC Vs. Väderstad Rapid Ja stoję właśnie przed podobnym dylamatem tyle, że zastanawiam się między Spiritem Vaderstad'a i Pronto AS Horscha. O Pronto jest sporo informacji, ale macie może jakieś opinie o Spiricie (wiem, że u nas jest dopiero od roku, ale może ktoś widział jak wyglądają wschody)? Siewnik ma byc 6 -metrowy, na ziemie średnie i lekkie, raczej suche, choć może się zdarzyć, że będzie musiał pracować w mokrych warunkach, bo hektarów jest dość sporo;) No i w grę wchodzi zarówno uprawa tradycyjna jak i siew bezpośredni. Będe wdzięczna za pomoc:) Pozdrawiam serdecznie:)

#26 Share rolnik6920

rolnik6920

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 186 postów
  • Zainteresowania:Przede wszystkim rolnictwo i fotografia :)

Napisany 27 czerwiec 2009 - 16:09

Horsch Pronto DC Vs. Väderstad Rapid znajomy rolnik ma horscha 3 metrowego pronto i super robota nienarzeka na jakieś wady a ciąga go claasem axionem

#27 Share igor846

igor846

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 28 postów

Napisany 06 sierpień 2009 - 16:39

Horsch Pronto DC Vs. Väderstad Rapid jestem uzytkownikiem horscha 3 dc i nie mam zastrzezeń sieje super ale do vadera nie mam tez nic na ,nie

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#28 Share arbuz89

arbuz89

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 64 postów

Napisany 06 sierpień 2009 - 23:04

Horsch Pronto DC Vs. Väderstad Rapid ja posiadam vaderstata 3m jest juz po sezonie 300ha posial, no i troche sie przeliczylem co do jego trwalosci... na gwarancji wymienili mi tlok glowny bo sie rozszedl, pękł, pozniej belke wluki bo sie powichrowala , jeszcze maja wymienic belke od brony posiewnej i od sciezek , przyjezdzali z serwisu zdjecia robic i biegli fachowcy, bo mysleli ze cofalem na opuszczonym siewniku albo co, przyjechali popatrzyli i gwarancje uznali, ta stal nie jest taka dobra jak zachwalaja, co do dyskow nie mam zastrzezen nic nie popekalo ani nie pogielo , tylko te ramy... no i mam problem bo wieczne chodze i dokrecam ośki kół wała dogniatajacego no i elementy ramy

#29 Share szarywilk

szarywilk

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 367 postów
  • Zainteresowania:Mocne i szybkie maszyny, duze i ciezkie tez :)

Napisany 07 sierpień 2009 - 06:54

Horsch Pronto DC Vs. Väderstad Rapid Tak sie przyglądam dyskusji. i stwierdzam że dalej marketing vaderstada sciemnia co do mocy - 100 koni na 3 metry - wolne żarty - chyba że ktoś będzie siał zbocza jakiejś góry w jedną strone. raczej 150 koni na kołach - a nie silnika. Dla porównania zetor 16245 ma 154 na silniku i jakies 135 na womie, na kołach troszkę mniej. Podziwiam człowieka który na ciężkiej ziemni ciąga zetorem - u mnie na lekkich brakowało mocy. Co do jakości to problemów nie było - z wyjątkiem elektromagnetycznych sprzegieł ścieżek i starych komputrów. Fakt było pęknięcie przy siłowniku - ale ma posiane dobrze ponad 4000 ha. Co do siewu w ciężkich warunkach - - to ja mam koła w lini, a nie w offsecie zatem lubi sie zrobic wał ziemi przed kołami i potrafi zakopać nawet największy trakor - ale to tylko w ekstremalnych warunkach na podmokłych ziemniach . A jak jest bardzo mokro to trzeba przerwac siew bo koła lubią się opklejać i wyciągać nasiona - więc w czasie deszczu nie posieje. Inna sprawa że im szybciej się sieje - z systemem disc tym lepsza jakość - optimum koło 15 km/h zatem warto mieć traktor z amortyzacją osi i zapasem mocy.
Aktualnie chce zamienić na szerszy też combi. I po głowie też mi chodzi horsh albo keckering ale pewnie znów będzie vaderstad.

#30 Share oaxis3333

oaxis3333

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 390 postów
  • Zainteresowania:mechanizacja ,RoślinnośĆ , ZwierzętA , elektronika , komputery , fotgrafie, ODPOCZYNEK z rodziną :)

Napisany 03 luty 2013 - 13:38

Horsch Pronto DC Vs. Väderstad Rapid http://www.horsch2.c...iewu/pronto-dc/
dametchniczne horscha

Jesli pomogłem , okarz to Dając łapkę w górę  :) to motywuje ...

Kupie ostatni korpus (słupice) do pługa unia tur 4+1 na zabezpieczeniu sprężynowym
pozdrawiam !

#31 Share Imber

Imber

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 2 postów

Napisany 03 luty 2013 - 23:22

Horsch Pronto DC Vs. Väderstad Rapid Jeśli chodzi o Rapida Vaderstad to z doświadczenia i tego co widzę na polach gdzie sieje ta maszyna muszę powiedzieć, że nie ma problemów z siewem jeśli oczywiście sieje się w odpowiednich warunkach. Wilgotna gleba to nie problem ale jeśli ktoś chce siać w błoto to faktycznie może pojawić się zjawisko zaskorupienia lub wyciągania nasion. Tylko czy siew w takich warunkach ma sens jakimkolwiek siewnikiem???
Siewnik sprawdza się w każdej technologii. Po orce, po uproszczeniach i siew bezpośredni. Jeśli chcesz siać po orce wskazane jest przewałowanie gleby.
Rapidem możesz siać praktycznie wszystko od drobnonasiennych poprzez zborza, motylkowe - (gdzie konieczne jest głębsze umieszczenie nasion i z tym Rapid nie ma żadnego problemu.) aż po kukurydzę.
Maszyna dostępna w wersji mechanicznej w szer 3-4metry . Bardzo duży zbiornik w 3m jest chyba około 3000 litrów.
Jest także opcja wysiewu nawozu.
Na bardziej zbrylonych polach gdzie gleby są cięższe, wschody są jak po żadnym imnnym siewniku
Każde koło jest montowane niezależnie - czyli wymiana jak koła w rowerze :) Kół się nie piankuje!!! - Zapiankowane koła tną paskudne bruzdy na polu a w transporcie wpływają negatywnie na konstrukcję maszyny - tracimy praktycznie całą amortyzację.
Części faktycznie nie są tanie ale twardość stali jest o wiele wyższa od innych, co daje praktycznie dwukrotnie większą żywotność . Zauważyłem to na przykładzie talerzy.

#32 Share sztajeru

sztajeru

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 6 postów

Napisany 30 październik 2014 - 22:47

Horsch Pronto DC Vs. Väderstad Rapid

Witam wszytkich,

Mam poważny problem ponieważ zakupiłem horsh'a pronto 4 no i sialiśmy bezpośrednio po orce 55 Ha rzepaku ozimego, jeden kawełek 13 Ha powschodził dość ładnie ( ziemia lekko torfowa choć mocno bryląca się, taki dziwny typ gleby rędzina z torfem że tak powiem) ale w miarę ziemia sie po przejezdzie horshem rozsypała no i jest ok, natomiast kawałek 40 ha rzepak powschodził bardzo zle, tak na oko 25 Ha jest ok a reszta to 10-15 roslin na m2 no a sa miejsca ze jest 2-5 roslin na metr kwadratowy ( tam gdzie byla najwieksza bryla) i teraz pojawa sie pytanie czym doprawic ziemie przed tym siewnikiem, wał cambridge z włóką czy raczej coś innego trzeba jakis kultywator? Może talerzówka z wałem campbella ? tylko ta talerzówka to kupa paliwa, Najbardziej interesował  by mnie cambridge z wloka bo moglbym go wykorzystac odrazu po siewie, ale nie wiem czy dobrze mysle. Nie chce utopic kasy. Pomóżcie. Ziemie mam od lekkiego piasku do ciężkiej rędziny( borowiny) jak kto woli :) pozdrawiam 

PS 

Dodam jeszcze że pszenica zeszła dobrze, chociaż też ciężko było ustawic glebokosc siewu ze wzgledu na ta bryle na polu.

Edytowany przez sztajeru, 30 październik 2014 - 22:50.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#33 Share sztajeru

sztajeru

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 6 postów

Napisany 07 listopad 2014 - 08:52