Skocz do zawartości

Zdjęcie

Proso

199 odpowiedzi na ten temat

#101 Share stasiex

stasiex

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 686 postów

Napisany 25 sierpień 2013 - 21:20

Proso 100 kg N/ha w dwóch dawkach - u wuja też wyległo, ale plon lepszy.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Proso Dzisiaj, 01:57
  •  

#102 Share kissmy...

kissmy...

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 4292 postów

Napisany 25 sierpień 2013 - 21:33

Proso jakie miałeś koszty uprawy i po ile sprzedajesz to proso, że udaje się wyjść na + ?

i jeszcze jedno pytanie, otóż czy proso nie zachwaszcza Wam upraw następczych? słyszałem od kilku producentów, iż walka z nim jest trudniejsza niż z samosiewami rzepaku

ja również zebrałem proso, plon ponad 1,5t/ha

Edytowany przez kissmy..., 29 sierpień 2013 - 18:03.

#103 Share BartekMac

BartekMac

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 8 postów

Napisany 11 wrzesień 2013 - 20:26

Proso u mnie już po żniwach skoszone było jakoś koło 24-25 i dało ponad 2t/h ogólnie z 10h niecalych skosilismy 23/24 t prosa i to właśnie sam byłem w szoku że tyle było ja sprzedaje od razu do firmy kampol przyjeżdżają zabierają . i co lepsze bez jakiego kol wiek nawozu jedyne co to mocznik do oprysku był dodany.

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#104 Share stasiex

stasiex

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 686 postów

Napisany 11 wrzesień 2013 - 21:57

Proso Proso to zawsze loteria - nie potrafię wyjaśnić, dlaczego plonowało tak nisko, bo zapowiadało się dobrze. Czasy kiedy uprawa prosa była opłacalna dawno minęły. Przez dwie dekady byliśmy jedynymi plantatorami prosa w promieniu kilkudziesięciu km, w tej chwili - od kiedy wprowadzono do niego dopłatę w programach rolnośrodowiskowych - widuję setki hektarów obsiane prosem. Do tego ciągle rosnące koszty produkcji i od lat niezmienna cena ziarna.

Kissmy - na plus jakoś się wyjdzie, tylko pytanie na jak duży ;). A koszty uprawy ok. 40% niższe niż przy produkcji pszenicy (przynajmniej w moim przypadku).

Edytowany przez stasiex, 11 wrzesień 2013 - 22:02.

#105 Share BartekMac

BartekMac

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 8 postów

Napisany 12 wrzesień 2013 - 09:34

Proso ale będzie coraz mniej tych upraw prosa . bo wprowadzili pewny rygor . a pozatym w tym roku już nie można było przystąpić do programu . i dodatkowo z tego co wiem niektorzy siali rok po rok proso i teraz muszą zwracać dopłaty więc sami wiecie a po za tym to większość tych którzy są w tym programie to sieją żeby zasiać i z 10h zbierają 6ton .

stasiex

a ile siałeś prosa na hektar ? i na jakich ziemiach ? i czy dawałeś jakieś nawozy i w jakich ilościach

#106 Share stasiex

stasiex

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 686 postów

Napisany 12 wrzesień 2013 - 11:06

Proso Proso posiałem głównie jako przedplon dla pszenicy. Dlatego dałem dość porządne nawożenie (zwykle ograniczam się tylko do azotu): w zależności od analizy gleby od 200 kg/ha Polifoski 6 do 300 kg/ha Polifoski 4, azot 100 kg/ha. Siew 25 kg/ha w rozstawie 14,2 cm. Ziemia taka sobie (IVb i V), więc nie spodziewałem się kokosów.

z 10 ha zbierają 6 ton

Jak kiedyś zostawiliśmy proso "samopas" to zebraliśmy 700 kg z..... 9 ha :D Ale ponad 3 t/ha też się zdarzało ;)

#107 Share kissmy...

kissmy...

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 4292 postów

Napisany 14 październik 2013 - 19:36

Proso

Proso posiałem głównie jako przedplon dla pszenicy.

a jak radzisz sobie z eliminacją samosiewów prosa w pszenicy?

#108 Share stasiex

stasiex

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 686 postów

Napisany 14 październik 2013 - 20:46

Proso Natura sama sobie z tym radzi - proso nie przezimuje ;)

#109 Share kissmy...

kissmy...

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 4292 postów

Napisany 14 październik 2013 - 22:06

Proso nasiona nie przezimują? u mnie w okolicy producenci nasion mają z samosiewami prosa olbrzymie problemy, ale być może to w produkcji zbóż jarych

#110 Share stasiex

stasiex

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 686 postów

Napisany 15 październik 2013 - 16:10

Proso Jak zrobisz odpowiednio wcześnie orkę to samosiewy zwalczysz uprawą przedsiewną - obojętnie czy siejesz ozime, czy jare. W każdym razie nigdy z samosiewami nie miałem problemu.

PS. Poza tym na logikę - skoro proso jest bardzo wrażliwe na herbicydy i toleruje tylko Chwastox i Granstar, to stosując na wiosnę substancje inne niż MCPA i tribenuron samosiewy zwalczysz bez problemu

Edytowany przez stasiex, 15 październik 2013 - 16:14.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#111 Share Pepik190

Pepik190

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 241 postów

Napisany 26 grudzień 2013 - 19:19

Proso Witam
jak się uprawia proso .
Pozdrawiam

#112 Share albusgd

albusgd

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 42 postów
  • Zainteresowania:Motoryzacja, Rolnictwo, Informatyka

Napisany 22 styczeń 2014 - 15:12

Proso Dołączam się do pytania. Planuję posiać w tym roku proso i chciałbym wiedzieć coś nie coś na temat uprawy tej rośliny :P Z góry dziękuję ;)
"Tylko dwie rzeczy są nieskończone: wszechświat i ludzka głupota. Co do tej pierwszej są jednak pewne wątpliwości."
Albert Einstein

#113 Share stasiex

stasiex

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 686 postów

Napisany 22 styczeń 2014 - 19:20

Proso Wszystko zostało już napisane w tym temacie - polecam lekturę.

#114 Share kissmy...

kissmy...

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 4292 postów

Napisany 05 luty 2014 - 16:04

Proso czy zauważyliście w prosie omacnicę prosowiankę? wpadła mi ostatnio w ręce książka, gdzie wymieniono ją jako uciążliwego szkodnika, a ja jeszcze nigdy nie spotkałem się z opinią, iż omacnica prosowianka bytuje na czymś innym niż kukurydza i chwasty o grubych łodygach

#115 Share Kamilo1888

Kamilo1888

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 426 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo, Filmowanie,

Napisany 28 kwiecień 2014 - 22:30

Proso Dziś zasiane pierwszy raz proso 27 kg/ha gierczyckie :) nawożenie 120 K jakieś 80 P i 34 kg N klasa ziemi III ,IV , V :) , mam zamiar to spryskać od chwastu ale wycofali już te opryski co można było po siewie 3-5 dni ( chyba że się mylę . ) Mam takie pytanie czy ktoś stosował Deciherb Turbo 750 SL ?? 2 substance aktywne wiecej niszczy chwastów niż zwykły Diceherb 750 SL . Stosował ktoś jakieś odżywki ?? Mickro + mocznik + siarczan magnezu ?? :) czytałem trochę to zalecają drugą dawkę gdy bedzie miało jakieś 5 cm bo wtedy pobiera dużo azotu wiec spróbuje :)

#116 Share stasiex

stasiex

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 686 postów

Napisany 29 kwiecień 2014 - 20:47

Proso Trochę wcześnie zasiałeś... ale może nawet dobrze na tym wyjdzie - póki jest wilgoć w glebie. Obawiam się, że dikamba zawarta w Dicoherbie Turbo może zaszkodzić - jeśli chcesz zastosować 750 SL to pamiętaj przeliczyć to względem 300SL - którego dawki w prosie wynoszą 1,2-1,6 l/ha. A co do nawożenia - zawsze stosowałem takie, jak w przypadku pszenicy jarej, w tym także nawożenie dolistne.

@Kissmy - jakoś mi umknęło - nigdy nie mieliśmy problemu z omacnicą (czyli przez przeszło 30 lat uprawy)

Edytowany przez stasiex, 29 kwiecień 2014 - 20:49.

#117 Share kissmy...

kissmy...

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 4292 postów

Napisany 03 maj 2014 - 12:54

Proso @Kamilo1888 jaki środek był stosowany przedwschodowo? afalon?

ja już zszedłem z prosa, ale mam problemy z samosiewami (przy uproszczeniach) czy przymrozek wyczyści mi pole z prosa? odnośnie do herbicydów to warto poszukać zagranicznych opracowań, z tego co pamiętam zamieściłem w tym wątku odnośnik do technologii ochrony w USA złożonej właśnie z MCPA i dikamby; Polskie badania również wskazują na możliwość stosowania dikamby http://www.progress....lebiowska_H.pdf na 5 stronie macie zestawienie, w którym mocarz ma całkiem dobrą skuteczność i nie jest to drogi środek (około 50zł/ha), więc warto zastosować go w mieszaninie z chwastoxem

na ppr wspomniano jeszcze o basagranie/bazagranie (2-4l/ha) obok mcpa, ale to już strasznie drogie rozwiązanie, odnośnie do nawożenia dolistnego to ja stosowałem mocznik (10kg/ha) razem z herbicydem

Edytowany przez kissmy..., 03 maj 2014 - 12:55.

#118 Share Kamilo1888

Kamilo1888

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 426 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo, Filmowanie,

Napisany 03 maj 2014 - 22:03

Proso

@Kamilo1888 jaki środek był stosowany przedwschodowo? afalon?

ja już zszedłem z prosa, ale mam problemy z samosiewami (przy uproszczeniach) czy przymrozek wyczyści mi pole z prosa? odnośnie do herbicydów to warto poszukać zagranicznych opracowań, z tego co pamiętam zamieściłem w tym wątku odnośnik do technologii ochrony w USA złożonej właśnie z MCPA i dikamby; Polskie badania również wskazują na możliwość stosowania dikamby http://www.progress....lebiowska_H.pdf na 5 stronie macie zestawienie, w którym mocarz ma całkiem dobrą skuteczność i nie jest to drogi środek (około 50zł/ha), więc warto zastosować go w mieszaninie z chwastoxem

na ppr wspomniano jeszcze o basagranie/bazagranie (2-4l/ha) obok mcpa, ale to już strasznie drogie rozwiązanie, odnośnie do nawożenia dolistnego to ja stosowałem mocznik (10kg/ha) razem z herbicydem

NIektórych informacji nie mogę podawać :)

#119 Share bio

bio

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 15 postów

Napisany 07 maj 2014 - 16:24

Proso Czy siejecie już proso?

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#120 Share bio

bio

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 15 postów

Napisany 05 czerwiec 2014 - 15:28

Proso Czy sialiście proso po prosie? Jeśli tak to jak rosło?