Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
sebarr    9

Szkoda, że jakoś wcześniej nie znalazłem tego tematu :-(

STASIEX napisałeś o uzyskiwanych plonach a ile wysiewałeś??

 

Ja normalnie wysiewam 30kg/ha i plon był 2t/ha (na 3,4kl). Ale na jednym kawałku przestawił mi się siewnik bo zahaczyłem gałąź i jak zrobiłem próbę to wyszło mi 60kg/ha. Jak zajechałem na pole po miesiącu to myślałem że to 2 osobne działki i nie poznałem własnego pola. Tam gdzie było 60kg to było pięknie zielono i równo w przy 30kg tak jakoś niemrawie to wyglądało. Zbiorów nie podam z tej 7ha działki bo zbierałem na początku września z innych działek i zanim dojechał na to pole kombajn to miałem gradobicie... wyszło mi 500kg/ha:-( Z tego powodu nie mam porównania.

 

Drugie pytanie to jaki macie rozstaw rzędów??? ja miałem 25cm, a gość co mi kosił mówił, że przede mną kosił u kogoś i co miał 12,5cm. Też były dobre plony i mniej zachwaszczone.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
stasiex    24

Co do siewu: zwykle siejemy 20-25 kg/ha, w tym roku uzyskałem 2,2 t/ha przy wysiewie 15 kg/ha. Rozstaw rzędów zawsze 14,2 mm (19 redlic w Poznaniaku).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tomal17    0

Drogi mają ten materiał siewny (hr Smolice) 9zł za kg . W roku 2012 nabyłem od znajomego po złotówce za kg wsiałem 130kg na3 hektary 5,6 klasa plon uzyskany to 7,5 tony bilans jest taki że nie warto przepłacac

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kissmy...    67

mogę już siać proso czy poczekać jeszcze tydzień? wskażcie mi proszę jaka jest optymalna obsada roślin na m2 (klasa IVa i B) oraz rozstaw rzędów, w zeszłym sezonie wysiałem 45kg/ha nasion (50% siła kiełkowania), rzędy co 12cm, plon wyniósł około 1t/ha; obecnie mam nasiona kiełkujące w 60%

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
stasiex    24
Napisano (edytowany)

Optymalny termin to połowa maja - ja jutro dopiero wysieję wieloskładnikowe.

A o rozstawie i normie wysiewu masz napisane kilka postów wyżej... Teoria głosi, że optymalny rozstaw to 30 cm - kiedyś próbowaliśmy, ale specjalnej różnicy widać nie było.

Edytowano przez stasiex

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kissmy...    67

właśnie te normy nie są zbyt precyzyjne, zaleca się 15-20kg/ha, ale nigdzie nie znalazłem informacji o sile kiełkowania ani obsadzie, zaprawiacie czymś nasiona?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
stasiex    24

Proso raczej nie choruje, więc zwykle nie zaprawiamy - a jeśli już to Oxafunem T albo pochodnymi.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
reorx    0

Witam, planujemy w tym roku uprawę Prosa na 65ha ziemi, zakupiliśmy już nasiona (HRSmolice) 6,30zł/kg, oczywiście odmiana jagna. Panowie, proszę o pomoc, cały czas nie mamy nawozów, zależy nam przede wszystkim na cenie. W tym roku dopiero skończę 18lat, Wyszło tak, że muszę się tym zająć, a jest to moja pierwsza uprawa. Planujemy wysiać minimalne dawki nawozów, po 40-50kg NPK/ha. Nie było poplonów, w tamtym roku siane były owies i pszenica ziemie to głównie III i IV kategoria. Mógł bym prosić o polecenie jakiegoś sklepu z nawozami, wiem że jest ich wiele ale zależy nam na cenie a jak widać pole jest dość spore więc może polecicie jakąś dużą firmę, oraz które nawozy dać (i najlepiej w jakiej minimalnej ilości). Z góry dziękuje za pomoc. Dodatkowo proszę o ewentualne skorygowanie planu:

-Wysiać nawozy

-Przejechać pole agregatem

-Wysiać nasiona

-W odpowiednim momencie zrobić oprysk środkiem chwastox extra

 

Z góry bardzo dziękuje za wszelką pomoc i rady.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
reorx    0

Bardzo proszę o pomoc, czas ucieka. ;/ Dodatkowo chciał bym się dowiedzieć, czy proso można nawozić dolistnie zamiast przed siewem? Jeżeli tak, to co byście polecili, i w jakim czasie należy to zrobić?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kissmy...    67

http://www.hrsmolice.pl/index.php?p=pozofe_00

 

te 3 tony nawozu kupisz w GS`ie, moje proso już zaczyna wschodzić, moja technologia nie wpisuje się w zalecenia, ale eksperyment będę kontynuował, zastosowałem siew bezpośredni (nie zdążyłem niestety uderzyć glifosatem przed wschodami), zaaplikuję wyłącznie azot w jednej dawce (ok 100kg saletry), chwastox w maksymalnej dawce i oby plantacja dotrwała do zbioru (tym razem desykował będę glifosatem)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
stasiex    24

Reorx - pytania zadane w pierwszym poście są - mówiąc szczerze - trochę naiwne, dlatego nie bardzo wiem jak na nie odpowiedzieć.

 

Co do nawożenia dolistnego... kiepski pomysł, biorąc pod uwagę, że proso przez pierwszy miesiąc rośnie bardzo niemrawo. Nawożenie dolistne jako uzupełnienie - okej, ale nawożenia przedsiewnego nie da się uniknąć.

Osobiście dolewam jakiś tani nawóz (typu Plonvit) do oprysku na chwasty...i do tego trochę siarczanu magnezu

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
stasiex    24

A tego to już ci nie powiem... Żadne "mądre" źródła, jakimi dysponuję, tego nie podają.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kissmy...    67
Napisano (edytowany)

no właśnie wszyscy traktują tylko i wyłącznie o normie wysiewu, ja wysiałem 33kg przy 60% sile kiełkowania, nie znam jednak mtz, więc oszacuję obsadę dopiero po 100% wschodach, na razie dominują chwasty

 

czym można jeszcze zwalczać chwasty w prosie? troszeczkę przerzuciłem zagraniczne źródła i wymienia się w nich oprócz MCPA; dikambę; 2,4-D; bromoksynil; bentazon;

 

dikamba i 2,4-D między 3 a 5 liściem,

 

http://www.agriculture.gov.sk.ca/Default.aspx?DN=0961cdc0-60de-424e-be43-89965e98a240

http://cropwatch.unl.edu/web/cropwatch/archive?articleId=.ARCHIVES.2008.CROP15.PROSO_WEEDS.HTM

Edytowano przez kissmy...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
BartekMac    0

witam mam do was takie pytanie :) proso sieje drugi rok i tak sie zastanawiam czy pomorze mu to troche jesli bd pryskać i dosypie moczniku ? oprysk lepiej siada ale nie jestem pewny czy nie zaszkodze uprawie . z góry dziękuje za odpwiedź

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
stasiex    24

Szczerze mówiąc nigdy nie dodawałem nawozów do oprysku na proso... Zawsze azot dawaliśmy pogłównie w formie saletry. Myślę, że w małym stężeniu nic by się nie stało.

 

PS. Przez ostatnie deszcze i niską temperaturę moje proso wygląda... powiedzmy kiepsko ;) . A jak u was?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
huanmontoja    4

u mnie proso wygląda dobrze :) a mocznik i mikroelementy zawsze stosuje, tylko musisz dobierać odpowiednie dawki do fazy wzrostu rosliny :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
BartekMac    0

ok dzięki :) u mnioe teraz dopiero ładnie rusza gdyż było zimno i teraz widać jak z dnia na dzień jest coraz większe :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
BartekMac    0

u mnie proso wygląda dobrze :) a mocznik i mikroelementy zawsze stosuje, tylko musisz dobierać odpowiednie dawki do fazy wzrostu rosliny :)

 

 

 

powiedzmy że moje proso ma około 15-20 cm to ile kg mocznika zastować na hektar ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kissmy...    67

a czym pryskacie poza mocznikiem i mikro?

 

ja ruszam z chwastoxem extra i dodam też mocznika, gdyż rozsiewacza już nie będę podczepiał i nie mam jak dosiać azotu

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
stasiex    24

W piątek pryskam chwastox + ekolist + siarczan magnezu

Edytowano przez stasiex

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
huanmontoja    4

 

 

 

powiedzmy że moje proso ma około 15-20 cm to ile kg mocznika zastować na hektar ?

 

Daj na hektar wiadro mocznika :) tak bedzie najbezpieczniej :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kissmy...    67

w zeszłym roku siałem w czerwcu, także spokojnie możesz jeszcze siać, ale teraz już chyba byłoby bezpieczniej wejść z kukurydzą albo gryką, ja proso wysiałem doświadczalnie 2 maja

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
stasiex    24

Gdybyś posiał proso teraz, to żniwa miałbyś w połowie października... Chyba, że lato będzie gorące i jednocześnie wilgotne.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez AGRObombula
      witam was Drodzy koledzy mam parę pytań odnośnie soji. Czy uprawa w Polsce możliwa a może ktoś już uprawiał jeśli tak to jakią odmianę. jak plonuje jakie zabiegi stosujemy czy jest opłacalna jednym słowem piszcie co wiecie na temat ale wolałbym aby się wypowiedzieli Ci co się na sprawie znają
    • Przez marcinostry
      witam. chciałbym się dowiedzieć czy uprawa tymianku jest opłacalna na 1ha oraz gdzie można kupić nasiona tymianku z góry dzięki za odpowiedź.
    • Przez Dominator88
      Witam chciałbym się zając uprawą łubinu niestety niemam doświatczenia z tą rośliną może mogliście by mi cos powiedzieć na jej temat
      Interesują mnie kiedyś siać łubin? Jaka obsada na hektar? Jakie stosujecie środki ochrony roślin w uprawie łubinu? Czy może nie stosujecie oprysków na łubin? Jakie stosujecie nawożenie na łubin? Czy uprawa łubinu jest opłacalna? Jakie odmiany siejecie?
    • Przez szark93
      Witam. Chciałbym się dowiedzieć wszystkiego o tej roślinie. Na jakich klasach ziemi najlepiej sie rodzi ? Jaki nawozy i w jakiej ilości stosować ? Czym pryskać ? Ile kg wysiać na 1 ha ? I czy jest dobra na paszę dla bydła ? Z góry dzięki za wszystkie odpowiedzi .
    • Przez DarekGrzebyk
      Witam czy ktoś siał słonecznik ozdobny na kwiaty . Chodzi mi w jakich odstępach między rzędami i czy w czystym siewie czy zmieszane np z saletra . Siewnik zwykły do zboza 3 m 
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj