Skocz do zawartości

Zdjęcie

Proso

199 odpowiedzi na ten temat

#21 Share stasiex

stasiex

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 686 postów

Napisany 01 wrzesień 2012 - 18:42

Proso Tak jest - desykujemy, gdy wierzchołki (czubki) wiech zaczynają zasychać. Lepsze efekty uzyskuje się po glifosacie niż po Reglone.
Zbioru nie odwlekałem, gdyż miałem wolny magazyn, ziarna kilkaset kilo, więc rozsypałem je bardzo cienką warstwą i ładnie schnie. W tym roku zebrałem ok 1,5 t/ha (w warunkach - nazwijmy - poletkowych). Zwykle w naszym gospodarstwie proso plonuje w przedziale 1,5 - 3 t/ha.

Edytowany przez stasiex, 01 wrzesień 2012 - 18:44.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Proso Dzisiaj, 13:49
  •  

#22 Share gwozd

gwozd

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1787 postów
  • Zainteresowania:kynologia, botanika itp

Napisany 01 wrzesień 2012 - 21:10

Proso Czy jest to opłacalna uprawa? Jakie są ceny prosa? Gdzie to później sprzedajecie?
To mało popularna roślina. Na polach widziałem ją tylko raz gdzieś między annopolem a opatowem...
Pytania zadaję z czystej ciekawości, nie mam zamiaru uprawiać

#23 Share stasiex

stasiex

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 686 postów

Napisany 01 wrzesień 2012 - 21:33

Proso Kiedyś uprawa była opłacalna, teraz trochę gorzej: problemy ze zbytem (kupują tylko nieliczne sklepy zoologiczne i mieszalnie pasz dla zwierzątek domowych), dość duże wahania cen (na przełomie 3 lat 700 - 1500 zł/t - chociaż wiosną byłem w gospodarstwie uprawiającym 200 ha prosa ekologicznego, które sprzedają w cenie 4000 zł/t). Generalnie jeśli nie masz zapewnionego zbytu, to raczej ciężko... Jaka jest obecnie cena prosa - nie mam pojęcia.

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#24 Share kissmy...

kissmy...

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 4292 postów

Napisany 02 wrzesień 2012 - 12:29

Proso ja muszę zebrać proso celem uzyskania nasion na kolejny sezon, zamierzam stosować uproszczenia w uprawie, czyli teraz wysiewam poplon i wiosną będę wysiewał proso w mulcz, wcześniej potraktuję go glifosatem, a po już wschodach (10-15cm) zastosuję chwastox extra (1,5l), a co sądzicie o poplonowym zastosowaniu prosa (jeszcze mój dziadek wspominał, iż w okresie wojny w okolicach granicy Francji i Niemiec na polach spotykał proso wysiane na poplon

#25 Share stasiex

stasiex

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 686 postów

Napisany 02 wrzesień 2012 - 13:34

Proso Problemem może być to, że proso uwielbia wysokie temperatury - jeżeli poplon będzie posiany w miarę wcześnie (połowa sierpnia) to jest jeszcze szansa na trochę zielonej masy; w innym przypadku to raczej wypadnie kiepsko.

#26 Share kissmy...

kissmy...

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 4292 postów

Napisany 13 wrzesień 2012 - 21:43

Proso czy wszystkie wiechy muszą się rozłożyć przed desykacją, czy wtedy jest już za późno ?

#27 Share scott11

scott11

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 136 postów

Napisany 14 wrzesień 2012 - 19:20

Proso Ja niezależnie od stopnia rozłożenia wiech desykowałem proso w połowie października , 10 dni i koszenie . Z tym , że to była sytuacja trochę wymuszona , ponieważ proso było siane w końcu czerwca , po zbiorze szpinaku . Ważne , że metoda sprawdzona i 2 plony w jednym sezonie szło uzyskać .

#28 Share stasiex

stasiex

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 686 postów

Napisany 15 wrzesień 2012 - 21:37

Proso

czy wszystkie wiechy muszą się rozłożyć przed desykacją, czy wtedy jest już za późno ?

A kiedy siałeś to proso, że ci jeszcze wiechy do końca nie wyszły? :huh:

#29 Share kissmy...

kissmy...

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 4292 postów

Napisany 16 wrzesień 2012 - 08:36

Proso z tego co pamiętam to z dwutygodniowym opóźnieniem, czyli na początku czerwca, wiechy wyszły ale jeszcze się nie rozłożyły, nie znam faz rozwojowych prosa, więc ciężko mi podejmować jakiekolwiek decyzje (w mojej okolicy nikt prosa nie uprawia, nasiona odzyskuje się jedynie z innych upraw zachwaszczonych prosem)

#30 Share stasiex

stasiex

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 686 postów

Napisany 16 wrzesień 2012 - 19:05

Proso To musisz jeszcze poczekać, aż na końcu wiechy będą pierwsze dojrzałe ziarna, wcześniej nie ma co desykować.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#31 Share kissmy...

kissmy...

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 4292 postów

Napisany 16 wrzesień 2012 - 19:46

Proso już są dojrzałe, tylko w dolnej części wiechy są jeszcze miękkie nasiona, lecz zaledwie kilka procent wiech się rozłożyło

#32 Share stasiex

stasiex

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 686 postów

Napisany 16 wrzesień 2012 - 21:03

Proso No to pryskaj glifosatem - Roundup 360 3 l/ha + 5 kg/ha siarczanu amonu. Za dwa tygodnie możesz młócić, w tym czasie reszta ziaren dojrzeje.

#33 Share kissmy...

kissmy...

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 4292 postów

Napisany 16 wrzesień 2012 - 21:26

Proso tak, tylko że ja potrzebuje nasiona do siewu, więc zastosuje reglone ok 2,5l/ha, zatem nie czekać na rozwarcie wiech? teraz i tak nie będę podczepiał opryskiwacza, najbliższy możliwy wjazd w pole to koniec tygodnia, rozumiem iż w najgorszym przypadku część nasion się obsypie? już powoli zasychają liście

#34 Share stasiex

stasiex

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 686 postów

Napisany 16 wrzesień 2012 - 22:55

Proso A co ci glifosat przeszkadza w zastosowaniu ziarna do siewu? Daje znacznie lepsze efekty niż Reglone. Jeżeli wiechy się jeszcze nie osypują i można poczekać te dwa tygodnie to jedź Round*pem. Ja za długo zwlekałem, ziarno zaczęło się osypywać, opryskałem Reglone, a i tak połowa ziarna została na polu.

#35 Share kissmy...

kissmy...

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 4292 postów

Napisany 17 wrzesień 2012 - 20:39

Proso glifosat obniży siłę kiełkowania (przynajmniej w przypadku jeszcze niedojrzałych nasion)

#36 Share stasiex

stasiex

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 686 postów

Napisany 17 wrzesień 2012 - 21:03

Proso Zgadza się, ale zadaj sobie pytanie, czy w twoim przypadku ma to duże znaczenie - zawsze można zwiększyć normę wysiewu.

#37 Share kissmy...

kissmy...

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 4292 postów

Napisany 18 wrzesień 2012 - 17:05

Proso też racja, ale takie eksperymenty przeprowadzę dopiero w przyszłym sezonie, w tym użyję reglone, także dzięki za pomoc

#38 Share stasiex

stasiex

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 686 postów

Napisany 18 wrzesień 2012 - 21:17

Proso Napisałem co wiedziałem ;) Miałem porównanie tych dwóch środków, także... Reglone stosowałem w dawce 3 l/ha.

#39 Share kissmy...

kissmy...

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 4292 postów

Napisany 20 wrzesień 2012 - 18:58

Proso spotkałem ostatnio opis odmiany Jagna i było w nim zawarte stwierdzenie "zwięzła wiecha" co to oznacza? ile odmian prosa występuje w Polsce? 2? moje nasiona pochodziły z odzysku, więc ciężko mi ocenić jaka to odmiana

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#40 Share stasiex

stasiex

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 686 postów

Napisany 22 wrzesień 2012 - 21:04

Proso W Polsce występują 2 odmiany: Gierczyckie (typowa wiecha, zarejestrowana w latach 50.) oraz Jagna (rejestracja ok. 2001 r, a "wiecha" wygląda podobnie jak w przypadku sorgo)