Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
marian7k    110

Jakich używacie herbicydów w uprawie prosa? Do tej pory praktycy głownie używali Azoprim. Czy ktoś próbował zastosować Dual? Będę wdzięczny za wypowiedzi.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
stasiex    24

Proso jest super wrażliwe na herbicydy, dlatego stosowanie środków zwalczających w 100% owies głuchy jest niemożliwe - ze środków które stosowaliśmy w prosie najlepsze efekty dawał właśnie ten środek... Niestety owsa z prosa niełatwo się pozbyć.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
stasiex    24

Tylko między prosem a pszenicą jest kolosalna różnica - środki wymienione w tym temacie zniszczą proso.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
darek16    25

dobra,dobra ja tam za bardzo się nie znam na proso, ale padło hasło głuchy owies to myślę może pomogę w na prowadzeniu.


AF - to Jest To:)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
stasiex    24

luz B)

Żeby nie spamować - proso można pryskać czymkolwiek dopiero jak ma conajmniej 15 cm, co - przy długim okresie "przestoju" po wschodzie - następuje dopiero w drugiej połowie czerwca. Dlatego też należy zwrócić ogromną uwagę na mechaniczne zwalczenie chwastów przed siewem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
stasiex    24

Właśnie natknąłem się na ten temat - pierwsze słyszę o używaniu w.w. środków - zawsze stosowałem Chwastox i pochodne (np. Dicoherb) kiedy rośliny miały 10-15 cm. Problem polega na tym, że proso zaraz po wschodach ma długi okres przestoju, więc często zostaje zagłuszone przez chwasty - wtedy to już nic nie pomoże.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
krzysiekb37    0

Ktoś stosował Dicoherb 750 SL w jakiej dawce się go stosuje. Jestem zainteresowany uprawą prosa a występuje owies głuchy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
stasiex    24

Chwastox Extra stosuje się w dawce 1,2-1,8 l/ha; dla Dicoherbu trzeba przeliczyć (chodzi o stężenie) - czyli 0,5 - 0,7 l/ha.

 

Powtarzam jeszcze raz - miotłę, owies głuchy cholernie trudno zwalczyć w prosie - a w zasadzie graniczy to z cudem. Ale w przypadku prosa owies nie stanowi problemu - bardzo łatwo go odsiać na wialni.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
stasiex    24

Kilka złotych zasad uprawy prosa:

 

- lepiej posiać późno niż za wcześnie (optymalny termin 15-25 maja)

- proso ma większe zapotrzebowanie nawozowe niż typowe zboża

- należy zwrócić uwagę na mechaniczne zwalczenie chwastów przed siewem!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
stasiex    24

Co za różnica - lubofoska, polifoska, amofoska... wsjo ryba. Robisz analizę, wiesz ile czego brakuje, patrzysz w cennik nawozów, przeliczasz co się bardziej opłaca, kupujesz i siejesz.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kissmy...    67

wskażcie mi proszę w jaki sposób i kiedy dokonać zbioru prosa, mam testową plantację o powierzchni 1ha, troszeczkę opóźniony siew i teraz wygląda to bardzo ładnie, ale rośliny są całe zielone, do jakiej wilgotności powinny zejść nasiona, aby możliwy był zbiór (kiedy mniej więcej się go dokonuje?) i czy do zbioru wykorzystać przystawkę do rzepaku czy też wystarczy rozbrojony heder?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
stasiex    24

W polskich warunkach klimatycznych proso nigdy nie zaschnie bez pomocy - należy przeprowadzić desykację: glifosat na 14 dni lub Reglone na 3-5 dni przed zbiorem, w dawkach zalecanych dla zbóż.

Co do metody zbioru - bez przystawki, wolne obroty motowidła. Wilgotność rzędu 15% wystarczy do omłotu, chociaż im większa wilgotność tym większe straty ziarna. Swoje proso zebrałem w minioną sobotę, na 4 dni po zastosowaniu Reglone - wiechy były częściowo zaschnięte i zaczęły się osypywać. Niestety zbyt gęsty łan i oprysk przy niewielkim ciśnieniu (2,5 atm) spowodowały, że dolne części wiech pozostały zielone i nie dały się wymłócić. Wilgotność z pewnością przekraczała 20%, a straty przy omłocie oceniam na 25%.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kissmy...    67

dzięki za odpowiedź, zatem desykację należy wykonać, gdy już wiechy zaczynają zasychać, czyli przy średniej wilgotności ok 30%? jaki plon zebrałeś z hektara i dlaczego przystąpiłeś do zbioru przy tak dużej wilgotności?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
stasiex    24

Tak jest - desykujemy, gdy wierzchołki (czubki) wiech zaczynają zasychać. Lepsze efekty uzyskuje się po glifosacie niż po Reglone.

Zbioru nie odwlekałem, gdyż miałem wolny magazyn, ziarna kilkaset kilo, więc rozsypałem je bardzo cienką warstwą i ładnie schnie. W tym roku zebrałem ok 1,5 t/ha (w warunkach - nazwijmy - poletkowych). Zwykle w naszym gospodarstwie proso plonuje w przedziale 1,5 - 3 t/ha.

Edytowano przez stasiex

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
gwozd    104

Czy jest to opłacalna uprawa? Jakie są ceny prosa? Gdzie to później sprzedajecie?

To mało popularna roślina. Na polach widziałem ją tylko raz gdzieś między annopolem a opatowem...

Pytania zadaję z czystej ciekawości, nie mam zamiaru uprawiać

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
stasiex    24

Kiedyś uprawa była opłacalna, teraz trochę gorzej: problemy ze zbytem (kupują tylko nieliczne sklepy zoologiczne i mieszalnie pasz dla zwierzątek domowych), dość duże wahania cen (na przełomie 3 lat 700 - 1500 zł/t - chociaż wiosną byłem w gospodarstwie uprawiającym 200 ha prosa ekologicznego, które sprzedają w cenie 4000 zł/t). Generalnie jeśli nie masz zapewnionego zbytu, to raczej ciężko... Jaka jest obecnie cena prosa - nie mam pojęcia.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kissmy...    67

ja muszę zebrać proso celem uzyskania nasion na kolejny sezon, zamierzam stosować uproszczenia w uprawie, czyli teraz wysiewam poplon i wiosną będę wysiewał proso w mulcz, wcześniej potraktuję go glifosatem, a po już wschodach (10-15cm) zastosuję chwastox extra (1,5l), a co sądzicie o poplonowym zastosowaniu prosa (jeszcze mój dziadek wspominał, iż w okresie wojny w okolicach granicy Francji i Niemiec na polach spotykał proso wysiane na poplon

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
stasiex    24

Problemem może być to, że proso uwielbia wysokie temperatury - jeżeli poplon będzie posiany w miarę wcześnie (połowa sierpnia) to jest jeszcze szansa na trochę zielonej masy; w innym przypadku to raczej wypadnie kiepsko.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez AGRObombula
      witam was Drodzy koledzy mam parę pytań odnośnie soji. Czy uprawa w Polsce możliwa a może ktoś już uprawiał jeśli tak to jakią odmianę. jak plonuje jakie zabiegi stosujemy czy jest opłacalna jednym słowem piszcie co wiecie na temat ale wolałbym aby się wypowiedzieli Ci co się na sprawie znają
    • Przez Dominator88
      Witam chciałbym się zając uprawą łubinu niestety niemam doświatczenia z tą rośliną może mogliście by mi cos powiedzieć na jej temat
      Interesują mnie kiedyś siać łubin? Jaka obsada na hektar? Jakie stosujecie środki ochrony roślin w uprawie łubinu? Czy może nie stosujecie oprysków na łubin? Jakie stosujecie nawożenie na łubin? Czy uprawa łubinu jest opłacalna? Jakie odmiany siejecie?
    • Przez szark93
      Witam. Chciałbym się dowiedzieć wszystkiego o tej roślinie. Na jakich klasach ziemi najlepiej sie rodzi ? Jaki nawozy i w jakiej ilości stosować ? Czym pryskać ? Ile kg wysiać na 1 ha ? I czy jest dobra na paszę dla bydła ? Z góry dzięki za wszystkie odpowiedzi .
    • Przez DarekGrzebyk
      Witam czy ktoś siał słonecznik ozdobny na kwiaty . Chodzi mi w jakich odstępach między rzędami i czy w czystym siewie czy zmieszane np z saletra . Siewnik zwykły do zboza 3 m 
    • Przez Moryc
      Witam chciałem się dowiedzieć czy ktoś otrzymał odszkodowanie za uszkodzoną agrowłokninę lub folię np. w uprawie ziemniaków wczesnych, truskawek?
       
      Plantacje zabezpieczane białą agrowłókniną bywają uszkadzane czasami zimą truskawki cebula ozima przez zwierzęta kopytne, szczególnie groźne są jeleniowate, które ostrymi kopytkami dziurawią agrowłókninę ale także zające.
       
      Zastanawiam się nad wniesiem sprawy do sądu za powstałe uszkodzenia. Miał już ktoś styczność z taką sprawą?
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj