Skocz do zawartości

Zdjęcie

Warzywa

255 odpowiedzi na ten temat

#161 Share kris19911

kris19911

Zaawansowany

• userphoto
  • Members
  • PipPipPip
  • 417 postów
  • Zainteresowania:Motoryzacja, komputery
    KPK kumurun team

Napisany 31 styczeń 2011 - 11:45

Warzywa Nie żebym sie czepiał ale czytam i tak piszą niektórzy ze chcieli by zacząć uprawe na początek jakiś kilka ha np te 5.
No dobra siejecie załóżmy 3 ha marchwi, nasiona dobrej odmiany to koszt 7500zł, jak już takie drogie nasiona to pasuje posiac profesjonalnie 3 ha to około 3600-4000 zł za siew, później opryski, chwasty to nie problem bo jak coś to ręcznie można się pozbyć, ale grzyby, robaki(chociaż jak nie było wcześniej warzyw to może ich nie być ale...) to sa koszty oprysków na taki areał takie minimum 7000 zł jeszcze wykopki, ale to juz zależy ale skoro chcemy mieć dobrej jakości towar to albo ręcznie albo 2500 zł za ha najęcie kombajnu który kopie za nać (bo po bolku to nie towar)
załóżmy że wszystko ładnie się wychodowało urosło nam 70t/ha czyli 210t marchwi (liczę cały czas na 3 ha) w kopiec? jak sie uda to się przetrzyma, a jak nie to pasuje U1634 bo ciezki i kopce dobrze ugniata... Chyba że budujemy chłodnie (ew tylko komore z płyt żeby nie przemarzł nam towar) potrzebna powierzchnia na przechowanie takiej ilości marchwi to 800m3 budynek o wym 10x20x4,5m (to 900m3 ale zapas się przyda na przyszłość) płyty to koszt ok 50 tyś, później ktoś to musi zrobić (sami nei damy rady) firma weśmie około 45 tyś, to tego w czymś trzeba to trzymać, skrzyniopalet potrzba około 500 sztuk (100x120c90cm) koszt w sumie to 50 tyś netto, teraz można sprzedawać na bierząco zima bo to nie kopiec i nam nie zamarznie, ale do lutego-marca musimy to sprzedać, chyba ze już pełen profesional i chcemy trzymać do dobrej ceny maj-czerwiec, potrzebne agregaty chłodnicze, na taką komore to najlepiej 2 koszt w sumie ok 100 tyś(koszty energi policzcie sami ja mam agregat 480m3 w tamtym roku koszt energii elektrycznej wyniósł mnie 11 tyś zł). teraz trzymamy towar i sprzedajemy załóżmy po 1zł za kg (zależnie od roku) ale za taka cene trzeba to umyć samemu i spakować koszt takiej małej lini to mycia (wywrotnica+płuczka+stół selekcyjny) to 20 tyś. Później trzeba tylko doliczyć własną pracę i mozna liczyć zyski :)
To trochę ode mnie na temat produkcji warzyw ;)

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Warzywa Dzisiaj, 15:56
  •  

#162 Share kombinator18

kombinator18

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 888 postów

Napisany 31 styczeń 2011 - 12:09

Warzywa Cos mi sie wydaje ze przez powyzszy post co niektorym sie odechce :lol:

Ja jak proponowalem tak proponuje dalej ziemniaki :)

Na rozkrecenie sie jest to chyba najlepsza droga z warzyw.
DROGIE HOBBY - ROLNICTWO

#163 Share kris19911

kris19911

Zaawansowany

• userphoto
  • Members
  • PipPipPip
  • 417 postów
    KPK kumurun team

Napisany 31 styczeń 2011 - 12:13

Warzywa JA pokazałem jak wygląda produkcja, no u mnie też zaczynaliśmy od ziemniaków i powoli stopniowo po 1-2 ha warzyw i się rozkręca, ale nie zawsze jest tak różowo, kto ma warzywa ten wie.

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#164 Share marekpieg1234

marekpieg1234

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 627 postów

Napisany 31 styczeń 2011 - 12:41

Warzywa Cena na ziemniaki, tak jak na wszystkie warzywa nie jest stała i zawsze jest ryzyko, czy cena będzie satysfakcjonująca.
Co do nasion to prawda, że lepiej wydać więcej, a mieć lepsze, niż wydać mniej i żałować

#165 Share JEDREK

JEDREK

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 202 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo wkoncu młody farmer:)
    A pasja i hobby maszyny rolnicze.

Napisany 31 styczeń 2011 - 13:15

Warzywa @kris19911 i tu zes zetelnie przectawil jak to wyglada jesli jest chlopak zapalony to niech prubuje ale napewno nie od 5 ha bo odrazu spochnie i powie po pierwszym roku ze lipa bo koszty duze ale np pol ha i co roku niech sobie zwieksza areal jesli podejdzie do tego inteligetnie i z checia rozwoju a nie tylko zyskow za pare lat moze miec ladne gospodarstwo warzywincze :) ja na poczatek zycze kubelek zimnej wody zeby do tego podejsci i powoddzenia zacznij od ziemniakow i powoli ogorki ale szukaj najpierw odbiorcw i dzialaj.
ursus 360 ursus 385 i Fortschritt 323A górą!!!!!!!!!!:-)

#166 Share pilu

pilu

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 60 postów

Napisany 31 styczeń 2011 - 13:29

Warzywa Spoko spoko nie napaliłem się ani trochę nie jestem dzieciakiem , któremu podobają się w gospodarstwie tylko duże traktory . Zadałem pyt. żeby wiedzieć na czym stoję , a teraz już tylko zimna kalkulacja . Co do areału to też myślałem żeby na próbę trochę tego posiać bez szaleństw z nakładami i pracą ( w celach doświadczalno-badawczych) :) hehe ale teraz widzę ,że jednak muszę jeszcze raz przekalkulować produkcje paliw stałych ( drewno , zrębka ).
A co do ziemniaków to przydałaby się anna zamiast kopaczki ?? Co o tym sądzicie ?

Edytowany przez pilu, 31 styczeń 2011 - 13:57.

#167 Share WeSolyRomeK

WeSolyRomeK

Zaawansowany

• userphoto
  • Members
  • PipPipPip
  • 130 postów

Napisany 31 styczeń 2011 - 15:22

Warzywa Co do ziemniaków to tak za ładną annę w dobrym stanie trzeba dać ok 10 tysiaków (mam tutaj na myśli kombajn którym jak się w pole wyjedzie to będzie się kopać a nie robić przerwy na wymiany łożysk reperowanie taśm itp) Ceny kwalifikowanych sadzeniaków dobrej jakości zaczynają się od 1500 zł za tonę a kończą na 3000 zł za tonę do tego nawozy ochrona i co najważniejsze jeżeli będzie suchy rok to sprzęt do nawadniania bo w przeciwnym wypadku ze zbiorow nici. Aha oczywiście w latach wysokiego urodzaju na ziemniaki cena oscyluje w granicach 0,20 gr za kilogram albo niżej i są problemy ze sprzedażą.
Także nie przedstawia się to wszystko tak różowo jakby mogło się wydawać.
Macarena, macarena, baila, baila, ella, ella
Macarena, macarena all night long

#168 Share malkolm

malkolm

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1677 postów

Napisany 31 styczeń 2011 - 16:20

Warzywa tyle że z ziemniakami jest o wiele mniej zachodu niż powiedzmy z marchwią, łatwiej zebrać, przechować, mniejsze nakłady na opryski, tyle że sadzeniaki drogie, no i przydało by się jakieś nawarzenie organiczne pod

#169 Share marekpieg1234

marekpieg1234

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 627 postów

Napisany 31 styczeń 2011 - 16:32

Warzywa Na pewno mniejsze, ale jeśli chcesz mieć dobry plon to nie można żałować środków na zarazę ziemniaczaną i stonkę. Jednak ziemniaki to mniejsze ryzyko niż inne warzywa, które wymagają bardzo dużej wiedzy i doświadczenia, którego brakuje początkującym.

#170 Share kris19911

kris19911

Zaawansowany

• userphoto
  • Members
  • PipPipPip
  • 417 postów
    KPK kumurun team

Napisany 31 styczeń 2011 - 17:00

Warzywa Jakby to powiedzieć z przy warzywach najlepiej się wychować....

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#171 Share tomek84pl

tomek84pl

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 173 postów

Napisany 31 styczeń 2011 - 20:37

Warzywa Albo chociaz miec dobrego znajomego ktory sie na tym zna i podpowie co zrobic w odpowiednim momencie.
Ja sie na produkcji zboza nie znam i gdybym dostal od kogos 100 ha dzierzawy i mial siac na tym pszenice to pewnie nic by z tego nie bylo.

20gr to nie opłaca sie schylić? 20 gr to sie jeszcze opłaca a bynajmniej można odzyskać swoje koszty gorzej jak będzie po 7-8 gr :o? i wtedy na prawde można się pociąć tylko :P A to było w tamtym roku o ile dobrze pamiętam lub 2 lata temu :)

Pociac sie o niska cene, nie przesadzaj, zdarzalo sie ze w maju po calym roku trzeba bylo wyrzucić kilkadzisiat ton kapusty i jakos nie plakalem, raz jest lepiej raz gorzej, wazne zeby systematycznie co roku siac i sadzic jednakowe ilosci bez wzgledu na cene w danym roku.
Wiekszosc osob z tych co zamierzaja ruszac z warzywami w tym roku zrezygnuje jak sie dowie jakie sa koszty samych nasion :D

Edytowany przez tomek84pl, 31 styczeń 2011 - 20:46.

#172 Share kris19911

kris19911

Zaawansowany

• userphoto
  • Members
  • PipPipPip
  • 417 postów
    KPK kumurun team

Napisany 01 luty 2011 - 13:25

Warzywa Z warzywami jest raz 30 gr a raz 2,30zł, loteria

#173 Share rafik82

rafik82

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 5 postów

Napisany 01 luty 2011 - 15:37

Warzywa Pomidor!!! Uprawia ktoś z was pomidora gruntowego? Bo ja tak i chciałem się dowiedzieć jak gdzie indziej z ceną w przetwórniach i wydajnością. ja sprzedawałem po 310 zł za tonę. A ostatnie lata ze względu na deszcz to porażka.

#174 Share młody17

młody17

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 427 postów

Napisany 07 luty 2011 - 15:28

Warzywa Ja uprawiam warzywa 6 lat i dopiero teraz areał przekroczy 5 ha, gdy eksperymentuje z nowym gatunkiem to max. 0,3ha; doświadczenie w uprawie warzyw to podstawa, na początku też nakłanialem rodziców do większych nasadzeń (bo wtedy jeszcze Oni o tym decydowali) ale teraz widze, że czasem mógłbym się na tym przejechać. Co do ziemniaków to poniekąt macie racje, to taki przedsmak uprawy warzyw. Ja w tym roku będe próbował z sałatą na wrześniowy zbiór, pozatym ziemniaki, ogórki, kapusta biała i pekin, fasola szparagowa i seler. ;)

#175 Share malgosiam

malgosiam

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 43 postów

Napisany 08 luty 2011 - 09:57

Warzywa kris19911 Z tą marchwią to nie tylko wszystkie polskie normy spełniasz, ale też unijne i pewnie certyfikaty jakości..Nie mówię, że tak nie jest, ale we wsi mają marchew, kopią na pryzmę i od razu do przetwórni wywożą, podobno niezła kasa, i nie mają przechowalni. A co to za anachronizm : z warzywami najlepiej się wychować??? (tylko krowa nie zmienia poglądów) A potem mówisz że warzywa to loteria...Czasem lepiej wyjdzie ten który ma pierwszy rok warzywa, a ten co sadzi 20 lat może mieć poślizg.. ;)

rafik82 nie wychowałam się z pomidorami, ale w tym roku zaczynam, cena minimalna jest na umowie 60gr.

#176 Share kris19911

kris19911

Zaawansowany

• userphoto
  • Members
  • PipPipPip
  • 417 postów
    KPK kumurun team

Napisany 08 luty 2011 - 13:25

Warzywa @malgosiam no z tym wychowaniem to faktycznie moze nie jest prawda, ale trochę śmieszne jest dla mnie jak ludzie z zbóż przechodzą na nowa dziedzinę jakieś warzywa z areałem początkowym od razu 3-5 ha. No przepraszam ale to trochę śmieszne....

#177 Share cipekfan69

cipekfan69

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 167 postów

Napisany 08 luty 2011 - 17:31

Warzywa no dokładnie tak jak byś rozpoczął z krowami mlecznymi od 10szt no przecież choćby takie choroby krów by cię "zjadły" doświadczenie to naprawde święte słowa starszy pan da więcej niż ogrom teori i najlepszy sprzęt bo on ma te doświadczenie a co do przechowywania w kopcach to akurat składa się że, wróciłem z przerabiania obory na przechowalnie bo doświadczyłem już ,że kopiec to nie to samo co przechowalnia nawet na krótki okres czasu nie mówię ,że kopiec jest zły ale na pewno gorszy od przechowalni przepraszam za błędy ale padam na twarz powodzenia nowym w interesie i starym wyjadaczą :)

#178 Share lampo 60

lampo 60

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 194 postów
  • Zainteresowania:wszystko i nic.

Napisany 08 luty 2011 - 18:44

Warzywa malgosiam
nie sadze pomidora na przemysł, ale wydaje mi sie ze to jest całkiem dobra cena. A musisz miec jakis minimalny brix czy biorą wszystko co leci?

#179 Share rocknrollnik

rocknrollnik

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 36 postów
  • Zainteresowania:Honda Varadero XL1000, rolnictwo

Napisany 08 luty 2011 - 21:14

Warzywa prawie wszyscy odradzają(i na pewno słusznie)ale robota przy bydle mlecznym też nie jest rajem.okrągły rok trzeba zasuwać.ci co zdążyli się rozwinąć (dobre stado ,nowoczesne budynki)to sobie poradzą.ale w mojej sytuacji nie mogę sobie pozwolić na oborę za mln zł.+drugie tyle na sensowne stado.po prostu szukam innych opcji.zawsze są jakieś inwestycje i ryzyka,ale z hodowlą zwierząt to też ruletka.wejdzie jakaś choroba czy wirus i można być zmuszonym do rezygnacji nawet pomimo nowych budynków.każde działanie na polskim rynku rolnym jest obarczone wysokim ryzykiem.a spróbować przecież każdemu wolno.co do areałów upraw to zrozumiałe jest ,że im większy tym wydajniejsza powinna być technika zbioru i ochrony chem.jednym z plusów uprawy warzyw może być możliwość skarmiania towaru o niskiej jakości przez opasy.pozdrawiam wszystkich producentów warzyw jak i zółtodziobów,życzę wytrwałości i sukcesów!

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#180 Share malgosiam

malgosiam

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 43 postów

Napisany 09 luty 2011 - 09:49

Warzywa lampo 60 Jeszcze nie jest dokładnie ustalone co z tymi pomidorami, ale dowiedziałam się dzisiaj, że będą II klasy, mniejsze i większe, póki co przetwórnia zapewnia, że weżmie wszystko. Mam takie kawałki pola, gdzie jest kiła po kalafiorze, napisałeś gdzieś, że pomidor, por i seler zabijają zarodniki kiły, więc muszę zmienić nieco kierunek. Czytam, więc od czego zacząć, jakie nawozy, herbicydy, fungicydy..itp. Jakieś info rzetelne na temat w/w warzyw? :)

Edytowany przez malgosiam, 09 luty 2011 - 09:51.