pasio

Nawożenie pszenicy ozimej

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
Pawel39    1

Moddus start to podobno dawka 0.2 l na ha a Moddus stary 0.3 l ale mogę się mylić więc koncentracja większa 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lukaszm    11

Moddus "stary" od "nowego" różni się formulacją - odpowiednio: Moddus 250 EC i Moddus Start 250 DC. W jednym litrze każdego z tych regulatorów jest 250g trineksapaku etylu. Niemniej, jeśli zwrócić uwagę na udział procentowy tej substancji aktywnej w jednym litrze pestycydu, to w Moddusie 250 EC stanowi ona 25,5%, a w Moddusie Start 250 DC 24,2%.

Odnośnie stosowania w pszenicy ozimej - zgodnie w etykietami - maksymalna/zalecana dawka do jednorazowego zastosowania wynosi:

- w przypadku Moddusa 250 EC - 0,4l/ha,

- w przypadku Moddusa Start 250 DC - 0,3l/ha.

Edytowano przez lukaszm

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
melon10641    1218

Ale jest sens wydawać kasę na modus start? Jak pszenica nie potrzebuje się dokrzewić to chyba nie ma sensu. A jak się nie rozkrzewiła to dać ccc lub odpowiednią ilość azotu. Ktoś spróbuje w tym roku i opisze efekty ;) 

Co do dawki modusa to max 0,4l ha jak się stosuje sam. W etykiecie podane jest 0,3 modusa i litr ccc. U nas w gospodarstwie tata daje 0,2 modusa i 0,8-1l cc i efekt jest dobry. W tym roku może zejdziemy do 0,15 + 0,8 ccc. Najważniejsze w skracaniu jest odpowiedni czas oprysku, jak się nie wstrzelisz to nie jest ważne co lub ile tego dasz, efektu nie będzie. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
radek83    16

na pszenice dalem 200 kg saltrosanu i teras sie zastanawiam co daci w nastepnych dawkach 200 kg mocznika       czy 200 kg saletrzaku   i trzecia dawka tez 200 kg saletrzaku.

 

co bedzie leprze:

200 kg moczmika,

 

400 kg saletrzaku

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
koczas    80

Powodzenia z saletrzakiem na trzecia dawke. Musialbys trafic chyba na mocno deszczowe dni zeby Ci to zadzialalo. Po co w ogole rozpatrujesz ten nawoz jak taniej i przede wszystkim skuteczniej wychodzi saletra? Ja planuje okolice 25-30 marca 150 kg mocznika i 100 kg saletry na 3 dawke jeszcze, u mnie nie wiedziec czemu lepiej wychodzi zawsze na moczniku. Ale ogolnie to daj na poczatek strzelania w zdzblo(u mnie to ok. 10-15 kwiecien) 200 saletry i pozniej ze 120 saletry na 3 dawke i bedzie elegancko.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kuba55    501

 ja mam takie pytanie .mam pole  daleko 15 km ,  jest tam tylko 1  ha ,   chciallbym rozsiac 350 kg salety na 1 dawke zeby kosztow nie generowac    , czy dajac taka dawke nie przypale zboza ?


coraz gorzej

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
radek83    16

Powodzenia z saletrzakiem na trzecia dawke. Musialbys trafic chyba na mocno deszczowe dni zeby Ci to zadzialalo. Po co w ogole rozpatrujesz ten nawoz jak taniej i przede wszystkim skuteczniej wychodzi saletra? Ja planuje okolice 25-30 marca 150 kg mocznika i 100 kg saletry na 3 dawke jeszcze, u mnie nie wiedziec czemu lepiej wychodzi zawsze na moczniku. Ale ogolnie to daj na poczatek strzelania w zdzblo(u mnie to ok. 10-15 kwiecien) 200 saletry i pozniej ze 120 saletry na 3 dawke i bedzie elegancko.

rok temu robilem tak:

1    200 kg saltrosan

2   200 kg saletrzak

3   200 kg saletrzak

i teras sie zastanawiam czy zamiast saletrzaku dac macznik a 200 kg .  z rozpuszczeniem saletrzaku nie bylo problemu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pawelol111    1342

Dziś udało się posiać Zaksan na pszenicę w ilości 160kg, 200kg, 220kg i 250 kg/ ha w zależności od stanu plantacji. Był to jedyny dzień od rana do 10 od początku roku kiedy warunki pozwalały na wjazd na pole. Prócz mnie tylko jedna osoba siała. Reszta będzie czekała minimum tydzień. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
petro11    29

Ja dawałem prosan dzisiaj na rzepak, ale tyle śniegu że ledwie ścieżki było widać.... Azot od razu po św. Jednak Mazury to Mazury.... tu nie ma co się spieszyć..... zasilone wcześniej tysiące ha zbóż i rzepaku poszły pod pług..... lepiej czasami poczekać niż generować koszty i obserwować.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
losktos    356

 ja mam takie pytanie .mam pole  daleko 15 km ,  jest tam tylko 1  ha ,   chciallbym rozsiac 350 kg salety na 1 dawke zeby kosztow nie generowac    , czy dajac taka dawke nie przypale zboza ?

pszenica nadmiernie sie rozkrzewi, później zredukuje sporo pędów i plon może nie być za wesoły (głównie pod względem jakościowym). Jeżeli bardzo chcesz podać tylko raz azot to jeżeli pszenica jest mocna po zimie lepiej będzie podać N jako taką wcześniejszą 2 dawkę, tak między końcem krzewienia a początkiem strzelania w źdźbło

 

rok temu robilem tak:

1    200 kg saltrosan

2   200 kg saletrzak

3   200 kg saletrzak

i teras sie zastanawiam czy zamiast saletrzaku dac macznik a 200 kg .  z rozpuszczeniem saletrzaku nie bylo problemu.

W 2 dawce mocznik może być (trzeba go rozsiać tydzień do 2 wcześniej niż saletre) W trzeciej - saletra


Zapraszam na mój profil.
Pozdrawiam losktos ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mat93    36

wiatam mam dwa pytania mianowicie cz mogę posiać pogłównie wapmag na pszenicę na jednym polu widać ,że odstaje ph ,podratuje to choć trochę roślinę , po żniwach planuję sypnąć normalną kredę granulowaną to dobry pomysł ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pawelol111    1342

Zastosuj dwa razy Wapnovit dolistnie i odpuść sobie wapmagi. Władujesz kasę a efektu zero.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ogar118    65

Poza tym zastosowanie wapna będzie kolidowała z późniejszym stosowaniem azotu amonowego. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
knoro93    215

wiatam mam dwa pytania mianowicie cz mogę posiać pogłównie wapmag na pszenicę na jednym polu widać ,że odstaje ph ,podratuje to choć trochę roślinę , po żniwach planuję sypnąć normalną kredę granulowaną to dobry pomysł ?

 

Krede granulowaną daj teraz a w zasadzie to już dawno powinna być wysiana pogłównie nawet i przed zimą a po żniwach kup normalną krede z kopalni i daj odpowiednia dawke.

Zastosuj dwa razy Wapnovit dolistnie i odpuść sobie wapmagi. Władujesz kasę a efektu zero.

Że wapmag odpuścić to się zgodze bo to kruszone kamienie o minimalnej reaktywności ale wapnovit to jeszcze większe badziewie niż wapmag więc nie wiem po co to polecasz jeszcze sie kolega posłucha Twoich rad.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pawelol111    1342

Sam stosowałem rok temu wapnovit i było widać efekty. Koszt nieduży więc niech sam się przekona. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
HenrykK56    0

moddus start 1l 240zl moddus stary 1l 280zl u znajomego dzwonlem z ciekawosci

A możno już go dostać czy tylko w wybranych punktach?

 

Ale jest sens wydawać kasę na modus start? Jak pszenica nie potrzebuje się dokrzewić to chyba nie ma sensu. A jak się nie rozkrzewiła to dać ccc lub odpowiednią ilość azotu. Ktoś spróbuje w tym roku i opisze efekty ;)

Co do dawki modusa to max 0,4l ha jak się stosuje sam. W etykiecie podane jest 0,3 modusa i litr ccc. U nas w gospodarstwie tata daje 0,2 modusa i 0,8-1l cc i efekt jest dobry. W tym roku może zejdziemy do 0,15 + 0,8 ccc. Najważniejsze w skracaniu jest odpowiedni czas oprysku, jak się nie wstrzelisz to nie jest ważne co lub ile tego dasz, efektu nie będzie. 

No zależy co chcesz zyskać, ja np miałem w planach dać CCC+regulator, ccc na rozkrzewieniw a regulator na wzmocnienie korzeni, skrócenie źdźbła i ogólne wzmocnienie, a ten Moddus Start to chyba właśnie głównie na rozwój systemu korzeniowego i wzmocnienie źdźbła, ma też dokrzewić, ale to akurat chyba mniejsze znaczenie ma.

A moddusa dajesz w jednej dawce? 

 

na pszenice dalem 200 kg saltrosanu i teras sie zastanawiam co daci w nastepnych dawkach 200 kg mocznika       czy 200 kg saletrzaku   i trzecia dawka tez 200 kg saletrzaku.

 

co bedzie leprze:

200 kg moczmika,

 

400 kg saletrzaku

ja też dałem saletrosan 14 w poniedziałek, a potem wieczorem śnieg spadł, nad następnymi dawkami jeszcze się zastanawiam ale chyba mocznikiem sypne 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mat93    36

a tą kredę po żniwach to jaką jest granulowana bo sypkiej nie mam jak rozsiać

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Ulman    5568

Koledzy nie wierzcie w bajki o nowym Modusie. Jest na rynku już wiele zamienników i ceny lecą na pysk więc Syngenta próbuje chwytami marketingowymi wyciagnąć z was kasę. 


Kazdy problem ma rozwiązanie. Jeśli nie ma rozwiązania nie ma i problemu

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Samcio    4

Panowie jutro moze uda mi sie wjechac w pole z nawozem (jezeli nie dopada) . Mam pytanie czy sypac  jutro saletre 250 kg na ha czy poczekac troche bo niby nie jest jeszcze az tak cieplo. A chodzi mi o to zeby bylo jak najmniej straty N. Ps czym lepiej rozsiac nawozy c 360 czy renault w reni mam kapcie 600 a miejscami mokrawo moze byc i nie chce niewiadomo jakich kolein wyznac a nie mam sciezek

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
melon10641    1218

U nas pszenica skracana jest tylko raz i stoi do żniw. Z tym, że plonów nie mam pow. 8 ton to musi ustać. W tym roku będziemy celować w taki wynik, zobaczymy co wyjdzie. 
 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Slomek    186

Potraktowałem pszenicę która została dość mocno uszkodzona przez mróz, lecz plantacja rokuje że coś z niej będzie, poszedł przed wczoraj Zaksan w ilosći 380kg/ha (120N) czy bez wystąpienia opadów jest szansa że choć część azotu będzie dostępna dla roślin ? :D Dawka taka duża gdyż dopiero udało mi się wjechać na pole ( lekkie spóźnienie) i chcę by pszenica się dobrze dokrzewiła w miejscach gdzie została uszkodzona przez mróz i do 10 kwietnia planuję podjąć decyzje o ewentyalnym przesianiu pszenicą jarą

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
koczas    80

Nie wspierasz firm z twoich stron, z Włocławka saletry nie bierzesz :P  Pulan i Anwil szybciej się rozpuszczają, jak tylko się rozpuści to nie będzie źle, ale Zaksan trochę grubszy. Nie sądzisz, że 10 kwiecień trochę późno na pszenicę jarą? Bo jestem w tej samej sytuacji na jednym polu, posypałem 280 anwilu i myślę czy jęczmieniem nie lepiej przesiać w razie czego ok 10 kwiecień.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość
Temat jest zablokowany i nie można w nim pisać.

  • Podobna zawartość

    • Przez yacenty
      Najczęściej poruszane tematy w kwestii ochrony i uprawy pszenicy ozimej, o które pytają rolnicy to:
      Optymalne warunki glebowe i klimatyczne dla uprawy Najlepsze nawozy i odmiany dla danego regionu Jakie szkodniki i choroby są najbardziej niebezpieczne i jak je zwalczać Jakie środki ochrony roślin należy stosować, aby zapewnić dobre plony Jakie są najlepsze metody zbiórki i przechowywania zbiorów. Zapraszamy do kontumacji dyskusji z sezonu 2022: https://www.agrofoto.pl/forum/topic/292319-ochrona-i-nawozenie-pszenicy-2022/
       
    • Przez raul
      Witam kolegów. Ostatnimi laty bardzo popularna zrobiła się pszenica euforia. W swoim gospodarstwie zmieniam materiał siewny. Słyszałem dużo różnych opinii o euforii. Jakie macie z nią doświadczenia? Jak wam sypie, czy choruje?
    • Przez dariusz86
      Cześć,
      Mój błąd, miałem źle ustawiony docisk bo we wrześniu pożyczałem siewnik znajomemu który siał na cięższych ziemiach, kompletnie tego nie zauważyłem że poprawiał docisk redlic na mocniejszy no i poszło. Poszło na jakieś 5 - 6cm. Efekt nie musze mówić jaki teraz jest. Dość długo wychodziła. Łodyga jest dość wiotka i przyżółknięta. Pierwszy raz mam taką sytuację. Da się ją chociaż trochę jeszcze odratować czy już nic z tym nie zrobię? 
    • Przez Putinw
      Witam.zrobilem oprysk na chwasty lancet 125 na 30ary ,a wypryskalem na jakieś 17ary  wyższym ciśnieniem.Czy zaszkodzi to pszenicy?
    • Przez kingway
      Witam , mam pytanie z racji ze mam ciężki wjazd na pole z nawożeniem .... co byście dali na takiego szybkiego kopa dla pszenicy ozimej .... myślę o moczniku - bo szybko działa albo też o jakiejś saletrze . Potem oprysk na chwasta axial komplett pak - podobno najlepszy . No i jeszcze trzeba by pomyśleć o jakimś oprysku na grzyby możecie jakiś polecić - myślę o wirtuozie . Proszę o zrozumienie ale pierwszy raz zasiałem pszenicę ozimą  Nie dużo ale zasiałem  
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj