Skocz do zawartości

Zdjęcie

Nawożenie pszenicy ozimej

3164 odpowiedzi na ten temat

#1921 Share MatiRol92

MatiRol92

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 500 postów

Napisany 29 styczeń 2016 - 23:12

Panowie mam pytanie, czy jest sens dawania odżywki na pszenice o różnej ilości NPK w swoim składzie na 1-2-3 dawke, czy dawać o takiej samej ilosści. Chodzi mi o przykład Kristalonu z Yara. Daje zawsze ten Zielony 18-18-18, ale czy na rozkrzewienie pszeniczka nie potrzebuje czegoś wiecej? np po co dawać te 18% N  skoro dostaje Rsm . Czy lepiej dać dać o wiekszej zawartość PK. Czego wiosną bardziej potrzebuje potasu czy fosforu?  są różne rodzaje tych Kristalonów i zastanawiam sie czy zastosować te bardziej zróżnicowane. tu sa ich przykłady http://www.brinkman....stale/kristalon

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Nawożenie pszenicy ozimej Dzisiaj, 19:13
  •  

#1922 Share Mateusz1q

Mateusz1q

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 500 postów

Napisany 29 styczeń 2016 - 23:26

Jesteś tak bogaty, że zamiast dawać P i K pod korzeń dajesz dolistnie?

#1923 Share GucioJUMZ

GucioJUMZ

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 349 postów
  • Zainteresowania:Maszyny i buggy ,Konie

Napisany 29 styczeń 2016 - 23:40

Kolego - jakim oborniku mówimy ? Z pryzmy, świeży w obory, od opasów, od krów mlecznych, od cieląt ?.  Nie można porównać obornika z pryzmy przetrzymanego przez sezon ze świeżym  obornikiem z głębokiej ściółki od krów mlecznych, intensywnie karmionych.

Nie wypowiadam się, czy obornik zakwasza czy odkwasza. W/g większości literatury obornik ma działanie odkwaszające w dłuższym okresie czasu, co nie oznacza, że reguluje PH już po zaaplikowaniu, tylko w procesie rozkładu powstają związki działające głównie zasadowo.

Dziś obornik na polu to luksus, na który niewielu może sobie pozwolić. Najśmieszniejsze jest to, że część gospodarzy ma go w nadmiarze i mają problem co w nim zrobić ze względu na normy "unijne", a reszta, czyli większość, nie ma wcale, bo hodowla na wsi leży i kwiczy. Jak jeszcze ojciec utrzymywał hodowlę kilku krów i opasów, to zwykle po żniwach była akcja wywożenia parkietu na część ściernisk. A teraz oprysk mocznikiem plus EM-y musi wystarczyć na rozłożenie słomy.

Ktoś tu pisał o kristalonie - chyba nie czytał, jakie dawki trzeba dać tego nawozu, aby uzyskać jakiś sensowny efekt. To dobry suplement do nawożenia kropelkowego w szklarniach, ale zaaplikowanie go 2 czy 3 razy w zbożu efekt da raczej mizerny, poza oczywiście zyskiem producenta i sprzedawcy.

Świerzy(słomiasty )od krów mlecznych .Krowy intensywnie karmione . Nie wypowiadam się o składzie obornika ale około 77 % wody .Sądzę że to bardziej pasuje do gnojowicy jak do obornika no ale sprawdziłem w fachowym artykule i niby ma być 77% wody .

Wolę kupić kristalone z Yara jak kupować odżywki w płynie dawkuję z mocznikiem 25kg i około 3-4kg -kristalonu 

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#1924 Share RolnikMati

RolnikMati

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 189 postów

Napisany 30 styczeń 2016 - 00:08

Uzasadnienie jest proste. Stosowałem i nie ma takich efektów jak po saletrosanie. Poza tym i tak trzeba jechać jeszcze oddzielnie z azotem. Stosowałem też ich ten cudowny npk ( nie pamiętam nazwy) z fca bodajże za 2000zł za tonę o składzie 0-12-12. Na próbę wziąłem takie cuda miały być. Żeby nie wiem co z takiego składu cudów nie będzie. O dziwo jak przedstawiciel ProCam zmienił pracodawcę jego prosan, ten drugi isotaki i inne badziewia już tak nie chwalił. I ZTR odeszło w dużej części od nich w tym my.

Tomek90 no ja mądrala jestem bo sprawdziłem że za dużo się cenią a Ty jak widać do tych  mniej bystrych należysz i dalej słono płacisz za nawijanie makaronu.

Edytowany przez RolnikMati, 30 styczeń 2016 - 00:14.

#1925 Share Tomek90

Tomek90

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3191 postów

Napisany 30 styczeń 2016 - 09:54

Teraz wytłumacz jak możesz porównywać ich działanie względem siebie, skoro taki mądrala??

Edytowany przez Tomek90, 30 styczeń 2016 - 09:54.

#1926 Share rafyo

rafyo

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 22 postów

Napisany 30 styczeń 2016 - 12:50

Temat o nawożeniu pszenicy a ci się kłucą nie wiadomo o co. Moderator powinien zadziałać.

#1927 Share knoro93

knoro93

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1457 postów

Napisany 30 styczeń 2016 - 17:57

Jesteś tak bogaty, że zamiast dawać P i K pod korzeń dajesz dolistnie?

Święte słowa. Potas i fosfor powinien być podany na jesień pod korzeń p i k dolistnie jedynie wtedy gdy widać niedobory ewentualnie fosfor gdy jest chłodna wiosna i widać na roślinie fioletowe przebarwienia a potas w okresie suszy by regulować gospodarkę wodną. W innych wypadkach p i k dolistnie to strata kasy. Lepiej zainwestować w jakieś dobre mikro niż makro dolistnie.
Odnośnie potasu słyszał ktoś coś o tym ze potas pomaga przezimowac w sensie gdy dobrze zaopatrzony zboże na jesień w potas to lepiej znosi mrozy? Ostatnio znajomy mi coś mówił na ten temat ale uzasadnić nie umiał ja w zasadzie logicznego uzasadnienia tez nie mam na ta tezę. Co innego mangan który zagęszcza soki komórkowe.

#1928 Share MatiRol92

MatiRol92

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 500 postów

Napisany 30 styczeń 2016 - 21:56

Nie, niestety nie jestem, a szkoda :)

PK daje zawsze pod korzeń w tym roku poszła agrafoska 200kg/ha + saletra, tylko chodzi mi o nawozy dolistne. Zawsze stosowałem Kristalon zielony 18-18-18, to teraz już nie wiem, nie dawać go, jest niepotrzebny, coś polecacie? samym rsm jechać? :D + grzybówka 

#1929 Share jahooo

jahooo

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1752 postów

Napisany 30 styczeń 2016 - 22:50

Jeśli dawałeś ten kristalon i byłeś zadowolony, dawaj dalej. Czy robiłeś próbę kontrolną na polu, gdzie NIE dawałeś kristalonu przy pozostałym takim samym nawożeniu ? Bo dopiero wówczas można wyciągnąć wnioski. Jak dla mnie do doskonały nawóz w szklarniach przy dokarmianiu hydroponicznym. Dla zbóż jest po prostu za mała dawka, przecież nie będziesz jeździł raz w tygodniu z nawozem, bo to bez sensu. Przelicz, ile w tych 3-4kg dostarczasz substancji na 1ha. Sam stosuję mikroelementy przy opryskach od grzyba plus siarczan. Natomiast nie dokarmiam dolistnie NPK. Jeśli mam w formie płynnej dawać NPK, to o wiele lepsze efekty daje RSM.

Co innego w rzepaku - tam stosuje się o wiele więcej zabiegów w sezonie, przy każdym zabiegu mozna dać nawóz, zwłaszcza z mikroelementami.

NPK roślina przyjmuje głównie przez korzeń, dokarmianie dolistne generalnie ma tylko tę zaletę, że po liściach substancje odżywcze są zmywane bezpośrednio po łodydze pod korzeń, ale ja tu specjalistą od ożywiania roślin nie jestem. Może ktoś mnie poprawi i rzeczywiście pszenica potrafi wchłaniać NPK dolistnie ?

Edytowany przez jahooo, 30 styczeń 2016 - 22:54.

#1930 Share MatiRol92

MatiRol92

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 500 postów

Napisany 30 styczeń 2016 - 23:02

ale tak samo ile tego mikro dostarcze w tych 2-3litrach, kiedy jeszcze ich ilośc w 1l to 0,002%  ;)

ale okej wiec jak nie makro, to jakie mikro polecacie na pszeniczke, chodzi mi o konkretne produkty 

Edytowany przez MatiRol92, 30 styczeń 2016 - 23:29.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#1931 Share knoro93

knoro93

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1457 postów

Napisany 31 styczeń 2016 - 13:48

Jeśli dawałeś ten kristalon i byłeś zadowolony, dawaj dalej. Czy robiłeś próbę kontrolną na polu, gdzie NIE dawałeś kristalonu przy pozostałym takim samym nawożeniu ? Bo dopiero wówczas można wyciągnąć wnioski. Jak dla mnie do doskonały nawóz w szklarniach przy dokarmianiu hydroponicznym. Dla zbóż jest po prostu za mała dawka, przecież nie będziesz jeździł raz w tygodniu z nawozem, bo to bez sensu. Przelicz, ile w tych 3-4kg dostarczasz substancji na 1ha. Sam stosuję mikroelementy przy opryskach od grzyba plus siarczan. Natomiast nie dokarmiam dolistnie NPK. Jeśli mam w formie płynnej dawać NPK, to o wiele lepsze efekty daje RSM.

Co innego w rzepaku - tam stosuje się o wiele więcej zabiegów w sezonie, przy każdym zabiegu mozna dać nawóz, zwłaszcza z mikroelementami.

NPK roślina przyjmuje głównie przez korzeń, dokarmianie dolistne generalnie ma tylko tę zaletę, że po liściach substancje odżywcze są zmywane bezpośrednio po łodydze pod korzeń, ale ja tu specjalistą od ożywiania roślin nie jestem. Może ktoś mnie poprawi i rzeczywiście pszenica potrafi wchłaniać NPK dolistnie ?

Pierwsze słyszę Twoją teorie że pryska się dolistnie po to żeby oprysk spływał pod korzeń. Jak sama nazwa mówi zabiegi dolistne są po to żeby roślina pobrała składniki bezpośrednio przez liście. W ten sposób niekiedy możemy podratować sytuacje dostarczając fosfor dolistnie jeżeli jest niskie ph gleby lub jest zimno. Wówczas liśćmi pobierze jeżeli korzeniem ma problem. Druga sprawa PK dolistnie tak jak pisałem według mnie tylko w krytycznych sytuacjach jak sa niedobory widoczne albo stres spowodowany susza albo problemy z pobraniem. Ja w tamtym roku robiłem mijaki specjalnie żeby zobaczyć czy są wizaualne efekty i g***o daje te dożywianie dolistne jeśli nie jest potrzebne. Chodzi mi tutaj o PK. W tym roku jestem juz mądrzejszy o swoje doświadczenia i wole zainwestować w dobre mikro które jest naprawde potrzebne jak się oczekuje dużego plonu niż wywalać kase na PK dolistnie.

ale tak samo ile tego mikro dostarcze w tych 2-3litrach, kiedy jeszcze ich ilośc w 1l to 0,002%   ;)

ale okej wiec jak nie makro, to jakie mikro polecacie na pszeniczke, chodzi mi o konkretne produkty 

Jest temat o dożywianiu dolistnym. Preparaty godne uwagi to Proleaf max, Yaravita zboża oraz Dr green zboża z czego ten ostatni jest najlepszy. Przeglądałem ostatnio bardzo dużo ofert i 90% to są badziewia które zawieraja NPKMgS i śladową zawartość mikro. Plonowity basfoliary adob kristalony to są badziewia których nalezy unikać.

#1932 Share jahooo

jahooo

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1752 postów

Napisany 31 styczeń 2016 - 15:23

Dzięki knoro za objaśnienie, w sumie potwierdziłeś to, co napisałem - tylko dobre mikro w oprysku.

#1933 Share JD1188

JD1188

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 181 postów

Napisany 31 styczeń 2016 - 17:16

@knoro93

Akurat z ADOBu masz bardzo wielki wybór, przeczytaj kompletny program nawożenia dolistnego z tej firmy, są tam uwzględnione wszystkie najbardziej potrzebne mikroelementy. Jest tylko jeden warunek musisz dać pełen zestaw produktów, a nie opierać się na jednym ogólnym np. Basfoliar który ma za zadanie dać przysłowiowego kopa, a nie dostarczenie mikro. To samo dotyczy się produktów Intermagu i innych firm.

Te produkty które podałeś są dobre tylko mają jeden minus, nie możesz indywidualnie ustawiać dawki poszczególnych elementów bo masz już gotowy zmieszany produkt, no i cena też jest odpowiednio wyższa, ale każdy robi jak uważa :) 

#1934 Share MatiRol92

MatiRol92

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 500 postów

Napisany 31 styczeń 2016 - 18:16

@knoro93

juz znalazłem :D dawno tu nie byłem i zapomniałem gdzie i iie tych tematów/zakładek jest :D

#1935 Share knoro93

knoro93

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1457 postów

Napisany 31 styczeń 2016 - 22:51

@knoro93
Akurat z ADOBu masz bardzo wielki wybór, przeczytaj kompletny program nawożenia dolistnego z tej firmy, są tam uwzględnione wszystkie najbardziej potrzebne mikroelementy. Jest tylko jeden warunek musisz dać pełen zestaw produktów, a nie opierać się na jednym ogólnym np. Basfoliar który ma za zadanie dać przysłowiowego kopa, a nie dostarczenie mikro. To samo dotyczy się produktów Intermagu i innych firm.
Te produkty które podałeś są dobre tylko mają jeden minus, nie możesz indywidualnie ustawiać dawki poszczególnych elementów bo masz już gotowy zmieszany produkt, no i cena też jest odpowiednio wyższa, ale każdy robi jak uważa :)

Kolego mowie tylko i wyłącznie o gotowych produktach. Nie zgodzę się kompletnie z Tobą daj link do tych odżywek basfoliaru i cenę to pogadamy

#1936 Share JD1188

JD1188

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 181 postów

Napisany 31 styczeń 2016 - 23:03

https://adob.com.pl/...uprawowe/zboza/  Zajrzyj do programu nawożenia, tam jest wszystko wypisane, cen dokładnie nie pamiętam i nie będę podawał bo nie che cię oszukać, ale z tego co pamiętam to wychodziło taniej.

Jeżeli się ze mną nie zgadzasz nie mam problemu rób po swojemu, ja wiem swoje i Ty wiesz swoje wyniki możemy zobaczyć w polu  ;)

#1937 Share knoro93

knoro93

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1457 postów

Napisany 31 styczeń 2016 - 23:19

Nawożenie pszenicy ozimej Kolego i co Ty wysłałeś ? Toż to samo NPK i praktycznie zero mikro z tego co zalecają. Zalecenia 4 l na ha wnosisz ok 11 g miedzi dr green juz Przy połowie zalecanej dawki wnosisz 50 g na ha w przypadku całej zalecanej dawki 100 g. Ceny przyznam nie sprawdzałem ale nie mam teraz czasu na to bo bronie dyplomu ale planuje zrobić podsumowanie odżywek istniejących na rynku.

#1938 Share JD1188

JD1188

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 181 postów

Napisany 31 styczeń 2016 - 23:38

Nawożenie pszenicy ozimej Tu nie chodzi o Basfoliar tylko konkretnie np. w przypadku miedzi stosujesz ADOB 2.0 Cu https://adob.com.pl/...ukty/nawozy-20/
Tam masz zawartoś CU wagowo 4,4% dokładnie nie wiem ile 1l tego waży ale strzelam że około 1,2kg więc według zaleceń 0,5l/ha jesienią i 1 l/ha wiosną daje 1,5l/ha czyli 1,8kg/ha *0,044=79,2 g/ha pszenica z tego co pamiętam pobiera gdzies 8-9 g/t więc masz praktycznie podane na plon 9-10 ton.
I oto mi chodziło że możesz dokładnie regulować ilość konkretnych mikroelementów konkretnymi produktami.
Chcesz się kłócić dalej?

Edit.
1,5 l/ha ADOB 2.0 Cu to dokładnie 87g miedzi więc nawet dużo się nie pomyliłem.

Edytowany przez JD1188, 31 styczeń 2016 - 23:59.

#1939 Share knoro93

knoro93

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1457 postów

Napisany 01 luty 2016 - 09:07

Nawożenie pszenicy ozimej <p>Jak masz czas bawić się w dodawanie każdego mikro oddzielnie to nie będę Ci bronił dobrych chelatow jest dużo i na ten temat się nie wypowiadalem &nbsp;chodzili mi o gotowe mieszaniny mikroelement&oacute;w.&nbsp;</p>

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#1940 Share demon17

demon17

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 180 postów

Napisany 02 luty 2016 - 18:56

Witam, w tym roku chciałbym zasilić pszenice wczesną wiosną wap-mag'iem. Czy taki nawóz rozsiany pogłównie da jakiś efekt?? Czy lepiej postawić na Kizeryt??