Skocz do zawartości

Zdjęcie

Nawożenie pszenicy ozimej

3172 odpowiedzi na ten temat

#1861 Share piotr30piotr

piotr30piotr

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 280 postów

Napisany 21 styczeń 2016 - 12:11

Każdy mówi o dobrze rozkrzewionych pszenicach i dostarczaniu siarki, a co zrobić aby dostarczyć siarkę przykładowo słabym pszenicom. Gdzie w grę wchodzi jedynie saletra, a nie saletrosan? Ktos wspomniał ze Andrzej osiąga te 7,5t/ha przy nawożeniu 140kg/ha N?

jeśli nawóz zasiejesz przed ruszeniem wegetacji to może to być saletrosan zadziała bardzo dobrze na rozkrzewienie pszenicy w dawce 300 kg/ha. 

Saletrosan także posiada forme azotanową 7%

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Nawożenie pszenicy ozimej Dzisiaj, 09:17
  •  

#1862 Share andrzej1988

andrzej1988

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1677 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo, produkcja roślinna, muzyka, motoryzacja

Napisany 21 styczeń 2016 - 12:27

Nie 7,5 tylko 8,1 jak sam napisał.

Po Łubinie w glebie pozostaje jeszcze 50-70kg N stąd można zmniejszyć dawkę tego składnika.

7,5 było po gryce a 8,1 po lubinie. Może ta pszenica nie ma cech jakościowych ( białko, gluten itp ) bo trzeba było znacznie zwiekszyć ochrone i nawożenie ale na wydajnośc starcza te niecałe 140 N. Na plony pszenicy też jest ważny przedplon ( rzepak, strączkowe, buraki nawet i po gryce) no i najważniejsze to pogoda bo na nią nie mamy wpływu.

#1863 Share losktos

losktos

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2425 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo, muzyka

Napisany 21 styczeń 2016 - 12:46

Każdy mówi o dobrze rozkrzewionych pszenicach i dostarczaniu siarki, a co zrobić aby dostarczyć siarkę przykładowo słabym pszenicom. Gdzie w grę wchodzi jedynie saletra, a nie saletrosan? Ktos wspomniał ze Andrzej osiąga te 7,5t/ha przy nawożeniu 140kg/ha N?

Pisałem już o dokrzewianiu (nie pamietam dokłądnie w którym temacie), jeżeli wiosna zaczyna się optymalnie, początkiem marca wjedziesz z azotem, to wcale nie trzeba jakichś szczególnych zabiegów dokrzewiających nawet na bardzo słabych pszenicach. Wczesne podanie nawet saletrosanu w nieco zwiększonej dawce w zupełności wystarczy.

Jeśli w pole wjeżdżamy późno i bardzo nam zależy na dokrzewieniu i jednocześnie siarce to jest kilka sposobów. Można np. pomieszać saletrosan z saletrą (oczywiscie mowa o 2 przejazdach) albo w jednym - Salmag z siarką

losktos nigdy nie lisze obsady na wiosnę i to na pewno błąd a na jesieni ja się je to 320 - 330 roślin na metrze to tak 160-180kg/ha pierwsza dawka 200l RSM 32% druga 250l RSM 32% a trzecia dawka saletra ale w zależności od pogody to albo 34% lub 32% w ilości 100-120kg/ha i tak się zastanawiam czy to nie za mało.

a jakość pszenicy w tym roku to białko  13,5 gluten 30 liczba opadania 79

w trzeciej dawce 150 saletry śmiało mozesz sypnąć. Tylko nie za późno

Zapraszam na mój profil.
Pozdrawiam losktos ;)

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#1864 Share knoro93

knoro93

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1457 postów

Napisany 21 styczeń 2016 - 17:12

Nawożenie pszenicy ozimej Nikt nikomu nie broni wolności słowa ale są granice.
Kondziu zawsze możesz posiac z tydzień wcześniej ten saletrosan żeby zaczął działać wcześniej a jednocześnie azot z formy amonowej szybciej przejdzie w azotanowa i będzie szybciej dostępny dla roślin. Albo tak jak radzi losktos

Edytowany przez knoro93, 21 styczeń 2016 - 17:15.

#1865 Share Kondziu1832

Kondziu1832

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 440 postów

Napisany 21 styczeń 2016 - 17:21

@losktos wiem sam czytałem i zapisałem ten post. Ciutkę źłe mnie zrozumiałeś. Rozchodzi mi się o to gdy mamy słabą pszenicę to wiadomo no standardowo saletra itp. ale co zrobić jeżeli chcemy uzupełnić siarkę? Dodać do saletry kizerytu czy może siarczanu amonu albo Sulfan'u czy coś innego? Rozchodzi się o podanie siarki. Tak jak radziłeś w ubiegłym roku z saletrosanem czy saletrą to bardzo dobrze na tym wyszedłem. Jednak N & S na 1 dawkę do bardzo dobrze rozwiązanie.

#1866 Share JD1188

JD1188

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 181 postów

Napisany 21 styczeń 2016 - 17:33

Sam sobie odpowiedziałeś na pytanie :rolleyes:  Tylko saletra osobno i kizeryt/siarczan amonu też osobno, bo z mieszankami różnie bywa i lepszym rozwiązaniem będzie kizeryt bo oprócz siarki zawiera też magnez i nie działa zakwaszająco jak siarczan :)

#1867 Share qba333

qba333

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 340 postów

Napisany 21 styczeń 2016 - 17:34

@ losktos a czemu mowisz o dwoch przejazdach jesli by chcial saletre i saletrosan? zachodzi jakas reakcja? ja wlasnie chcialem zastosowac mieszanine saletry i saletrosanu 1:1 w jednym przejezdzie ale moze nie ma sensu i lepiej sam saletrosan?

#1868 Share Tomek90

Tomek90

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3221 postów

Napisany 21 styczeń 2016 - 17:35

Wigor S, Korn Koli, Kizeryt, Siarczan Magnezu i pewnie wiele wiele innych można znaleść i rzucić przed saletrą. 

#1869 Share Ulman

Ulman

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 500 postów

Napisany 21 styczeń 2016 - 17:52

Sam sobie odpowiedziałeś na pytanie :rolleyes:  Tylko saletra osobno i kizeryt/siarczan amonu też osobno, bo z mieszankami różnie bywa i lepszym rozwiązaniem będzie kizeryt bo oprócz siarki zawiera też magnez i nie działa zakwaszająco jak siarczan :)

Saletra  +  siarczan amonu = saletrosan

Kazdy problem ma rozwiązanie. Jeśli nie ma rozwiązania nie ma i problemu

#1870 Share koczas

koczas

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 783 postów

Napisany 21 styczeń 2016 - 17:53

@qba333 losktos pisał Ci o dwóch przejazdach, zapewne dlatego że zmieszanie saletry z saletrosanem jest ciężkie ze względów technicznych. Reakcja raczej chyba żadna nie zajdzie, mocznika nie należy mieszać, ale siewka będzie siała bardzo nieregularnie bo jest zupełnie inna granulacja. Za pewne wyglądałoby to tak że za ciągnikiem rzucałoby saletrę a po bokach saletrosan a chyba nie o to chodzi.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#1871 Share mat22889

mat22889

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 412 postów

Napisany 21 styczeń 2016 - 18:53

a kizeryt na zboza kiedy siac? tak jak na rzepak? kolo 20 lutego ? jesli oczywiscie pogoda bedzie taka jak rok temu :)

#1872 Share marek1mazury

marek1mazury

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 79 postów

Napisany 21 styczeń 2016 - 19:11

Nawożenie pszenicy ozimej Tomek90 od tego wigoru s to raczej trzymałbym się z daleka z tego co pamiętam to on zawiera siarkę elementarna która jest niepobierana przez rośliny ale niech ktoś to potwierdzi. A co myślicie o posypowym siarczanie magnezu? Stosowal ktos ten nawoz ma jakieś doświadczenia?

#1873 Share Kondziu1832

Kondziu1832

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 440 postów

Napisany 21 styczeń 2016 - 19:34

Lepiej siarkę w postaci siarczanowej, bo elementarna musi przejść do siarczanowej przez co Wigor S odpada. Korn Kali odpada bo mi nie potrzeba potasu chociaż? Zostaje Kizeryt albo Sulfan.

#1874 Share koczas

koczas

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 783 postów

Napisany 21 styczeń 2016 - 19:52

Ja właśnie też ostro się zastanawiam nad sulfanem na 1 dawkę, ale tak na próbę na 2 hektary powiedzmy dla wiedzy na przyszłość. Niby podział azotu 50/50, w saletrosanie trochę lepiej to wygląda(biorąc pod uwagę przebieg pogody jak ostatnie 2 lata), ale jakoś korci mnie żeby jednego bigbaga wypróbować. Szału w sumie nie ma bo magnezu nie za dużo, siarki prawie tyle co w saletrosanie ale chyba spróbuję, chyba że zaraz mnie wyleczycie z tego pomysłu:) No i przekonałbym się o potędze tych nawozów z Yary, których w życiu nie stosowałem.

Edytowany przez koczas, 21 styczeń 2016 - 19:53.

#1875 Share Kondziu1832

Kondziu1832

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 440 postów

Napisany 21 styczeń 2016 - 20:09

Sulfan ma 6kg S, a Saletrosan chyba 13kg S.

#1876 Share witek21

witek21

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 194 postów

Napisany 21 styczeń 2016 - 20:10

Panowie ale czy jeśli uprawiam pszenice po rzepaku który dostał wiosną razem z N ok 50-60 kg S/ha to jest w ogóle potrzeba stosowania S przy nawożeniu wiosennym pszenicy???

#1877 Share marek1mazury

marek1mazury

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 79 postów

Napisany 21 styczeń 2016 - 20:37

Nawożenie pszenicy ozimej siarka jest mobilnym pierwiastkiem w glebie. Siarkę która podałeś rzepakowi on ją prawdopodobnie w większości pobrał a nawet jak coś zostało to i tak została wyplukana z gleby. Więc jest sens podać siarkę.

#1878 Share losktos

losktos

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2425 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo, muzyka

Napisany 21 styczeń 2016 - 21:46

@losktos wiem sam czytałem i zapisałem ten post. Ciutkę źłe mnie zrozumiałeś. Rozchodzi mi się o to gdy mamy słabą pszenicę to wiadomo no standardowo saletra itp. ale co zrobić jeżeli chcemy uzupełnić siarkę? Dodać do saletry kizerytu czy może siarczanu amonu albo Sulfan'u czy coś innego? Rozchodzi się o podanie siarki. Tak jak radziłeś w ubiegłym roku z saletrosanem czy saletrą to bardzo dobrze na tym wyszedłem. Jednak N & S na 1 dawkę do bardzo dobrze rozwiązanie.

no to napisałem - salmag z siarką - to masz saletrzak z S. A saletrzak w pierwszej dawce zadziała tak samo jak saletra. Sulfan chyba też ma siarkę

@ losktos a czemu mowisz o dwoch przejazdach jesli by chcial saletre i saletrosan? zachodzi jakas reakcja? ja wlasnie chcialem zastosowac mieszanine saletry i saletrosanu 1:1 w jednym przejezdzie ale moze nie ma sensu i lepiej sam saletrosan?

w jednym przejeździe nie wysiejesz tego równomiernie

Zapraszam na mój profil.
Pozdrawiam losktos ;)

#1879 Share kermit84

kermit84

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 48 postów

Napisany 21 styczeń 2016 - 22:04

czyli 150kg/ha można śmiało stosować jest szansa że podniesie to jakość pszenicy? 

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#1880 Share GucioJUMZ

GucioJUMZ

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 351 postów
  • Zainteresowania:Maszyny i buggy ,Konie

Napisany 21 styczeń 2016 - 22:33

siałem Mocznik Polidap Sól potasowa i ładnie to leci (dość równo )najgorzej jest przy siewie Saletrzaku czy to w kombinacji  z PK czy czysto .SaletroSan na podobną granulację do saletry (zaksan )