Skocz do zawartości

Zdjęcie

Nawożenie pszenicy ozimej

3172 odpowiedzi na ten temat

#1761 Share kermit84

kermit84

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 48 postów

Napisany 13 styczeń 2016 - 07:06

słuszna uwaga też nie mam przekonania do stosowania mocznika chyba ze były by super warunki ale u nas z tymi warunkami to ciężko jak nie susza to zimno albo pada ze w pole nie idzie wjechać ja od dwóch lat przestawiłem się na RSM ten sezon będzie trzeci tylko saletrę sypie na kłosa a mocznik jedynie dolistnie

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Nawożenie pszenicy ozimej Dzisiaj, 05:43
  •  

#1762 Share iron

iron

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1397 postów

Napisany 13 styczeń 2016 - 07:21

Nawożenie pszenicy ozimej z tego co wiem to saletra mocniej zakwasza od mocznika.

#1763 Share knoro93

knoro93

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1457 postów

Napisany 13 styczeń 2016 - 09:05

To masz słabe info ;)

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#1764 Share piotrczem

piotrczem

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 238 postów

Napisany 13 styczeń 2016 - 10:22

jak jest bardzo sucho i do tego nie daj boże ciepło to żaden nawóz w formie stałej nie zadziała jak by się chciało.

doskonale pamiętam jak ładne parę lat temu dziadek (teść mojego ojca) wnerwiał mojego staruszka bo latał na kłos z saletrą jak było i ciut za gorąco i za sucho 

a efekt był taki że bardziej pszeniczkę przypalił jak jej pomógł. ^^

Moim skromnym zdaniem jak 3 dawki to tylko saletra, jak 2 to druga z mocznika.

Poza tym zakwasza nie nazwa nawozu tylko ilość i forma azotu w nim zawartego

#1765 Share koczas

koczas

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 783 postów

Napisany 13 styczeń 2016 - 11:15

Czemu mocznik na 2? Ja bym tutaj własnie powiedział że skoro są 3 dawki azotu to na drugą bardziej wskazana saletra niż mocznik. Mocznik przeważnie sie daje gdy planowane są 2 dawki. Po za tym według mnie saletra ma wiecej zalet jest bardziej precyzyjna, słabiej zakwasza no i jeśli trafimy mocznkiem w susze to jest ostry klops bo są ogromne starty saletra rozpuści się z rosą. 

@knoro93 masz rację z tą saletrą, w teorii zgadza się to w 100%. Ale np. u mnie w centrum 2 lata testowałem mocznik i saletrę na 2 dawkę i zawsze lepsze było zboże nawożone mocznikiem. Nawet mimo suszy zeszłorocznej, mocznik zasiałem jakoś tak, że po trochu przepadywało i również dużo lepiej wyszło niż saletra w późniejszym terminie. Fakt faktem, że dużo pewnie szczęścia miałem, pola nie najgorzej trzymające wilgoć i póki nie trafię na suszę wiosenną pewnie będę stosował mocznik, bo raz że taniej a efekt u mnie lepszy. Fakt, że np. u Ciebie na Podlasiu średnio się to sprawdzi bo zimniej, inne gleby itp. ale nie zawsze teoria idzie w parze z praktyką. Sam bym nie uwierzył w to co napisałem gdybym tego nie przeżył. Mocznik nie jest zły na drugą dawkę, powiedziałbym że bardzo dobry ale ryzyko z pewnością dużo większe niż z saletrą. No i Amazonka z traktorem cała biała po dniu siewu:)

#1766 Share knoro93

knoro93

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1457 postów

Napisany 13 styczeń 2016 - 11:35

Ale co miałeś dwa pola i nawoziłeś jedno mocznikiem drugie saletrą w takich samych ilościach N?

#1767 Share koczas

koczas

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 783 postów

Napisany 13 styczeń 2016 - 11:45

Tak. Ogólnie połowa areału saletrą a połowa mocznikiem. Pola dzieli jedynie polna droga, kl. IIIa,b. Połowa mocznikiem w dawce ok. 150 kg a połowa saletrą jakieś 10-14 dni później w ilości 200 kg/ha. Fungicydy i reszta tak samo na wszystkie pola. Około tony więcej namłóciłem po moczniku z hektara. Podkreślam, że nie polecam mocno tego mocznika bo u innego może nie wypalić, ale u mnie akurat lepiej wychodzi mocznik na 2 dawkę i podaję to bardziej jako ciekawostkę, że mocznik niekiedy się sprawdza.

#1768 Share Mateusz1q

Mateusz1q

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 500 postów

Napisany 13 styczeń 2016 - 11:54

Ale rozumiem, ze druga dawka była u ciebie drugą i ostatnia? To wtedy tak jak mowia poprzednicy. Jak dwie dawki to drugi mocznik, jak 3 dawki to 3xsaletra

#1769 Share losktos

losktos

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2425 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo, muzyka

Napisany 13 styczeń 2016 - 12:09

Jeszcze jedna moja pszenica ma 3 rozkrzewienia to ile azotu na 1 dawkę a na słabszym polu pszenica ma 2 rozkrzewienia ito samo pytanie jaka dawka 1

jaka obsada?

Zapraszam na mój profil.
Pozdrawiam losktos ;)

#1770 Share koczas

koczas

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 783 postów

Napisany 13 styczeń 2016 - 12:13

3 dawki były. Ostatnia 100-120 kg saletry.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#1771 Share kermit84

kermit84

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 48 postów

Napisany 13 styczeń 2016 - 12:18

każdy ma swoje doświadczenia i stosuje to co uważa za słuszne ale dobrze ze jest wymiana doświadczeń i każdy z nas może się dowiedzieć co u kogo jest lepsze bo to jedna Polska ale u każdego inne warunki inna ziemia itp.

#1772 Share knoro93

knoro93

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1457 postów

Napisany 13 styczeń 2016 - 12:24

Najważniejsze jak ktoś zrobi sobie jakieś doświadczenie polowe żeby się podzielił na forum rezultatami bo my tu gadu gadu a w praktyce czasem mimo wszystko inaczej wychodzi.

#1773 Share piotrczem

piotrczem

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 238 postów

Napisany 13 styczeń 2016 - 13:30

czasem nawet w obrębie jednej miejscowości tak jak u mnie są duże rozbieżności względem gleby- z jednej strony lżejsza przechodząca w konkretny piach

a na przeciwnym krańcu 2 klasy lepsza i zdecydowanie cięższa. Gdy my na lżejszej siejemy na wiosnę to ci z drugiej strony nie wjadą nawet na pole jak jest 

odpowiednio dużo wilgoci pozimowej. I już są inne terminy, inne nawożenia i warunki dla roślin.

Tak jak piszecie, jednym się sprawdzi to, drugim tamto, każdy wybiera dla siebie najkorzystniejszą opcję.

#1774 Share master20002

master20002

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1108 postów
  • Zainteresowania:rolnictwo,piłka nożna, budownictwo,motoryzacja, polityka, zmiany na ziemi

Napisany 13 styczeń 2016 - 13:43

Kolego, ja mam jeszcze lepiej. Mieszkam w dorzeczu  dwóch dość dużych rzek i na kilku działkach długości powiedzmy 400-600 metrów na jednym końcu mam szczery piach klasy VI, a na drugim ciężką madę II klasy. Takie uroki uprawiania starych rozlewisk rzecznych.

Jesteśmy różni, pochodzimy z różnych stron Polski, mamy różne zainteresowania, ale łączy nas jeden cel. Cel ten to Ojczyzna, dla której chcemy żyć i pracować.

#1775 Share piotrczem

piotrczem

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 238 postów

Napisany 13 styczeń 2016 - 14:40

można by zażartować że powinieneś z jednej strony otworzyć żwirownię a drugiej błotne spa :lol:

#1776 Share pawelc330c360

pawelc330c360

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 95 postów
  • Zainteresowania:Motoryzacja Rolnictwo Lakiernictwo

Napisany 13 styczeń 2016 - 16:33

ta pszenica na zdjęciu knoro93 i loktos to tylko tak na jednym polu wyglada inne moje pszenice wytworzyły 2-3 pędów więc na nie ile azotu w pierwszej dawce zdj w galeri i nie za gęsto jest zasiana zaleca się 300-350 ziaren n m2 ja wysiałem 350 poniewż słaba zimotrwałość 

#1777 Share stefek1991

stefek1991

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 208 postów

Napisany 13 styczeń 2016 - 16:56

To co najlepiej byłoby zastowować 1 dawka 200kg saletra 2 mocznik 200kg a na 3 saletra 100kg? Jeszcze nigdy nie stosowałem 3 dawki azotu na zborze ale podobno poprawia jakość ziarna.

#1778 Share losktos

losktos

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2425 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo, muzyka

Napisany 13 styczeń 2016 - 17:16

zboże przez "ż" i o jakie zboże pytasz? domyślam się że o pszenice

takie nawożenie może być, z mocznikiem śmiało można zejść do 150 kg a za to podciagnąć saletre w 3 dawce do 150

ta pszenica na zdjęciu knoro93 i loktos to tylko tak na jednym polu wyglada inne moje pszenice wytworzyły 2-3 pędów więc na nie ile azotu w pierwszej dawce zdj w galeri i nie za gęsto jest zasiana zaleca się 300-350 ziaren n m2 ja wysiałem 350 poniewż słaba zimotrwałość 

ja bym tu wysiał max 50 kg N, i to najlepiej w postaci 200 kg saletrosanu (sądząc po zdjeciach w galerii) nawet do 180 można śmiało zejść

Pamiętaj że zwiększając normę wysiewu nie polepszasz zimotrwałości...

Edytowany przez losktos, 13 styczeń 2016 - 17:19.

Zapraszam na mój profil.
Pozdrawiam losktos ;)

#1779 Share justyna352

justyna352

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 15 postów

Napisany 13 styczeń 2016 - 17:37

Moja propozycja nawożenia pszenicy ozimej opiera się wyłącznie na saletrze, a uzyskiwane plony są bardzo zadowalające:

1 dawka - 2m saletry (przed ruszeniem wegetacji, ewentualnie sam początek wegetacji)

2 dawka - 2m saletry (koniec krzewienia/początek strzelania w źdźbło)

3 dawka - 1m saletry (początek kłoszenia)

Pozdrawiam :)

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#1780 Share Anetka1

Anetka1

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 129 postów

Napisany 13 styczeń 2016 - 17:49

no fajnie i konkretnie napisałaś zrozumiałe dla każdego a nie tak jak tu sie niektórzy wymądrzają  jakby byli najmądrzejsi a reszta to niedouczeni chłopki ze wsi