Skocz do zawartości

Zdjęcie

Nawożenie pszenicy ozimej

3168 odpowiedzi na ten temat

#1741 Share pawelc330c360

pawelc330c360

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 95 postów
  • Zainteresowania:Motoryzacja Rolnictwo Lakiernictwo

Napisany 12 styczeń 2016 - 07:22

Nawożenie pszenicy ozimej Knoro93 tak będę brał gotowy program fungicydowy a pszenica nie dostanie za dużego kopa w 2 dawce przecierz to od 95 do 105 kg azotu i dlaczego tak mało w pierszej dawce tylko około 65 kg N

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Nawożenie pszenicy ozimej Dzisiaj, 03:42
  •  

#1742 Share kermit84

kermit84

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 48 postów

Napisany 12 styczeń 2016 - 07:45

ja tu jestem nowy ale bardzo często czytam wasze wypowiedzi i często są wypowiedzi ze nic się nie opłaca robić ani stosować odżywek bo nie warto, to nie warto na grzyba pryskać i dużo innych rzeczy a ja myślę że każdy kto chce osiągnąć duże plony to walczy o to i stosuje to co uważa ze pomoże jego roślinie w uzyskaniu wyższego plonu. 

ja chce w tym roku zastosować takie nawożenie pszenicy 1 dawka 200l RSM 32% 2 dawka 250l RSM 32% i 3 dawka 150 kg saletra ale jaka to zależy od warunków pogodowych czy będzie wilgoć czy nie

#1743 Share knoro93

knoro93

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1457 postów

Napisany 12 styczeń 2016 - 09:12

Knoro93 tak będę brał gotowy program fungicydowy a pszenica nie dostanie za dużego kopa w 2 dawce przecierz to od 95 do 105 kg azotu i dlaczego tak mało w pierszej dawce tylko około 65 kg N

Z Twojego zdjęcia wynika że masz dobrze rozkrzewioną pszenice. Zaaplikowanie zbyt dużej dawki azotu zmusi ją do produkowania kolejnych źdźbeł które potem mogą zostać i tak odrzucone jeżeli pszenica będzie miała za mało pokarmu i wody a w zwiazku z tym azot idzie na zmarnowanie. Pierwsza dawka w Twoim przypadku służy do podtrzymania obsady. Nie widziałem Twojego pola na żywo wiec jeśli uważasz że taka dawka jest troche za mała możesz ją zwiększyć troche. Najlepiej to policzyć obsade na wiosne ilość pędów i wtedy ewentualnie wprowadzić korekty nawożenia.

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#1744 Share losktos

losktos

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2422 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo, muzyka

Napisany 12 styczeń 2016 - 09:28

Saletrzak potrzebuje wiecej wody dlatego wolniej dziala, znow mącznik dziala dlugo a zbyt wolno, po saletrzaku jakos mi lepiej to wyglądało, ale troche chyba strach jak by na druga dawkę dostala 250 saletry zeby za dużego kopa nie dostala..

w 2 dawce "za dużo kop" pszenicy na pewno nie zaszkodzi..

Knoro93 tak będę brał gotowy program fungicydowy a pszenica nie dostanie za dużego kopa w 2 dawce przecierz to od 95 do 105 kg azotu i dlaczego tak mało w pierszej dawce tylko około 65 kg N

65 kg to aż 65 kg jak na pierwszą dawkę. W przypadku saletry amonowej to optymalna dawka na pszenice słabo rozkrzewione. Na dobrze rozwiniętych śmiało można schodzić do 50 kg/ha

Zapraszam na mój profil.
Pozdrawiam losktos ;)

#1745 Share adrianooo1234

adrianooo1234

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 49 postów

Napisany 12 styczeń 2016 - 10:30

Nawożenie pszenicy ozimej Losktos a ile roskrzewien z wiosny ma pszenica którą uznajemy za słabo roskrzewien? Jak taka słaba pszenica musi wyglądać?

#1746 Share piotr30piotr

piotr30piotr

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 280 postów

Napisany 12 styczeń 2016 - 11:34

słabo rozkrzewiona  pszenica to w ogóle nie rozkrzewiona bądź z jednym rozkrzewieniem

samo rozkrzewienie to nie wszystko , ważna jest jeszcze obsada 

bo jak jest zasiana w obsadzie 250 to można uznać że 3 rozkrzewienia to mało

ale np przy obsadzie 350 to w sam raz

a przy obsadzie 400 to już dużo

#1747 Share losktos

losktos

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2422 postów

Napisany 12 styczeń 2016 - 11:46

Losktos a ile roskrzewien z wiosny ma pszenica którą uznajemy za słabo roskrzewien? Jak taka słaba pszenica musi wyglądać?

to zależy od obsady i odmiany.

Ogólnie zakłada się obsadę pędów 700-1000 /m2. Teraz przelicz to przez obsade roślin i wyjdzie Ci ile powinna mieć rozkrzewień jedna roślina. Nie zapominaj o tym że pszenica nawet bez wybitnych zabiegów dokrzewiających zawsze wypuszcza wiosną nowe pędy.

W ubiegłym sezonie miałem pszenice sianą po burakach w obsadzie 350-400 sztuk/m2, przed "zimą" miała 1-2 liście. Na wiosnę  dostała tylko 200 kg saletry i późniejsza obsada była optymalna.

Zapraszam na mój profil.
Pozdrawiam losktos ;)

#1748 Share kermit84

kermit84

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 48 postów

Napisany 12 styczeń 2016 - 12:23

czyli jak jest taka obsada to 200l RSM 32% będzie za duża jak zastosuje

#1749 Share master20002

master20002

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1106 postów
  • Zainteresowania:rolnictwo,piłka nożna, budownictwo,motoryzacja, polityka, zmiany na ziemi

Napisany 12 styczeń 2016 - 12:52

Teoria teorią, praktyka praktyką. Zdarza się, że idą w parze, ale czasem w jakimś dziwnym roku cuda się dzieją.
U mnie pszenica i pszenżyto w tamtym roku na jesieni bardzo słabo się pokrzewiło bo było sucho i trochę chwasty zaczęły konkurować bo im nic nie przeszkadza we wzroście.
Na wiosnę poszło 250 kg saletrosanu na ha, zboża były nieco jaśniejsze niż sąsiadów którzy sypali saletrę. Rozkrzewiło się pięknie wiosną, dostało drugi strzał saletrą 200 kg/ha, 3 zabiegi na grzybka z czego 2 były z odżywkami i wydało dość ładny plon jak na taką straszną suszę.
W tym roku chciałem przejść na rsm 32 i dać go 2x po 200 litrów, ale jak dalej handlowcy będą strzelać we mnie absurdalnymi cenami to zostanę przy saletrze i saletrosanie. Narazie czekam na ostateczną decyzję o zakupie.

Jesteśmy różni, pochodzimy z różnych stron Polski, mamy różne zainteresowania, ale łączy nas jeden cel. Cel ten to Ojczyzna, dla której chcemy żyć i pracować.

#1750 Share Kamil19890

Kamil19890

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 5 postów

Napisany 12 styczeń 2016 - 14:07

Właśnie dołączam się do pyt.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#1751 Share piotrczem

piotrczem

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 238 postów

Napisany 12 styczeń 2016 - 14:47

200l RSM 32 to dość mocny strzał na zboża ale raczej nie za duży ze względu na równy podział form azotu tych szybciej i wolniej działających,

nie powinno dojść do zbyt obfitego krzewienia

Jak dla mnie mistrzem dokrzewiania jest saletra

Edytowany przez piotrczem, 12 styczeń 2016 - 14:49.

#1752 Share Tomek90

Tomek90

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3198 postów

Napisany 12 styczeń 2016 - 15:04

Teoria teorią, praktyka praktyką. Zdarza się, że idą w parze, ale czasem w jakimś dziwnym roku cuda się dzieją.
U mnie pszenica i pszenżyto w tamtym roku na jesieni bardzo słabo się pokrzewiło bo było sucho i trochę chwasty zaczęły konkurować bo im nic nie przeszkadza we wzroście.
Na wiosnę poszło 250 kg saletrosanu na ha, zboża były nieco jaśniejsze niż sąsiadów którzy sypali saletrę. Rozkrzewiło się pięknie wiosną, dostało drugi strzał saletrą 200 kg/ha, 3 zabiegi na grzybka z czego 2 były z odżywkami i wydało dość ładny plon jak na taką straszną suszę.
W tym roku chciałem przejść na rsm 32 i dać go 2x po 200 litrów, ale jak dalej handlowcy będą strzelać we mnie absurdalnymi cenami to zostanę przy saletrze i saletrosanie. Narazie czekam na ostateczną decyzję o zakupie.

To ile masz RSM droższy od saletry??

Saletrosan też dokrzewi tylko trzeba dać go odpowiednio wcześnie i dużo. 

#1753 Share master20002

master20002

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1106 postów
  • Zainteresowania:rolnictwo,piłka nożna, budownictwo,motoryzacja, polityka, zmiany na ziemi

Napisany 12 styczeń 2016 - 15:21

W okolicy ciężko dostać, ale jak już znalazłem to powiedział prawie 1300 za tonę plus moje pojemniki, a drugi będzie miał dopiero w lutym bo boi się, że mu zamarznie i też cena ok 1100-1150. Teraz miał rsm 28 za 880 brutto ale już się skończył.... Niech spada z taką ceną... Czekam.

Jesteśmy różni, pochodzimy z różnych stron Polski, mamy różne zainteresowania, ale łączy nas jeden cel. Cel ten to Ojczyzna, dla której chcemy żyć i pracować.

#1754 Share losktos

losktos

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2422 postów

Napisany 12 styczeń 2016 - 16:53

co do dokrzewiania. W sumie na samym początku powinienem to powiedzieć, ale jakoś umknęło.

Najważniejszy jest czas jaki roślina ma na krzewienie wiosną. Jeżeli przebieg zimy jest normalny i wejdziemy z nawozami np. początkiem marca, to bez zbędnych zabiegów rośliny mają czas na krzewienie (strzelanie w źdźbło zwykle zaczyna się ok. 15 kwietnia - dzień wydłuża się do ponad 14 godzin) - nawet te słabsze plantacje spokojnie się rozkrzewią i nie ma wtedy potrzeby stosować CCC czy zwiększać drastycznie azot..  Czyli tutaj to co pisał @master20002 ma swoje odzwierciedlenie w teorii.

Co innego jak wchodzimy w pole późno (np. po powrocie zimy jak to miało miejsce w 2013 - nawozy zaczynałem siać dopiero w kwietniu) Wtedy jest mało czasu do tego "punktu 15 kwietnia" i wtedy przy słabo rozwiniętych plantacjach gdy faktycznie brakuje pędów do optymalnej obsady to zabiegi dokrzewiające w stylu więcej azotu (szczególnie azotanowego) zabiegi CCC, są definitywnie uzasadnione.

Jak widać natura mądrzejsza od nie jednej nauki..

Zapraszam na mój profil.
Pozdrawiam losktos ;)

#1755 Share master20002

master20002

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1106 postów

Napisany 12 styczeń 2016 - 18:52

Dokładnie Kolego. Z saletrosanem wjechałem wcześniej niż zwykle z saletrą . Początkiem marca, a konkretniej w pierwszym tygodniu poszło na zboża, a końcem lutego na rzepak.

#1756 Share pawelc330c360

pawelc330c360

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 95 postów
  • Zainteresowania:Motoryzacja Rolnictwo Lakiernictwo

Napisany 12 styczeń 2016 - 19:21

Nawożenie pszenicy ozimej Jeszcze jedna moja pszenica ma 3 rozkrzewienia to ile azotu na 1 dawkę a na słabszym polu pszenica ma 2 rozkrzewienia ito samo pytanie jaka dawka 1

#1757 Share stefek1991

stefek1991

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 208 postów

Napisany 12 styczeń 2016 - 19:36

Panowie a co myślicie o takim nawożeniu Pszenica Mewa pod korzeń Polifoska 6 300kg/ha Wiosną przed ruszeniem wegetacji Kizeryt 100kg/ha 1 dawka Saletra  200kg/ha 2 dawka saletra 200kg/ha 3 dawka saletra 100kg/ha i pytanko w jakiej fazie najlepiej dać 2 i 3 dawkę? i czy stosowanie saletry na 2 i 3 dawkę to dobry pomysł?

#1758 Share kermit84

kermit84

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 48 postów

Napisany 12 styczeń 2016 - 21:03

no to cena naprawdę konkretna za ten RSM u nas 32 kosztuje na dzień dzisiejszy 950 zł brutto

#1759 Share Matys1990

Matys1990

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 223 postów

Napisany 12 styczeń 2016 - 23:25

Panowie a co myślicie o takim nawożeniu Pszenica Mewa pod korzeń Polifoska 6 300kg/ha Wiosną przed ruszeniem wegetacji Kizeryt 100kg/ha 1 dawka Saletra 200kg/ha 2 dawka saletra 200kg/ha 3 dawka saletra 100kg/ha i pytanko w jakiej fazie najlepiej dać 2 i 3 dawkę? i czy stosowanie saletry na 2 i 3 dawkę to dobry pomysł?

Na 3 dawkę tak ale na 2 to mocznik

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#1760 Share knoro93

knoro93

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1457 postów

Napisany 12 styczeń 2016 - 23:56

Czemu mocznik na 2? Ja bym tutaj własnie powiedział że skoro są 3 dawki azotu to na drugą bardziej wskazana saletra niż mocznik. Mocznik przeważnie sie daje gdy planowane są 2 dawki. Po za tym według mnie saletra ma wiecej zalet jest bardziej precyzyjna, słabiej zakwasza no i jeśli trafimy mocznkiem w susze to jest ostry klops bo są ogromne starty saletra rozpuści się z rosą.