Skocz do zawartości

Zdjęcie

Nawożenie pszenicy ozimej

3168 odpowiedzi na ten temat

#1681 Share losktos

losktos

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2422 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo, muzyka

Napisany 06 styczeń 2016 - 20:40

Cześć wszystkim  :) Śledzę temat od dawna czytam go regularnie i wiele mogłem się nauczyć od Was za co składam serdeczne podziękowania. Mam dylemat w jakich dawkach stosować nawóz w pszenicy ozimej sianej w październiku.

Poszperałem w necie na temat obliczenia czystego składnika azotu z tabeli wynika, że dawka azotu max może wynosić 200 N. 

Dawkowanie rozłożę sobie na 3 dawki  (dawka na hektar) planuję wysiać na jednej działce (wszystkie dawki są wysiewane jednorazowo/ całościowo) :

I Dawka marzec 250 kg /ha saletry amonowej 34 % N 

II Dawka orientacyjnie od trzech tygodni po pierwszej dawce do końca kwietnia 150 kg/ha  Mocznik 46 %N 

III Dawka orientacyjnie koniec maja do początku czerwca 100 kg/ha Mocznik 46 %N 

Liczyłem to w ten sposób proszę o poprawki jak będą błędy 

Saletra ( 34% czyli jednemu kg odpowiada 0,34 azotu w czystym składniku 250 * o,34= 85 N/ ha )

Mocznik (250 * 0,46= 115 N/ha)  Po dodaniu wychodzi równe 200 N :)

Na działce nie stosowałem jesienią żadnych herbicydów i planuje opryskać na wiosnę jednorazowo położyć miotłę zbożową i stokłosę żytnią środkiem atlantis 12 OD w dawce 1-1,2 / ha i chwastox (dawki nie pamiętam)   jaka faza rozwoju pszenicy  jest najbardziej odpowiednia do wykonania zabiegu. Jeszcze proszę o jakiś skuteczny środek  od grzyba + odżywka  (mikrokomplex). 

Za wszystkie odpowiedzi b,dziękuje  :rolleyes:

I dawka - max 200 kg saletry (chyba ze masz bardzo słabą pszenice to wtedy 250 uzasadnione)

II dawka - ok, z tym ze mocznik wysiać maksymalnie do fazy BBCH 30 - zwykle przypada to ok. 15 kwietnia (przy normalnym roku), nie później. Z tym że podkreślam, bardziej patrz na fazę rozwojową a nie kalendarz.

III -proponowałbym tutaj saletre, 150 kg

Co do herbicydów - terminy masz na etykietach, co do grzyba, chcesz zrobić jeden zabieg? Przy takim nawożeniu to troche nieuzasadnione

Zapraszam na mój profil.
Pozdrawiam losktos ;)

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Nawożenie pszenicy ozimej Dzisiaj, 21:48
  •  

#1682 Share koczas

koczas

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 783 postów

Napisany 06 styczeń 2016 - 20:46

Cześć wszystkim  :) Śledzę temat od dawna czytam go regularnie i wiele mogłem się nauczyć od Was za co składam serdeczne podziękowania. Mam dylemat w jakich dawkach stosować nawóz w pszenicy ozimej sianej w październiku.

Poszperałem w necie na temat obliczenia czystego składnika azotu z tabeli wynika, że dawka azotu max może wynosić 200 N. 

Dawkowanie rozłożę sobie na 3 dawki  (dawka na hektar) planuję wysiać na jednej działce (wszystkie dawki są wysiewane jednorazowo/ całościowo) :

I Dawka marzec 250 kg /ha saletry amonowej 34 % N 

II Dawka orientacyjnie od trzech tygodni po pierwszej dawce do końca kwietnia 150 kg/ha  Mocznik 46 %N 

III Dawka orientacyjnie koniec maja do początku czerwca 100 kg/ha Mocznik 46 %N 

Liczyłem to w ten sposób proszę o poprawki jak będą błędy 

Saletra ( 34% czyli jednemu kg odpowiada 0,34 azotu w czystym składniku 250 * o,34= 85 N/ ha )

Mocznik (250 * 0,46= 115 N/ha)  Po dodaniu wychodzi równe 200 N :)

Na działce nie stosowałem jesienią żadnych herbicydów i planuje opryskać na wiosnę jednorazowo położyć miotłę zbożową i stokłosę żytnią środkiem atlantis 12 OD w dawce 1-1,2 / ha i chwastox (dawki nie pamiętam)   jaka faza rozwoju pszenicy  jest najbardziej odpowiednia do wykonania zabiegu. Jeszcze proszę o jakiś skuteczny środek  od grzyba + odżywka  (mikrokomplex). 

Za wszystkie odpowiedzi b,dziękuje  :rolleyes:

DAwki nie ustalisz na podstawie dat. Ostatnie 2 lata sypałem saletrę 1 marca na zboże a 3 lata temu wjechałem dopiero 10 kwiecień, więc to nie miarodajne. Saletra na pierwszy rzut 200 kg powinno starczyć, jak zboże zacznie rosnąć, na drugą dawkę mocznik to by się w sumie zgadzało tak jakieś 4 tygodnie po pierwszej. 3 dawkę dajesz jak prawie kłos zaczyna wychodzić mówiąc bardzo prowizorycznie i lepiej daj saletrę. Odchwaszczanie to chwastoxu nie stosuj, to dobry środek na jare zboża. Lepiej atlantis plus sekator albo lancet.

Fungicydy to poczytaj trochę temat Zabiegi fungicydowe i wybierzesz coś dla siebie oraz o skracaniu zbóż poczytaj.

Edytowany przez koczas, 06 styczeń 2016 - 20:48.

#1683 Share bababubu

bababubu

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 12 postów

Napisany 06 styczeń 2016 - 20:53

Druga działka:

I dawka saletrzak 27 % N 300 kg/ha 

II dawka mocznik 46 % N 160 kg/ha 

III dawka mocznik 46 % N 100 kg ha 

Chcę się upewnić czy nie po pale pszenicy  bo nigdy takiej dawki nie stosowałem 

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#1684 Share limidex

limidex

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 1 postów

Napisany 06 styczeń 2016 - 20:56

Witam,co myślicie na temat środka " Modus start" na pszenice ozimą ? jak on działa na roślinę ? i czy go polecacie ?

#1685 Share JD1188

JD1188

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 181 postów

Napisany 06 styczeń 2016 - 21:02

Nawożenie pszenicy ozimej Jak dasz na suche rośliny to ni popalisz :) Ale na Iii dawkę lepiej saletre dać

#1686 Share bababubu

bababubu

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 12 postów

Napisany 06 styczeń 2016 - 21:04

W trzeciej dawce chciałbym poprawić jakość zboża znajomy i kilka osób pisało że mocznik  jest dobry do poprawienia jakości zboża  :)

#1687 Share JD1188

JD1188

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 181 postów

Napisany 06 styczeń 2016 - 21:12

Nawożenie pszenicy ozimej Mocznik więcej wilgoci potrzebuje żeby zadziałać, a z tym czasami jest problem podczas 3 dawki dlatego saletra może okazać się skuteczniejsze

#1688 Share macio9554

macio9554

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 632 postów
  • Zainteresowania:gospodarka,motoryzacja

Napisany 06 styczeń 2016 - 21:31

Druga działka:

I dawka saletrzak 27 % N 300 kg/ha 

II dawka mocznik 46 % N 160 kg/ha 

III dawka mocznik 46 % N 100 kg ha 

Chcę się upewnić czy nie po pale pszenicy  bo nigdy takiej dawki nie stosowałem 

A dlaczego na 1 dawkę saletrzak a nie saletra? podejrzewam że saletra wyszła by taniej no i powinna zadziałać szybciej. A jeżeli miałby być saletrzak to dałbym go 250 kg/ha a na 2 dawkę 200 kg mocznika/ha wysiej go gdzieś 2 tygodnie po pierwszej dawce i powinno być ok, no i na 3 dawkę saletrę gdzieś ze 100-130 kg/ha. Jeżeli jest coś źle to proszę mnie poprawić 

Edytowany przez macio9554, 06 styczeń 2016 - 21:33.

#1689 Share jahooo

jahooo

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1752 postów

Napisany 06 styczeń 2016 - 21:36

Nawożenie pszenicy ozimej Wszystko zalezy od pogody' w ubieglum roku pierwsza dawka na zboza u mnie poszla kolo 10 marca, bo taka byla pogoda, a druga kolo 20 kwietnia. Mocznik na sucha glebe nie daje efektu, musi pojsc deszcz. Trzeba elastycznie podchodzic do tematu. U mie ochron to wirtuoz, bumper i atlantis, nie celuje w jakosciowa, za mala roznica w cenie

#1690 Share macio9554

macio9554

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 632 postów
  • Zainteresowania:gospodarka,motoryzacja

Napisany 06 styczeń 2016 - 22:08

Dokładnie ja tylko podałem przykład, to zamiast mocznika można posypać saletrę. 

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#1691 Share KULAWA_KOZA

KULAWA_KOZA

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2116 postów
  • Zainteresowania:Wędkarstwo

Napisany 06 styczeń 2016 - 23:30

I dawka - max 200 kg saletry (chyba ze masz bardzo słabą pszenice to wtedy 250 uzasadnione)

II dawka - ok, z tym ze mocznik wysiać maksymalnie do fazy BBCH 30 - zwykle przypada to ok. 15 kwietnia (przy normalnym roku), nie później. Z tym że podkreślam, bardziej patrz na fazę rozwojową a nie kalendarz.

III -proponowałbym tutaj saletre, 150 kg

Co do herbicydów - terminy masz na etykietach, co do grzyba, chcesz zrobić jeden zabieg? Przy takim nawożeniu to troche nieuzasadnione

I dawka 200 kg saletry na start to stanowczo za MAŁO!!!!

II dawka jak masz kwaśną ziemię to mocznik nie pasuje dać bo bardziej ją zakwasisz, lepiej dać 250kg saletry wapiennej.

III dawka w zależności na co kto potrzebuje ziarno......jak na pasze czy do siewu to nie ma potrzeby.jak do skupu gdzie patrza na gluten, białko itd to 150-200kg bedzie super.

U mnie te dawki są całkiem inne.Uwzględniam jak wyglada pszenica po zimie i dopiero wtedy daje N.

#1692 Share andrzej1988

andrzej1988

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1677 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo, produkcja roślinna, muzyka, motoryzacja

Napisany 06 styczeń 2016 - 23:53

200 kg na start to mało??Chyba że pszenica słaba i nierozkrzewiona. Jesli pszenica nie jest przeżadzona i w dobrej obsadzie to 200 kg w zupełnosci wystarczy. Na geste pszenice to nawet i mniej niz 200 kg, drugą dawke wtedy można zwiekszyc jak pierwsza była mniejsza.

#1693 Share knoro93

knoro93

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1457 postów

Napisany 07 styczeń 2016 - 00:00

Nawożenie pszenicy ozimej Jeżeli kolega planuje 3 dawki azotu to w ogóle bym zrezygnował z mocznika na rzecz saletry. Będzie on długo się rozkładal i działał jeszcze na liść flagowy a nawet dłużej gdzie zaaplikowana juz będzie saletra wiec po co taka robota.

#1694 Share losktos

losktos

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2422 postów

Napisany 07 styczeń 2016 - 12:44

I dawka 200 kg saletry na start to stanowczo za MAŁO!!!!

II dawka jak masz kwaśną ziemię to mocznik nie pasuje dać bo bardziej ją zakwasisz, lepiej dać 250kg saletry wapiennej.

III dawka w zależności na co kto potrzebuje ziarno......jak na pasze czy do siewu to nie ma potrzeby.jak do skupu gdzie patrza na gluten, białko itd to 150-200kg bedzie super.

U mnie te dawki są całkiem inne.Uwzględniam jak wyglada pszenica po zimie i dopiero wtedy daje N.

Skoro kolega pisał o 3 dawce to chyba myśli o pszenicy jakościowej :)

Co do 1 - 200kg to wystarczjące optimum - na silnie rozkrzewionych można by się kusić nawet o 150 kg. Chyba ze nie zależy CI na jakości wtedy można sypać nawet 300.

2 dawka - mając kwasną ziemie zastosowanie mocznika i tak tu nie wiele zmieni. Uważam ze lepiej zastosować tańszy mocznik a za róznice co do ceny saletry wapiennej kupić tone czy 2 wapna węglanowego i rozsypać po żniwach. Saletrą ziemi nie odkwasisz. A bez wapnowania żaden nawóz cudów nie zdziała.

Co do materiału siewnego. Wyrównanie ziarna i wyższy MTZ przy ziarnie na materiał siewny to dość pożądane cechy więc nie wiem czy nie warto sie zastanowić nad odpowiednim prowadzeniem łanu.

Zapraszam na mój profil.
Pozdrawiam losktos ;)

#1695 Share krzychu1833

krzychu1833

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 124 postów

Napisany 07 styczeń 2016 - 15:20

Skoro kolega pisał o 3 dawce to chyba myśli o pszenicy jakościowej :)

Co do 1 - 200kg to wystarczjące optimum - na silnie rozkrzewionych można by się kusić nawet o 150 kg. Chyba ze nie zależy CI na jakości wtedy można sypać nawet 300.

2 dawka - mając kwasną ziemie zastosowanie mocznika i tak tu nie wiele zmieni. Uważam ze lepiej zastosować tańszy mocznik a za róznice co do ceny saletry wapiennej kupić tone czy 2 wapna węglanowego i rozsypać po żniwach. Saletrą ziemi nie odkwasisz. A bez wapnowania żaden nawóz cudów nie zdziała.

Co do materiału siewnego. Wyrównanie ziarna i wyższy MTZ przy ziarnie na materiał siewny to dość pożądane cechy więc nie wiem czy nie warto sie zastanowić nad odpowiednim prowadzeniem łanu.

Na silnie rozkrzewionych to dawałem 150kg ale polifoski 21 i fajnie wyszło

#1696 Share losktos

losktos

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2422 postów

Napisany 07 styczeń 2016 - 16:19

jeszcze fajniej byłoby po saletrosanie

Zapraszam na mój profil.
Pozdrawiam losktos ;)

#1697 Share Mateusz1q

Mateusz1q

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 500 postów

Napisany 07 styczeń 2016 - 16:22

Tylko z saletrosanem mam ten problem, ze przy suchej wiośnie granulki rozpuszczają się bardzo długo

#1698 Share krzychu1833

krzychu1833

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 124 postów

Napisany 07 styczeń 2016 - 16:27

Czemu ? W polifosce jest jeszcze magnez a siarki praktycznie tyle samo, na silnie rozkrzewione pszenicę nie potrzebny mi azot azotanowy na pierwszy strzał

Tylko z saletrosanem mam ten problem, ze przy suchej wiośnie granulki rozpuszczają się bardzo długo

To syp na przymrozek wtedy się rozpuści

#1699 Share losktos

losktos

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2422 postów

Napisany 07 styczeń 2016 - 16:44

ile rolników tyle kombinacji..

co do rozpuszczania - polifoska raczej nie rozpuszcza się szybciej, raczej podobnie

Zapraszam na mój profil.
Pozdrawiam losktos ;)

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#1700 Share krzychu1833

krzychu1833

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip