pasio

Nawożenie pszenicy ozimej

Polecane posty

piotrek912    7

W fazie krzewienia czyli po ruszeniu wegetacji możesz zastosować 18% roztwór czyli 18kg mocznika na 100l wody pużniej stopniowo zmniejszasz stężenie  możesz do tego dodać siarczan magnezu oraz jakieś witaminy

Edytowano przez piotrek912

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
losktos    356

ja myślałem na wiosne sypnąć saletre a potem do opryskiwacza wsypac mocznik i nim opryskac tom przenice?czy na odwrut czyli sypnac mocznik a opryskac saletra czy saletrzakiem? prosze o odpowiec i wyrozumiałość z powodu ze jestem dopiero nowy

jaki plon chcesz uzyskać, w jakim stanie są rośliny po zimie, jaka obsada?


Zapraszam na mój profil.
Pozdrawiam losktos ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lonoh    194

W fazie krzewienia czyli po ruszeniu wegetacji możesz zastosować 18% roztwór czyli 18kg mocznika na 100l wody pużniej stopniowo zmniejszasz stężenie  możesz do tego dodać siarczan amonu oraz jakieś witaminy

siarczan amonu? 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
crazy29    10

18% mocznika i siarczan amonu????? i pszenica gotowa do likwidacji chyba :D co ty chlopakowi tu kitujesz!!! sam najpierw zastosuj a wtedy doradzaj bo z twoimi radami to dalko nie zajdzie biedaczysko

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
piotrek912    7

A czy ja napisałem że stosuje 18kg siarczanu? naucz się czytać ze zrozumieniem a póżniej kogoś pouczaj już nie raz stosowałem 18% roztwór mocznika i 5 procentowy roztwór siarczanu magnezu i jakoś nawet nie przypaliłem końcówek

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ogar118    65

 Piotrek przeczytaj swój poprzedni wpis bo zrobiłeś byka a teraz się ciskasz...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
piotrek912    7

Wiem chodziło mi o siarczan magnezu od początku a jak widzieli pomyłke to mogli mnie poprawić ja tylko chciałem chłopakowi pomóc

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
crazy29    10

18% mocznika to jest 36 kilo na ha przy 200l wody bo tyle przewaznie sie stosuje to jest delikatnie mowiac szalenstwo- szczegolnie dla nowicjusza. sam jade mocznikiem od dawien dawna ale jakos nie pokusilo mnie na takie stezenie. no gdybym mial mozliwosc zalewac opryskiwacz ciepla woda to co innego. a moze zapomiales dodac ze zabieg wykonujez noca to wtedy ok.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
piotrek912    7

Zabiegi wykonuje głównie pod wieczór i nic złego na razie się nie stało nie które żródła podają nawet 20% roztwór ale obawiam się że ten mógłby być już niebezpieczny szczególnie w dzień

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
GucioJUMZ    393

piotrek912- można namiary na te żródła .Ja stosuję 6% roztwór Mocznika jadąc z mikro 4% roztwór na jakich dyszach to rozlewasz bo 6% roztwór potrafi poparzyć a co mówiąc 18 czy 20 % 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
asharot    446

W fazie krzewienia czyli po ruszeniu wegetacji możesz zastosować 18% roztwór czyli 18kg mocznika na 100l wody pużniej stopniowo zmniejszasz stężenie  możesz do tego dodać siarczan magnezu oraz jakieś witaminy

 

Witaminy możesz sam brać jak będziesz chory, na zboża stosuje się odżywki.


Naklejki piktogramy: http://tiny.pl/g7fxv

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
losktos    356

piotrek912- można namiary na te żródła .Ja stosuję 6% roztwór Mocznika jadąc z mikro 4% roztwór na jakich dyszach to rozlewasz bo 6% roztwór potrafi poparzyć a co mówiąc 18 czy 20 % 

zawartość mocznika w cieczy użytkowej:

początek krzewienia 18-20 % koniec 15 %

początek strzelania w źdźbło 10-12 % koniec 6-8 %

kłoszenie do 5 %

w takich stężęniach nie ma prawa się nic dziać (pod warunkiem wykonania zabiegu w optymalnych warunkach) Dodanie siarczanu magnezu dodatkowo zmniejsza ryzyko przypalenia.

Tak dla ścisłości stężenie np. 10 % to nie jest 10 kg w 100 litrach. 10 kg w 100 litrach to stężenie dokładnie 9,09 %. (a i to tak w zaokrągleniu bo 1 litr wody to nie cały kilogram)

W praktyce rolniczej przyjęło się że stężenie 10 % to 10 kg w 100litrach wody, także mamy w tym wypadku 1-% zapas.


Zapraszam na mój profil.
Pozdrawiam losktos ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
piotrek912    7

Do asharot jak już mamy się łapać za słówka to na zboża stosuje się nawozy dolistne a nie odżywki, odżywki to biorą sportowcy a po drugie to dziękuje losktos za jasne sprecyzowanie wątku związanego ze stosowaniem mocznika dolistnie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
losktos    356

Witam koledzy poradzicie mi który nawóz bylby lepszy na przenice ozima saletra amonowa czy polifoska 21 ja mysle o polifosce

nie można jasno powiedzieć który lepszy.

Jeżeli rośliny są dobrze rozwinięte i wjeżdżasz z nawozem wcześnie to bardziej polifoska.

Jeżeli rosliny słabe, niska obsada pędów i w dodatku wjeżdżasz późno to wtedy zdecydowanie saletra


Zapraszam na mój profil.
Pozdrawiam losktos ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
nie    2064

.

Edytowano przez nie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

oki dzięki losktos to poczekam jak ruszy wegetacja to zdecyduje a w drugiej dawce jakby dał polifoske 21 byłoby dobrze a w pierwszej dawce zastosowac saletre? albo saletrosan? może byłby dobry ;-)

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
XTRO    1533

ja jak pryskam mocznikiem to zawsze 5% stężenie i zawsze jest ok, najwyżej jadę drugi raz za jakiś czas jak jest za mało.

Co do wegetacji u mnie pszenice ruszyły już, ale z N czekam jeszcze z tydzień i jak pogoda pozwoli polecę.

Teraz nie ma mowy o wjechaniu na pole

Edytowano przez XTRO

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
losktos    356

oki dzięki losktos to poczekam jak ruszy wegetacja to zdecyduje a w drugiej dawce jakby dał polifoske 21 byłoby dobrze a w pierwszej dawce zastosowac saletre? albo saletrosan? może byłby dobry ;-)

polifoska czy saletrosan tylko w pierwszej dawce, później przy braku wody bedzie problem z rozpuszczeniem.

Jak chcesz się zdecydować na polifoskę to musisz ją praktycznie już wysiewać (no max. za tydzień)


Zapraszam na mój profil.
Pozdrawiam losktos ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
petro11    29

Luty a wy już azoty? U mnie w okolicy też już były próby siania tak wcześnie ale już większość zmądrzała jak wegetacja na dobre ruszyła po miesiącu od wysiewu. Teoria że N ma czekać na roślinę często jest błędne bo czasami można nieźle namieszać, pobudzić roślinę, potem -10 i do widzenia siejemy od nowa.....  Nigdy nie stosuję wcześniej jak koniec marca, czasami połowa kwietnia (w zależności od pogody) i nigdy nie narzekam na plon. Wszystko ma swój czas. Molochy na mazurach już po ostatnich przymrozkach latali po polu i coś tam sypali, ale to są firmy które nie za bardzo liczą wydatków...... liczy się lewa kasa zainwestowana w ziemię..... Na razie za oknem 5cm śniegu..... nie ma co panikować. Sam ogarniam prawie 300ha w kilka dni i zasilone, ale w odpowiednich warunkach. Teraz panowie odpoczywać i czekać na sezon.......

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
petro11    29

Ok. W Wielkopolsce pewnie że cieplej jest, ale jak patrzę na pogodę długoterminową u was to 5 marca 4 w dzień i -2 w nocy, czyli nic tam u was nie urośnie. A jak pobędzie tak do 20 marca? Coś tam słyszałem że będziemy lepić bałwana w święta to ciekawe ilu bałwanów będzie główkować jakby tu drugą dawkę dać bo jeszcze kolanka nie ma .....

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
miwigos    3511

Nawóz nie zginie bo sucho ,jak troche popada to przynajmniej będzie dostepny za miesiąc

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
masa24    2344

http://www.agrofoto.pl/produkcja-roslinna/nawozy/czy-podac-oziminom-azot-juz-w-lutym,62649.html

 

moze ktos mi rozszyfrowac w jakiej formie mam podac fosfor ktory poleca szanowny pan profesor?  przeciez fosfor wiosna dany poglownie nie   zostanie wykorzystany przez rosline

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość
Temat jest zablokowany i nie można w nim pisać.

  • Podobna zawartość

    • Przez yacenty
      Najczęściej poruszane tematy w kwestii ochrony i uprawy pszenicy ozimej, o które pytają rolnicy to:
      Optymalne warunki glebowe i klimatyczne dla uprawy Najlepsze nawozy i odmiany dla danego regionu Jakie szkodniki i choroby są najbardziej niebezpieczne i jak je zwalczać Jakie środki ochrony roślin należy stosować, aby zapewnić dobre plony Jakie są najlepsze metody zbiórki i przechowywania zbiorów. Zapraszamy do kontumacji dyskusji z sezonu 2022: https://www.agrofoto.pl/forum/topic/292319-ochrona-i-nawozenie-pszenicy-2022/
       
    • Przez raul
      Witam kolegów. Ostatnimi laty bardzo popularna zrobiła się pszenica euforia. W swoim gospodarstwie zmieniam materiał siewny. Słyszałem dużo różnych opinii o euforii. Jakie macie z nią doświadczenia? Jak wam sypie, czy choruje?
    • Przez Klakier125
      Witam!!! Panowie co poradzicie na zwiększenie białka w przenicy?
    • Przez dariusz86
      Cześć,
      Mój błąd, miałem źle ustawiony docisk bo we wrześniu pożyczałem siewnik znajomemu który siał na cięższych ziemiach, kompletnie tego nie zauważyłem że poprawiał docisk redlic na mocniejszy no i poszło. Poszło na jakieś 5 - 6cm. Efekt nie musze mówić jaki teraz jest. Dość długo wychodziła. Łodyga jest dość wiotka i przyżółknięta. Pierwszy raz mam taką sytuację. Da się ją chociaż trochę jeszcze odratować czy już nic z tym nie zrobię? 
    • Przez Putinw
      Witam.zrobilem oprysk na chwasty lancet 125 na 30ary ,a wypryskalem na jakieś 17ary  wyższym ciśnieniem.Czy zaszkodzi to pszenicy?
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj