Skocz do zawartości

Zdjęcie

Nawożenie pszenicy ozimej

3172 odpowiedzi na ten temat

#1661 Share Kondziu1832

Kondziu1832

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 440 postów

Napisany 06 styczeń 2016 - 12:36

Podstawą do wysokich plonów to badania gleby i bardzo dobry płodozmian, a później układanie strategii uprawy, a kluczowa jest pogoda!

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Nawożenie pszenicy ozimej Dzisiaj, 08:50
  •  

#1662 Share misio3p

misio3p

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 147 postów

Napisany 06 styczeń 2016 - 12:47

Wiadomo, że lepszym przedplonem dla pszenicy będzie rzepak, chociaż owies jest chyba najlepszym przedplonem zbożowym ;)

24 VII 2008r. - 24 VII 2016r. - osiem lat na AgroFoto ;)

#1663 Share 8Seba8

8Seba8

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 97 postów

Napisany 06 styczeń 2016 - 14:45

witam w tym roku posialem pierwszy raz pszenice ozima (odziedziczylem gospodarstwo w spadku) 6ha na jednym kawalku 3ha przedplonem byla gryka a na drugim 3ha jeczmien jary . Klasa ziemi IIIa-IIIb pod korzen dalem 250kg polifoski 6 +100kg saletrzaku /ha  odmiana pszenicy to Julius siana pirwsze dni pazdziernika 200kg/ha jak narazie wyglada chyba dobrze jak na moje oko . i teraz moje pytanie jakie nawozenie zastosowac wiosna badania gleby nie byly robione bo cale pole odebrlem od dzierzawcy pod koniec wrzesnia   zadowoli mnie plon 4-6t/ha ajak bedzie mniej to juz trudno sie mowi 

Edytowany przez 8Seba8, 06 styczeń 2016 - 16:03.

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#1664 Share poderwa

poderwa

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 16 postów
  • Zainteresowania:mechanizator-ślusarstwo

Napisany 06 styczeń 2016 - 15:08

pierwsza dawka na wiosne,200kg saletry na 1ha

#1665 Share losktos

losktos

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2425 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo, muzyka

Napisany 06 styczeń 2016 - 17:12

Liczy sie klasa gleby i nawożenie.
losktos, żartujesz? Jaki plon miałeś w tym roku? Ja max 5 przy agrotechnice na 8. Kujawy,okolice włocławka 0 opadów.

plony przeważnie w granicach 8-9 t/ha. Na buraczyskach było słabiej ze względu na przesuszone stanowisko - przeważnie 7 t, a na jednym kawałku nawet 5. Z tym że praktycznie wszystko przechodziło parametry. Klasa gleby przeważnie I i II i mały odsetek III i IV.

Co do zakładanego plonu. Zakładam nie więcej jak 8 t ponieważ pola u mnie to w większości nie dawno nabyte dzierżawy lub inne, po badaniach zawartość P i K zwykle w dolnych granicach średniej zasobności (na niektórych parcelach nawet niska zasobność) pH do uregulowania. Tak więc 8 t jest dla mnie dość racjonalnym wynikiem (przy niektórych polach nawet dość ekstremalnym)

Czytałem jakieś czasopismo, to jak ludzie zbierają po 14-16 ton to nawożenie od 350 do ponad 500 N, ja rok temu miałem 220 N w pszenicy, jęczmieniu i uwaga ŻYCIE. Jęczmien sypał tak, że dziadek myślał, że siedziałem na kombajnie i z worków do zbiornika dosypywałem, pszenica szału nie zrobiła, ale narzekać też nie mogę, a żyto kosiłem na kiszonke po pierwszym deszczu, czyli po majówce ;) Dodam, że nic nie było skracane, jedynie jęczmień w połowie maja skróciłem etefonem.

Rekord plonowania pszenicy wynosi 15,6 t/ha i pochodzi bodajże z Nowej Zelandii. O ile dobrze pamiętam nawożenie 450 kg N/ha.

Zapraszam na mój profil.
Pozdrawiam losktos ;)

#1666 Share andrzej1988

andrzej1988

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1680 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo, produkcja roślinna, muzyka, motoryzacja

Napisany 06 styczeń 2016 - 17:23

potrafi tyle azotu pszenica przetrawić??

#1667 Share losktos

losktos

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2425 postów

Napisany 06 styczeń 2016 - 17:40

przyjmując średnie pobranie na poziomie 24-28 kg N/t/ha (ziarno + odpowiednia ilość słomy) przy takim plonie mamy 374-437 kg N/ha. Część azotu jest w glebie ale i nie w 100 % azot z nawozów jest wykorzystany. Czy pszenica przetrawiła? Pytaj ją :) Ale na takie plony warunki muszą być wręcz idealne. Z tego co pamiętam to ten rekord był tylko na jednym kawałku gdzie w całym gospodarstwie plony były niższe

Zapraszam na mój profil.
Pozdrawiam losktos ;)

#1668 Share renovoltage

renovoltage

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 398 postów

Napisany 06 styczeń 2016 - 18:17

Warto dodać że  średni plon został uzyskany z działki chyba  8 hektarów, a norma wysiewu wynosiła 110 szt m ^2 czyli pewnie mniej niż 50 kg

#1669 Share GucioJUMZ

GucioJUMZ

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 352 postów
  • Zainteresowania:Maszyny i buggy ,Konie

Napisany 06 styczeń 2016 - 18:22

plony przeważnie w granicach 8-9 t/ha. Na buraczyskach było słabiej ze względu na przesuszone stanowisko - przeważnie 7 t, a na jednym kawałku nawet 5. Z tym że praktycznie wszystko przechodziło parametry. Klasa gleby przeważnie I i II i mały odsetek III i IV.

Co do zakładanego plonu. Zakładam nie więcej jak 8 t ponieważ pola u mnie to w większości nie dawno nabyte dzierżawy lub inne, po badaniach zawartość P i K zwykle w dolnych granicach średniej zasobności (na niektórych parcelach nawet niska zasobność) pH do uregulowania. Tak więc 8 t jest dla mnie dość racjonalnym wynikiem (przy niektórych polach nawet dość ekstremalnym)

Rekord plonowania pszenicy wynosi 15,6 t/ha i pochodzi bodajże z Nowej Zelandii. O ile dobrze pamiętam nawożenie 450 kg N/ha.

losktos -stosujesz wapno z Kopalni z Mycowa 

Edytowany przez GucioJUMZ, 06 styczeń 2016 - 18:23.

#1670 Share mat22889

mat22889

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 412 postów

Napisany 06 styczeń 2016 - 18:26

i było to na polu o bardzo dużej powierzchni chyba 200h ale na kawałku był właśnie taki plon rekordowy :) nawożenie było 500N :)

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#1671 Share losktos

losktos

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2425 postów

Napisany 06 styczeń 2016 - 18:32

losktos -stosujesz wapno z Kopalni z Mycowa 

nie, z Łagowa

Zapraszam na mój profil.
Pozdrawiam losktos ;)

#1672 Share pawelc330c360

pawelc330c360

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 95 postów
  • Zainteresowania:Motoryzacja Rolnictwo Lakiernictwo

Napisany 06 styczeń 2016 - 18:50

Nawożenie pszenicy ozimej Ile azotu zastosować wiosną jeśli na jesień dostała z wieloskładnikowymi 30kg N (500kg yara mila corn )przedplon rzepak 4 t z ha klasa 3b i 4a gleba średnia zasibność gleby średnia

#1673 Share JD1188

JD1188

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 181 postów

Napisany 06 styczeń 2016 - 18:57

@pawelc330c360

Ty to byś wszystko na tacy chciał dostać, pogłówkuj trochę, poczytaj rób doświadczenia, a nie bierzesz gotową agrotechnike od innych którzy męczyli się kilka lat żeby to osiągnąć. A nawet jak ktoś ci poda gotowy przepis na 10 t/ha to i tak go nie osiągniesz bo masz inne gleby, klimat, zasobności w składniki.

Jak chcesz żeby ktoś ci gotową agrotechnike ułożył to dzwoń po agronoma on ci wszystko powie co i jak tylko za darmo to nie będzie :)

Jeszcze jak by nie patrzeć w galerii co w drugim obrazku jest opis z agrotechniką więc możesz się chyba troche wysilić, nie?

Edytowany przez JD1188, 06 styczeń 2016 - 18:58.

#1674 Share losktos

losktos

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2425 postów

Napisany 06 styczeń 2016 - 19:14

kolego spokojnie, po to jest forum :) aczkolwiek nie powiem, sporo racji masz..

Ile azotu zastosować wiosną jeśli na jesień dostała z wieloskładnikowymi 30kg N (500kg yara mila corn )przedplon rzepak 4 t z ha klasa 3b i 4a gleba średnia zasibność gleby średnia

jaki stan plantacji na chwilę obecną i przede wszystkim w jakie plony celujesz?

Zapraszam na mój profil.
Pozdrawiam losktos ;)

#1675 Share Wojtek987

Wojtek987

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 967 postów

Napisany 06 styczeń 2016 - 19:16

Nawożenie pszenicy ozimej Kolego a coś tak na niego naskoczył? Połowa z nas tutaj pyta co, ile i kiedy. Po to chyba jest forum aby nie wszystko od zera testować.

#1676 Share Atsihosam

Atsihosam

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 118 postów

Napisany 06 styczeń 2016 - 19:40

Apropo rekordów http://www.fwi.co.uk...incolnshire.htm

Pszenica 16,5t/ha rzepak 6,7t/ha

#1677 Share misio3p

misio3p

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 147 postów

Napisany 06 styczeń 2016 - 19:47

Warto dodać że  średni plon został uzyskany z działki chyba  8 hektarów, a norma wysiewu wynosiła 110 szt m ^2 czyli pewnie mniej niż 50 kg

Seed rate 110-120 kg/ha ;)

24 VII 2008r. - 24 VII 2016r. - osiem lat na AgroFoto ;)

#1678 Share JD1188

JD1188

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 181 postów

Napisany 06 styczeń 2016 - 20:00

Trochę mnie poniosło :) , ale on w każdym poście piszę ile wy byście dali azotu?, a z kąt mamy to wiedzieć, jeśli nawet tej pszenicy nie widzieliśmy? Co najwyżej można proponować, ale do tego trzeba też kilka informacji dostać które koledzy powoli od niego "doją"

Dla mnie najważniejszą informacją było by Ph, bez tego można sypać i 300 kg N i nic z tego nie będzie. Jeszcze kwestia czy pszenica uprawiana na paszówke czy konsupcyjną?  Na konsupcyjną dochodzi trzecia dawka i diametralnie zmienia rozkład nawożenia. Jaki rejon Polski? Jak wygląda pszenica obecnie, ile ma rozkrzewień, jaka obsada? Wypadało by dać zdjęcie jak wygląda obecnie.

Przedplon za bogaty nie był na to też trzeba zwrócić uwage.

A jak chcesz gotową strategie nawożenia na 10 ton to prosze bardzo o to moje nawożenie w sezonie 2013/2014- wtedy osiągnąłem plon ok. 10-10,5 t/ha odmiana Kerubinio białko 12,4-12,8 ( zdjęcia w galerii)

- I dawka 200 kg/ha saletra Pulan 34N

-II dawka 150 kg/ha saletra  Pulan 34N

-III dawka 150 kg/ha saletra kędzieżyńska 32N

Warto dodać że warunki pogodowe wtedy były idealne :)

Powodzenia 

#1679 Share bababubu

bababubu

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 12 postów

Napisany 06 styczeń 2016 - 20:24

Cześć wszystkim  :) Śledzę temat od dawna czytam go regularnie i wiele mogłem się nauczyć od Was za co składam serdeczne podziękowania. Mam dylemat w jakich dawkach stosować nawóz w pszenicy ozimej sianej w październiku.

Poszperałem w necie na temat obliczenia czystego składnika azotu z tabeli wynika, że dawka azotu max może wynosić 200 N. 

Dawkowanie rozłożę sobie na 3 dawki  (dawka na hektar) planuję wysiać na jednej działce (wszystkie dawki są wysiewane jednorazowo/ całościowo) :

I Dawka marzec 250 kg /ha saletry amonowej 34 % N 

II Dawka orientacyjnie od trzech tygodni po pierwszej dawce do końca kwietnia 150 kg/ha  Mocznik 46 %N 

III Dawka orientacyjnie koniec maja do początku czerwca 100 kg/ha Mocznik 46 %N 

Liczyłem to w ten sposób proszę o poprawki jak będą błędy 

Saletra ( 34% czyli jednemu kg odpowiada 0,34 azotu w czystym składniku 250 * o,34= 85 N/ ha )

Mocznik (250 * 0,46= 115 N/ha)  Po dodaniu wychodzi równe 200 N :) 

Na działce nie stosowałem jesienią żadnych herbicydów i planuje opryskać na wiosnę jednorazowo położyć miotłę zbożową i stokłosę żytnią środkiem atlantis 12 OD w dawce 1-1,2 / ha i chwastox (dawki nie pamiętam)   jaka faza rozwoju pszenicy  jest najbardziej odpowiednia do wykonania zabiegu. Jeszcze proszę o jakiś skuteczny środek  od grzyba + odżywka  (mikrokomplex). 

Za wszystkie odpowiedzi b,dziękuje  :rolleyes:

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#1680 Share panczo1922

panczo1922

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 956 postów
  • Zainteresowania:sport, muzyka, wszystko związane z rolnictwem

Napisany 06 styczeń 2016 - 20:35

Apropo rekordów http://www.fwi.co.uk...incolnshire.htm
Pszenica 16,5t/ha rzepak
6,7t/ha

Rzepak słabo... Tu na forum przewinęło mi się że ktoś miał ok 6t;-) ;-) ;-)
Koledzy może warto zgłaszać te swoje plony liczone na przyczepy do księgi rekordów, dopiero by świat zobaczył gdzie Polska leży :-))

@up
Pierwsze co się rzuca w oczy przy tym nawozeniu to mocznik... Nie stosuj go na 3 dawke tylko połóż w to miejsce saletry... A w drugiej dawce miej na uwadze to że mocznik musi być podany ok 10 dni przed pierwszym kolankiem Ponieważ musi przejść proces (nie pamiętam nazwy proszę kolegów o dopowiedzenie :-))

Edytowany przez panczo1922, 06 styczeń 2016 - 20:42.